Close

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند

4.3
از 40 رای
کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند + تصاویر
  • 22 اسفند 1395 15:00
  • 77
  • 62.6K

تکامل زبان درست مانند تکامل بیولوژیکی است که با دقت فراوان و نسل به نسل اتفاق می افتد. بنابراین هیچ گونه نقطه ی بارز شکستی بین یک زبان و زبان دیگری که از دل آن برآمده نیست. به همین دلیل غیرممکن است که بگوییم یک زبان از دیگری قدیمی تر است؛ تمامی زبان ها قدمتی به اندازه ی عمر بشریت دارند. با این اوصاف تمام زبان هایی که در ادامه ی مطلب به آنها می پردازیم نکته ی خاصی برای ارائه دارند، کیفیتی باستانی که آنها را از زبان های دیگر متمایز می گرداند.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

1- عبری Hebrew

عبری نمونه ای جالب است چرا که این زبان از حدود سال های 400 بعد از میلاد دیگر مورد استفاده ی روزمره قرار نگرفت، ولی در عوض به عنوان زبان عبادت یهودیان سراسر دنیا حفظ شد. هرچند با ظهور صهیونیسم در قرن 19 ام و بیستم میلادی، زبان عبری وارد فرایند احیا شد تا بتواند به زبان رسمی اسرائیل تبدیل شود. در حالیکه ورژن مدرن امروزی از ورژن کتاب مقدس متمایز است، آن دسته از افرادی که عبری زبان مادری شان است می توانند به طور کامل معنی متون عهد عتیق و خطوط به هم پیوسته ی آن را بفهمند. از آنجا که زبان مادری نخستین افرادی که زبان عبری مدرن را مورد استفاده قرار دادند، اغلب ییدیش Yiddish بوده، این زبان عبری مدرن به شکل های گوناگون از سایر زبان های یهودی نیز تاثیر پذیرفته است.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

2- تامیل Tamil

تامیل به عنوان زبان رسمی سری لانکا و سنگاپور که حدود 78 میلیون نفر به آن صحبت می کنند، تنها زبان کلاسیکی است که از تمام فرایند حرکت به سمت دنیای مدرن جان سالم به در برده است. این زبان که جزئی از خانواده زبان دراویدی (مشتمل بر تعدادی از زبان های بومی جنوب و شرق هند) محسوب می شود، زبان رسمی ایالت تامیل نادو نیز می باشد. محققان کتیبه هایی به زبان تامیل پیدا کرده اند که تاریخ آنها به قرن سوم قبل از میلاد باز می گردد و نکته ی جالب اینجاست که این زبان از آن زمان تاکنون نیز مورد استفاده بوده است. برخلاف سانسکریت (یکی دیگر از زبان های هندی باستانی) که حدود سال های 600 قبل از میلاد از استفاده افتاده و به زبانی برای عبادت تبدیل شد، تامیل تا به امروز فرایند توسعه ی خود را ادامه داده و هم اکنون بیستمین زبان پر استفاده ی دنیا می باشد.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

3- لیتوانیایی Lithuanian

خانواده ی بیشتر زبان های اروپایی، هند و اروپایی است، اما این زبان ها 3500 سال قبل از میلاد مسیح از هم تفکیک شده و ده ها زبان دیگر مانند آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی از درون آنها ایجاد شد؛ زبان هایی که به مرور تمام ویژگی های مشترک اولیه خود را از دست دادند. اما در این میان، یک زبان در شاخه ی زبانی بالتیک از خانواده ی هند و اروپایی است که بیشترین ویژگی های نمونه ی اصلی هند و اروپایی (PIE) را حفظ کرده و زبان شناسان مدعی هستند که این زبان 3500 سال قبل از میلاد مسیح نیز مورد استفاده بوده است. زبان لیتوانیایی نسبت به هم خانواده های خود، بیشترین میزان آواها و قواعد گرامری PIE را حفظ نموده و به همین دلیل است که می توان آن را یکی از قدیمی ترین زبان های جهان به حساب آورد.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

4- فارسی Farsi

همانگونه که همه ی شما می دانید فارسی زبان رایج کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان است. احتمالا راجع به پارسی Persian نیز شنیده اید؛ فارسی و پارسی هر دو در واقع یکی هستند. فارسی در حقیقت از نوادگان مستقیم همان پارسی قدیمی است که زبان امپراطوری پارسی نیز بوده است. پارسی مدرن از حدود سال های 800 بعد از میلاد روی کار آمد و یکی از نکاتی که آن را از بسیاری از زبان های مدرن دیگر جدا می کند این است که تغییر این زبان از آن زمان تاکنون بسیار اندک بوده است. فارسی زبانان مدرن امروزی می توانند نوشته ای از حدود سال 900 بعد از میلاد را انتخاب کرده و بدون مشکلاتی که به طور مثال یک انگلیسی زبان در حال خواندن متون شکسپیر با آن روبروست، با دشواری بسیار کمتری و حتی به راحتی آن را بخوانند.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

5- ایسلندی Icelandic

زبان ایسلندی نیز یک زبان هند و اروپایی اما از شاخه ی ژرمن شمالی است ( تنها برای اینکه معیار مقایسه ای به شما بدهیم باید بگوییم که زبان انگلیسی نیز یک زبان هند و اروپایی اما از شاخه ی ژرمن غربی است). بسیاری از زبان های ژرمانیک خود را ساده کرده اند و در این جریان بسیاری از ویژگی هایی که سایر زبان های هند و اروپایی داشته اند را از دست داده اند (شما احتمالا هیچ گاه به نمونه ای در این مورد برنخورده اید، مگر اینکه لاتین یا اسلاو خوانده باشید)، اما زبان ایسلندی بسیار محافظه کارانه رشد کرده و در این مسیر بسیاری از ویژگی های خود را حفظ نموده است. حکمروایی دانمارکی این کشور بین قرن چهاردهم تا بیستم نیز تاثیر اندکی بر این زبان داشته است. بنابراین از زمانی که مهاجران نورس این زبان را با خود به این کشور آوردند تقریبا بدون تغییر باقی مانده و به همین خاطر ایسلندی زبانان می توانند حماسه های قرون گذشته ی خود را به راحتی بخوانند.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

6- مقدونیه ای Macedonian

خانواده ی زبانی اسلاو که شامل روسی، لهستانی، چک و کرواسیایی است به نسبت زبان های دیگر جوان محسوب می شود. آنها تنها زمانی از جد مشترک خود یعنی زبان اسلاوی رایج یا اصیل جدا شدند که سیریل و متودیوس این زبان را استاندارد نموده، برای آن الفبا ساختند و زبانی ایجاد کردند که امروز با نام زبان اسلاوی قدیمی کلیسا خوانده می شود. آنها سپس در قرن نهم این زبان را با خود به شمال بردند و آنجا جایی بود که اسلاو به مسیحیت تبدیل شد. آنها به احتمال زیاد از جایی در شمال یونان آمده بودند؛ جایی که امروز با نام مقدونیه شناخته می شود و زبان مقدونیه ای (درکنار فامیل های بلغاری نزدیک خود) زبانی است که امروز بیشترین نزدیکی را به زبان اسلاوی قدیمی کلیسا دارد.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

7- باسک Basque

زبان باسکی راز نهایی زبان شناسی است. این زبان توسط برخی از مردم باسک که در فرانسه و اسپانیا زندگی می کنند صحبت می شود، اما کاملا با هر زبان رومی دیگری (فرانسه و اسپانیایی در این دسته قرار می گیرند) نامرتبط است. زبان شناسان چندین دهه در مورد ارتباط این زبان با دیگر زبان ها نظریه پردازی کرده اند، اما هیچ کدام از این تئوری ها نتوانسته آنها را به پاسخ برساند. تنها نکته ی واضح ماجرا اینجاست که این زبان قبل از ورود زبان های رومی در این مناطق وجود داشته است. به عبارتی قدمت این زبان به مدت ها قبل از اینکه رومن ها لاتین را به این مناطق بیاورند و فرانسوی و اسپانیایی از دل آن زاده شوند، باز می گردد.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

8- فنلاندی Finnish

زبان فنلاندی ممکن است که تا قرن شانزدهم میلادی مکتوب نشده باشد، اما مانند هر زبان دیگری تاریخی دارد که به مدت ها قبل از آن باز می گردد. این زبان متعلق به خانواده ی Finno-Ugric است که زبان های دیگری همچون استونیایی، مجارستانی و چندین زبان کوچک تر که توسط اقلیت هایی در سیبری صحبت می شوند نیز در آن گروه قرار می گیرند. جالب است بدانید که زبان فنلاندی در طول قرن ها بسیاری از کلمات خود را از سایر خانواده های زبانی قرض گرفته است. در بسیاری از موارد، زبان فنلاندی این کلمات قرضی را به شکل اصلی خودشان (نسبت به زبانی که از آن آمده اند) نزدیک تر نگه داشته است. کلمه ی مادر aiti به عنوان مثال از زبان گوتیک آمده که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ یا به عنوان مثال کلمه ی پادشاه kuningas ازکلمه ی ژرمن kuningaz گرفته شده که دیگر در هیچ کدام از زبان های ژرمن وجود ندارد.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

9- گرجستانی Georgian

منطقه ی قفقاز کانونی واقعی برای زبان شناسان است. زبان های اصلی سه کشور جنوبی قفقاز یعنی ارمنستان، آذربایجان و گرجستان از سه خانواده زبانی متفاوت می آیند که به ترتیب هند و اروپایی، Turkic و Kartvelian هستند. زبان گرجستانی بزرگترین زبان Kartvelian و تنها زبان قفقازی با یک سنت ادبی کهن است. حروف الفبای زیبا و خاص آن نیز تقریبا قدیمی هستند (گمان می رود که قرن سوم میلادی از زبان آرامی اقتباس شده باشد). درست است که گرجستانی مانند زبان باسک یک جزیره ی زبانی نیست اما در کل تنها چهار زبان Kartvelian یافت می شوند که توسط اقلیت هایی در گرجستان صحبت می شوند و تمام آنها با هر زبان دیگری در دنیا کاملا نامرتبط می باشند.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!

10- زبان اسکاتلندی ایرلندی Irish Gaelic

هرچند امروزه زبان اسکاتلندی ایرلندی به عنوان یک زبان بومی تنها توسط اکثریتی نسبتا کوچک از مردم ایرلند صحبت می شود، اما این زبان تاریخی طولانی پشت خود دارد. این زبان عضو شاخه ی سلتی از زبان های هند و اروپایی است و قبل از رسیدن تاثیرات ژرمن در جزایری که امروز بریتانیای بزرگ و ایرلند خوانده می شوند، وجود داشته است. اسکاتلندی ایرلندی همان زبانی است که از آن اسکاتلندی و Manx ( که قبلا در جزیره Man استفاده می شده) به وجود آمده اند، اما آنچه این زبان را ارزشمند کرده این است که زبان اسکاتلندی ایرلندی در اروپای غربی قدیمی ترین ادبیات بومی را دارد. در حالیکه سایر بخش های اروپا زبان های خود را صحبت کرده و به لاتین مطالب خود را می نوشتند، ایرلندی ها تصمیم گرفتند که به زبان خاص خود بنویسند.

کهن ترین زبان های جهان که همچنان مورد استفاده هستند!منبع : theculturetrip

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (77 نظر)

× در حال پاسخ به:

یاشار 9 مرداد 1399 ساعت 11:38

سلام نویسنده باقراردادن فارسی در بین 10 زبان کهن دنیا معلوم میشود یک انسان متعصب به این زبان میباشد و تعصب بودن نمی تواند زبان فارسی را در رتبه 10 زبان کهن دنیا قرار دهد چون همه دنیا میدانند فارسی زبان نیست بلکه از لهجه های زبان عربی می باشد لطفا از نویسنده خواهش میکنم تحقیقات را کامل نموده وبعد نظر بدهند

مهدی 9 مرداد 1399 ساعت 00:29

خوبه

Waheed 17 تیر 1399 ساعت 15:26

چرا زبان بلوچی که قدمتی دیرینه دارد که میلیونها انسان بهاش تکلم میکنند اضافه نکردین

Saeid 29 خرداد 1399 ساعت 15:06

بهتربود نویسنده متن بی طرفانه درمورد این موضوع مینوشت وعلاعق خود را در این مورد که باعث بی ارزش کردن محتوا واز دست رفتن اعتبار ان خواهد شد دخالت نمیداد ولی روی هم رفته از نظر من تحقیق خوبی بود ذکر منابع اگر کاملا رعایت میشد عالی میبود.

عرفان 17 خرداد 1399 ساعت 03:42

کسایی که میان در بحث زبان یا ریشه و قدمت آن نظر میدهند واقعا باید مطالعه خوبی داشته باشند و اطلاعات رو هم درست بدن

arman 28 اردیبهشت 1399 ساعت 04:49

گویش دزفولی یکی از ازبان های بجا مانده از دوره پهلوی ساسانی است

متی 18 اردیبهشت 1399 ساعت 15:37

چقد تجزیه طلب این زیر خوابیده؟
چقدم بهشون فشار اومده😂

ینی فقط کافیه بگی "ف" تا ایرانو تیکه پاره کنن

محمود بلوچ 11 اردیبهشت 1399 ساعت 20:50

زبان بلوچی یکی از زبان های بیجا مانده از دوره پهلوی هست و نزدیک ترین زبان به زبان اشکانی و اوایل ساسانی ...زبان بلوچی زیان هست و جز لهجه و گویش بحساب نمیاد ...خودش دستور زبان خودش رو داره ...در ضمن کوردی زیان هست و لهجه نیست

turk 11 اردیبهشت 1399 ساعت 14:54

چطور لهجه سی ودوم عربی جزء زبا های قدیمیه

تینو 13 فروردین 1399 ساعت 21:35

زبان کردی به عنوان خاستگاه زبانهای هندواروپایی یک زبان ریشه است

مریم 4 فروردین 1399 ساعت 20:33

اگه مثلا اینجا زبانهای عربی ترکی و کوردی روهم به عنوان زبانهای قدیمی نویسنده می اورد چقدر ادمهای
زیادیی رو خوشحال میکرد زبان برای پیوند انسانهاست برای تفهیم دنیای درونمان بر ای رشدو انسانی شدن روابط وگرنه چه فرقی میکنه که ما بازبان فارسی حرف برنیم یا ترکی یا عربی یا کردی

حجت 26 اسفند 1398 ساعت 22:39

زبان فارسی تواناست. اینکه وام واژه های فراوانی از عربی گرفته ایم آک خود ماست.برای نمونه لباس=رخت،جامه-جمعه=آدینه-تجربه=برآزمود_ نعمت=فردهش_محصول=فرآورده و...

روژئاوا 24 دی 1398 ساعت 03:18

ضمن احترام مردم فارس و جدای از هرگونه توهین در بحث زبان شناسی زبان فارسی شصت ونه درصدش عربیه شش هفت درصد دیگه اش از یونانی تورکی مغلولی فرانسه کردی و دیگر زبانها وام گرفته شده . بنابرین زبان فارسی انقدر اصالت ندارد که بتوان به عنوان یک زبان کهن ازش نام برد . حتی بسیاری از کلماتی که فارسی در نظر گرفته شده در واقع کردی یا پارتی وسغدی هستند . هزاران مثال وجود دارد برای نمونه کلمه ی کشاورز برای یک فرد فارس تجزیه ناپذیر است ولی در کردی ورز به معنی فصل کشه به معنی کشت است . که نشان میدهند کلمه کردی است یا مثلا کلمه آیینه در واقع آو وینه است که یه معنی شبیه به آب . یا سرشار یعنی شار یعنی مخفی کردن یا پوشاندن . یعنی چیزی که از زیادی آن کل قامت انسان در آن پیدا نیست و نمونه های بسیاری دیگر . میتوان گفت فارسی یک زبان مونتاژ شده است که نمیتوان به عنوان یک زبان اصیل و کهن از آن نام برد .

جمال 24 آبان 1398 ساعت 15:27

برام جا تعجب که چجوری زبان فارسی جز قدیمی ترین زبانهاست و۷۵٪این زبان عربی هست ..کلا به زبانهایی که از زبان های دیگر تشکیل شده زبان کامل یا قدیمی توصیف نمیشه زبان فارسی حتی جز زبانهای بین المللی محسوب نشده ..حقیقت تلخ میدونم

شیخ شهاب الدین اهری 12 خرداد 1398 ساعت 19:03

زبان فارسی در حقیقت ادامه یافته و تکامل شده زبان های فارسی باستان و فارسی میانه ( پهلوی ) میباشد که در اثر گذشت زمان به فارسی دری که همان زبان فارسی امروز میباشد تبدیل شده است.

مشاهده نظرات بیشتر