Close

خلعت پوشان، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز!

4.1
از 11 رای
برجی که برای پاداش آقازاده های ایرانی ساخته شد! +تصاویر
  • 11 تیر 1399 08:00
  • 9
  • 85.9K

معرفی خلعت پوشان

در پنج کیلومتری تبریز و در همسایگی رودخانه میدان چایی، برج خلعت پوشان قرار گرفته است. خلعت پوشان یک برج آجری است که که قدمت آن به زمان صفویه برمی‌گردد. در ادامه قصد داریم بیشتر با این برج و تاریخچه و علت ساخت آن آشنا شویم، پس همراهمان باشید.

                                                              خلعت پوشان ، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز

 

تاریخچه خلعت پوشان

با توجه به نام بنا و اسناد تاریخی، این برج مخصوص اهداء خلعت و انعام و نشان و مقام در دوره قاجاریه و قبل از آن به کسانی بود که در خدمت حکومت بودند. ولیعهد مقیم تبریز طی تشریفاتی به محوطه بسیار زیبا و پوشیده از گل و درخت و چمن وارد می شد و کسانی که قرار بود انعام یا خلعتی از طرف حکومت دریافت کنند در مقابل این برج زیبا می ایستادند.

                                                              خلعت پوشان ، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز

هنگامی که انعام و خلعت و کمر و شمشیر جواهر نشان به خدمت گذاران حکومت اهدا می شد و شال و عبای ترمه به دوش آنها انداخته و شمشیر مرصع به کمرشان می‌بستند، این افراد به طور دسته جمعی به طرف شهر حرکت کرده و وارد درگاه محل اقامت ولیعهد در عالی قاپو (استانداری امروز) می‌شدند و به رسم دیرین و ادای احترام ابتدا به زانو در آمده، درگاه عالی قاپو را بوسیده و سپس منتظر نزول اجلال بزرگان می شدند و در پایان این مراسم از طرف شخص دریافت کننده خلعت و انعام و القاب با افتخار این موهبت بزرگ!! مهمانی با شکوهی ترتیب می‌دادند.

                                                              خلعت پوشان ، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز

 

معماری برج

برج خلعت پوشان برج آجری منشورشكل بلندی است كه یك قاعده كثیرالاضلاع شانزده ضلعی دارد و  قطر قاعده آن نه و نیم متر است. برج دارای سه طبقه است، طبقه اول گنبدی و طبقه دوم که سقف آن ریخته بعدا با تیرآهن آن را پوشانده اند. طاق نماهای اصلی, به شكل طاق جناغی هستند. راه پله طبقه همكف به طبقه اول و پشت بام در گوشه شمال شرقی بنا قرار گرفته است. طبقه سوم برج فاقد سقف بوده و بالای ديوار آن کنگره دندانه‌ای ساخته شده است که در آيين‌های ويژه از آنها استفاده می‌شده است. 

                                                              خلعت پوشان ، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز

                                                              خلعت پوشان ، برجی برای پاداش حکمرانان در تبریز

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (9 نظر)

× در حال پاسخ به:

نادر مزرعه شادی 14 تیر 1399 ساعت 07:00

سلام. این برج داخل دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز واقع شده و دانشگاه اجازه بازدید نمی‌ده. یعنی باید از هفت خوان کاغذبازی اداری و حراستی رد بشی که اون هم معلوم نیست موافقت بشه یا نه.

رامین 13 تیر 1399 ساعت 22:46

تارا جان این دسته افراد مطالبی رو مطرح میکنن که هیچ منبع موثق و درستی نداره و منبعشون یکی مثل خودشونه. من یک مدت راجع به مواردی که این ها مطرح می کنن تحقیق کردم و خوشبختانه جز خودشون منبع دیگه ایی ندارن. حتی مسائل تاریخی که مطرح میکنن در دانشگاه های جمهوری آذربایجان و ترکیه خلاف اونها داره تدریس میشه و اونجاها هم همین تاریخی که بعنوان تاریخ این منطقه در دیگر جاهای دنیا و ایران داره تدریس میشه، آموزش داده میشه. مواردی که این افراد مطرح میکنن، شبیه علوم نقلی و در مناطقی طرفدار داره که عمدتا سواد دانشگاهی ندارن و هرچیزی رو که بهشون بگن بدون منبع می پذیرن. فراموش نکنیم که تاریخ ایران و منطقه خاورمیانه رو ایرانی ها ننوشتن و منابع اصلی اون توسط غربی ها و روس ها نوشته شده پس نویسنده از روی تعصب ننوشته و باعث افتخار تک تک ما ایرانی هاست .عمده علت رفتار این افراد بخاطر تحقیر شدنه و نباید ازشون خرده گرفت. خوشبختانه چون مستنداتی ندارن حرفاشون نگران کننده نیست و بیشتر مایه خنده است. فقط باید مواظب باشیم که حساب این افراد رو از باقی آذری ها که صد البته ترک زبان هستند رو جدا کنیم. شک نکنیم که بخش بزرگی از تاریخ این مملکت رو مدیون تک تکشون هستیم تا اونجا که قسمت عمده ایی از توسعه زبان فارسی رو مدیون این عزیزانیم.

محمدرضا نصیری 11 تیر 1399 ساعت 20:26

با این آثار گودبرداری که اطراف برج دیده میشه ، میشه گفت طرح تخریب برج از طرف نهادهای مسئول و غیر مسئول کلید خورده .

رستا 11 تیر 1399 ساعت 17:39

آیا می دانید که در همین الان در ایران برای آقازاده های ایرانی چه برج هایی ساخته شده؟ از جمله در جماران تهران و بالاشهر.آیا خبر دارید که دوران قاجاریه ی دیروز دوباره در امروز ایران تکرار شده است؟

رامین 11 تیر 1399 ساعت 11:38

تبریز شهر زیباییه. مخصوصاً آذری ها غذاهای لذیذی دارن. تو سفر به تبریز حتماً سری به رستوران حاج علی روبروی دانشگاه تبریز بزنید که کباب قلوه ایی هاش بینظیره و همراه غذا دلمه های فوق‌العاده ایی سرو می‌کنه. البته از دوستان تبریزی شنیدم که شعبه اصلی اون تو بازار تبریزه.