غار کوگان در ۴۵ کیلومتری جنوب خرم آباد و در شرق شهرستان پلدختر قرار دارد. این غار به وسیله‌ی انسان و در دوره‌ی اشکانیان ایجاد شده است. غار در دو طبقه ساخته شده که ارتفاع طبقه‌ی دوم نسبت به طبقه‌ی اول ۳٫۴ متر است.

غار کوگان خرم آباد

این غار منحصر به فرد، یکی از معدود غارهای مصنوعی است که به دست انسان در دل کوهستان‌ به‌وجود آمده است. غار کوگان در ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد در روستای خوش آب و هوایی به نام کوگان قرارگرفته است که جزو غارهای چند طبقه است و دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن، بدون تجهیزات و امکانات و وسایل کوه نوردی و غار نوردی دشوار است.

غار کوگان خرم آباد

این غار دژ مانند که تمام آن با حجاری‌های طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه‌هایی که در اطراف آن به دست آمده است، به دوره‌ی اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دائمی مورد استفاده قرار گرفته است. ورودی غار بصورت چهار گوش در اندازه 2.50 در 2.20 متر است و رو به شمال باز می‌شود. غار شامل دو طبقه است: طبقه‌ی اول از چهار اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشكيل شده است . طبقه‌ی دوم غار حدوداً 3.4 متر بالاتر از كف قسمت اول غار ساخته شده است. 

غار کوگان خرم آباد

غار کوگان خرم آباد

غار کوگان خرم آباد

غار کوگان خرم آباد

آیا تا به حال از این غار دیدن کرده‌اید؟ چقدر در مورد غارهای دست‌کند ایران اطلاع دارید؟ به راستی چنین غارهایی نشان از قدرت بسیار زیاد ذهن و بازوی بشری دارد. اگر غارهای دیگری را می‌شناسید در بخش نظرات، آن‌ها را به ما معرفی کنید. بی‌صبرانه منتظر خواندن نظرات شما خوبان هستیم.