Close

تپه‌ های کولغان قشم، نیایشگاه ناهید

4.4
از 9 رای
نیایشگاه ناهید در میان قلب تپنده‌ی جنوب ایران! +تصاویر
  • 7 بهمن 1397 08:00
  • 0
  • 18K

تپه‌های کولغان قشم که بر بالای دره‌ای به نام کولغان واقع شده‌اند، یکی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای این جزیره‌ی جنوبی ایران را پدید آورده‌اند. البته این جاذبه در میان جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بیشمار قشم، گم شده است و متاسفانه کمتر به آن توجه شده است. اما این تپه‌ها چه ویژگی خاصی دارند که آن‌ها را از سایر تپه‌های مشابه، متمایز می‌کند؟ با ما همراه باشید تا معرفی کوتاهی از این جاذبه‌ی طبیعی جزیره‌ی قشم داشته باشیم و رازی را که در پس آن نهفته است، کشف کنیم.

تپه‌های کولغان در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم قرار دارند. در بالای یکی از تپه‌ها، آثار معماری و آبراه‌های سالمی با دیواره‌های سنگی به طول بیش از صد متر باقی مانده است. همچنین در اینجا، اتاق‌هایی وجود دارد که نشانه‌ای از این است که گویا روزگاری در این محل، بازار پررونقی وجود داشته است. در کنار این ویرانه‌ها، سه حوض حفر شده در داخل سنگ وجود دارد كه بزرگ‌ترین آن‌ها ۱۲ متر طول و ۴ متر عرض دارد. درخت كُنار تنومند و زیبایی نیز در جوار آن قرارگرفته است. تپه‌ های كولغان مشرف بر دریا و سد خاكی «بالاتل» هستند.

Koulaghan-Hill-QRGardi.jpg

در بخشی دیگر از تپه‌های کولغان، آثاری از یک قبرستان با قبرهایی در دو ردیف و با فاصله‌ی دو متر از یکدیگر دیده می‌شود. در دره‌ی كولغان، آثاری از سدی به نام سد بالاتل نیز بر جای مانده است. این سد ۱۰۰۰ متر طول و ۵۰۰ متر عرض داشته است و آب باران دره‌‌های مجاور را ذخیره می‌كرده است. این سد كه از آثار دوره‌‌ی ساسانیان است،‌ چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد. ساختمان سد با قطعه‌سنگ‌های بزرگ و ملاط گچ ساخته شده است. و اما چه رمز و رازی در پس تپه‌های کولغان نهفته است؟

تپه‌ های کولغان قشم

تپه‌ های کولغان قشم

مردم محلی اعتقاد دارند که اینجا مکان نیایشگاه ناهید بوده است. ناهید از نام «آناهید» گرفته شده است. این اسم در پارسی میانه به ناهید و در پارسی باستانی به آناهیتا مشهور است. ناهید یا آناهیتا در فرهنگ ایران باستان، به معنای خدای آب‌ها است. پس می‌توان گفت که این مکان، محل مقدسی برای مردم بوده‌ است. آیا تا به حال تپه‌های کولغان قشم را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا می‌دانستید که این تپه‌ها، روزگاری بسیار مقدس بوده‌اند؟

تپه‌ های کولغان قشم

تپه‌ های کولغان قشم

تپه‌ های کولغان قشم

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

سپیده ص 8 بهمن 1397 ساعت 11:43

سپاس از مطالب مفیدتون

فرود صادقی 7 بهمن 1397 ساعت 16:31

درود و سپاس بیکران به شما مهربان جان که زحمت کشیده و این پژوهش را به اشتراک گذاشتید.درباره واژه ناهید یا آناهید به نادرست معنا و مفهوم آن تفسیر شده و این واژه از نظر پدیدارشناختی دارای ماهیتی است غیر از آنچه شما نوشتید.آناهید به معنای پاک است و ایزدبانوی آب که میترا از آن زاده شد و ناهید به معنای ناپاک است.در زبان اوستایی و ایران باستان آمدن حرف اَ پیش از بعضی واژه ها معنای آن را تغییر می دهد.به طور مثال مرداد یعنی میرنده و درست آن اَمرداد می باشد به معنای نامیرایی و بی مرگی ....دیگر اینکه در باورهای اسطوره ای و فرهنگ عامیانمه مردم جزیره قشم به این مکان دره استاله کفته یا ستاره افتاده می گویند و بر این باورند که پس از برخورد یک شهاب سنگ با این منطقه چنین فضا و جغرافیایی پدید آمد البته ناگفته نماند که در جزیره قشم غارهایی وجود دارد به نام خربس که این غارها معبد نیایش پیروان میترائیسم بوده و همچنین از آنجا می شد تا جزیره هرمز رفت.در زمان سلطه ی پرتغالی ها در جزیره قشم این غارها محل انبار مهمات جنگی سپاه پرتغالی ها بوده و هم اکنون نیز گورستان پرتغالی ها روبروی غارهای خربس قابل مشاهده است.با سپاس از شما.شاد و سربلند باشید.