Close

معرفی ۱۰ آبشار اطراف تهران برای فصل گرما

3.9
از 31 رای
خنک‌ترین آبشارهای اطراف تهران! + تصاویر
  • 3
  • 68K

به نیمه خرداد رسیده‌ایم و گرمای تابستانی در حال جا خوش کردن است! اگر می‌خواهید در ماه‌های گرم سال کمی هوای خنک استشمام کنید و تنی به آب بزنید، آبشارها بهترین گزینه خواهند بود. در اطراف تهران هم آبشارهای طبیعی بسیاری وجود دارند که در میان جنگل‌ها یا بر ارتفاعات کوه‌ها قرار گرفته‌اند که گردشگران داخلی بسیاری را برای گذراندن یک تعطیلات و سفر یک روزه به خود جذب می‌کنند. اما اگر قصد دارید تا با خانواده خود به بازدید از این آبشارها بروید یا برایتان مهم است که مسیر دسترسی به آن‌ها آسان باشد، در ادامه همراه باشید تا ۱۰ آبشار اطراف تهران مناسب برای فصل تابستان را با سطح پیمایش آسان برای همه به شما معرفی کنیم.

۱. آبشار خور

آبشار خور یکی از دیدنی‌ترین آبشارهای اطراف تهران به شمار می‌رود که با طبیعتی بکر و منحصربه‌فرد در دل جاده زیبای چالوس قرار گرفته است.

این آبشار در ۱۷ کیلومتری جاده کرج به چالوس در استان البرز واقع شده و برای یک سفر یک روزه از تهران می‌تواند انتخابی مناسب و خاطره‌انگیز باشد. این آبشار از میان کوه‌ها سرازیر بوده و ۵۰ متر ارتفاع دارد. برای رسیدن به این آبشار حدود یک ساعت باید پیاده‌روی کنید که مسیر آن بسیار آسان بوده و در طول مسیر از طبیعت زیبا لذت خواهید برد. آبشار خور در فصل تابستان بسیار پرآب بوده و در فصل زمستان یخ می‌زند و به جاذبه‌ای برای یخ‌نوردان تبدیل می‌شود.

همچنین با توجه به این‌که آبشار در ارتفاع ۲ هزار و ۸۰۰ متری واقع شده در فصل تابستان آب‌‌وهوایی مطبوع و خنک دارد. به همین دلیل بهترین زمان سفر به آبشار خور را می‌توان تابستان دانست.

آبشار خور
عکس از آرشیو لست سکند | یانار

۲. آبشار برجی کلا

آبشار برجی کلا در روستایی با همین نام در آمل واقع شده است. آبشار برجی کلا را می‌توان یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعت اطراف تهران دانست که در منظره‌ای بکر و دست‌نخورده قرار گرفته و با سفر به آن، آرامش عمیقی را در دل طبیعت تجربه خواهید کرد.

این آبشار در مناطق ییلاقی واقع شده و به همین دلیل در فصل تابستان آب‌وهوای مطبوع و دلپذیری دارد. برای رسیدن به این آبشار یک پیاده‌روی سبک را تجربه خواهید کرد که تمامی افراد فارغ از سن و حتی با توان بدنی ضعیف هم می‌توانند این مسیر را طی کنند.

آبشار برجی کلا
عکس از وبسایت خواندنی ها

۳. آبشار آبنیک

آبشار آبنیک در انتهای دره‌ای با همین نام در فشم قرار دارد. این آبشار در طول تابستان بسیار پر آب بوده و در میان طبیعتی سرسبز و بکر واقع شده است.

همچنین در پایین آبشار حوضچه‌ای تشکیل می‌شود در این فصل که برای شنا بسیار مناسب خواهد بود.

در فصل زمستان این آبشار یخ می‌زند و برای یخ‌نوردان به یک جاذبه‌ گردشگری مهیج تبدیل می‌شود. اما اگر قصد سفر یک روزه و خانوادگی دارید تا کمی در میان طبیعت احساس آرامش کنید، فصل تابستان بهترین زمان سفر به این آبشار خواهد بود.

برای دسترسی به این آبشار باید حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و این مسیر آسان است.

آبشار آبنیک
عکس از خبرگزاری مهر

۴. آبشار ایگل

آبشار ایگل در ارتفاعات دو هزار متری در دامنه قله توچال و در روستایی با همین نام واقع شده است. در اطراف این آبشار طبیعتی بکر و سرسبز دیده می‌شود و چشم‌اندازی فوق‌العاده دارد.

این آبشار در فصل تابستان پرآب بوده و به دلیل قرارگیری در ارتفاعات دارای آب‌وهوایی خنک و مطبوع است.

برای بازدید از آبشار ایگل، باید حدود دو ساعت پیاده‌روی کنید. مسیر پیاده‌روی هموار و کم شیب بوده و سخت نیست. در نتیجه می‌توانید با خانواده یا دوستان خود برای یک سفر یک‌ روزه به این آبشار در اطراف تهران سفر کنید.

آبشار ایگل
عکس از آرشیو لست سکند | nedajrg

۵. آبشار اوسون

آبشار اوسون در منطقه‌ای با همین نام در دربند و ایستگاه پنج توچال قرار دارد. ارتفاعات کوهستانی همراه با رودخانه‌ای پرآب، این آبشار را به یکی از دیدنی‌های جذاب در فصل تابستان و در اطراف تهران تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که این آبشار از ذوب شدن برف‌های ارتفاعات شمالی شهر تهران تشکیل می‌شود.

برای رسیدن به این آبشار باید مسافتی را حدود دو تا سه ساعت پیاده راه بروید. این مسیر بسیار آسان است و می‌توانید با خانواده خود به بازدید از آن بروید.

آبشار اوسون
عکس از لواسان نیوز

۶. آبشار شاهان‌دشت

آبشار شاهان‌دشت، از بلندترین آبشارهای ایران و بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است که در روستایی با همین نام قرار دارد.

این آبشار که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، از آبشارهای دائمی و پرآبی به شمار می‌رود که به ویژه در فصل تابستان بسیار دیدنی خواهد بود.

ارتفاع این آبشار ۱۸۰ متر بوده و در میان طبیعت سرسبز و بکر خطه شمال ایران قرار گرفته و به همین دلیل می‌تواند مقصدی جذاب برای طبیعت‌گردان شناخته شود. مسیر رسیدن به این آبشار آسان بوده و تنها باید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

آبشار شاهان‌دشت
عکس از آرشیو لست سکند | امید خدایاری

۷. آبشار ورسک

آبشار ورسک از آبشارهای فصلی بوده که حجم آب آن در فصل‌‌ها متفاوت است. به همین دلیل در فصل تابستان این آبشار بسیار پرآب بوده و به دلیل کوهستانی بودن منطقه هم آب‌وهوایی خنک و مطبوع دارد.

به این آبشار، آبشار چشمه علی یا بزرگ هم گفته می‌شود. برای رسیدن به آبشار ورسک، باید مسافتی کمتر از دو کیلومتر را از روستا طی کنید. پیاده‌روی کوتاهی را در میان طبیعت و چشم‌انداز زیبای آن خواهید داشت و مسیر دسترسی به آبشار ورسک بسیار آسان و سهل است.

آبشار ورسک
عکس از آرشیو لست سکند | احسان تریپز

۸. آبشار سنگان

آبشار سنگان که از میراث‌های ملی ایران محسوب می‌شود در انتهای روستایی با همین نام در ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده است.

بازدید از این آبشار در طول فصل تابستان پیشنهاد می‌شود، چرا که حجم آب آن زیاد بوده و هوایی خنک را تجربه خواهید کرد.

در فصل زمستان هم این آبشار یخ می‌زند و می‌تواند برای یخ‌نوردان و طبیعت‌گردان دیدنی و جذاب باشد. دسترسی به آبشار سنگان آسان بوده و برای رسیدن به آن باید حدود دو تا سه ساعت پیاده‌روی کنید.

آبشار سنگان
عکس از آرشیو لست سکند | شریفی

۹. آبشار ولیلا

آبشار ولیلا در نزدیکی روستایی با همین نام و در استان مازندارن واقع شده است. برای بازدید از این آبشار زیبا، باید از میان جنگل‌های انجیلی سرسبز و بکر عبور کرده و در امتداد یک رودخانه حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید.

مسیر دسترسی به این آبشار آسان بوده و حدود ۵/۱ کیلومتر پیاده راه دارد. یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از آبشار ولیلا برای یک سفر یک روزه در اطراف تهران، ماه‌های گرم سال خواهد بود. در فصل تابستان، می‌توانید علاوه بر سرسبزی جنگل از خنکای آبشار و هوای این منطقه هم لذت ببرید.

 آبشار ولیلا

۱۰. آبشار شوراب

آبشار شوراب در استان مازندران قرار داشته و به تهران نزدیک است. این آبشار در کنار یک ریل راه‌آهن و در پایین دست روستایی با همین نام واقع شده است.

آب این آبشار به دلیل عبور از خاکی که دارای گوگرد و املاح معدنی بسیار است، غیرقابل شرب بوده و به همین دلیل شوراب نامیده می‌شود. همین املاح باعث شده که رنگ محل ریزش آبشار به سرخی دربیاید و زیبایی آن را دو چندان کرده است.

آبشار شوراب
عکس از مهدی صفاری | خبرگزاری فارس

کلام آخر

در اطراف تهران آبشارهای بسیاری وجود دارد که دسترسی به آن‌ها بسیار آسان است و می‌توانید برای گذراندن اوقات فراغت خود و دوری از محیط شلوغ پایتخت به بازدید از آن‌ها بروید. فصل تابستان یکی از بهترین‌ فصل‌ها برای بازدید از این آبشارها خواهد بود، چرا که هوایی خنک و مطبوع و آبشاری پر از آب در انتظارتان است.

 

تألیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (3 نظر)

× در حال پاسخ به:

Masi 25 تیر 1400 ساعت 17:11

آبشار شیرپلا را شما آبشار اوسون معرفی کردید
آبشار ارنگه هم اطراف تهرانه
آبشار شکرآب واقع در آهار

محمد رضوی 17 خرداد 1400 ساعت 22:13

سلام یک ابشار دیگر را از قلم انداختید انهم ابشار شکر اب از انتهای اهار به امام زاده شکراب میرسد واز کوچه باغ های اهار ودر کنار رودخانه به انجا میرسد0

حسین صالحی 17 خرداد 1400 ساعت 08:04

آبشار زیبای تل تنگه در منطقه دربندسر از قلم انداختین . این آبشار بسیار زیباست با تهران حدود 50 کیلومتر فاصله داره و در ارتفاع 3000 متری از سطح زمین قرار داره و حدود یک ربع پیاده روی میشه بهش رسید .