Close

نقد و بررسی دهلی (شهر - رستوران ها - هتل ها - جاذبه ها)


 • مقبره همایون
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  مقبره ای به سبک ایرانی

  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه همایون، پادشاه گورکانی هند را که می بینید بی اختیار به یاد پلهای اصفهان و باغ های ایرانی می افتید، چرا که همایون و همسرش حمیده بانو چندین سال در ایران پناه گرفته بودند و با فرهنگ و معماری کشورمان آشنایی بسیار داشتند تا جایی که بعد از مرگ همایون، حمیده بانو بیگم دستور ساخت مقبره ی همسرش را به سبک و سیاقِ معماری ایرانی و ملهم از باغ های ایران صادر میکند و نتیجه ی کار چیزی شبیه به چهارباغ اصفهان می شود...
  نکته ای که در بدو ورود به محوطه ی آرامگاه نظر من را جلب کرد کریکت بازی کردنِ افرادی در فضای سبزِ محوطه بود آن هم در روزِ کاری و مقابل چشم گردشگران و کارکنان، انگار در چمنزارِ کاخ سعدآباد کسی فوتبال بازی کند !
  به هر حال اینجا هند است و سرزمین عجایب، پس تا آخر سفر منتظرِ دیدن صحنه های بدیع بودم و اتفاقا بسیار هم دیدم....

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • معبد سیک ها
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  عجیب و جالب

  توصیه شده توسط کاربر

  از چیزهای جالب و عجیبی که می توان در دهلی دید همین معبد سیک هاست. برای ورود، آقایان حتما باید دستاری به سر ببندند و خانمها شالی بر سر بیندازند، معتقدین به این فرقه هم هنگام وارد شدن خم می شوند و زمین را می بوسند.
  داخلش پر از رنگ است و موسیقی... البته موسیقیِ مذهبی که اشعار دینی را آهنگین می خوانند و ساز مخصوصی هم می نوازند، با اینکه عکاسی ممنوع نبود اما از راهبان اصلیِ معبد با چهره ای متعجب و ملامت بار منِ در حالِ عکاسی را تماشا میکرد و من هم بی اعتنا به نگاه ها کارم را می کردم و آخرش هم فرار را بر قرار ترجیح دادم و از مهلکه گریختم...
  سیک های هند نام خانوادگیشان سینک است و همگی با این فامیلی شناخته می شوند و معروف ترین سیکی که همه می شناسیم جبار سینک است با آن چهره ی دلربا !
  بگذریم، هنگام خروج چیزی خوردنی شبیه به نذری به همه می دادند که لای برگِ سبز رنگی گذاشته بودند و من چون نمی دانستم چیست نخوردم و به یکی از متکدیان بیرون که با دست به دهانش اشاره میکرد و ادعای گشنگی داشت دادم که دیدم او هم نخورد و به گوشه ای انداخت و زیرلب فحشی هم نثارم کرد !

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مسجد جمعه (مسجد جامع)
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  مسجد جامع

  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دهلی در یکی از شلوغ ترین مکانهای دهلیِ قدیم بنا شده که برای رسیدن به آن باید تعداد زیادی پله را بالا رفت، مسجد از رنگ غالب قرمز تشکیل شده که زیبایی خاصی به بنا داده است. میگویند برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت بیش از ۶ سال کار کرده‌اند.
  پله های مسجد پاتوقِ دستفروشان و متکدیان است و بسیاری از بی خانمانها روی پله ها می خوابند و کلا زندگی میگذرانند.
  این مسجد را که جهان نما نیز لقب داده اند از بزرگ ترین مساجدِ جهانِ اسلام می دادند که سه گنبد دارد که با سنگ های گران قیمتِ سیاه و سفید تزیین شده‌اند.
  روبروی مسجد، بازار مانندی است که بسیار شلوغ و پر ازدحام است و همه چیز هم درِش فروخته می شود؛ جایی شبیه به بازار خلازیر خودمان.
  از آنجایی که این مسجد توسط شاه جهان (سازنده ی تاج محل) ساخته شده بسیار شبیه به مسجد مروارید در آگره است که فقط مسجد دهلی نمونه ی بزرگ تریست نسب به آن و نمونه ی دیگر این مسجد هم در شهر لاهور پاکستان ساخته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه سرخ
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  لال کیلا

  توصیه شده توسط کاربر

  نکته ی جالبی که در مورد مغولها از راهنمای هندیمان در تور هند شنیدم و بعد از سفر در کتابی خواندم این بود که آن ها هیچ تعصبی روی هیچ موردی نداشتند و یکی از مهم ترین دلایل آسانیِ کشورگشاییشان هم این نکته بوده، این مسئله ی بی تعصب بودن را در هندوستان به خوبی می شود دید گویی هر چیز خوب و زیبایی را که هر کجا دیده اند را با هم تلفیق می کنند و بدون داشتن تعصب خاصی از هر پدیده ی جالبی برای سازندگی استقبال می کنند که نمونه اش همین "لال کیلا" یا قلعه ی سرخ دهلی است.
  و باز طبق گفته های راهنما بنای این کاخ تلفیقی است از معماری مغولی، ایرانی و هندی که شبیه به قلعه ی سرخ آگره و توسط شاه جهان ساخته شده است.
  از نکات جالب توجه این که تختِ سلطنتیِ مرصع نشانِ شاه جهان به نام معروف "تخت طاووس" در این قلعه بوده که بعد از حمله نادرشاه غنیمت گرفته شده و به ایران آورده می شود و این مسئله برای مردم هند هنوز هم گران است و با شنیدن نام ایران و ایرانی از نادر شاه و تخت طاووس و الماس کوهِ نورش با ناراحتی یاد میکنند.
  متاسفانه فرصتی برای بازدید از داخل قلعه فراهم نشد و ما دیرتر از ساعت 17، زمان تعطیلی قلعه رسیدیم پس فقط از محیط خارجش دیدن کردیم که میدانی بزرگ بود و به توضیحات تور لیدرمان بسنده کردیم که همین هم بهتر از هیچ بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قطب منار
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  منار قطب

  توصیه شده توسط کاربر

  منار قطب دهلی به تقلید از «منار جام» افغانستان ساخته شده که به پنج طبقه تقسیم شده ‌است که در فاصلهٔ هر دو طبقه، ایوان مدور کمربندی شکل آن را احاطه گرفته ‌است. هر طبقه کتیبه‌هائی دارد که متونی از آیات قرآن و اشعار قطب‌الدین ایبک را شامل می‌شود.
  اینجا را بلندترین مناره ی آجری دنیا می نامند و هر ساله گردشگران بسیاری را جذب و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. به گفته ی تور لیدر ما در دهلی، پیش از این بازدید از داخل منار آزاد بود ولی پس از چند مورد خودکشی، ورود به داخل منار و بالا رفتن از آن برای عموم ممنوع شده ‌است.
  منار قطب دهلی در کنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹ م توسط قطب‌الدین ایبکِ افغان در جنوب دهلی و بر روی خرابه‌های تعدادی از معابد مقدیمی ساخته شده‌است.
  این بنا از سنگ ماسه‌ای قرمز و قهوه‌ای ساخته شده و دو ردیف آن نیز با مرمر سفید تزیین شده ‌و نقوش روی منار بسیار زیبا طراحی و اجرا شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • راج قات
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  یادبود گاندی

  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از گذر از باغی سرسبز و مصفا و طی کردن دالانی تاریک به آرامشِ عجیبی می رسید، آرامشی از جنس بزرگمردِ هندوستان مهاتما گاندی.
  اینجا را که بعضا و به اشتباه مقبره ی پدر هند تلفظ می کنند، در اصل محل یادبودیست برای زنده نگاه داشتن یادِ زندگی و مرگ کسی که با چثه ای کوچک کاری کرد بس بزرگ؛ بیرون راندن انگلستان از هند.
  اینجا جز سکویی سیاه رنگ از جنسِ مرمرِ، شعله ای ابدی محبوس در محفظه ای شیشیه ای و البته خیل مشتاقانش چیز دیگری نمی بینید...
  اینجا ساده و بی آلایش بدون هیچ تجملی همچون خودِ گاندی ساخته شده است و یادآور زندگیِ درویش مآبانه اش است.
  در طول محوطه و برای رسیدن به راج گات دستفروشانی را میبینید که گل بساط کرده اند و علاقمندان گاندی برای احترام گلها را میخرند و بر روی سکوه سیاه رنگ میگزارند، برای دیدن از محل حتما باید کفشها را از پا درآورد و پا برهنه وارد شد که این مسئله در بیشتر مکانهای مقدس هند دیده می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آرامگاه عیسی خان
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  بهشت دهلی

  توصیه شده توسط کاربر

  "عیسی خانِ نیازی" یکی از سرداران رشیدِ "شیر شاه" سوری است که مقبره ی باشکوهی در دهلی برایش ساخته اند.
  سوری ها از پشتون های افغان مهاجم به هند بودند که دوران کوتاهی حکومت را در دست گرفتند و از آنجا که عیسی خان از دلیرانِ نظامی و از محبوبانِ این سلسله بود بعد از مرگش در باغی سرسبز و دلگشا به خاک سپرده شد تا همگان اهمتش را برای حکومتِ وقت بدانند.
  مقبره به شکل هشت ضلعی و از سنگ قرمز رنگ ساخته شده و ساخته شدنش یک سال به طول انجامیده است. مسجدی هم به نام عیسی خان در مجاورت مقبره بنا شده که به همراه سایر ساختمانها مجموعه مقبره‌های همایون را تشکیل می‌دهند که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.
  از نکات جالب توجه این مجموعه حضور فراوان سنجابها و طوطیانِ سبز قبا در لابلای درختان محوطه است که زیبایی محیط را دوچندان میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دروازه هند
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  یادبود کشته شدگان جنگ

  توصیه شده توسط کاربر

  در جنگ جهانی اول حدود هشتاد هزار سرباز هندی کشته و حدود هفتاد هزار سرباز زخمی شدند. دروازه ی هندِ دهلی، بنای یادبودی است از تمام سربازان و نظامیانِ حاضر در جنگ جهانی اول که برای خدمت به کشور جان خود را از دست دادند.
  دروازه ها در گذشته به عنوان مرکز کنترل رفت و آمدِ شهرها عمل می کردند، ولی بر خلاف نامی که دروازه هند دهلی دارد، این دروازه یک بنای یادبود برای جان باختگان جنگ است که نام تمامی سربازانِ جنگ بر روی آن حک شده. همانند این عمارت در بعضی کشورهای اروپایی نیز وجود دارد، طراحی این بناهای تاریخی و ملی شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند.
  مردم هند روز استقلال و جمهوری کشورشان را جشن می گیرند و در این روز مقابل این دروازه جمع می شوند تا شاهد رژه ارتش باشند، هنرمندان بسیاری نیز حضور دارند تا فرهنگ غنی و هنر و میراث هند از گذشته تا کنون را به نمایش بگذارند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دهلی
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  سرزمینِ عجایب

  توصیه شده توسط کاربر

  دهلی نو یا بخواهم کلی تر بگویم کشور هندوستان، سرزمین مطلوب عکاسان است.
  از نظر طبیعتِ سرسبز و بکر، از کاخهای باشکوه تا زاغه ها و مهمتر از همه انسانها...
  مخصوصا عکاسانِ پرتره لذتِ بیشمار خواهند برد با قدم زدن در خیابانها و پیدا کردن سوژه... اینجانب به عنوان فردی صرفا علاقه مند به عکاسی و نه عکاس، حظِ وافر بردم با سرک کشیدن به خلوت مردم و عکس گرفتن از آنها و جالب آنکه اول با عکاسی از نزدیک کمی مشکل داشتند اما بعد از چند دقیقه صحبت و کمی ابراز دوستی، اعتمادشان جلب میشد و خود را در معرض دوربین قرار می دادند.
  در یکی از زاغه زارهای دهلی پلیس هند وارد ماجرا شد و با اخطاری از من خواست که سریع این محلِ خطرناک را ترک کنم و تا دور شدن از محل من را همراهی کردند و گوشزد که اینجا مکانی ناامن حتا برای خودشان است و دیگر در چنین محله هایی دوربین در نیاورم که هم جان و هم دوربینم در خطر است، با اینحال بنده در همان زاغه زارها با مردمِ بعضا بزهکار دوست شدم، نسکافه ای مهمانشان شدم و پرتره هایی از ظن خودم ارزشمند گرفتم.
  باری، دوست دارم به جای عکسهایی از اماکن توریستی، پرتره هایم از مردم دهلی را در این فرصت به نمایش بگذارم اگر تیم دوست داشتنی لست سکند تاییدش کنند.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • هتل پیکادیلی
  سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش

  هتلي خوب و قابل قبول

  توصیه شده توسط کاربر

  هتل پيكاديلي از جمله هتلهاي پنج ستاره و البته نه پنج ستاره تاپ، در شهر دهليست. اين هتل دقيقا كنار يك ايستگاه مترو قرار گرفته است كه از اين نظر بسيار عاليست و ميشود به بسياري از جاذبه با مترو دست پيدا كرد.
  اتاق ها اندازه خوبي دارد و كاملا فضاي اتاق بزرگ و مناسب است. امكانات اتاق شامل تلويزيون، ميز مطالعه، چاي ساز، اتو، سشوار، سيفتي باكس، مسواك، خميردندان، انواع شامپو صابون و ... بود. چون فصل سرد در دهلي كوتاه است ، در اتاق هيتر جداگانه براي گرمايش قرار داده بودند.
  هر روز چاي، قهوه و دو اب معدني كوچك در اتاق قرار ميدادند.
  صبحانه هتل شامل غذاهاي عمومي مانند املت، سوسيس، كالباس، پنير و انواع شيريني به اضافه غذاهاي هندي بود. نسبتا راضي كننده بود. از نظر تميزي هم تميزي فضاي اتاق و ... رضايت بخش بود. در مجموع اين هتل را مي شود در حد متوسط و قابل قبول دانست كه امكانات لوكس ندارد ولي رضايت بخش است.

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • هاستل هاگ
  Maryam Sayari
  نقدها:
  گزارش

  هاگ هاستل دهلی

  توصیه شده توسط کاربر

  هاگ هاستلی ، هاستلی فوق العاده مهمان نواز بود، کسایی که اونجا کار میکردن با کمال میل بهت کمک میکردن، هر سوالی که داشتم رو بهم جواب میدادن، فضای هاستل بسیار زیبا و گرافیکی بود، تهویه و وسایل سرمایش خیلی خوب و کارامد بود، موقعیت رو من یکم سخت پیدا کردم، یعنی توی یه کوچه ای بود که پیدا کردن برای بار اول کمی سخت بود، از نظر تمیزی من تایید اش میکنم، این هاستل در شهر واراناسی که من با اونجا هم رفتم شعبه داشت. این هاستل نزدیک به ایستگاه مترو نِهرو بود، قیمت اش هم شبی ۳دلار برای اتاق ۸ تخته بود.

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • پارک ملی جانورشناسی دهلی
  Maryam Sayari
  نقدها:
  گزارش

  پارک باغ وحش دهلی

  توصیه شده توسط کاربر

  باغ وحش بسیار مساحت بزرگی داشت، هم میشه پیاده گشت زد و هم با اتوبوس های داخل باغ وحش، انواع پرنده ، حیوانات درنده، در باغ وحش وجود داشت، فضای بسیار سر سبز و برای عکاسی فوق العاده بود، ساعت بازدید از ۹ صبح تا ۴.۳۰ بعد ازظهر بود، حدود ۳ ساعت این بازدید زمان بر هست، پس ، زمان مناسبی برای بازدید انتخاب کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • موزه ملی گاندی
  Maryam Sayari
  نقدها:
  گزارش

  موزه و خانه گاندی

  توصیه شده توسط کاربر

  خانه و موزه گاندی در شهر دهلی قرار دارد، میتونید راحت با توک توک یا دوچرخه های محلی با اونجا برید، هزینه کرایه زیاد نیست و با چونه زدن به مبلغ خوبی به مقصد می رسید، ما دو نفر بودیم حدود ۴۰۰ روپیه هند از هاستل به موزه رفتیم. بلیط رایگان بود، و فقط تو یه دفتر اسم و ملیت مون رو نوشتیم ، یه کاتالوگ هم بهمون دادند. موزه چرخ ، خانه و وسایل گاندی ، عکس ها و نوشته های مختلف ، ویدیو از صحبت های گاندی، صدای ضربان قلب گاندی در این موزه قابل بازدید بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مقبره نظام الدین اولیا
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  درگاه نظام الدین

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های دهلی که نزدیک مقبره همایون می باشد درگاه نظام الدین است که یکی از صوفیان مشور هندی می باشد. سالانه مسلمانان زیادی به زیارت درگاه این صوفی می روند و مراسم قوالی در انجا برگزار می شود. خیابان منتهی به این درگاه خیابانی است پر از رستوران و غذاهای خیابانی. این درگاه در منطقه ضعیفی واقع شده و متاسفانه شاهد تعداد زیادی کارتن خواب و گدا خواهید بود. برای ورود به درگاه باید کفشهای خود را دم در دربیاورید و داخل شوید. در کوچه پس کوچه های تنگ درگاه تا رسیدن به حیاط اصلی چندین مغازه فروش تسبیح و گل و نقل و پارچه های سبز رنگ و سوغاتی وجود دارد و معمولا کسانی که برای زیارت میروند ظرفی گل و شمع میخرند. در حیاط اصلی مقبره نظام الدین و یک مسجد وجود دارد. ساختمان مقبره کوچک بوده و یک گنبد ساده و سفید مرمری دارد. ورود به مقبره برای بانوان ممنوع است و معمولا خانمها در حیاط مینشینند. در این درگاه مقبره چندین فرد مشهور دیگر از جمله امیر خسرو دهلوی نیز قرار دارد. ما بعد از اذان مغرب به درگاه رفتیم و چند دقیقه ای نیز در حیاط مراسم قوالی را تماشا کردیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مقبره همایون
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  مقبره همایون

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های دیدنی دهلی مقبره همایون می باشد. همایون دومین پادشاه از سلسله گورکانیان می باشد. وی مدتها مهمان دربار شاه طهماسب بود و پس از مرگش همسرش حمیده بانو بیگم مقبره او را با الهام از چهارباغ ایرانی ساخت. مقبره در حیاط بسیار بزرگ و زیبایی ساخته شده است. در گوشه و کنار این مقبره چندین گنبد-مقبره دیگرو مسجد هم هست. ورودی مقبره 600 روپیه قیمت دارد و برای توریستها صف جداگانه ای برای ورود هست. داخل باغ شاهد پرواز تعدادی پرنده کوچک شکاری نیز خواهید بود. در یک سمت باغ نیز یک نمایشگاه کوچک معماری و مقایسه بنای مقبره همایون با چندین باغ دیگر از جمله باغ فین دیده می شود. خود بنا مثل اکثر بناهای دوره گورکانیان از ماسه قرمز رنگ است. ساختمان بنا دو طبقه است و به جز مقبره همایون شامل چندین قبر مثل حمیده بیگم و چند فرمانده و امپراطور دیگر می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آب انبار آگراسن کی بائولی لیمیگو
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  آب انبار agrasen ki baoli

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده در دهلی آب انبار agrasen ki baoli می باشد. برای رفتن به این آب انبار می توانید از متروی Janpath یا Barakhamba Road Metro استفاده کنید. بازدید از این آب انبار رایگان است. این آب انبار قدیمی متعلق به قرن دهم میلادی است. با رفتن به این آنبار شاهد خواهی بود که در گذشته چگونه برای استفاده و برداشتن آب به این نقاط می رفتند. آب انبار تقریبا خلوت است و تعدادی پله شما را به بخش پایین و مخزن آب راهنمایی می کند. در کناره‌ها آب انبار از سه طبقه تشکیل شده شده است و در هر طبقه هم تعدادی فرورفتگی طاقی شکل دارد که ظاهرا محلی برای استراحت بوده. پایین پله ها و زیر گنبد ساختمان اصلی خفاش دارد و کمی بوی تعفن می دهد. ولی به نظرم دیدن مخزن ارزش پایین رفتن را دارد. در فصول پر بارش آبهای جاری به سمت مخزن میرفته و مردم از این آب استفاده می کردند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • معبد سیک ها
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  معبد سیکها

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از معابد زیبای دهلی متعلق به فرقه سیکها می باشد. داخل معبد که می شوید ابتدا به اتاقی می روید که باید کف و جوراب خود را در بیاورید. بانوان باید شال سر کنند و آقایان نیز دستمال سری روی موهای خود بپوشند. یکی از مسئولین معبد چند دقیقه ای در مورد دین و آیین سیک و اعتقادات مردمش صحبت می کند و سپس می توانید وارد شوید. در ابتدای ورود محلی برای شستشوی پاها قرار داده اند. ساختمان معبد سفید و زیبا با گنبدهای طلایی است. داخل معبد از روی کتاب مقدسشان با آوازی آهنگین میخوانند که به نظر من فوق العاده زیبا آمد. پشت معبد استخر بزرگی قرار گرفته است که برای پیروان سیکها مقدس است و برای غسل داخل استخر می روند. بخشی نیز با پارتیشن برای بانوان جدا شده است. منظره معبد در کنار این استخر فوق العاده زیباست و همراه با شنیدن صدای آوازی که از بلنگوها پخش می شود فضای خوبی را ایجاد می کند. در نهایت هم هنگاه خروج به زائرین و بازدید کنندگان چیزی شبیه حلوا در در خروجی می دهند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دروازه هند
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  دروازه هند

  توصیه شده توسط کاربر

  دروازه هند (India Gate) بنای یادبود ملی هند است که توسط سر ادوین لیتینز معمار بریتانیایی طراحی شده و در محوطه‌ای باز و نزدیک به مجموعه زیبای کاخ ریاست جمهوری هند در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است. این بنا به‌عنوان یادبود تمامی جنگ‌های هند شناخته می‌شود و نشان برجسته‌ای است برای یادآوری ۹۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جان خود را از دست داده‌اند و نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده‌ است.این بنا در فضای باز قرار گرفته است و احتمالا یکی از شلوغترین نقاط از بابت حضوردستفروشها در دهلی است که مانند سریش می چسبند و بیخیالتان نمی شوند. دور تا دور بنا زنجیری قرار داده اند که از بخشی جلوتر نمی توانید بروید و در یک سمت هم یک شعله آتش جاویدان وجود دارد. بازدید از این بنا رایگان است و ایستگاههای متروی Central Secretariat، Udyog Bhawan و Khan Market در نزدیکی آن قرار گرفته اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مقبره فیروز شاه توغلاق
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  مقبره و مسجد فیروز شاه

  توصیه شده توسط کاربر

  برای رفتن به محوطه باستانی فیروز شاه معروف به حوض خاص باید توسط تاکسی یا ریکشا خودتان را به این محله برسانید. کوچه پس کوچه های روستا را طی کنید تا به ورودی مجموعه باستانی برسید. این مجموعه ورودی ندارد و بازدید از آن رایگان است. هنگام ورود هم اجازه بردن سه پایه و منوپاد را به شما نمی دهند.
  فیروز شاه یکی از پادشاهان سلسه تغلق شاهیان میان سال‌های ۷۲۰ تا ۸۱۵ هجری قمری بوده است. ظاهرا فیروز شاه در آن زمان با مغولان جنگیده بود و کلی از معابد هندی را تخریب کرده و به جایش مسجد ساخته بود.
  این محوطه باستانی در واقع بقایای یک مدرسه است که مستقیم زیر نظر پادشاه اداره می‌شد. معماری محوطه به صورت شکل L و در کنار منظره زیبایی از دریاچه است و مهمترین ساختمان آن هم احتمالا مقبره خود فیروزشاه باشد که در طلاقی دو ضلع مدرسه قرار گرفته و متعلق به سال 1350میلادی می‌باشد و بر روی کتیبه‌ها نوشته بودند که سیکاندرا لودی آن را در سال 1508 میلادی ترمیم کرده است. مدرسه توسط چندین پله به سمت دریاچه راه داشت که این پله ها را کورکرده بودند تا بازدید‌کنندگان با دور زدن روستا وارد محوطه شوند. در ضلع مقابل مدرسه بقایایی از مسجد هم وجود دارد و در کنار مسجد سه ساختمان آلاچیق سنگی قرار دارد و ظاهرا محل استراحت و تجمع دانش آموزان بوده است. روبروی مقبره هم باغ کوچک زیبایی است که داخل آن سه ساختمان که ظاهرا مقبره معلمان این مدرسه بوده قرار دارد. فضا به شدت آرام و منظره مخروبه ها از دریاچه دیدنی بسیار دیدنی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شیوا ماندیر آپ چاتارپور ماندیر
  Nedajrg
  نقدها:
  گزارش

  معبد شیوا

  توصیه شده توسط کاربر

  این معبد در کنار معبد بابا نقبل در جنوب دهلی نو قرار گرفته است.معبد حیاط بزرگی دارد و داخلش چندین ساختمان زیبا وجود دارد. از آنجایی که در این معبد خدای شیوا زیارت می شود می توانید آثار و نشانه هایی از این خدا را در حیاط ببینید. نشانه هایی مثل لاک پشتی که تریشول را حمل می کند. تریشول نیزه‌ای سه شاخه است که توسط خدای شیوا حمل می‌شود. شول به معنی مشکلاتی است که مردم از آن رنج می‌برند و آنچه که همه مشکلات و رنج ها را رهایی می‌بخشد، تریشول می‌باشد که در دست شیوا است و یا صدف مقدس که شیوا در آن میدمید. در بخشی نیز ساختمانی قرار داشت که روی در آن یک قفل غول پیکر شاید هم قد من زده بودند.بازدید از معابد رایگان است و بهتر است در زمان وارد شدن به آنها پوشش مناسبی داشته باشید. داخل یکی از معابد شدیم که فردی آنجا شروع به خواندن دعایی کرد و ما هم انعامی دادیم و خارج شدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: