شب های سفید روسیه چیست و چه تفریحاتی دارد؟

4.4
از 12 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
همه چیز درباره شب‌های سفید روسیه و تاریخ آن
28 تیر 1403 08:00
4

شب های سفید روسیه یکی از رویدادهای جذابی است که هرساله گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به این کشور می‌کشاند. اگر شما هم تصاویر آسمان شگفت‌انگیز شب های سفید روسیه را دیده باشید، احتمالاً پرسش‌های زیادی از این پدیده در سر دارید. در این مطلب از لست‌سکند، قرار است به همه سؤالاتی که درباره شب های سفید روسیه دارید، پاسخ دهیم.

شب های سفید روسیه چیست؟

شب های سفید، همان‌طور که از نامش پیداست، به شب‌هایی گفته می‌شود که تاریک نیستند. به این معنا که در این شب‌ها، روشنایی هوا تغییر چندانی نمی‌کند؛ تاحدی‌که می‌توانید با نور آسمان کتاب بخوانید. البته ناگفته نماند که این رویداد در شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ نمایان‌‌تر است و به مسافرانی که علاقه‌مندند از نزدیک این رویداد را ببینند، توصیه می‌شود که در زمان این رویداد، به مسکو یا سن‌پترزبورگ سفر کنند.

مشاهده تورهای متنوع روسیه

01 copy 29.jpg

آیا شب های سفید در روسیه کاملاً روشن است؟

عده‌ای گمان می‌کنند که در تمام مدت شب های سفید، هوا کاملاً روشن است؛ اما چنین نیست و ممکن است در مدت کوتاهی هوای شب کمی تیره شود و این تیرگی در حدی نیست که هوا کاملاً تاریک شود. به‌عبارتی هوا در تاریک‌ترین حالت ممکن، گرگ‌ومیش است. بسیاری از مسافران تابستانی روسیه، در کنار بازدید از جاهای دیدنی مسکو دوست دارند شب های سفید روسیه را ببینند و عظمت جاذبه‌های دیدنی روسیه را همراه با درخشش شب های سفید، تماشا کنند.

shutterstock_554219341.jpg
عکس شب های سفید روسیه؛ سن‌پترزبورگ

در کدام شهرهای روسیه، شب های سفید اتفاق می‌افتد؟

برخی از افراد معتقدند که پدیده شب های سفید فقط در سن‌پترزبورگ اتفاق می‌افتد؛ اما حقیقت این است که رخ دادن شب های سفید در مناطق نزدیک قطب‌ شمال، کاملاً رایج است. به همین دلیل علاوه‌بر کشور روسیه، این پدیده در کشورهای دیگری هم رخ می‌دهد. این کشورها عبارت‌اند از:

  • نروژ: در شهرهایی مانند ترومسو و جزایر لوفوتن می‌توان شب‌های سفید را دید.
  • فنلاند: در مناطق شمالی مانند رووانیمی و لاپلند شب‌های سفید دیده می‌شود.
  • سوئد: در شهرهایی مانند کیرونا و مناطق شمالی کشور، شب‌های سفید وجود دارد.
  • دانمارک: جزایر فارو و مناطق شمالی دانمارک شب‌های سفید را تجربه می‌کنند.
  • ایسلند: در کل کشور، به‌ویژه در مناطق شمالی، شب‌های سفید مشاهده می‌شود.
  • کانادا: در مناطق شمالی کانادا، به‌ویژه در مناطق نزدیک به دایره قطبی شمال، شب‌های سفید رخ می‌دهد.
  • آمریکا: در مناطق شمالی آلاسکا، مانند بارو، شب‌های سفید دیده می‌شود.

ازآنجایی‌که در بین شهرهای روسیه، سن‌پترزبورگ فستیوال‌های بسیاری در شب های سفید برگزار می‌کند، شب های سفید بیشتر به‌نام این شهر شناخته می‌شود و گردشگران فراوانی برای دیدن شب های سفید روسیه با تور سن‌پترزبورگ سفر می‌کنند.

شب های سفید در مسکو.jpg
شب های سفید در مسکو

تاریخ دقیق شب های سفید روسیه

روسیه کشور پهناوری است. به همین علت دور از ذهن نیست که زمان دقیق رخداد شب های سفید در شهرهای مختلف آن کمی تغییر کند. شما می‌توانید در شهرهایی ازجمله یاکوتسک و یکاترینبورگ هم شاهد شب های سفید باشید؛ اما ازآنجایی‌که به‌مرور زمان شب های سفید به جزئی از هویت شهر سن‌پترزبورگ تبدیل شده‌ است، تاریخ شب های سفید را براساس این شهر بیان می‌کنیم.

  • شروع شب های سفید: حدود 11 ژوئن؛ اواخر خرداد
  • اوج شب های سفید: 20 یا 21 ژوئن؛ 31 خرداد یا 1 تیر
  • پایان شب های سفید: حدود 2 ژوئیه؛ اواسط تیر

تاریخ شب های سفید در سن‌پترزبورگ حدوداً از 11 ژوئن تا 2 ژوئیه، یعنی از اواخر خرداد تا اواسط تیر، در نظر گرفته می‌شود که در این چند شب روشنایی بسیار بیشتری را در مقایسه با سایر شب‌ها می‌بینید؛ به‌طوری که حدود یک روز کامل با تاریکی بسیار کم را تجربه خواهید کرد. به‌طور معمول روزهای این ایام بیشتر از 19 ساعت طول می‌کشد و در این 19 ساعت می‌توانید از برخی جاهای دیدنی سن‌پترزبورگ هم دیدن کنید.

05cover-span-jumbo.JPG
ترکیب فوق‌العاده نور و روشنایی آسمان در شب های سفید روسیه

علت نام‌گذاری شب های سفید

همان‌طور که اشاره شد، در شب های سفید آسمان کاملاً تاریک نمی‌شود. به عبارت دقیق‌تر، غروب آفتاب دیرتر از حالت عادی رخ می‌دهد و از سوی دیگر، طلوع خورشید زودتر اتفاق می‌افتد و همین موضوع باعث می‌شود که آسمان رنگی شبیه نارنجی به خود بگیرد و غروب آفتاب ادامه‌دار شود. برای نشان دادن تضاد بین شب و روز و روشن بودن شب، نام شب های سفید برای این پدیده‌ نادر انتخاب شده است. در فرانسه این شب‌ها به‌نام «نویی بلانش» شناخته می‌شوند که نام یک فستیوال هنری نیز هست.

سفر به روسیه در شب های سفید

هرساله در زمان رویداد شب های سفید، تورهای مسافرتی متعددی به مقصد روسیه اجرا می‌شود و شب های سفید به‌عنوان مهم‌ترین رویداد طبیعی سرزمین تزارها شناخته شده است؛ به‌طوری که شب های سفید روسیه یک جاذبه گردشگری هم محسوب می‌شود. از دلایلی که گردشگران خارجی علاقه‌مندند در زمان شب های سفید به روسیه، به‌ویژه به شهر سن‌پترزبورگ سفر کنند، این است که ترکیب نورپردازی خیابان‌ها با نور ملایم آسمان در شب های سفید در این شهر بسیار دیدنی می‌شود. همچنین مسافران می‌توانند از برنامه‌های شبانه‌ روسیه هم در این مدت استفاده کنند که در بخش‌های بعدی این مطلب به جزئیات مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

گردشگران در حال تماشای باز شدن پل در شب‌های سفید روسیه.jpg
گردشگران در حال تماشای لحظه باز شدن پل کاخ سن‌پترزبورگ

دلیل علمی پدیده شب های سفید

اگر بخواهیم درباره جنبه‌ علمی شب های سفید روسیه بدانید، باید بگوییم که دلیل علمی بروز این پدیده، موقعیت قرارگیری زمین و خورشید است. به‌دلیل کج بودن محور چرخشی کره زمین، نیم‌کره شمالی در فصول گرم به‌سمت خورشید خم می‌شود و زاویه تابش به‌گونه‌ای است که بر مدت روزهای قطب شمال و نواحی اطراف آن افزوده می‌شود. به عبارت دیگر، دلیل علمی وقوع شب های سفید با روزهای قطبی مشترک است و این دو در یک دوره یکسان از سال اتفاق می‌افتند.

درباره روزهای قطبی و شب های سفید باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. روزهای قطبی در عرض جغرافیایی بالای مدار شمالگان اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که پدیده شب های سفید به قسمت‌های پایینی مدار شمالگان مربوط می‌شود. بنابراین کشورهایی مثل روسیه و سوئد به‌دلیل قرارگیری در عرض جغرافیایی پایین‌تر از قطب شمال، شب‌های سفید دارند. گفتنی است که در روزهای قطبی، خورشید در آسمان دیده می‌شود؛ اما در شب های سفید، خورشید به افق بازمی‌گردد و روشنایی آن شبیه ساعات غروب یا گرگ‌ومیش است.

تنظیم خواب در شب های سفید روسیه

شب های سفید در شهرهایی مانند سن‌پترزبورگ باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند کم‌خوابی یا بی‌خوابی شده است تااندازه‌ای که بسیاری از ساکنان این شهرها با استفاده از پرده‌های ضخیم، چشم‌بند و روش‌های گوناگون دیگر، سعی در تاریک کردن خانه‌های خود دارند تا در طول روز دچار خشکی چشم، کم‌حوصلگی یا کم‌خوابی نشوند. بااین‌حال، افراد محلی به‌اندازه مسافران دچار اختلال خواب نمی‌شوند؛ زیرا مسافران علاوه‌بر تجربه جت لگ، با روشنایی طولانی و پرهیجان شب های سفید روسیه مواجه می‌شوند و نظم خواب آن‌ها به‌کلی به هم می‌ریزد.

اگر قصد دارید به‌هنگام شب‌های سفید روسیه از این کشور دیدن کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم یک برنامه دقیق برای تنظیم ساعات خواب خود بنویسید؛ زیرا بدون استراحت کافی از تفریحات شب های سفید لذت نخواهید برد. اگر به‌هنگام خواب حساسیت زیادی به نور دارید، حتماً در چمدان خود چشم‌بند داشته باشید. همچنین نوشیدن مایعات کافی را هم فراموش نکنید.

اختلال خواب در شب های سفید.jpg
احتمال دچار شدن به اختلالات خواب در شب های سفید

فستیوال‌های شب های سفید روسیه

پدیده جالب شب های سفید روسیه دلیلی برای بسیاری از جشن‌های مردم این کشور است. شب های سفید این جرقه را در ذهن مردم زده است که از این روشنایی این شب‌ها برای برگزاری انواع فستیوال‌های موسیقی و هنری استفاده کنند. هنگام برگزاری این جشن‌ها بیش از 500 هزار گردشگر، از شهرهایی که شب های سفید در آن‌ها رخ می‌دهد، دیدن می‌کنند. این فستیوال‌ها فقط به موسیقی و هنر مربوط نیست و جنبه‌های مختلفی از فرهنگ را در بر می‌گیرد. در ادامه برخی از معروف‌ترین فستیوال‌های شب های سفید روسیه را معرفی می‌کنیم.

فستیوال بادبان‌های قرمز

فستیوال بادبان‌های قرمز یکی از مشهورترین فستیوال‌های شب های سفید روسیه است که برای دانش‌آموزان و گروهی که فارغ‌التحصیل می‌شوند، برگزار می‌شود؛ اما تقریباً هر کسی از هر سن‌وسالی در آن شرکت می‌کند. این فستیوال شامل نمایش آتش‌بازی و کنسرت در فضای باز می‌شود. عبور یک قایق با بادبان‌های قرمز از رودخانه نِوا، یکی از مراسم‌ جالب در این فستیوال است. بیش از یک میلیون نفر از مردم روسیه در این جشن شرکت می‌کنند. این مراسم از جنگ جهانی دوم تاکنون هرساله در زمان شب های سفید روسیه برگزار می‌شود.

large_shutterstock_667074430_0ef19ecf3e.jpg
آتش‌بازی و برگزاری فستیوال بادبان‌های قرمز در شب های سفید

فستیوال ستاره‌های شب های سفید

فستیوال ستاره‌های شب های سفید روسیه در سالن تئاتر مارینسکی برگزار می‌شود. این فستیوال، هنر فاخر و موسیقی کلاسیک روسیه را نمایش می‌دهد و از سال 1993 در سن‌پترزبورگ اجرا می‌شود. از قسمت‌های مختلف فستیوال ستاره‌های شب‌ های سفید، می‌توانیم به اجرای رقص باله، اپرا و موسیقی کلاسیک اشاره کنیم که هر سه‌ مورد آن‌ها آثار برجسته تمام جهان را در بر می‌گیرد. در این فستیوال شما با بسیاری از شاهکارهای موسیقی کلاسیک آشنا خواهید شد. البته اگر نگران هزینه‌های این دست از گشت‌وگذارها هستید، می‌توانید با انتخاب تور اقساطی، هزینه‌های سفرتان را بهتر مدیریت کنید.

سالن مارینسکی.jpg

سالن تئاتر مارینسکی

کارناوال‌های شب های سفید در روسیه

در طول برگزاری شب های سفید، کارناوال‌های بسیاری را در خیابان‌های سن‌پترزبورگ مشاهده خواهید کرد. این کارناوال‌ها بیشتر در منطقه پترهوف به چشم می‌خورند. همچنین کارناوال‌های کاخ کاترین و منطقه پاولوفسک نیز در شب‌ های سفید روسیه شهرت بسیاری دارند؛ زیرا در آن‌ها وقایع تاریخی به‌شکل کاملاً هنرمندانه‌ای بازسازی می‌شوند. در این مراسم، بازیگران با استفاده از وسایل قدیمی همچون انواع کالسکه و لباس‌های محلی، برخی از صحنه‌های تاریخی روسیه را بازسازی می‌کنند.

نمایش های شب های سفید در سن پترزبورگ.jpg
برخی از نمایش‌های شب های سفید سن پترزبورگ

ماراتن شب های سفید در روسیه

همه‌ مراسم شب های سفید روسیه به موسیقی و مهمانی محدود نمی‌شود. هوای مطلوب این کشور در زمان برگزاری شب های سفید، بهانه خوبی برای برگزاری ماراتنی ورزشی در خیابان‌های زیبای سن‌پترزبورگ است. ماراتن شب های سفید سن‌پترزبورگ، یک فستیوال بین‌المللی در این کشور است که در سطح جهان به‌خوبی شناخته شده است. این فستیوال نخستین بار در سال 1990 برگزار شد.

ماراتون شب های سفید روسیه.jpg
مسابقه ماراتن در شب های سفید روسیه

فعالیت‌های محبوب در شب های سفید روسیه

افراد محلی روسیه در کنار فستیوال‌ها و جشن‌های گوناگون، ایده‌های بسیاری برای لذت بردن از شب های سفید کشورشان دارند. اگرچه سن‌پترزبورگ تنها شهر روسی نیست که شب های سفید دارد؛ اما در بین سایر شهرها، بیشترین مراسم و شور و هیجان شب های سفید را به خود اختصاص می‌دهد. البته شهرهای دیگر روسیه مثل سوچی هم جاهای دیدنی بسیاری دارند و می‌توانید با تور سوچی سفر کنید و از طبیعت منحصربه‌فرد این شهر ساحلی، لذت ببرید.

راهنمای کامل سفر به سوچی

پیاده‌روی در خیابان‌ها

سن‌پترزبورگ در زمان شب های سفید، همه ویژگی‌های زمستانی خود را کنار می‌گذارد و با هوایی دل‌پذیر از مهمانانش پذیرایی می‌کند. یکی از الماس‌های درخشان این ایام، جزیره نیوهلند در قلب شهر است. در تمام نواحی، برنامه‌های تفریحی مختلفی مانند سینما در فضای باز، کنسرت تابستانی و یوگا در فضای باز برگزار می‌شود. همچنین فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید بسیاری در گوشه‌وکنار شهر باز هستند که هنگام پیاده‌روی و گشت‌وگذار می‌توانید سری به آن‌ها بزنید.

پیاده روی در شب های سفید.jpg
پیاده‌روی در خیابان‌های روسیه در شب های سفید

خوردن خوراکی‌های خنک روسی

بستنی خوردن روس‌ها یک سنت تابستانی نیست؛ بلکه خوراکی‌های خنکی همچون موروژنو در سرد‌ترین روزهای سال هم در سن‌پترزبورگ طرف‌دار دارند. بااین‌حال، یکی از رایج‌ترین کارهایی که افراد محلی و گردشگران در طول شب های سفید سن‌پترزبورگ انجام می‌دهند، خوردن بستنی هنگام پیاده‌روی در اطراف رودخانه شهر و تماشای فستیوال‌های آن است. البته این مورد ممکن است شما را کمی تشنه کند. به همین دلیل سعی کنید خرید نوشیدنی را فراموش نکنید؛ زیرا نوشیدن مایعات کافی از اختلال خواب هم جلوگیری می‌کند. البته بهتر است قبل از همه این‌ها، از قیمت غذا در روسیه اطلاع داشته باشید.

بستنی خوردن در شب های سفید.jpg
بستنی، از محبوب‌ترین خوراکی‌های شب های سفید در روسیه

شنا در آب‌های سن‌پترزبورگ

دریاچه لادوگا فاصله کمی با سن‌پترزبورگ دارد و دسترسی به آن با قطار به‌سادگی ممکن است. این دریاچه یکی از جاذبه‌های تابستانی این شهر است که افراد زیادی برای قایق‌سواری و شنا به آن مراجعه می‌کنند. گفتنی است شنا کردن از فعالیت‌هایی نیست که بتوان در رود نوا تجربه کرد و تنها قایق‌سواری در این رود امکان‌پذیر است؛ بنابراین بیشتر افرادی که می خواهند در شب های سفید شنا کنند، به دریاچه لادوگا می‌روند. علاوه‌بر آن استخرهای شهر، به‌طور معمول در شب های سفید باز هستند.

قایق سواری در شب های سفید.jpg
قایق‌سواری در رود نوا

تماشای موزه‌های روسیه

در طول شب های سفید سن‌پترزبورگ روسیه، بسیاری از موزه‌ها بیش از حد معمول باز می‌مانند و جمعیت بی‌شماری از گردشگران از آن‌ها دیدن می‌کنند. از موزه‌هایی که به‌طور معمول در شب های سفید باز هستندT می‌توانیم به موزه عروسک، موزه تاریخ سیاسی و موزه کاخ شرمتو اشاره کنیم. علاوه‌بر این‌ها دومین موزه بزرگ جهان به‌نام موزه هرمیتاژ که بیش از سه میلیون اثر را در خود جای داده است، در شب های سفید سن‌پترزبورگ در ساعات بیشتری خدمت‌رسانی می‌کند. 

موزه هرمیتاژ در شب های سفید.jpg
نمای بیرونی موزه هرمیتاژ در شب های سفید

سفر به روسیه با تورهای لست‌سکند

روسیه کشوری با پیشینه تاریخی و طبیعتی منحصربه‌فرد است و همین باعث شده تا گردشگران زیادی به این کشور پهناور سفر کنند و جاهای دیدنی این کشور را از نزدیک ببینند. اگر شما هم مشتاق روسیه‌گردی هستید، با مراجعه به صفحه تور روسیه در وبگاه لست‌سکند، تور مطلوبتان را انتخاب کنید و شب های سفید روسیه را از نزدیک ببینید.

سخن آخر

در این مطلب، با شب های سفید روسیه آشنا شدید و دانستید تاریخ دقیق شب های سفید روسیه چه هنگام است. با سفر به سرزمین تزارها هنگام شب های سفید، علاوه‌بر اینکه از یک پدیده طبیعی بسیار زیبا دیدن می‌کنید، در یک جشن بزرگ هم حضور خواهید داشت. خواندن راهنمای سفر به مسکو شما را نکات مهم برای سفر به این شهر آشنا می‌کند. اگر تاکنون در ماه ژوئن به شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ در روسیه سفر کرده‌اید و شب های سفید را دیده‌اید، چه دیدگاهی درباره این شب‌ها دارید؟

میثم زهره‌وند
میثم زهره‌وند

اشتباه نکنید! تولید محتوا و نویسندگی کار من نیست؛ بلکه تفریحم محسوب می‌شود. چندسالی سرگرم ترجمه و نویسندگی بودم، تا اینکه این مهارت‌ها را به دنیای دلچسب سفر کشاندم و کارم را تبدیل به تفریحی کردم که هیچ وقت برایم خسته کننده نمی‌شود. جدا از سفر، هر چیزی که رنگ‌وبوی تولید و خلاقیت داشته باشد، روحم را تازه می‌کند.