Close

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

4.6
از 5 رای
مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟ + تصاویر
  • 30 فروردین 1397 08:00
  • 0
  • 26.2K

 

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

طبق نظرسنجی از مسافرانی که تجربه سفر از فرودگاه حمد (Hamad) واقع در شهر دوحه قطر را داشته اند، تمامی آنها از امکانات فرودگاه ابراز رضایت کردند و برای انجام یک سفر مجدد از این فرودگاه اشتیاق زیادی نشان دادند.

نه به این خاطر که هزینه اضافی برای عبور از گیت امنیتی این فرودگاه مجلل وجود ندارد (در واقع اگر در سیستم گذرنامه الکترونیکی فرودگاه ثبت نام کرده باشید، در عرض چند دقیقه کارتان راه میفتد)، مهم ترین دلیل رضایتمندی بالای مسافران از تجربه سفر از این فرودگاه، امکانات بسیار مناسبی است که برای گشت و گذار در آن تدارک دیده شده است. طبق توصیه های مرسوم مناسب ترین زمان برای حضور در فرودگاه دو ساعت پیش از زمان پرواز است، و مسافران پس از انجام امور مربوط به پرواز می توانند از امکانات گسترده این فرودگاه لوکس بهره مند شوند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

فرودگاه حمد قطر در سال 2014 با این رویا تاسیس شد که این شهر عربی خلیج فارس را با خدمات ایرلاین قطر ایرویز
(Qatar Airways) به یک گذرگاه بین المللی تبدیل کند. امروز بیش از 30 میلیون مسافر در سال از طریق این فرودگاه جا به جا می شوند. مسافرانی که در سالن انتظار فوق العاده مجلل فرودگاه قدم می زنند شاید به ذهنشان خطور کند اولین کسانی هستند که پایشان به چنین مکانی باز می شود؛ حقیقتا بابت این حجم از شگفتی نمی توان آنها را سرزنش کرد.

 

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

قدم به قدم این فرودگاه زیبایی های بصری فوق العاده ای دارد. آرامش عجیب فرودگاه اصلا با تصوراتمان از همهمه همیشگی در فرودگاه ها سازگاری ندارد، حتی منطقه پرواز هم کاملا در سکوت و آرامش است. جدا از اوقات 5 گانه نماز مسلمانان (که در این زمان ها از بلندگوی فرودگاه اذان پخش می شود) فرودگاه بین المللی حمد، فرودگاهی آرام و بی سر وصداست. در این فرودگاه خبری از اعلان های آزار دهنده و گوش خراش نیست که آرامش و سکوت را برهم بزند، گاها آنچنان سکوتی حکم فرما می شود که می توانید صدای برخورد یک جسم کوچک با سطح زمین را هم بشنوید، اگرچه سیستم نظافت فرودگاه به قدری دقیق است که بعید می دانیم در سطح صیقلی کفپوش فرودگاه بتوانید حتی یک سوزن کوچک پیدا کنید.

اوج لذت و استفاده از امکانات فرودگاه بین المللی حمد، از مسیر ورودی آن شروع می­شود که در حال حاضر تنها از طریق جاده ماشین روی منتهی به فرودگاه میسر است، اما خط راه آهنی تا سال 2022  پیش از آغاز رقابت های جام جهانی فوتبال در قطر افتتاح خواهد شد.

جالب است بدانید که محل احداث این فرودگاه در گذشته به طور کامل زیر آب بوده است. معماری مواج سقف این فرودگاه، یادآور این نکته است که فرودگاه در نزدیکی ساحل خلیج بنا شده و معماری مسجد مجاور آن هم یک قطره آب بزرگ را در ذهن متبادر می سازد.

فضای داخلی فرودگاه کاملا آفتاب گیر است و در طول روز با گذر انوار طلایی رنگ آفتاب از پنجره های لوزی شکل سقف سالن روشن می شود. در همین نقطه از فرودگاه است که مسافران متوجه تفاوت فرودگاه حمد با سایر فرودگاه ها می شوند؛ جنس همه زیبایی های این فرودگاه کاملا هنری است.

خب، شاید ایده آثار هنری در فرودگاه به واقع یک ایده شگفت انگیز و تحول برانگیز نباشد، اما آخرین باری که خودتان یک اثر هنری را از نزدیک دیده اید به چه زمانی بر می گردد؟

برخی از این آثار، مانند مجسمه پرندگان که بالای تابلوی اطلاعات فرودگاه لانه کرده اند، بسیار چشم نواز اند. دیگر آثار هنری فرودگاه هم بدون تردید همه را در مسیر خود میخکوب می کند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

دکور خرس لامپی (خرس عروسکی غول پیکر که زیر یک لامپ سیاه نشسته است) در وسط سالن انتظار فرودگاه، که به دست هنرمند متفکر سوئیسی بنام اورس فیشر (Urs Fischer) ساخته شده است، برای اغلب مسافران بسیار جذابیت دارد و اطراف آن همیشه پر از کسانی است که برای سلفی گرفتن با آن صف کشیده اند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

کمی جلوتر از گیت های خروجی، نمونه ای دیگر از آثار برجسته مدرن قرار دارد. "دروغ کوچک" اثری از هنر پاپ و برگزیده نیویورک است که به تازگی در طی فرآیندی بسیار دشوار و پس از تخریب بخشی از دیوار فرودگاه نصب شد.

این اثر از آن دست جاذبه های هنری است که برخی از طرفداران و متعصبین دو آتیشه عرصه هنر صرفا برای دیدن آن به این فرودگاه می آیند. شاید جالب باشد بدانید که در حاشیه کشور عربستان هم یک فرودگاه برای جذب توجهات حداکثری از آثار هنر مدرن در طراحی فضای داخلی بهره جسته است. دقیقا به همین دلیل مسئولان فرودگاه حمد قطر، به امید جلو افتادن از رقبای خود به این سمت گرایش پیدا کرده اند. بدر محمد المیر (Badr Mohammed Al Meer)، کارمند ارشد عملیاتی فرودگاه، بهCNN Travel می گوید: "آن چیزی که فرودگاه بین المللی حمد را خاص می­کند، نمایشگاهی از خلاقیت ها و نوآوری های ما است. هدفمان این است که نشان دهیم ، فرودگاه ما دروازه ای به سوی هنر و فرهنگ است."

در حال حاضر بیش از 20 نمایشگاه دائمی هنر در فرودگاه وجود دارد. اگر مسافران برای وقت گذرانی زمان داشته باشند، می توانند در این فرودگاه لحظات خوشی را به فراغت بگذراند.

آثار سورئالیسم باب میل تان نیست؟ ایرادی ندارد، فرودگاه بین المللی حمد فکر همه جا را کرده است و گزینه های بسیار دیگری روی میز دارد تا به شما ارائه کند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

فرصت خرید از این فرودگاه را از دست ندهید. برای مسافرین عادی، در فرودگاه تعداد زیادی رستوران و گزینه هایی برای خرید های دم دستی و البته چند بوتیک سطح بالا  وجود دارد، Gucci، Burberry، Coach، Rolex،Swarovski همه این برند ها  اینجا جمع هستند.

میخواهید که روی صندلی تان راحت استراحت کنید؟

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

حتی سالن نشمین همگانی آن هم، جایی خاص و متفاوت است. تمام صندلی ها روکش چرم دارند و طراحی آن نیز ایتالیایی است.

اگر از سرپا ایستادن برای رسیدن به گیت خسته می شوید نسل جدیدی از قطار های داخلی به شما خدمات می­دهند تا با سرعت بیشتری به گیت مورد نظرتان برسید.

یک باشگاه بدنسازی فوق العاده هم در فرودگاه وجود دارد که هر مسافر در صورت تمایل می تواند از امکانات آن استفاده کند. یک استخر شنای 25 متری، تجهیزات کامل بدن سازی، دو محوطه بزرگ مخصوص ورزش اسکواش (که احتمالا بزودی تبدیل به زمین گلف خواهند شد) بعلاوه امکانات اسپا و آب درمانی، همگی از امکانات این باشگاه ورزشی است.

امکانات ورزشی هم جزیی از هتل اریکس فرودگاه بین المللی حمد است، هتلی 100 اتاقه و بسیار شیک که در زیبایی و تمیزی چیزی از فضای فرودگاه حمد کمتر ندارد. مهمانان می توانند ساعت ها از اتاق های استاندارد یا سوئیت های خانوادگی بزرگتر با پنج یا شش تخت استفاده کنند و زمانی را به استراحت بگذرانند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

مسافران پرواز های فرست کلاس یا بیزینس کلاس خطوط هواپیمایی قطر، حقیقتا در این فرودگاه تجربه تفریح واقعی را خواهند داشت. سالن ترانزیت المرجان (Al Mourjan lounge)، از آن دست مکان هایی است که باید مسافران را به زور از آن خارج کرد تا پروازشان را از دست ندهند.

این مکان نه فقط با شکوه و مجلل که بسیار وسیع است. مساحتی در حدود 10 هزار مترمربع شامل آب نماهایی دیدنی که گنجایش میزبانی از 1000 مسافر را نیز دارد.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

در کنار تمام جاذبه های تفریحی و ورزشی، این فرودگاه اما آرامش و سکوتش را حفظ کرده است. به هر مهمان یک میز و تبلت ارائه می شود تا بتواند اطلاعات پرواز خود را بررسی کند.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

در محوطه سالن انتظار فرودگاه یک رستوران درجه یک با متنوع ترین منوی غذا و نوشیدنی وجود دارد. در این رستوران اتاق هایی اختصاصی تر برای افراد معروف و یا افرادی که اعضای درجه چندم خاندان سلطنتی محسوب می شوند در نظر گرفته شده است.

حمام، اتاقک های مخصوص استراحت، اتاق های خصوصی برای خانواده ها، محوطه بازی مجهز به ایکس-باکس و میز فوتبال دستی، امکانات مورد نیاز برای جلسات کاری، نمازخانه، و اتاق مادر و کودک ویژه مادرانی که فرزند شیرخواره دارند همگی از امکانات رفاهی این فرودگاه بزرگ است.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

 

مواردی که گفتیم از نظرتان کافی نیست؟ مسافرانی که بلیط فرست کلاس خطوط هوایی قطر را دارند می­توانند به سوی دیگر سالن فرودگاه، و به سالن الصفوا (Al safwa) بروند. فضای روحانی این سالن یادآور موزه های هنرهای اسلامی شهر دوحه است و از جاذبه های اصلی آن بحساب می آید. این سالن ظرفیت میزبانی از 530 مسافر را نیز دارد.

مهمانانی که چند ساعتی فراغت دارند، میتوانند در اتاقک هایی مجهز به صندلی های راحتی فوق العاده آن استراحت کنند. امکاناتی که حتی سخت گیرترین و بهانه گیرترین مسافران را با رضایتمندی راهی مقصد می کند.

مسافران برای صرف نهار می توانند در رستوران فرودگاه با منو 4 وعده ای و  نوشیدنی هایی با کیفیتی که هم طراز با نوشیدنی های فرانسوی است، زمانی را به فراغت بگذرانند. اگر دلتان میخواهد فیلمی ببینید، یک سینما خصوصی هم اینجا هست. اگر هم میخواهید خوابی چند ساعته داشته باشید، اتاق خواب هایی خصوصی در اینجا وجود دارد که میتوانید برای 4 ساعت آنها  را رزرو کنید.

%%14.jpg%%

 

عالی تر از همه ، درست بیرون از عمارت 7 ستاره، یک مرکز اسپا فوق العاده ای قرار دارد. مراجعه کنندگان به این مرکز سلامت آنچنان غرق در لذت و آرامش می شوند که شاید به سختی حتی به ذهنشان خطور کند که در فرودگاه حضور دارند.

هبچ کدام از امکانات این مجموعه ی لوکس و با شکوه، از دید کارمندان صنایع هوایی اسکای تراکس (Skytrax) که وظیفه بازبینی و نقد امکانات رفاهی فرودگاهی را بر عهده دارند مخفی نمانده است. سال 2018 در مراسم اعطای جایزه بهترین فرودگاه سال در استکهلم، این سازمان انگلیسی برای سومین سال پیاپی، فرودگاه بین المللی حمد را به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه انتخاب کرد. جایگاه جهانی این فرودگاه هم، بنا به نظرات مسافرینش، از جایگاه ششم دنیا، به رده پنجم ارتقا پیدا کرد.

با وجود اینکه تحریم های منطقه ای جدید علیه قطر، راه برخی از خطوط هوایی به این فرودگاه را مسدود کرده و مسلما چالش هایی هم بر سر راه این فرودگاه برای تبدیل شدن به یک قطب فرودگاهی قرار داده است، اما این فرودگاه بین المللی همچنان چشم اندازی گسترده برای موفقیت در این زمینه دارد و انتظار می­رود که تا سال 2022 سالانه میزبان 50 میلیون مسافر باشد.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

المیر در اینباره می گوید: فرودگاه بین المللی حمد یکی از جدیدترین فرودگاه های دنیا است، با این حال موفق شده در زمان کوتاهی به جمع بهترین فرودگاه های دنیا بپیوندد. عنوان ششمین فرودگاه برتر دنیا را از آن خود کرد و ماموریت آن هنوز ادامه دارد. اگر بخواهیم حد جاه طلبی فرودگاه بین المللی حمد را خلاصه کنیم، باید بگوییم هدف ما این است که با فراهم کردن بهترین خدمات سفر به مسافران و تبدیل کردن این فرودگاه به یک مقصد گردشگری، آنرا به بهترین فرودگاه دنیا تبدیل کنیم.

مجلل ترین فرودگاه جهان کجاست ؟

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد نقوی علیائی 1 اردیبهشت 1397 ساعت 08:03

بنابراین خوشحالم که تجربه حضور دراین فرودگاهو داشتم