کوتاه ترین مسیرهای هواپیمایی در جهان: خطوط هوایی آنگویلا پرواز بین المللی 10 دقیقه ای بین سنت مارتن و آنگویلا را انجام می دهند که فاصله 12 مایل است.  در سال 1927، چارلز لینبرگ، پرواز بدون توقف از نیویورک به پاریس انجام داد. در سال 2018، خطوط هوایی سنگاپور یک مسیر بدون توقف 20 ساعته بین نیویورک و سنگاپور را راه اندازی کردند.

همیشه تمرکز عرصه ی حمل و نقل هوایی بر این است که یک هواپیما زمان بیشتری روی هوا بماند و توقف های کمتری داشته باشد! با این حال، پرواز های طولانی، جذابیت غیرقابل انکاری دارند اما پروازهای کوتاه عجیب و غریب، محسوب می شوند.

مه 2018 یکی از کوتاه ترین پروازهای تجاری بین المللی که اندازه یک پیاده روی 15 دقیقه ای کوتاه بین جزیره کارائیب آروبا و پنونتو فیوو ونزوئلا طول می کشد راه اندازی می شود. در ادامه یک لیست از مسیرهای هوایی را برایتان توضیح می دهیم که جزئی از کوتاه ترین مسیرهای پرواز در جهان هستند.

 

کوتاه ترین پرواز تجاری بین المللی

1- کوتاه ترین پرواز تجاری بین المللی

 • سینت مارتن (کارائیب هلند) به آنگویلا (قلمرو خارج از کشور انگلیس)
 • خطوط هوایی: Anguilla Air Services. فاصله: 11.87 مایل (19.11 کیلومتر).

فرودگاه جزیره کارائیب سینت مارتین (Sint Maarten) نه تنها یکی از زیباترین نقاط دنیا است، بلکه دارای کوتاهترین مسیر پرواز تجاری بین المللی در جهان می باشد.

 سفر 10 دقیقه ای و 12 مایلی بین فرودگاه بین المللی شاهزاده جولیانا (SAW) و فرودگاه بین المللی Clayton J. Lloyd Anguilla (AXA).  سایر خطوط هوایی فوق العاده کوتاه از فرودگاه سنت مارتین عبارتند از سفر 15 دقیقه ای، 20 مایلی به St Barts.  جدیدترین پرواز افزوده شده به لیست مسیرهای بین المللی سریع در کارائیب، سفر 15 دقیقه و 51 مایلی بین آروبا، در کارائیب هلند، به پونتو فیجو در ونزوئلا است که 18ماه مه ، 2018 آغاز شده است.

خطوط هوایی آروبا در مشارکت با دولت ونزوئلا دو بار در هفته در مسیر بین فرودگاه بین المللی ملکه بئاتریکس آروبا در آروبا و فرودگاه بین المللی ونزوئلا در فرودگاه Las Piedras Josefa Camejo پرواز می کند و ارتباطات آن با کوراکائو، بونیر و میامی است.

 

 آروبا Aruba (کارائیب هلند) به پونتو فیجو Punto Fijo (ونزوئلا

2- آروبا Aruba (کارائیب هلند) به پونتو فیجو Punto Fijo (ونزوئلا)

 • خطوط هوایی: خطوط هوایی آروبا. فاصله: 51 مایل (82 کیلومتر).

در ژانویه 2018، ونزوئلا یک محاصره تجاری سه ماهه در جزایر کارائیب هلند آروبا، کوراسائو و بونیر ایجاد کرد و نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، ادعا کرد که همسایگان آن کشور محصولات ونزوئلا را در بازار سیاه فروخته است.

در این حال ارتباطات بین ونزوئلا و آروبا باقی ماند. روابط به اندازه کافی خوب بود تا یک مسیر پرواز جدید که در 18 مه از فرودگاه بین المللی کوئین بئاتریکس در آروبا و فرودگاه بین المللی ونزوئلا Las Piedras Josefa Camejo آغاز شود. فاصله بین دو فرودگاه حدود 51 مایل است، اما زمان پرواز تنها هشت دقیقه است. خطوط هوایی آروبا، در همکاری با دولت ونزوئلا، دو بار در هفته، روزهای دوشنبه و جمعه ها، با پیوستن به کوراکائو، بونیر و میامی را در مسیر پروازی خود راه اندازی خواهند کرد. قیمت سفر از 215 دلار یا 27 دلار در هر دقیقه آغاز می شود.

 

کوتاهترین پرواز تجاری معمولی

3- کوتاهترین پرواز تجاری معمولی

 • Westray به Papa Westray (اسکاتلند)
 • خطوط هوایی:Loganair. فاصله: دو مایل (سه کیلومتر)

یک مسیر باریک از آب، جزایر Orkney از Westray و Papa Westray را از ساحل شمال اسکاتلند جدا می کند. هواپیمایی اسکاتلند Loganair در حدود 50 سال است که بین این دو جزیره کوچک اسکاتلندی، کوتاهترین پرواز بدون توقف در جهان را راه انداخته است!

پرواز فوق، توسط یک هواپیمای هشت سیلندر بریتن-نورمن انجام می شود و فقط بیش از یک دقیقه طول می کشد، اما در بعضی موارد بسته به باد 53 ثانیه طول می کشد!  اندی تورنتون، مدیر عملیات پرواز Loganair می گوید: "این مسیر عمدتا توسط مردم جزایر اورکنی به صورت روزانه استفاده می شود." "مسافران این پرواز معلمان، افسر پلیس محلی، بانکدار و کودکان هستند."

 

 کوتاهترین پرواز تجاری

4- کوتاهترین پرواز تجاری

 • Kegata به Apowo (پاپوآ، اندونزی)
 • فاصله 1.3 مایل (دو کیلومتر)

این دو مسیر فقط 1.3 مایل فاصله دارند و در درازای یکدیگر قرار گرفته اند، شهرکهای پپوان تپه ای از Kegata و Apowo با یک دره عمیق جنگلی در یکی از جزایر اندونزی واقع شده اند. سفر بین دو روستا به صورت زمینی، سفری دشوار با جنگل های ترسناک و کوه های شیب دار است.

داردن، خلبان بریتانیایی این پرواز که خدمات حمل و نقل مسافران را در مناطق دورافتاده پاپوا انجام می داد، چندین سرویس در این مسیر پرواز کرد. گرچه ساعت و روز پروازهای این مسیر منظم نیست، اما مسافران از قبل هزینه پرداخت می کنند، تا احتمالا کوتاه ترین پرواز تجاری در این نقطه از جهان به پرواز در آید.

چمن های وحشی، مناظر زیبا، به طور چشمگیری بر روی کوه نوردان قرار گرفته اند، مطمئنا برای شما یک تجربه ویژه ایجاد می کنند.

داردین می گوید: "هر دو پرواز هوائی مورد بحث کوتاه هستند، حدود 350 متر برای Kegata و 400 متر برای Apowo، اما به صورت زمینی چمن مرطوب و لغزنده و شیب دار برای سفر امن نیست"

 

کوتاه ترین پرواز تجاری بین قاره ای

5- کوتاه ترین پرواز تجاری بین قاره ای

از زمان راه اندازی این شرکت در سال 1957، Royal Air Maroc به ناوگان نگهداری 54 هواپیما تبدیل شده است.

 • تنگیر Tangiers (مراکش) به جبل الطارق Gibraltar (قلمرو خارج از کشور بریتانیا)
 • خطوط هوایی: Royal Air Maroc فاصله: 69 کیلومتر

این مسیر فقط 9 مایل بوده و اروپا و آفریقا را در تنگ ترین نقطه تنگه جبل الطارق به یکدیگر متصل می کند. کشتی های سریع به طور مداوم این مسیر را می پیمایند. با این وجود کسانی که علاقمند به عبور از آب های ناهموار بین دو قاره نیستند از پروازهای این مسیر استفاده می کنند!

روزانه یک پرواز منظم، توسط هواپیمای توربوپراپ، بخش شمالی مراکش را به سرزمین بریتانیا از طریق جبل الطارق متصل می کند.

 

کوتاه ترین پرواز بین دو پایتخت ملی

6- کوتاه ترین پرواز بین دو پایتخت ملی

 • کینشاسا (جمهوری دموکراتیک کنگو) به برازاویل (جمهوری کنگو)
 • خطوط هوایی: Camair-Co و خطوط هوایی اتیوپی. فاصله: 16 مایل (26 کیلومتر).

کینشاسا (Kinshasa  )، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو و برازاویل (Brazzaville )، پایتخت جمهوری کنگو (که همچنین به نام کنگو-برازاویل شناخته می شود)، در کنار آب های رود کنگو نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند.

پرواز بین دو شهر، توسط یک شرکت هواپیمایی آفریقایی که در سرتاسر غرب آفریقا فعالیت می کند، و از کامرون انجام می شود.

خطوط هوایی اتیوپی نیز بین دو پایتخت در رودخانه کنگو پرواز می کنند که آخرین مسیر پروازی سه گوشه ای است که در آدیس آبابا آغاز شد.

 

کوتاه ترین پرواز تجاری به طور منظم در شمال امریکا

7- کوتاه ترین پرواز تجاری به طور منظم در شمال امریکا

 • خطوط هوایی: Toronto Airways بزرگ. فاصله: 32 مایل (51 کیلومتر).

Billy Bishop Toronto City Airport - معمولا به عنوان فرودگاه جزیره تورنتو شناخته می شود - یک مرکز کوچک واقع در جزیره ای در دریاچه انتاریو در بزرگترین شهر کانادا است. این فرودگاه توسط هواپیماهای منطقه ای، هواپیمایی خصوصی، پروازهای منفرد کوچک و پروازهای اضطراری پزشکی استفاده می شود.

مسیر زمینی بین تورنتو و نایگارا در امتداد سواحل دریاچه انتاریو 85 مایل به صورت زمینی فاصله دارد، اما تنها 15 دقیقه طول می کشد تا در یک خط مستقیم روی آب هواپیما پرواز کند. یک شرکت کانادایی محلی با استفاده از هواپیمای Piper Navajo، پرواز روزانه این مسیر را انجام می دهد. گردشگران و ساکنان تورنتو به راحتی از آبشارهای معروف نیاگارا دیدن می کنند.

 

منبع: cnn