Close

افراتخته، روستایی برای همه فصول در گلستان

4.6
از 18 رای
درختان صد و نود میلیون ساله تنها در این نقطه از ایران یافت می‌شوند! +تصاویر
  • 12 تیر 1398 08:00
  • 4
  • 53.6K

روستای افراتخته یکی از روستاهای ییلاقی در شرق استان گلستان است. این روستا که در 32 کیلومتری علی آباد کتول واقع شده دارای پوشش گیاهی بسیار ارزشمندی است. امروز در بخش ایرانگردی لست سکند به سراغ این روستای زیبا رفته‌‌ایم. با ما همراه باشید.

روستای افراتخته

روستای افراتخته

روستای افراتخته از توابع بخش مرکزی شهرستان علی آباد کتول است. این روستا در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا واقع شده و با توجه به اقلیم کوهستانی خود، زمستان‌های سرد و تابستانی‌هایی مطبوع دارد.

روستای افراتخته

روستای افراتخته در میان کوه‌های پوشیده از درختان سبز واقع شده و تقریبا تمامی اطراف این روستا منطقه زیست محیطی شکار ممنوع محسوب می‌شود. تقریبا تمامی گونه‌های جانوری که در این منطقه زندگی می‌کنند جزو گونه‌های حفاظت شده و شکار ممنوع هستند.

روستای افراتخته

روستا از دو قسمت بالا و پایین تشکیل شده که مسیر ورودی به این دو بخش متفاوت است. بافت روستا به مانند روستاهای دیگر در خطه شمال ایران از نوع خانه‌های با سقف شیروانی است و مصالح مورد استفاده گل، سنگ، آجر و چوب می‌باشد. البته در ساخت خانه‌های جدید از تیرآهن، سیمان و گچ نیز استفاده می شود.

روستای افراتخته

روستای افراتخته

علاوه بر بافت زیبای روستا به آثار تاریخی مانند چاه سنگی پیرآلا و گورستان گبری حمامی به عنوان جاذبه‌های گردشگری روستا می‌توان اشاره کرد.

مردم روستای افراتخته

روستای افراتخته

مردم روستای افراتخته با شروع فصل سرما به قشلاق می‌روند. در این منطقه مردم به زبان کتولی صحبت می‌کنند و لباس محلی می‌پوشند. لباس محلی منطقه برای مردان کت و شلوار، جلیقه و کلاه پشمی و برای زنان پیراهن‌های بلند، شلوار محلی و جلیقه با روسری است. اکثر مردم در این روستا به فعالیت کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

درختان کهنسال در انتظار ثبت جهانی

روستای افراتخته

روستای افراتخته تنها روستایی است که در دهنه‌ی زرین گل واقع شده که توسط جنگل احاطه شده است. این جنگل‌ها قسمتی از جنگل‌های هیرکانی می‌باشند که بسیار ارزشمند هستند. قدمت این جنگل‌ها به صد و نود میلیون سال می‌رسد و این درختان کهن سال و همچنین نوع بافت گیاهی منطقه باعث شده که تلاش برای ثبت جهانی این درختان در یونسکو شروع شود. همچنین جنگل‌های پهن برگ نیز به زیبایی منطقه افزوده است.

روستای افراتخته

روستای افراتخته

سخن نهایی

روستای افراتخته

جاده دسترسی به روستای افراتخته با جنگل‌های انبوه پوشیده شده و با توجه به کوهستانی بودن منطقه، در بیشتر روزهای سال مه مشاهده می‌شود. برای رفتن به روستا بهتر است از ماشین‌های مجهز استفاده کنید یا از ابتدای جاده کوهپایه‌ای پیاده خود را به روستا برسانید.  

نظرات کاربران (4 نظر)

× در حال پاسخ به:

احمد 11 آبان 1398 ساعت 03:39

سلام.من در اقامتی که در ده بالا داشتم در یک شب رفتاری دیدم شوکه کننده.مسئول اب روستا که به زبان اونجا اودار گفته میشد اب روستای بالا را قطع کرده بود و برای تهیه اب ان هم نه به صورت بهداشتی از ما تقاضای پول کرد تا بیاورد. اصلا رفتار درستی نبود و اگر اب ندارد از قدیم گفتن ابادانی نداره باید یک فکری به حال ان شود واقعا متاسفم ای کاش جای دیگری را برای اقامت امتحان میکردم

منصوره م 13 تیر 1398 ساعت 09:00

افراتخته بسیار زیباست . خوش آب و هوا با طبیعت بکر و چشمه های طبیعی . با مردمانی بسیار مهربان
حتی در وسط تابستان شبهای سردی داره و روز ها هوا مطبوع هست .

l.م 13 تیر 1398 ساعت 08:56

هیچ درختی به باشکوهی سرو باشکوه ابرکوه نمی رسد.