Close

ازبکی، محوطه باستانی هزاره اول پیش از میلاد نظر آباد

4.8
از 9 رای
خشت 6000 ساله ایرانی که نماد گفت و گوی تمدن‌ها شد! +تصاویر
  • 26 فروردین 1398 08:00
  • 0
  • 28K

محوطه باستانی ازبکی از محوطه‌های باستانی تاریخی ایران است که در نظرآباد و در 45 کیلومتری کرج، مرکز استان البرز واقع شده است. این محوطه گسترده باستانی از یک تپه بلند مرکزی (تپه الف) به ارتفاع ۲۶ متر از سطح زمین‌های اطراف و تعدادی تپه کوتاه تشکیل شده‌است که ارتفاع بلندترین آن‌ها از چند متر تجاوز نمی‌کند. برای این محوطه باستانی می‌توان وسعتی برابر صد هکتار به ابعاد یک کیلومتر در یک کیلومتر در نظر گرفت. اما این محوطه چه ویژگی مهمی دارد؟ با لست‌سکند همراه باشید تا به آن پی ببریم.

محوطه باستانی ازبکی

این محوطه باستانی، مساحتی برابر با 100 هکتار و 10 تپه باستانی دارد که در بین سالهای 1377 تا 1384 حفاری شده است. نمونه اولین خشت دست ساز بشر که امروزه در سازمان ملل نگهداری می‌شود و توسط سید محمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها ثبت شد، از این منطقه باستانی به سازمان ملل هدیه شده است.

محوطه باستانی ازبکی

هدف از این حفاری‌ها، دستیابی به خاک بکر به منظور پی بردن به دوره‌های مختلف تمدنی و فرهنگی در چهار تپه‌ی محوطه‌ی باستانی ازبکی بود. مجموعه‌ی این 6 تپه‌ی محوطه باستانی به اسامی یان تپه، جیران تپه، دوشان تپه، گوموش تپه، مارال تپه و همچنین تپه مرتفع ازبکی (دژ مادی) نامیده می شوند.

محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی با توجه به قدمت قابل توجه و اسکان اجتماعات بشری در دوره‌های مختلف تاریخی، شگفتی‌ها و ویژگی‌های خاصی را در خود جای داده است: از جمله خشت‌های 9 هزار ساله، معبد رنگین یان تپه، دستیابی ساکنان پیش از تاریخ محوطه ازبکی به سیمان، لوح آغاز ایلامی، سند همکاری تجاری ازبکی و شوش و بناهای آریایی‌ها در ازبکی را می توان نام برد.

محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی

ازبکی، نامی ناشناخته به نظر می‌رسد و تعداد کمی از هموطنانمان به آنجا رفته و از آن بازدید کرده‌اند. به نظرتان دلیل مهجور ماندن این منطقه که اتفاقا در نزدیکی پایتخت هم قرار دارد چیست؟ 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد مروتی 27 فروردین 1398 ساعت 08:55

با سپاس از لست سکند. بنده ساکن این استان هستم و قدمت تپه ازبکی شهرستان نظر آباد استان البرز از هزاره هفتم تا هزاره اول قبل از میلاد مسیح میباشد یعنی حدود نه هزار سال قدمت دارد اما در تیتر فقط به هزاره اول پیش از میلاد مسیح اشاره نمودید. محوطه این تپه باستانی ۱۲ هکتار مساحت دارد. در سوالی طرح نمودید که چرا این اثر باستانی تاکنون مهجور مانده است؟ مهمترین علت، اختلاف چندین ساله میان سازمان میراث فرهنگی و مالک اراضی بوده است که در طی این مدت درب محوطه بر روی بازدیدکنندگان باز نبود، تا اینکه در سالهای اخیر این اختلاف برطرف شد و اسناد مالکیت بنام میراث فرهنگی صادر گردید و از آن زمان شاهد بازدید عموم مردم و گردشگران از این اثر بوده ایم اما نیازمند به معرفی بیشتر این مکان با ارزش تاریخی از سوی میراث فرهنگی استان البرز هستیم. امیدوارم روز به روز شاهد بازدیدکنندگان بیشتری از این این اثر باستانی که نمونه ای از قدمت تمدن کهن ایرانی است باشیم.