Close

قبرستان تاریخی سفیدچاه، اولین گورستان مرموز ایران!

3.6
از 92 رای
ترسناک‌ترین و مرموزترین گورستان ایران را بشناسید! +تصاویر
  • 17 دی 1398 08:00
  • 21
  • 119K

مکان‌های مرموز و ترسناک همیشه علاقمندان خاصی را به خود جذب می کنند، مخصوصا اگر داستانی هیجان انگیز پشت آن‌ها باشد، به راحتی می توانند گردشگران زیادی را به سمت خودشان بکشانند. در بخش ایرانگردی امروز، ما شما را با یکی از مرموزترین و در عین حال ترسناک ترین مکان های ایران آشنا می کنیم: قبرستان تاریخی سفیدچاه در استان مازندران!

قبرستان تاریخی سفیدچاه

همانطور که گفته شد در استان مازندران و در شهر بهشهر، در روستای سفیدچاه، گورستانی در انتظار شماست که بسیار پر رمز و راز است. این گورستان به نام خود روستا خوانده می‌شود و نیز به گورستان سپید نیز معروف است که عده ای عقیده دارند وجود خاک سپید دلیل انتخاب این اسم بوده است.

قبرستان تاریخی سفیدچاه مازندران

گورستان سفیدچاه مربوط به زمان تیموریان است و حتی به عنوان اولین گورستان ایران نیز نام برده شده است. در این روستا رسم بر این بود که سنگ قبر مردگان را بر اساس شغل آنها حکاکی می‌کردند. در این منطقه کسی را پیدا نمی کنید که از داستان های شگفت انگیز گورستان تاریخی این روستا نشنیده باشد. مردم گلوگاه از ۵۰ پارچه آبادی دور و اطراف، مرده‌های خود را به این گورستان می‌آورند، چراکه معتقدند که خاک سفید اینجا مردگانشان را نمی پوساند.

قبرستان تاریخی سفیدچاه

از مهمترین کسانی که در این گورستان دفن شده‌اند می توان ۳ نواده امام موسی بن جعفر(ع)، ابراهیم(ع)، منصور(ع) و عبدالرحمان(ع) که از ظلم و جور خلفای مستبد فراری شدند را نام برد. از جمله دیدنی‌های مقبره این ۳ تن، صندوقچه‌ای چوبی است که اهالی روستا از آن محافظت می‌کنند. در ادامه، تصاویر دیگری از این گورستان مرموز را باهم می‌بینیم.

قبرستان تاریخی سفیدچاه مازندران

قبرستان تاریخی سفیدچاه مازندران

قبرستان تاریخی سفیدچاه

قبرستان تاریخی سفیدچاه مازندران

قبرستان تاریخی سفیدچاه

قبرستان تاریخی سفیدچاه مازندران

نظرات کاربران (21 نظر)

× در حال پاسخ به:

سمیه 5 بهمن 1398 ساعت 00:43

وقتی ازمرده بترسی از این مطلب هم احساس ترس میکنی وگرنه هیچ چیزترسناکی توش نبودیکم فیلم ترسناک براساس واقعیات مثل فیلم احضارروح ببینیدتامعنی ترسناکی رو کاملا درک کنید!!

امبونی 2 بهمن 1398 ساعت 01:43

این کجاش ترسناک بود بابا بیخیال

مهزیار 2 بهمن 1398 ساعت 00:40

ایشالا خدا همه شونو بیامرزه

مهدی 2 بهمن 1398 ساعت 00:21

واقعا ترسناک بود انگار حس برزخ به آدم دست می ده یه حس غریب مثل سرگردونی

ترسناک 28 دی 1398 ساعت 00:35

واااااااای مرُدم از ترس این چیه گذاشتین خواب از چشمام پریده چرا این چیزای ترسناک رو میذارید تو سایت خخخخخ

رامین 26 دی 1398 ساعت 00:22

مکان تفریحیه یا ترسناک؟؟؟؟؟؟؟

بی‌نام 25 دی 1398 ساعت 00:28

پس قسمت ترسناکش کجا بود؟؟؟؟؟

نويد 24 دی 1398 ساعت 00:34

موضوع ترسناكش كجا بود؟

امیر 23 دی 1398 ساعت 00:57

درود و سلام
کجای این قبرستان مرموز یا ترسناک است که اینگونه تیتر زده‌اید؟ شخصا رفته‌ و‌ از نزدیک هم دیده‌ایم این قبرستان را. جالب است و تاریخی. ارزش دیدن هم دارد؛ اما نه ترسناک است و نه مرموز. حتی اگر برخی عکس‌ها را هم سیاه و سفید کنید، ترسناک‌ و‌ مرموز نمی‌شود.

Ahmad 22 دی 1398 ساعت 11:01

واقعا باید ازاین میراث نگهداری شود شاید سنگ قبرهایی باشد مربوط به ششصد سال قبل یا بیشتر، درشهرما جنوب ایران تمدنی باستانی مربوط به هفت هزارسال قبل همجوار با رودخانه دایمی دراستان کرمان قبرستان‌هایی بوداز تمدن آن‌زمان که دفینه های همراه مردگان بودبعد از آنکه این تمدن شناسایی شد ظرف چندهفته مردم آن منطقه چنان برسر این قبور و آثار گرانبهای آن آوردند همه چیزو نابود کردند چون دنبال فلزات گرانبها بودن آثاری رانابود کردند که از طلا گرانبهاتر بود این تمدن درجوار رودخانه هلیل و در روستای کنار صندل بیست کیلومتری شهرستان جیرفت میتوانید در اینترنت سرچ کنید تمدن کنارصندل جیرفت

مهران 20 دی 1398 ساعت 17:12

واقعا اگه همه انسانهابفکرمرگ باشند،وهرازچندگاهی به قبرستانهاسربزنند وبه این باوربرسیم که روزی به همین زودیا خواهیم مرد،اینقدرنمیتونیم نسبت به هم بیرحم وبی تفاوت باشیم

ناشناس 20 دی 1398 ساعت 11:17

دوستان ببینید همه ی این آدمایی که اینجا آرام گرفتن یک روزی مثل ما زنده بودن و می‌زیستند ، اما ببینید حالا قرن هاست که از مرگشون میگذره . از خاکیم که بر خاکیم

Javad 19 دی 1398 ساعت 16:04

ینی اینجوری میخان توریست جذب کنن، مرموزه ، مرموزه
کجاش مرموز بود بگید مردم بدونن

omran azimi galougahi 18 دی 1398 ساعت 10:09

سلام روزتون به خیر
واژه مرموز اصلا برازنده این گورستان نیست.
من اصالتاً گلوگاهیم و اون منطقه رو کاملاً میشناسم. بیش از 150 شهید و بسیاری از اموات مردم شهرستان گلوگاه در این گورستان آرمیده اند. آخرین بار 5 دی امسال اونجا بودم. محیط بسیار آرامش بخشی داره. گشت و گذار بین قبرها و دیدن علائمی که روی سنگ قبرهاست بسیار خاطره انگیزه.
توصیه میکنم اگه گذرتون به این حوالی افتاد حتما از این منطقه و روستاهای اطرافش دیدن کنید خصوصاً در فصل بهار و تابستان

نیلوفر ورزش نژاد 17 دی 1398 ساعت 16:26

من دلیل مرموز بودنش رو متوجه نشدم

مشاهده نظرات بیشتر