منزوی‌ترین سکونتگاه‌های امروزی دنیا

4
از 24 رای
آگهی لست سکند - جایگاه K - دسکتاپ - لندینگ جام جهانی
منزوی‌ترین سکونتگاه‌هایی که هنوز مسکونی هستند + تصاویر
25 بهمن 1399 07:00
2

ما گاهی اوقات به‌صورت اغراق شده‌ای می‌گوییم وسط ناکجاآباد زندگی می‌کنیم؛ اما در همین کره‌ خاکی، عده‌ای از مردم واقعاً وسط ناکجاآباد خانه دارند. برای اینکه تصور بهتری از ناکجاآبادهای واقعی داشته باشید، در این مقاله 10 مورد از منزوی‌ترین سکونتگاه‌های دنیا را معرفی می‌کنیم.

  1. لا رینکونادا، پرو

اینجا مرتفع‌ترین سکونتگاه بشر روی کره‌ی زمین است که در ارتفاع حدود 5000 متری از سطح دریا قرار دارد. لا رینکونادا، در کوه‌های آند پرو واقع شده، حدود 50 هزار نفر جمعیت دارد و اقتصاد آنها متکی به طلاست. مردمان این منطقه، از معادن طلایی که در نزدیکی آنها قرار دارد، طلا استخراج و گذران زندگی می‌کنند. این شهر فاقد سیستم‌های لوله‌کشی و زهکشی بهداشتی است. بدتر اینکه به‌ دلیل فعالیت‌های استخراج معدن، کل منطقه به جیوه آلوده شده، بنابراین زندگی در این منطقه با شرایطی سخت و دشوار همراه است.

لا رینکونادا

  1. چانگ‌تانگ، تبت

با حدود 3000 متر ارتفاع، به‌عنوان «بام جهان» شناخته می‌شود. زمستان‌هایی سرد و مشابه قطب شمال دارد. مردمان این منطقه، دامداران کوچ‌رو هستند که با نام محلی «چانگپا» یا «دروکپا» شناخته می‌شوند. در این منطقه لئوپارد و گاو کوهان‌دار برفی هم زیست می‌کند که از جاذبه‌های دیدنی چانگ‌تانگ به‌شمار می‌روند. اگر قصد دارید به این منطقه بروید باید مجوز بگیرید.

چانگ‌تانگ تبت

3.jpg

  1. ویلا لاس استرلاس، شیلی

جمعیت این منطقه در تابستان به 150 نفر و در زمستان به 80 نفر می‌رسد. اداره پست شیلی با نام محلی «کورئوس ده» در تابستان تنها توسط یک کارمند پست اداره می‌شود و در زمستان‌ها زیرنظر فرماندهی پایگاه قرار می‌گیرد. در این منطقه یک مدرسه ابتدایی به نام «ویلا لاس استرلاس» هم برپاست که 3 کامپیوتر و دسترسی به اینترنت هم دارد (واقعاً تعجب‌آور است که در این منطقه دسترسی به اینترنت وجود دارد).

ویلا لاس استرلاس

ویلا لاس استرلاس

  1. ادینبورگ در هفت دریا، سنت هلنا

اینجا دورترین سکونتگاه دائمی روی زمین است که از نزدیک‌ترین سکونتگاهی که در سنت هلنا دیده می‌شود حدود 2373کیلومتر فاصله دارد. در سال 1961 به دلیل فوران کوه آتشفشان، کل ساکنین منطقه، خانه‌های خود را ترک کردند، اما دو سال بعد در سال 1963 دوباره به شهر خود باز گشته و خانه‌های خود را بازسازی کردند.

ادینبورگ سنت هلنا

ادینبورگ سنت هلنا

  1. سوپای ویلاگ، آریزونا

اینجا دورترین جامعه در ایالات متحده آمریکاست و تنها مکانی در کل ایالت متحده است که هنوز پست و مبادلات مرسوله‌ها از طریق قاطرها انجام می‌شود. سوپای ویلاگ در «پراند کانیون» واقع شده که تنها با پای پیاده، یا حیوانات باربر و یا از طریق هلی‌کوپتر می‌توان به آن دسترسی داشت. در آخرین سرشماری انجام شده، این منطقه 208نفر جمعیت دارد.

 

آریزونا

آریزونا

  1. کوبر پدی، استرالیا

این منطقه به‌ دلیل اشیای تاریخی گرانبهایی که از زیر زمین‌هایش یافت و استخراج شده، به «پایتخت عتیقه جهان» شهرت دارد. کوپی پدی از اصطلاح بومی «کوپا-پیتی» گرفته شده که به‌ معنی «چاله آب پسران» است. از جاذبه‌های پربازدید این منطقه می‌توان به معادن، قبرستان‌های تاریخی و کلیساهای زیرزمینی آن اشاره کرد. چندین مُتل هم وجود دارند که اقامتگاه‌های هیجان‌انگیزی را زیر زمین ساخته و در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. اینجا یک شهر زیرزمینی باشکوه است.

 

استرالیا

کوبر پدی

استرالیا

  1. لانگیربین، نروژ

این منطقه، شمالی‌ترین مکان جهان با بیش از 1000 نفر ساکن دائمی است. مردمان این منطقه، آب و هوای قطب شمال را با جریان آتلانتیک معتدل شمالی تجربه می‌کنند. به ‌طوری که نیمی از سال را در شب قطبی می‌گذرانند و در نیمی از آن، حتی نیمه شب هم خورشید را بالای سر خود دارند. بنابراین شرایط زندگی در اینجا کمی دیوانه‌کننده است. در اینجا قوانین عجیبی وجود دارد مثلاً منع داشتن گربه به‌ عنوان حیوان خانگی، یا محدودیت ماهانه خرید مایعات توسط یک فرد. همچنین اینجا هر فرد باید یک اسلحه به‌همراه داشته باشد تا دربرابر خرس‌های قطبی از خود محافظت کند. از رسوم عجیب این منطقه این است که وقتی شخصی در لانگیربین می‌میرد، پیکر او را به شهر دیگری منتقل می‌کنند؛ چون سرمای هوا به‌حدی است که اجساد دفن شده در خاک این منطقه هیچگاه از بین نمی‌روند.

لانگیربین

  1. پالمرستون، جزایر کوک

جزایر کوک از آب و هوای استوایی برخوردار است اما برای ورود کشتی‌های بزرگ، هیچ راه مطمئنی وجود ندارد چون همیشه در معرض طوفان‌های شدید گرمسیری قرار دارد. جمعیت ساکنین پالمرستون به 62نفر می‌رسد که به‌جز 3نفر نَسَب بقیه افراد به ملوان انگلیسی به نام ویلیام مارستر می‌رسد. ویلیام مارستر به همراه سه همسر خود، خانواده‌ای بسیار بزرگ با حدود 23فرزند داشت که هنوز هم فرزندان آنها ساکن پالمرستون هستند؛ بنابراین این روزها هم بسیاری از روابط خانوادگی و اجداد مشترک بین مردمان این جزایر مرجانی دیده می‌شوند.

جزایر کوک

جزایر کوک

  1. واحه سیا، مصر

اینجا یک واحه شهری است؛ جایی بین گودال قطّاره و دریای بزرگ شن. این واحه با جمعیتی معادل 33000نفر، یکی از منزوی‌ترین سکونتگاه‌های مصر را تشکیل می‌دهد که مردمانش فرهنگی منحصربه‌فرد و گویشی متمایز به نام «سیوویی» را بین خود تشکیل و رشد داده‌اند. واحه سیا، محل نزول وحی آمون بوده و هنوز هم ویرانه‌‌ی بناهای متعلق به آمون در این منطقه قابل مشاهده هستند.

واحه سیا مصر

  1. ویتیر، آلاسکا

طبق آخرین سرشماری در سال 2016، جمعیت این منطقه 214نفر بوده است. ویتیر به‌دلیل حیات وحش و زیبایی مناظر طبیعی، بسیار موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد. فقط تصور کنید که ویتیر در جنگل ملی چوگاچ -دومین جنگل بزرگ ملی در ایالات متحده- قرار دارد؛ همین دلیلی کافی برای زیبایی و مناظر بی‌نظیر این منطقه است. بااین‌حال، تنها یک راه دسترسی زمینی به این منطقه وجود دارد؛ راهی ریلی از طریق تونل یادبود آنتوان اندرسون.

 

آلاسکا

آلاسکا

 

منبع: destinationtips