Close

دریاچه دالامپر ارومیه، افسانه‌ای که رمز بهشت است

4.5
از 77 رای
باور نمی‌کنید که اینجا ایران است! +تصاویر
  • 22 تیر 1398 08:00
  • 0
  • 69.6K

در جنوب غربی ارومیه و شمال غربی اشنویه و در نزدیکی شهر کوچک دیزج، درست نزدیک مرز کشورهای ایران و عراق و ترکیه، کوهستان دالامپر قرار گرفته. تصور اینکه در انتهای بهار و اوایل تابستان بتوانید به منطقه‌ای سفر کنید که هنوز برف داشته، پر از گیاهان سبز بوده و هوای بسیار مطبوع و دلپذیری دارد، بی‌نظیر است. در این منطقه یک دریاچه که رمز عبور به بهشت را در دل خود دارد نیز قرار گرفته است: دریاچه دالامپر! دریاچه ای که بر روی کوهی بلند قرار گرفته و بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند. 

دریاچه دالامپر ارومیه

برای رسیدن به دریاچه دالامپر در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کنید و از سه راهی آغ بلاق به سمت روستای دیزج حرکت نمایید. اگر دلتان می خواهد خودتان به این منطقه بروید، یادتان باشد این دریاچه در ارتفاع بالای کوهستان قرار دارد و حتما به یک خودروی آفرود (کوهستانی و خارج شهری) نیاز خواهید داشت. همانطور که گفته شد، این دریاچه بر روی دامنه‌های کوه دالامپر جای دارد، کوهی که در ۴۵ کیلومتری ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار گرفته. در این کوه، یخچال‌های طبیعی چند هزار ساله و چند دریاچه‌ی طبیعی را خواهید دید که یکی از مهمترین دریاچه‌های آن، دریاچه دالامپر است که بی شک زیبایی منحصر بفردی را در خود جایی داده است.

دریاچه دالامپر ارومیه

در مسیر به دریاچه، هر طرف را که نگاه کنید سبزه و جوی آب می‌بینید و کوه‌هایی که هنوز برف بر روی آن‌ها خودنمایی می‌کند. اینجا پر از مراتعی است که در روزهای مشخصی از سال به دشت‌هایی از گل‌های رنگارنگ تبدیل می‌شوند. آسمان آبی و پاک که گاهی با لکه‌های سفید پوشیده شده است. در ادامه، تصاویری از این دریاچه‌ی بی‌نظیر را می‌بینیم. امیدواریم اگر تا به حال این منطقه را از نزدیک ندیده‌اید، با رعایت اصول گردشگری سالم، بساط سفر کوتاهی را به این منطقه بچینید و از آن لذت برده و سفرنامه‌هایتان را هم برای ما بنویسید تا دیگران بتوانند از تجربه‌ی دلنشین شما استفاده کنند.

دریاچه دالامپر ارومیه

دریاچه دالامپر ارومیه

دریاچه دالامپر ارومیه

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمدی 27 تیر 1398 ساعت 23:20

منطقه دیزج مرگور کلا خیلی جای زیبایی هست ، آبشار سیلوانا و بزسینا و دیدن سرسبزی منطقه از ارتفاعات به همراه دیدار از دریاچه دالامپر خیلی روز خوبی میتونه براتون بسازه .
فقط یادتون نره که نیاز به خودروی آفرود در حد جیپ و پاژن دارید ، سانتافه و سورنتو و تینجور ماشینها اگر هم گیر نکنند حتما آسیب میبینند .
برای رزرو این خودروها هم میتونید با محلی ها صحبت کنید .

سید رسول زنگانلی 25 تیر 1398 ساعت 15:43

لوطفا زنگان ( زنجان ) دان داها یازین چون زنگان داها آذربایجانین بیر بولگه سی دیر.چوخ ساغ اولاسیز گوزل یازقی لرینیز وار.

محمد مروتی 22 تیر 1398 ساعت 08:50

خیلی سرسبز و زیباست.