Close

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

4.5
از 34 رای
خانه‌ی پهلوی‌ها در جنوب ایران، پاتوق اهل دل شده است! +تصاویر
  • 27 بهمن 1397 08:00
  • 5
  • 46.8K

خانه ماپار مربوط به دوره پهلوی اول بوده و در اهواز، خیابان نادری، خیابان خوانساری، واقع شده است. این اثر در تاریخ ۵ آذرماه سال 1380 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه‌ی تاریخی در ۲ طبقه ساخته شده و شامل زیرزمینی است که انجمن دوستداران ادبی حافظ و کتابخانه‌ی حافظ در آنجا قرار دارد و همچنین شامل یک طبقه‌ی همکف و اتاقی در طبقه‌ی بالا می‌باشد که در اختیار صنایع دستی است. اما این خانه چه ویژگی خاصی دارد؟

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

اولین چیزی که با قدم گذاشتن به این خانه نظرتان را جلب خواهد کرد وجود 2 درخت تنومند بزرگ در وسط حیاط است که به شکل عجیبی خم شده‌اند، گویی زمانه کمر آنها را نیز خم کرده اما همچنان سبز و استوار باقی مانده‌اند. یکی از آنها درخت نخلی است که در فرهنگ جنوبی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و قرن‌ها رزق و روزی مردم این استان را به آنها هدیه می‌کرده است. کمی که جلوتر بروید، حوض آبی رنگ و کوچکی را می‌بینید که در میان دو درخت واقع شده است. این حوض آبی رنگ، زیبایی خاصی به این حیاط کهن بخشیده است.

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

اگر کمی خم شوید، می‌بینید که عکس خانه در میان این حوض افتاده و تصویری زیبا را پدید آورده است، لذتبخش‌ترین کاری که می‌توان انجام داد این است که لبه‌ی حوض بنشینید، یک لیوان چای و خرما بخورید و به باغچه‌ی کوچک و زیبایی که دورتا دور آن قرار دارد نگاه کنید، شک نکنید که از زیبایی‌اش سیر نمی‌شوید. مساحت این خانه‌ی قدیمی بیش از 550 متر مربع است که در دو طبقه با مصالح مرسوم در آن زمان که بیشتر آجرهای خاص کوچکی بوده، ساخته شده است. سقف داخلی خانه‌ نیز با تیرهای چوبی که به فاصله‌ی 30 سانتیمتر از هم قرار داده شده‌اند، نگهداری می‌شود. حجره‌های کنگره‌ای، دیوارهای مشبک و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی جذاب، نمای فوق العاده تحسین برانگیزی را به این خانه قدیمی بخشیده است که بازدیدکنندگان توان دل کندن از آن را ندارند.

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

بیشتر اوقات در طبقه‌ی همکف این خانه، نمایشگاه صنایع دستی دایر است که علاوه بر بازدید از خانه ماپار می‌توانید از این نمایشگاه، صنایع دستی نیز خریداری کنید. در ماه‌های اخیر، خانه ماپار تبدیل به فضایی دنج و آرام برای گذران اوقات شده است و در محفل دوست داشتنی شربت خانه ماپار نیز می‌توان از نوشیدنی‌ها و غذاهای متنوع بهره برد.

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

خانه ماپار، خانه زنده پهلوی ها در اهواز

آیا به نظرتان تبدیل کردن بخشی از این خانه‌ی قدیمی به شربت‌خانه و نمایشگاه صنایع دستی کار صحیحی است؟ آیا شما هم دلتان می‌خواهد که از این خانه بازدید کنید؟ اگر پیش از این به خانه ماپار رفته‌اید، چه نکات دیگری در این خانه نظرتان را جلب کرده که ما به آن اشاره نکرده‌ایم؟ منتظر دریافت نظراتتان هستیم.

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

سعید 16 شهریور 1398 ساعت 15:00

در اهواز چند بنای قدیمی دیگه هم هست که داره از بین میره. اگه اونها را هم به صورت مکان گردشگری درمیآوردند الآن سرپا بودند.

سپیده ص 6 اسفند 1397 ساعت 08:10

خیلی دوست داشتنی بود مطلب تون

علیرضا 29 بهمن 1397 ساعت 01:28

اتفاقا اینجور استفاده هم درآمد زاست و هم میتونه باعث سرپا موندن آثار بشه. به شرطی که قوانین محکمی در مورد نحوه ی اجاره دادن محل و نحوه نگهداریش توسط مستاجر وجود داشته باشه

حق گو 28 بهمن 1397 ساعت 10:52

واقعا چه کاخ نشینهایی بوده اند آنها!!!

محمد مروتی 27 بهمن 1397 ساعت 08:57

آثار فرهنگی صرفا از جهت بازدید حائز اهمیت است و به نظر بنده استفاده های دیگر از آن که موجب درآمدزایی میشود مورد قبول و پسندیده نیست.