Close

نظرات سیلویا، توریست آمریکایی درباره سفرش به ایران

4.7
از 47 رای
آیا ایران جای خطرناکی است؟ نظرات توریست زن خارجی در مورد ایران!
  • 20 مرداد 1397 07:00
  • 0
  • 136.8K

سیلویا دختری نروژی-آمریکایی و جهان‌گرد است که به تنهایی به ایران سفر کرد، او علی‌رغم همه آنچه درباره ایران شنیده بود برای تنها سفر کردن به ایران مصمم بود و در نهایت هم از تصمیم خود خوشحال بود. سفرنامه اصفهان و کردستان از سفر سیلویا به ایران را قبلاً در سایت لست‌سکند منتشر کردیم و در این مطلب به بخش دیگری از سفرنامه او درباره ایران می‌پردازیم. سیلویا قبل از سفر به ایران چندین نظر مخالف را شنیده بود ولی از طرف دیگر نظرات مثبت جهان‌گردانی را شنیده بود که قبلاً به ایران سفر کرده‌اند. به هر حال سیلویا برای دو هفته به ایران آمد و در میان صدها سفری که به بیش از ۸۰ کشور دنیا داشته است، ایران را به عنوان یک تجربه خوب به دیگران معرفی کرد و نشان داد ایران آن گونه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود نیست. آنچه در ادامه می‌خوانید بخشی از سفرنامه سیلویا به ایران از زبان خودش است.

در همه سفرهایی که برنامه‌ریزی می‌کردم، کمتر پیش می‌آمد که دیگران نظرشان را درباره مقصد سفر بیان کنند اما وقتی که اطرافیانم از تصمیم من برای سفر به ایران آگاه شدند همه نظری درباره آن داشتند. به ویژه این که قرار بود تنها به ایران سفر کنم. نظرات مختلفی از «جای بسیار فوق‌العاده‌ای است اگر پاسپورت امریکا نداشتم حتماً من هم با تو می‌آمدم» تا «تنها می‌خواهی سفر کنی؟ تو را می‌کشند!» و حتی عموی من که بسیار سفر کرده است گفت «ایران جای خوبی برای سفر نیست به جای آن به یونان برو».

اما من در مقابل همه این نظرات فقط یک حرف داشتم: ببخشید من واقعاً می‌خواهم ایران  را ببینم. ایران مهد قدیمی‌ترین تمدن و دارای نوزده میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. جغرافیای ایران متنوع است و از جنگل‌های پرباران تا کوهستان‌های پر برف و بیابان‌های بی آب و علف همه در یک کشور در دسترس‌ هستند و مهم‌تر این که بسیاری از افراد سفر کرده به ایران از میهمان‌ نوازی، غذاهای خوشمزه و جاذبه‌های تاریخی ایران برای من تعریف کرده بودند.

 

آیا تنها سفر کردن به ایران ایده خوبی بود؟

من برای دو هفته در ایران بودم و مقصد اول من تهران بود. در تهران به خانه میزبان Couchsurfing خود مینا رفتم . مشابه بیشتر مقصد‌هایی که سفر کرده بودم ایران هم نزدیک به تصوراتم بود. وقتی این جملات را می‌نوشتم در خانه مینا باهم نشسته بودیم، ماگ‌های پر از چای در دست داشتیم و صدای انفجار از خیابان به گوش می‌رسید! هر دقیقه یک انفجار بزرگ شنیده می‌شد و نوری از پنجره دیده می‌شد. من و مینا با ترس و تعجب به هم نگاه می‌کردیم.

این انفجارها خطرناک نبودند چون سال نو ایرانیان نزدیک بود.

نظرات سیلویا، توریست امریکایی درباره سفرش به ایران

همزمان با جشن سال نو ایرانی، آداب و رسومی باقیمانده از دوران زرتشیان مربوط به ۳ هزار سال قبل وجود دارند و یکی از این رسم‌ها در آخرین سه‌شنبه سال جشنی همراه با روشن کردن آتش، پریدن از روی آتش، روشن کردن فشفشه، ترقه بازی و فرستادن بالن‌های فانوسی به آسمان است. در کنار این آتش بازی رقص و آواز‌هایی هم برای شاد بودن اجرا می‌شود.

زمانی که همراه با خانواده مینا به پشت بام آپارتمان رفتیم‌، برادر مینا به شوخی گفت این احتمالاً کابوس هر امریکایی از ایران است. او از من پرسید: «اگر دوستانت تو را در میان تهران و محاصره شده در میان آتش و انفجار می‌دیدند چه فکری می‌کردند؟ شاید آن‌ها فکر می‌کردند ایران همیشه اینطور است.»

این حرف‌های او شوخی بود اما یک حقیقت تلخ در این صحبت‌ها دیده می‌شد، همانطور که از من این سوال را بسیار می‌پرسیدند: «قبل از سفر به ایران درباره آن چگونه فکر می‌کردی؟»

نظرات سیلویا، توریست امریکایی درباره سفرش به ایران

اولین میزبان من در تهران یک دانشجوی دکتری بود و از این که میزبان یک دختر امریکایی باشد خوشحال بود و آرزو داشت گردشگرهای امریکایی بیشتری به ایران سفر کنند. آن‌ها بسیار خونگرم  و مهمان‌نواز بودند، غذاهای خوشمزه آماده می‌کردند و از من سوال‌های پشت سر هم درباره نروژ، امریکا و تصور خارجی‌ها از ایران می‌پرسیدند. جالب این که بر خلاف نظراتی که در خانه می‌شنیدم، آن‌ها می‌گفتند تنها سفر کردن زنان به ایران عجیب نیست.

مینا که من را برای یک ناهار در تهران دعوت کرده بود هم درباره سفرم به ایران کنجکاو بود. او از علاقه ایرانیان به کشورشان گفت و از اشتیاق آن‌ها برای میزبانی از مهمانان خارجی تعریف کرد.

نظرات سیلویا، توریست امریکایی درباره سفرش به ایران

ای کاش من هم می‌توانستم از اشتیاق خارجی‌ها به ویژه امریکایی‌ها برای سفر به ایران بگویم اما این یک دروغ بود چون بیشتر افرادی که از برنامه سفرم به ایران خبر داشتند به من هشدار می‌دادند که به ایران نروم و اصرار داشتند که حداقل تنها سفر نکنم. اما وقتی در ایران بودم اصلاً احساس تنها بودن نداشتم.

مسئول پذیرش اولین هتلی که رفتم من را خواهر خود خطاب می‌کرد و هنگام صبحانه یا ناهار همراهم می‌شد. او مکان‌هایی را برای بازدید پیشنهاد داد. میزبان‌های دیگر هم مثل اعضای یک خانواده با من صمیمی بودند و درباره دین، سیاست و حتی درباره سریال لاست با من صحبت می‌کردند. مینا به معنای واقعی برای من مثل یک خواهر بود، ناهار ما منجر به باهم سفر کردن به اصفهان شد و چند روز هم خانواده او از من پذیرایی می‌کردند.

نظرات سیلویا، توریست امریکایی درباره سفرش به ایران

تنها سفر کردن یک زن به ایران می‌تواند خطرناک باشد اما برای من مشکل بزرگی پیش نیامد. فقط یک بار هنگام قدم زدن در خیابان مردی به من نزدیک شد و من هم برای دور شدن از او سریع به زن دیگری نزدیک شدم و آن مرد هم از من فاصله گرفت، شاید این موقعیت از نظر من خطرناک بود و حتی این هم خطری نبوده است.

 

سفر من به ایران در کل یکی از بهترین سفرهایم بود چون به گرمی از من استقبال می‌شد و غذاها به معنای واقعی کلمه عالی بودند. هر آنچه که پیش از این درباره تنها سفر کردن به ایران سعی می‌کردم احتیاط کنم از ذهنم بیرون رفت.

 

منبع: heartmybackpack

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

شروین 29 آبان 1397 ساعت 10:58

من به عنوان یک راهنمای تور به هموطنان عزیزم توصیه می کنم سعی کنیم تصویرذهنی خوب وبافرهنگی از کشورمان به توریست ها نشان دهیم. با این وضعیت کاهش شدیددرآمدهای نفتی وتحریمها وبیکاری ، همین ورودگردشگران اروپایی،ژاپنی،کره ای،آمریکایی وغیره به کشور به معنای ورودارز به کشور واشتغالزایی است .ازپرسنل هتلها وراهنمایان گردشگری گرفته تا انبوه تولیدکنندگان وفروشندگان صنایع دستی مختلف ومتولیان حمل ونقل وخدمات به توریست ها ،پرسنل آژانسهای هوایی ، بسیاری ازرستورانها وموزه ها وغیره، همه وهمه نیاز به ورودگردشگرخارجی به کشورچهارفصل باستانی پهناورمان دارند.

حمید 2 مهر 1397 ساعت 09:37

نه ما قدر کشورمون رو میدونیم و نه مردمانش قدر خودشون رو، این ی واقعیته که فرهنگ ما کاستی زیادی داره، ایران باید آرزوی هر انسانی توی این کره ی خاکی باشه نه اینکه مردد باشه به اونجا سفر کنه یا نه

کمال 2 مهر 1397 ساعت 04:55

آبروی ایرانیا رو نبرید لطفاً ایرانی همیشه باید مهمون نواز باشه

سجاد 17 شهریور 1397 ساعت 21:15

سلام
با این وضع دلار واقعا برای توریست ها میصرفه به ایران بیان ...
ایران چهارفصله باید خیلی روی بحث جذب توریستش کار بشه و الان هم شک نکنید اگه درست تبلیغ بشه خارجیا برای ایران دست و پا میشکونن
ایران هم مهمان نوازه هم جنساش با حساب دلار ارزونه.. هم طبیعت خوبی داره.. هم سایت گردشگری زیاد داره هم امنیت داره... فقط باید تبلیغ شه

بهزاد 15 شهریور 1397 ساعت 17:32

مسلما گذرش ب توچال و ...نیوفتاده .وگرنه مثل اون دختر فرانسوی سرنوشت و تعبیر دیگری از ایران و به نمایش میگذاشت

بهزاد 15 شهریور 1397 ساعت 17:28

از سلفی گرفتنش معلومه عقل درست و حسابی نداره

کبری 13 شهریور 1397 ساعت 17:58

سلام مهمان نوازی ما دیگه از حد گذشته. اگه اینجوری توریست بخاد بیاد کشورمون بهتره نیاد. شما اگه یه روز توی یه کشور غریب باشید کی شما رو میبره خونه و پذیرایی میکنه؟ مفت و مجانی خوشگذرونی کرده و رفته و در آخر هم به ریش ما خندیده. انقدر ساده نباشید. همیشه از سادگی و بی سیاستی ما سوء استفاده کردن .

بهار 8 شهریور 1397 ساعت 13:40

خوبه توریستها بیان ایران البته فکر نکنم مردهای ایرانی اندازه مردهای آمریکایی ترسناک باشن خلافکارا هم که همه جا هستند
ولی من بالاخره نفهمیدم این خانم الان سردشه با کاپشن چرم یا گرمشه با ساپورت

هومن 28 مرداد 1397 ساعت 05:19

دعوت به ترویج شناخت فرهنگ اصیل ایرانی خود از ستون های فرهنگی ملت ماست!

رجبی 25 مرداد 1397 ساعت 14:08

باسلام انشاله روزی برسد که با فرهنگ خوب ایرانی و مهمان نوازی توریستهای بیشتری به کشور عزیزمان بیایند وباعث رونق گردشگری بشود

آترین 24 مرداد 1397 ساعت 20:05

مرده بهش نزدیک شده ترسیده ????????????

سعید 22 مرداد 1397 ساعت 03:36

البته پلیس ایران با توریستها زیاد برخورد سخت ندارند چون فرهنگشان متفاوت است در ضمن آمدن 5توریست به ایران مساوی هست با اشتغال زایی یک نفر یادتون هست یک زمان بیزینس های حرمی توایران زیاد رواج داشت ایکاش همین بیزینس در مورد جلب توریست میتونست رواج پیدا کنه

رضا 21 مرداد 1397 ساعت 14:56

بااین حجابش شانس زیادی اورده که پلیس ایران نگرفتتش .اونوقت میفهمید ایران چه جای خوبیه