Close

تفتان، آتشفشان نیمه خفته خاش

4.4
از 25 رای
کوهی در خاش که جان چهل تن را گرفت! +تصاویر
  • 7 اردیبهشت 1398 08:00
  • 0
  • 62.4K

بشر امروزی به خوبی در راه خلق تجربه‌ها از کوه‌ها استفاده می‌کند، کوه‌ها از ویژگی‌های بارزی برخوردارند که امکان انجام ورزش‌های زمستانی مانند اسکی تنها یکی از این جذابیت‌هایشان محسوب می‌شود. پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوع، یخچال‌های تامین کننده‌ی آب شرب و کشاورزی و همچنین اکوسیستم خاص جانوری جایگاه بسیار مهمی برای کوه‌ها ایجاد می‌کند. کوه تفتان یکی از کوه‌های زیبا و بلند ایران است که از این قاعده جدا نمی باشد. اما این کوه چه ویژگی منحصر بفردی دارد؟

کوه تفتان

تفتان تنها کوه آتشفشانی فعال در ایران است که در منطقه‌ی جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد که با ارتفاع ۴۰۴۲ متر از سطح دریا در میان بلندترین کوه‌های کشور ایران جای می‌گیرد. رشته کوه تفتان 4 قله و 3 دهانه‌ی آتشفشانی دارد. تفتان تکه‌ای از یک منطقه‌ی آتشفشانی است که تا پاکستان شمالی ادامه دارد و متعلق به گره آتشفشان کوه آتش‌فشانی خاموش سلطان در پاکستان است.

کوه تفتان

کوه‌ تفتان قله‌های زیادی داردکه «چهل تن» نام قله‌ی آتشفشانی آن است. تقریبا در همه حال از این قله که در ۱۰۰ کیلومتری زاهدان واقع شده غبارهای آتشفشانی ناشی از گوگرد خارج می‌شود. در زبان بلوچی «تَپت» به معنای گرما است. نام تفتان ریشه در کلمه‌ی تپتان دارد که خود جمع کلمه‌ی تپت است.

کوه تفتان

طبق باور محلی‌ها، چهل نفر از راشدین مذهبی در قله‌ی اصلی گم شده‌اند بنابراین آن را چهل تن می‌نامند. در مجموع طول رشته کوه تفتان بالغ بر ۱۲ کیلومتر است. در ارتفاعات تفتان ۳ دریاچه مشهور به «دریا سر» قابل مشاهده است که دو دریاچه در بخش شمالی تفتان قرار دارند و آب آن‌ها کم عمق و شیرین است و دریاچه‌ی دیگر نسبتا بزرگ و آب شور است.

کوه تفتان

کوه تفتان

کوه تفتان

کوه تفتان

آیا از وجود این کوه آتشفشانی نیمه خفته‌ خبر داشتید؟ به نظرتان آیا احتمال دارد که این کوه، روزی دوباره فعال شود؟

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمود 13 شهریور 1398 ساعت 16:50

سلام من ساکن شهر خاش هستم کوه تفتان در شمال شهر نمای فوق‌العاده دارد با تمام زیبای های که دارد اما برای ساکنان شهر چند خاطره تلخ دارد بعد از زلزله 7.8 ریشتری خاش و سراوان در فروردین ماه سال 92 اتفاق افتاده. بهانه‌ای شود برای تفتان که دو بار ساکنان خاشو دلنگران که نه بلکه بترساند چون دو سال بعد زلزله در مهر سال 94 تفتان در لب مرز ایران پاکستان گدازه خارج کند این برای مردم فقط یک خبر ساده بود اما دو سال دیگر 31 خرداد سال 96 نیمه شب زمال سحری خوردن چون ما در ماه مبارک رمضان بودیم مردم با بیدار شودن برای سحری خوردن بیدار شوده بودند متوجه بوی نامطبوع در شهر خاش شودند بوی مثل بوی گوگرد چند ساعت تمام شهر را بو فرا گرفت بسیاری از مردم خاش مسموم شودند بیش از پنجاه شصت نفر در بیمارستان بستری شودند شهر از حالت عادی خارج شود صبح روز شهر شوده بود شهر ارواح هیچ کس در شهر نبود همه در خانه‌های شان حبس شوده بودند بجز آمبولانس اورژانس که در شهر مصدومین را به بیمارستان میبورد. این خبر در صبح روز در کشور منعکس یافت اولش گفتن خروج گاز گوگرد از دهانه تفتانه اما بعد چون دیدنت مردم ترسیدند تا شهر تخلیه نشود این خبرو انکار کردند. حالا به نظر ما مردم خاش درسته فهمیدند تفتان آتشفشان فعال است ممکن است در آینده فعالیت کند چون نوبت آن را دیده اند تلفاتش را داده اند. درست است تفتان زنده است و روزی فوران میکند...

مهدی طاهری 8 اردیبهشت 1398 ساعت 00:11

بنام خالق کوهها
کوهی بسیار زیبا و آتشفشان نیمه فعال جالبش و مردمان با صفایش بهترین خاطرات زندگی ام بوده و با اینکه بارها به قله تفتان صعود کرده ام ،باز هم به آنجا خواهم رفت ـ