کویر مصر، سکوت تا بی‌نهایت

4.5
از 20 رای

در کنار سی و سه پل و عالی قاپو، اسم کویر مصر در کنار جاهای دیدنی اصفهان هم به میان می‌آید. کویر مصر ایران، در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان قرار دارد و یکی از بهترین و محبوب‌ترین مقاصد، خصوصا در بین کویر‌نوردان و طبیعت‌گردان است. در این ویدئو به سراغ کویر مصر رفتیم و مثل یک مسافر آهسته در آن پرسه می‌زنیم.

کویر مصر، جایی برای آرمیدن

 روستای کویر مصر در گذشته با نام‌های، مزرعه یوسف و چاه دراز هم شناخته می‌شد. وجه تسمیه این نام‌‌ها هم، حضور مردی به نام یوسف در این روستا بود که وقتی قنات‌های روستا خشک شده بود و کویر مصر داشت خالی از سکنه می‌شد، با حفر چاه‌هایی که طول آنها دراز بود، روستا را زنده نگه داشت؛ بعد‌ها به خاطر تشابه اسمی یوسف روستا با حضرت یوسف، اینجا کویر مصر نامیده شد.

سفر به کویر مصر در فصول پاییز و زمستان، می‌تواند یک تجربه بی‌نظیر باشد. اگر در این سفر قصد دارید چند روزی از تمام هیاهوها دور باشید، دراز کشیدن و یا چادر زدن زیر آسمان سرمه‌ای رنگ و پاک کویر در شب، تماشای ستاره‌ها و دور آتش نشستن و نوشیدن یک فنجان چای ذغالی گرم می‌تواند خاطره‌ای باشد که برای همیشه در ذهن شما حک شود؛ اما این به آن معنا نیست که این تنها امکان برای شماست. شترسواری، آفرود، عکاسی و کویرنوردی هم تفریحاتی است که در کویر مصر به آنها دسترسی دارید. مضاف بر این‌ها کویر مصر برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری هم شگفتی‌های خود را دارد؛ مثلا روستای تاریخی بیاضه که حتی ناصر خسرو هم در سفر خود به آن سری زده است. خلاصه که استان اصفهان چیزی ورای پل خواجو و گز است و در هر کیلومتر خود چیزی برای عرضه به مسافران مشتاق و اهل تجربه دارد.