با معروفترین میدان‌ های جهان آشنا شوید

4.6
از 14 رای
سفرنامه نویسی لست‌سکند - جایگاه K دسکتاپ
مهم‌ترین میدان‌هایی جهان که باید آن‌ها را از نزدیک ببینید + تصاویر
28 بهمن 1400 08:00
5

زمانی که صحبت از میدان می‌شود ذهن آدم به سمت‌های مختلفی می‌رود. بعضی از میادین مکانی برای تردد ساخته شده‌اند و نام آن‌ها یادآور آدرس به خصوصی می‌شود، برخی محفلی برای قرار ملاقات و خوش‌ گذرانی هستند، برخی دیگر یک نماد ملی محسوب می‌شوند. تعدادی میدان هم هستند که تمامی این موارد و حتی بیشتر را در دل خود جای داده‌اند که درباره آن‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

در این مطلب، روی صحبت ما با میدان‌هایی است که آوازه آن‌ها از مرز و بوم خود فراتر رفته و در عرصه بین‌الملل تبدیل به یک نماد و مکان برجسته شده‌اند. در ادامه شما را با 12 میدان مشهوری آشنا می‌کنیم که از نظر تاریخی، توریستی، فرهنگی و...  گنجینه‌ای محسوب می‌شوند. 

03.jpg

میدان گرند پلیس، بروکسل

اگر در زمان درستی به بروکسل سفر کنید، می‌توانید شاهد یکی از زیباترین جاذبه‌های واقع در اروپا به نام میدان بزرگ یا Grand Place باشید. میدانی که به خاطر فرش گل بزرگی که هر دو سال یک بار در وسط آن پهن می‌شود، گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. البته به جز فرش گل، گرند پلیس مهم‌ترین جاذبه گردشگری در بروکسل محسوب می‌شود و اطراف آن ساختمان‌های قدیمی با معماری خاص، موزه‌های متعدد و... دیده می‌شود.

 

گرند پلیس
گرند پلیس یکی از زیباترین میدان‌ های جهان
میدان گرند پلیس در بروکسل
میدان گرند پلیس در بروکسل

 

میدان زوکالو، مکزیک

زوکالو تنها یک میدان نیست، بلکه قلب تپنده مکزیک است. زوکالو جایی است که کشور مکزیک در آن متولد شده است. با وجود قدمت بالای کشور مکزیک، نخستین مکانی که در آن ساخت و ساز شکل گرفت، میدان زوکالو بوده و به همین دلیل میزبان برخی از مهم‌‌ترین سازه‌های تاریخ است. مانند کلیسای جامع مکزیکو سیتی که بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسا در آمریکای لاتین به شمار می‌رود. در میدان زوکالو شما می‌توانید شاهد مراسم‌ مختلفی باشید، موضوعی که از زمان آزتک‌ها تا امروز در این مکان وجود داشته است.

 

میدان زوکالو مکزیک
میدان زوکالو مکزیک
میدان زوکالو مکزیک
میدان زوکالو مکزیک از مشهورترین میدان‌ های جهان

 

 پلازا د مایو، آرژانتین

پلازا د مایو مکانی برای جشن و پایکوبی و همچنین اعتراضات مردمی است و مشهورترین و مهم‌ترین میدان آرژانتین محسوب می‌شود که در بوئنوس آیرس واقع شده است. این میدان در سال 1810 میزبان یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات آرژانتین بود که منجر به استقلال آرژانتین شد. همچنین برخی از مهم‌ترین تندیس و ساختمان‌های آرژانتین نظیر پایرماید د مایو (نماد آزادی و قدیمی‌ترین یادگار ملی بوئنوس آیرس)، خانه صورتی یا کاسا روسادا (دفتر رسمی رئیس جمهور کشور) در این میدان دیده می‌‌شود. اگر دوست دارید درباره آرژانتین اطلاعات جالبی به دست آورید پیشنهاد می‌کنیم قسمت آرژانتین رادیو ماجرا را گوش دهید.

 

پلازا د مایو در بوئنوس آیرس
پلازا د مایو در بوئنوس آیرس
میدان پلازا د مایو
پلازا د مایو یکی از مشهورترین میدان‌ های جهان

 

پلازا مایور، اسپانیا

پلازا مایور مهم‌ترین میدان مادرید است و در کنار میدان اسپانیا شهر سویل، از مشهور‌ترین میادین کشور اسپانیا محسوب می‌شود. در مرکز این میدان تندیسی از فیلیپ سوم دیده می‌شود. فیلیپ سوم در قرن شانردهم پادشاه اسپانیا و دوک میلان بود. همچنین این میدان با قدمت، در برهه‌های مختلفی از تاریخ کاربرد مختلفی داشته و مراسم‌ تاج‌گذاری، گاوبازی، اعدام و ... در آن برگزار می‌شده. امروزه پلازا مایور به عنوان یک میدان توریستی شناخته می‌شود. اگر با تور اسپانیا به مادرید سفر کردید، فراموش نکنید پلازا مایور را از نزدیک ببینید.

 

میدان پلازا مایور
پلازا مایور یکی از مشهورترین میدان های جهان
میدان پلازا مایور در مادرید
میدان پلازا مایور در مادرید

میدان تایمز، ایالات متحده آمریکا

برخلاف سایر عناوین این فهرست، میدان تایمز نیویورک علاوه بر شهرت و محبوبیت بسیارش، یک مرکز تجاری مهم هم به شمار می‌رود .میدان تایمز به دلیل آسمان‌خراش‌های متعدد، بیلبورد‌های تلبیغاتی بزرگ، نورهای نئونی و فروشگاه‌های متنوع به یک چشم‌ انداز تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین رویداد‌هایی که هر سال در این میدان رخ می‌دهد، جشن سال نو میلادی است که سبب می‌شود جمعیت بسیاری در میدان تایمز گردهم بیایند و طی مراسم ball drop آخرین لحظات سال را چشم به ساعت بدوزند.

 

میدان تایمز در نیویورک
میدان تایمز در نیویورک سیتی
میدان تایمز
میدان تایمز یکی از مشهورترین میدان‌ های جهان

 

میدان تیان‌آن‌من، چین

بزرگ‌ترین میدان جهان، تییان‌آن‌من با وسعت 440 هزار متر مربع در مرکز شهر پکن قرار گرفته است. اطراف این میدان با یادگارهایی به سبک جماهیر شوروی محصور شده است و از آن به عنوان یک جاذبه گردشگری مشهور در پکن یاد می‌شود. در گذشته رویداد‌های تاریخی بسیاری در این میدان رخ داده است و از نظر تاریخی و فرهنگی جایگاه مهمی در چین دارد. از جمله واقعه خونین 4 ژوئن که در سال 1989 با اعتراض چندصد هزار نفر مردم صورت گرفت.

 

میدان تیان‌آن‌من چین
تییان‌آن‌من در پکن چین 
میدان تیان‌آن‌من چین
تییان‌آن‌من از بزرگ ترین میدان های جهان

 

میدان سن مارکو، ونیز

سن مارکو تنها میدان شهر ونیز و یکی از مهم‌ترین سمبل‌های شهر شناخته می‌شود. در این میدان برخی از ماندگارترین آثار گوتیک را می‌توان مشاهده کرد. ضمن اینکه برج ناقوس بازلیکای سن مارک، بلند‌ترین ساختمان شهر ونیز که یک شاهکار ایتالیایی - بیزانسی hست در این میدان قرار دارد. یکی از کارهای توصیه شده در این میدان، نوشیدن یک فنجان قهوه در کافه فلوریان (caffè florian) است که قدمت آن به 300 سال قبل باز می‌گردد.

 

میدان سن مارکو
میدان سن مارکو از معروفترین میدان های جهان
میدان سن مارکو، ونیز
میدان سن مارکو در ونیز ایتالیا

 

میدان جامع الفنا، مراکش

در میدان جامع الفنا خبری از سازه‌ و مناظر استثنایی نیست. اما جو و پویایی که در آن وجود دارد را در جایی دیگر نمی‌توان پیدا کرد. میدان جامع الفنا که در شهر مراکش (marrakech) واقع شده عنوان «شاهکار شفاهی و ناملموس میراث بشری» را از یونسکو کسب کرده است. در جامع الفنا می‌توانید بدون هیچگونه زرق و برقی، ساعاتی را در فرهنگ زیبای مراکشی زندگی کنید و از اجراهای خبایانی، بازارهای تودرتو و غذاهای خیابانی متعددش لذت ببرید.

 

میدان جامع الفنا، مراکش
میدان جامع الفنا  
میدان جامع الفنا در مراکش
میدان جامع الفنا در مراکش

 

میدان اولد تاون، جمهوری چک

میدان اولد تاون (old town) از دیگر میادین مهم جهان به حساب می‌رود که در پایتخت جمهوری چک، پراگ واقع شده است. در این میدان کلیسای بزرگ سن نیکولاس در کنار سومین ساعت نجومی قدیمی جهان که در سال 1410 نصب شد، دیده می‌شود. معماریِ به سبک گوتیک، فضای قرون وسطی و... باعث شده است که میدان اولد تاون هنگام کریسمس و عید پاک از سراسر اروپا بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب کند.

 

میدان اولد تاون
میدان اولد تاون جمهوری چک
میدان اولد تاون جمهوری چک
میدان اولد تاون از زیباترین میدان های جهان 

 

میدان شارل دوگل، پاریس 

 امکان ندارد صحبت از معروفترین میدان‌های جهان شود و نامی از میدان شارل دوگل پاریس نباشد، میدانی که میزبان یکی از شناخته شده‌ترین بناهای جهان یعنی طاق پیروزی پاریس است. به غیر از آن میدان شارل دوگل یکی از مراکز اصلی شهر بوده و خیابان شانزلیزه که به عنوان زیباترین خیابان جهان شناخته می‌شود به آن وصل می‌شود. آنها که با تور فرانسه راهی سفر به پاریس می‌شوند حتما از این میدان بازدید می‌کنند.

میدان شارل دوگل
 میدان شارل دوگل از زیباترین و معروفترین میدان های جهان
میدان شارل دوگل پاریس
میدان شارل دوگل پاریس

 

میدان سن پیترو، واتیکان

میدان سن پیترو یکی از شناخته‌‌شده‌‌ترین جاذبه‌های رم و واتیکان محسوب می‌شود  که دارای 2 بنای چشم گیر است. کلیسای جامع سن پیتر، نخستین سازه‌ای است که با عظمت و زیبایی خود حواس گردشگران را جلب می‌کند، کلیسایی که به عنوان یکی از مقدس‌ترین اماکن مسیحیان به شمار می‌رود و به عقیده کاتولیک‌ها محل دفن پیترو، نخستین پاپ تاریخ و یکی از حواریون حضرت عیسی است. دیگر بنای قابل توجهی که در این میدان وجود دارد، ستون هرمی شکلی است که در سال 1586 از مصر به رم آورده شد.

 

میدان سن پیترو، واتیکان
میدان سن پیترو در واتیکان 
میدان سن پیترو، واتیکان
میدان سن پیترو یکی از زیباترین میدان های جهان

 

میدان سرخ، روسیه

از رژه ارتش اتحاد جماهیر شوروی در قرن 20 گرفته تا میلیون‌ها گردشگری که امروزه از آن به عنوان زیباترین جاذبه مسکو بازدید می‌کنند، میدان سرخ را می‌توان یکی از تاریخی‌ترین، زیباترین و مهم‌ترین میادین جهان به شمار برد که از سال 1990 تحت نظارت میراث جهانی یونسکو است. در مسکو بسیاری از خیابان‌های اصلی به قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین میدان این شهر یعنی، میدان سرخ ختم می‌شود و جاذبه‌های متعددی در جای جای آن واقع شده که برجسته‌ترین آن کلیسای جامع سن باسیل است.

میدان سرخ
میدان سرخ از معروف ترین میدان های جهان
میدان سرخ روسیه
میدان سرخ روسیه 

سخن آخر

 در این مطلب شما را با تعدادی از معروف‌ ترین میدان‌ های جهان آشنا کردیم. البته نباید فراموش کنیم که در بسیاری از شهر و کشورهای دنیا میدان‌های مهمی وجود دارد که به دلایلی چون توریستی نبودن آن مقصد، به شهرت میدان‌های نامبرده در این مطلب دست نیافته‌اند. در آخر شما هم می‌توانید نام میدان یا میدان‌های مشهور دیگری که جایشان‌ در این فهرست خالی بود را در کامنت‌ها با ما و دیگر کاربرهای سایت به اشتراک بگذارید. 

 

منابع: inacitynearyou و touropia

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.