Close

10 جاذبه مهم بندر تاریخی کنگ

4.1
از 14 رای
شهر سندبادهای ایرانی! + تصاویر
  • 11 اردیبهشت 1400 08:00
  • 1
  • 21.8K

 بندر کنگ در استان هرمزگان یکی از بنادر مهم در میان دریانوردان و اهالی خلیج فارس است. منطقه‌ای گردشگری و تاریخی که پیوندی عمیق با دریا و دریانوردی دارد به همین دلیل جاذبه‌های آن هم به خلیج فارس متصل است. اما این بندر کوچک که در فاصله یک ساعت و نیمه تا بندرعباس قرار گرفته را کمتر کسی می‌شناسد.

شاید همین ناشناخته بودنش باعث شده تا همچنان بکر و زیبا بماند. با این وجود در این گزارش به معرفی ده جاذبه مهم این بندر تاریخی می‌پردازیم تا اگر فرصتی برای رفتن به این شهر کوچک بندری پیدا کردید بدانید که هم اهالی آن به فرهنگشان اهمیت زیادی می‌دهند و هم گردشگران باید مراقب جاذبه‌های بکر و دیدنی‌اش باشند.

1. موزه سندباد

یکی از جاذبه‌های مهم بندر کنگ مربوط به موزه مردم شناسی می‌شود. جایی که هر گردشگری باید برود تا با آئین‌ها و اصلاً روح این شهر آشنا شود.

موزه مردم شناسی و دریانوردی بندر کنگ را تعدادی از ناخداهای قدیمی و جاشوان و ملوانان تجهیز و تکمیل کرده اند. همین افراد هم آن را اداره می‌کنند. هر روز عصر می‌توان آنها را دید که از گوشه و کنار به موزه می آیند و برای بازدیدکنندگان از خاطراتشان می‌گویند و هر انچه که مربوط به دریا و دریانوردی است را در موزه به بازدیدکنندگان توضیح می‌دهند. اینها در واقع معرف هنر دریانوردی و لنج سازی بندر کنگ به گردشگران هستند.

موزه سندباد

ناخداهایی که در این بندر زندگی می‌کنند همان سندبادهایی هستند که روزگاری با لنج‌های بادبانی، از یمن تا آفریقا، از زنگبار تا هند می‌رفتند. خرما می‌بردند و چوب می‌آوردند و گاهی تا ۹ ماه در سفر به کشورهای مختلف برای تجارت روی دریا بودند. قطعاً شنیدن خاطرات آنها در جایی که پر از وسایل دریانوردی و لنج سازی است لذت بخش خواهد بود. به خصوص آنکه در این موزه می‌توان نمونه‌ای از آب انبار و حجله سنتی را نیز دید و در برخی از ایام شاهد برگزاری مراسم آئینی هم بود.

2. بافت تاریخی

تنها موزه جاذبه یک شهر نیست بلکه دیدن بافت تاریخی بندر کنگ هم خالی از لطف نخواهد بود. به ویژه آنکه بافت تاریخی این شهر را باید هم در روز دید و هم در شب. چون در روز دیدن دیوارهای سفید در کنار گلهای صورتی جلوه‌ای خاص به این شهر در هنگام تابش خورشید می‌دهد. در شب هم وقتی بادگیرها، روشن می‌شوند. این شهر با چراغ‌های سنتی کار شده در کوچه پس کوچه‌هایش دیدنی تر می‌شود. در هر دو حالت، گردشگران علاقه زیادی به دیدن خانه‌های تاریخی آن خواهند داشت فقط باید مراقب بود که آسایش از مردمی که در بافت تاریخی در حال زندگی هستند گرفته نشود چون تنها برخی از آنها امکان بازدید عمومی دارند. مانند خانه تاریخی یوسفی با سردر زیبایش.

بافت تاریخی

3. خانه های تاریخی

خانه یوسفی درست در بافت تاریخی قرار گرفته است و هر کسی که کوچه پس کوچه‌ها را خوب گشته باشد حتماً آن را هم دید که در کنار خانه تاریخی یونسی قرار دارد. این دو بنای تاریخی کاربری اقامتگاه بوم گردی دارند و اگر مسافرانش زیاد نباشند می‌توان با اجازه مدیر اقامتگاه، وارد شد و از آن به عنوان یک نمونه از خانه‌های تاریخی بافت، دیدن کرد. این خانه هم مانند خیلی دیگر از خانه‌های تاریخی بافت، بادگیرهایی دارد که در شب جلوه‌ای به زیبایی‌های بندر اضافه می‌کنند.

خانه های تاریخی

4. بادگیر

بادگیرهای بافت تاریخی کنگ مانند چراغی پر نور بر سر هر خانه‌ای روشن شده است که در روز وظیفه خنک کردن اتاق خانه‌ها را دارد. اکنون حدود 320  بادگیر در بافت تاریخی مانده که می‌توان از نمای بالا همه آنها را دید که بالای سر هر خانه‌ای ایستاده اند. اصلاً ترکیب همین بادگیرها و خانه‌های تاریخی باعث شده تا بافت شهر کنگ در فهرست میراث موقت یونسکو قرار گیرد و مسئولانش تلاش کنند تا این بافت تاریخی در فهرست میراث جهانی قرار گیرد.

بادگیر

5. صنایع دستی

در بافت تاریخی بندر کنگ به خانه صنایع دستی هم سری بزنید. این جا می‌توان صنایع دستی زنان را مشاهده کرد که شباهت زیادی به صنایع دستی شهرهای اطرافش دارد مانند زری دوزی، گلابتون دوزی، برقع های رنگی و نقش حنا، حصیربافی، … صنایع و هنرهای دیگری که زنان شهر همان جا آن را آموزش دیده و تهیه می‌کنند.

در این خانه تاریخی هم اتاق ویژه ای تزئین کرده‌اند که گردشگران از آن نیز بازدید می‌کنند. این اتاق ویژه حنابندان و عروسی بندری هاست که به طور خاص تزئین می شود. از این نوع اتاق‌ها در بندر کنگ می توان دید که برای بازدید طراحی شده‌اند. مانند اتاق‌های حجله‌ای که در پارک تفریحی بندر کنگ واقع شده است.

6. حجله 

اتاق حجله یکی از جاذبه‌های گردشگری بندر شده است. اهالی استان هرمزگان رسم دارند برای عروس و داماد مراسم مفصلی بگیرند و در خانه پدر دختر، اتاق حجله‌ای را تزئین می‌کنند که از هر اتاق دیگری زیباتر و پر زینت‌تر است. در این اتاق از آئینه‌ها و آویزهای متعددی بهره می‌گیرند در گذشته هم از در و دیوار طلا آویزان بود.

اتاق حجله

عروس و داماد باید از یک هفته تا ۶ ماه در این اتاق که همه امکانات یک زندگی را داشت، می‌ماندند. حالا در پارک تفریحی کوهین، شش اتاق به سبک حجله تزئین شده که گردشگران می‌توانند برای اقامت از آن استفاده کنند. به تازگی نیز حجله بستن در فهرست میراث ناملموس مردم هرمزگان ثبت ملی شده است.

7. برکه

جاذبه مهم دیگر این شهر برکه یا آب انبارهاست که از نظر فرمی شاخص‌ترین کالبد معماری در محدوده بافت تاریخی هستند. به دلیل اهمیت جمع آوری آب باران و دسترسی به آب شیرین در بندر کنگ، بناهایی با پایه استوانه‌ای و سقف گنبدی در فواصل معینی می‌ساختند. حالا این آب انبارها به تنهایی و در کنار آب انبارهای دیگر، جاذبه گردشگری شهر شده‌اند. پارک موزه برکه آب دارای چندین برکه در کنار هم است که می‌توان یک تیر و چند نشان زد و با رفتن به این منطقه از هوش ایرانی‌ها برای استفاده از آب باران باخبر شد که چطور توانسته‌اند این فضا را با آن گنبدهای بزرگ در زمانی که از تکنولوژی برای ساخت، خبری نبوده، ایجاد کنند. این پارک موزه در خاورمیانه نظیر ندارد و به همین دلیل می‌توان گفت که تنها پارک موزه برکه خاورمیانه است.

برکه کنگ

8. بیمارستان لنج‌ها

تا به حال بیمارستان لنج‌ها رفته‌اید؟ کوهین دریا در بندر کنگ محلی است که می‌توان آن را بیمارستان لنج‌های چوبی و فایبرگلاس و فلزی دانست. اینجا، کشتی‌ها و لنج‌ها پهلو می‌گیرند و وارد می‌شوند تا جداف یا گلافان یا لنج سازان، آن‌ها را تعمیر کنند یا از اول بسازند. اینجا را می‌توان اولین جداف در منطقه غرب استان هرمزگان دانست. دیدن ابهت لنج‌های چوبی که همگی با دست مردان پر توان ساخته شده، احساس غرور عجیبی به گردشگران می‌دهد. به خصوص اگر کار بازسازی با شعرخوانی و صدای چوب و میخ کوبیدن همراه شود.

9. قلعه سنگی هخامنشی

بندر کنگ یک قلعه برفراز شاهین کوه دارد. قلعه لشتان خود متعلق به دوره هخامنشیان است. که روی کوهی در فاصله ۶ کیلومتری از بندر واقع شده و از طریق تونل زیرزمینی به دریا راه داشته است.

برخی می‌گویند که از قلعه پرتغالیها در جنوب بلده کنگ، تا قلعه لشتان راهی زیرزمینی وجود داشته و از این راه در زمان جنگ، ذخیره و مهمات و آذوقه برای سربازان می‌بردند. اکنون حصاربندها و آثار مخروبه دیوارهای قلعه باقی مانده است.

قلعه سنگی هخامنشی

10. مسجد دو محرابه

یک اثر معماری دیگری نیز در بندر کنگ وجود دارد که سنگی است و بقایای آن هنوز به جا مانده است. مسجد دومحرابه در ضلع غربی و رو به روی هسته شهر واقع شده است و دارای دو طبقه مجزاست که هر کدام از این طبقات محراب جداگانه و وسعتی بالغ بر ۴۵۱ مترمربع دارد. این مسجد را با مصالح سنگی رسوبی و مرجانی با ملات ساروج ساخته اند. در ضلع جنوبی آن هم آثاری از حمام سنتی در سال ۹۷ کشف شده است.

قطعا جاذبه های گردشگری و تاریخی بندر کنگ در استان هرمزگان محدود به این ده مورد نمی‌شود و این بندر تاریخی و مهم در کنار خلیج فارس آیین و رسوم، مردم شناسی و تاریخ و طبیعت بیشماری دارد، ضمن اینکه مردم خونگرم این شهر نیز خودشان از جاذبه‌های مهم شهر محسوب می‌شوند.

 

تألیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

بهنوش رمضانی 15 اردیبهشت 1400 ساعت 07:29

چقدر زیباست . عالی بود. به نظرم هر ایرانی باید حداقل یک بار به بندر تاریخی کنگ سفر کنه .... مخصوصا در بهار که هواش هم عالیه...

باز آمد بهار پُر گل ,
باز می خندیم ,
شاد و خوشحال ,
در میان بادی ,
که دارد رایحه گل ,
در این فصل دل آرا ,
همه جا هست پُر گل ,
بیا باهم ,
دوست باشیم و شاد ,
چون بهار پُر گل ,
( دل آرا شرکاء )