Close

رصد خانه مراغه، اولین رصد خانه ایران

4.5
از 14 رای
خانه ستارگان ایران 800 ساله شده است! +تصاویر
  • 28 خرداد 1398 08:00
  • 0
  • 7.2K

800 سال پیش در آذربایجان شرقی و در شهر مراغه، زمانی که هنوز خبری از تلسکوپ و دوربین‌های پیشرفته و فوق پیشرفته نبود، در سرزمین ما توسط فیسلوف نام آشنا خواجه نصیرالدین طوسی و به دستور هلاکو، رصد خانه‌ای ساخته شد که سال ها به عنوان پیشرفته‌ترین رصد خانه جهان نام آور بود.

رصد خانه مراغه

همانطور که گفته شد، رصد خانه مراغه از يادگارهای خواجه نصیرالدین طوسی؛ فیلسوف، ریاضیدان و منجم بزرگ دوره ایلخانی است كه به دست او و همراهی عده ای از دانشمندان بنا شده است. این بنا در زمانی که مراغه توسط هلاکو خان مغول به عنوان پایتخت انتخاب شده بود روی تپه ای در غرب مراغه ساخته شد. ساخت این بنا نزدیک به 15 سال زمان برد.

رصد خانه مراغه

در آن زمان، خواجه نصیرالدین طوسی برای اینکه بتواند دانشمندانی که بخاطر حمله مغول فرار کرده بودند را دوباره بازگرداند و نیز برای پیشرفت بیشتر علم در ساخت رصدخانه و ابزارهای رصد، از دانش و هنر دانشمندان و استادان زمان خود استفاده کرد.

رصد خانه مراغه

 این رصدخانه تا سال 703 هجری کاملا سالم بوده اما پس از زلزله‌های سخت و بی توجهی حاکمان، رو به ویرانی رفت و درحال حاضر تنها آثاری از بناهای متعلقه آن باقی مانده است. رصدخانه مراغه تا زمان سلطان محمد خدابنده همچنان به فعالیت خود ادامه داده است و تاریخ ویرانی آن بطور کامل و دقیق هنوز مشخص نیست.

باهم، به تماشای تصاویر زیبایی از این رصدخانه‌ی تاریخی می‌نشینیم. امیدواریم که شما هم روزی از این رصدخانه بازدید کنید و حالا، باتوجه به دانستن پیشینه‌ی آن، از دیدن آن، لذت بیشتری ببرید.

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه

رصد خانه مراغه 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

آوات مام قادری 23 تیر 1398 ساعت 17:24

من اخیرا به همراه همسرم از این مکان بازدید کردیم
با اشتیاق خیلی زیادی که داشتیم وارد محوطه شدیم و متوجه شدیم هیچ کسی برای راهنمایی نیست و سورپرایز بعدی بعد از وارد شدن به داخل گنبد بود که دیدیم هیچ چیزی نیست و خالی از هر گونه وسایل و تلسکوپ و تابلویی هست
قسمت های کف سالم مونده بود و دیگر هیچ! واقعا جای تاسفه که مکان به این مهمی به حال خود رها شده

زهره شالچی طوسی 28 خرداد 1398 ساعت 22:39

...من از این رصد خانه سال قبل دیدن کردم.متاسفانه از بقایای تاریخی آن به خوبی نگهداری نشده و علاقمندانی که برای دیدن رصد خانه می آیند،کسی رو پیدا نمی کنن که وارد باشه و توضیح مستند در مورد بقایای اون براشون بده.
ولی سرپوشی که بر روی اون قرار دادن خوبه،چون از تخریب کاملش جلوگیری میشه.ان شاالله توجه بهتر و بیشتری بشه.

ناصر سلیمانی 28 خرداد 1398 ساعت 14:53

از این مطلب لذت بردم ،،، من خودم ساکن مراغه هستم و بارها از این مکان دیدن کرده ام و هنوز هم موقعیت مکانی رصدخانه و اثار بجا مانده از ان برایم شگفت اور است و بازدید از ان را به تمام ایرانیان و تاریخ دوستان و عاشقان علم نجوم توصیه میکنم