در ۳۵ کیلومتری شرق شهرستان آبدانان واقع در استان ایلام، نادرترین و جذاب ترین جاذبه‌ی ایران قرار دارد، دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان که باید برای رسیدن به آن از درون شهر آبدانان هشت کیلومتر جاده‌ی آسفالت را پشت سر بگذارید و با عبور از پل و ۵۰۰ متر پیاده‌روی به دریاچه برسید. اما آیا دیدن این دریاچه ارزش طی کردن این مسیر را دارد؟

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه خارق العاده آبدانان دارای ۱۲ متر عمق و چهار هزار و ۵۰۰ متر مساحت است که در شمال شرقی شهرستان آبدانان واقع شده است. اطراف دریاچه دوقلوی سیاه گاو را دشت‌ها و کوه‌های نسبتا مرتفع فراگرفته است، جلوه‌های بهاری و پاییزی این دریاچه‌ جذاب و دیدنی است، گلزارهای حاشیه‌ی دریاچه و پرندگان وحشی آن، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده است. دو دریاچه‌ی زیبا به وسیله‌ی کانالی طبیعی به عرض ۱.۵ متر و عمق یک متر و به طول هشت متر به هم مرتبط هستند. این دو دریاچه دارای آبی زلال بوده، به طوری که می‌توان تا عمق سه متری آن، ماهی‌ها را به راحتی تماشا کرد، گویی که در حال تماشای یک آکواریوم هستید! اما چرا این دریاچه چنین نام عجیبی دارد؟

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

آب اين درياچه قابل شرب است اما در جاهایی رنگی بسیار تیره به خود می‌گیرد که به سیاهی می‌زند، یکی از دلایل این نام را چنین رنگی می‌دانند و البته شايد به دليل هلالی شكل بودن (شاخ گاوی) بودن شكل درياچه، از آن به عنوان درياچه سياه گاو نيز ياد كرده‌اند. دریاچه سیاه گاو، عمری در حدود هزاران سال  دارد و به علت فرسايش، مساحت آن در حال كم شدن است. عامل فرسايش باعث شده است روز به روز مساحت درياچه سياه گاو كم شود. اين نوع درياچه از نوع رودخانه‌‌ای است و مسيرهای قطع‌ شده‌ی آبكندها به وسيله‌ی آب، پر شده است.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

رودخانه سیاه گاو پس از عبور از میان صخره ها و دره ها و ارتفاعات کبیرکوه واقع در شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شود که دریاچه‌ی نخست با اختلاف سطح اندک در بالا دست دریاچه‌ی دوم قرار گرفته است. وجود ماهیان و آبزیان متنوع، سنگواره‌ها، پوشش گیاهی متنوع و شفافیت آب، فوران آب از عمق دریاچه، خزندگان کمیاب در داخل دریاچه، خنکی شگفت‌انگیز آب در تابستان و گرمی آن در زمستان و آبدهی بسیار بالای آن با وجود خشکسالی های منطقه، از جمله ویژگی‌های ممتاز این اثر دیدنی و طبیعی به شمار می‌آید. از دیگر ویژگی‌های این دریاچه، وجود املاح مختلف و گوگردی بودن آب دریاچه و وجود چشمه‌‌های جوشان شیرین داخل دریاچه است.

باهم، به تماشای تصاویر زیبایی از این دریاچه می‌نشینیم. به راستی که سرزمینمان ایران، زیبایی‌های بی‌شماری دارد. آیا شما تا به حال مهمان سیاه گاو بوده‌اید؟

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو