بوستان سهند دارای کوچک‌ترین موزه تهران شد

5
از 2 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
کوچک‌ترین موزه تهران + تصاویر
21 دی 1399 08:00
0

عنوان کوچکترین موزه تهران برای ساختمانی است که فقط یک اتاق برای نگهداری از آثار دارد و یک اتاق هم به نمایش عکس‌هایی از تهران قدیم اختصاص یافته است. موزه‌ای که به لحاظ ابعاد، کوچکترین در تهران است.

 به تازگی، وزارت میراث فرهنگی راه‌اندازی موزه‌های محلی و کوچک  را باب کرده تا هر کسی، اشیای دارای ارزش خود را از گنجینۀ خانه‌اش بیرون بکشد و آن را در معرض دید مردم قرار دهد. حالا یکی از مجموعه‌داران تهرانی که از ۷۰ سال پیش در محله اصفهانک قدیم یا همان اتوبان محلاتی زندگی می‌کند، تصمیم گرفته بخش کوچکی از اقلامی که در اختیار داشته را به مردم معرفی کند.

موزه

علی عسگری که خودش عضو انجمن مجموعه‌داران ایران نیز هست، به تازگی ساختمان کوچکی را در بوستان سهند یا همان باغ اناری در محله قدیمی اصفهانک نزدیک به چهارراه آهنگ از شهرداری منطقه ۱۴ گرفته و از دو اتاق آن به عنوان موزه استفاده می‌کند. سالن اصلی یا همان ورودی این ساختمان، یک طبقه گالری عکس شده است. یک اتاق پر از تابلوهای عکس از اصناف قدیمی و محله‌های قدیمی منطقه ۱۴ مانند محله سرآسیاب و دولاب، گورستان ارامنه، حمام‌های قدیمی و مشاغلی که حالا دیگر کارایی ندارند. حتّی تصاویری از پوشش مردم این مناطق در سال‌های قبل از انقلاب یا حتی قاجار.

این تصاویر، برای همه آن‌هایی که به بوستان سهند می‌روند و با این محله‌ها آشنا هستند، بسیار جذاب است؛ چون دربارۀ تاریخچۀ همان محله‌هایی است که در آن‌ها زندگی می‌کنند؛ بنابراین قرابت بیشتری با این تصاویر حس می‌کنند.

 موزه

موزه

دلاکی و حمامی در موزه!

اتاق دیگر هم به وسایل قدیمی اصناف اختصاص دارد. مشاغلی که خیلی قدیمی شده‌اند و شاید دیگر کارآیی ندارند؛ مانند دلاکی و حمامی. در کنارش وسایل و ابزارآلات مربوط به نجّاری که کمتر دست نجّاران می‌بینید هم وجود دارد یا حتی دار قالی که زنان این منطقه می‌بافتند و شاید بتوان در خانۀ برخی از قدیمی‌های محله آن را پیدا کرد. در ویترین‌های این اتاق، وسایل قدیمی خانه‌ها هم وجود دارند؛ مانند رادیو‌ها و گرامافون‌ها و ساعت‌های قدیمی. در ویترینی دیگر، سکه‌های دوره‌های تاریخی نگهداری شده؛ از سلوکیان تا دوران معاصر. این سکه‌ها شاید قدیمی‌ترین و مهم‌ترین اشیای این مکان باشند. موزه‌ای که به نام موزه اصناف منطقه دارالمومنین نام‌گذاری شده است.

عسگری (مدیر این موزه)، از سال‌ها پیش اقدام به جمع‌آوری یا خرید وسایل این موزه کرده است و امید دارد که بتواند جای بزرگ‌تری در اختیار بگیرد تا وسایل بیشتری را از مردم این منطقه به نمایش بگذارد.

موزه

او معتقد است که مردم باید با گذشته خودشان بیشتر آشنا شوند. برخی از هم محله‌ای‌های او هم در این زمینه به مدیر موزه کمک می‌کنند تا بتواند موزه‌اش را تکمیل کند؛ به همین دلیل آثاری را به امانت می‌دهند تا در موزه نگهداری شود.

در این موزه که بازدید از آن رایگان است، هر روز می‌توان به ساختمان کنار استخر آب بوستان سهند از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر رفت و از موزه‌دارش خواست تا درها را به روی شما باز کند. آقای عسگری مانند هر موزه‌دار دیگری دوست دارد دربارۀ اشیای موزه‌ای خود توضیح بدهد.

کوچکترین موزه تهرانموزه تهران

 

منبع: تألیف لست‌سکند