یزد شهری در میان کویر مرکزی ایران است که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. یزد را با القاب مختلفی از جمله شهر بادگیرها و دارالعباده و در این میان دیار قنات‌ها می‌شناسند. در میان شهر یزد، خانه‌ها و بناهای قدیمی بسیاری وجود دارد و هر بنای قدیمی داستانی برای روایت دارد. برخی از این بناهای قدیمی اقبال بلندی داشته و توسط شخص یا سازمانی مرمت و نگهداری می‌شوند. یکی از آنها، خانه‌ یا هتل داد است. امروزه این خانه بعد از مرمت به هتل داد مشهور شده و میزبان گردشگران شهر یزد است.

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

پیشینه‌ی بنای هتل داد به سال‌های آغازین قرن حاضر باز می‌گردد. این بنا در سال ۱۳۰۷ شمسی تحت عنوان بنگاه باربری داد به کوشش و همت مردی خود ساخته، حاج عبد الخالق داد، با کاربری مهمانپذیر و حمل و نقل کالا تاسیس گردید و  تا سال ۱۳۷۲ شمسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. عملیات مرمت و بازسازی این مجموعه با هدف حفظ هویت تاریخی بنا به همت و بینش والای حاج محمد حسن داد و توسط فرزندان و نوادگان موسس در سال ۱۳۸۰ شمسی آغاز و در سال ۱۳۸۶ شمسی به عنوان هتل ۴ ستاره به بهره‌برداری رسید.

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یادگاری هشتاد ساله است که در مرکز تاریخی شهر یزد در بافت قدیم و در مجاورت آثار شناخته شده میراث فرهنگی مانند آتشکده زرتشتیان و مجموعه امیرچخماق قرار گرفته است. پیوند کاهگل و آجر که از قدیمی‌ترین مصالح مورد استفاده کویر‌نشینان بوده است به همراه قوس‌ها، طاق‌نماها و نورگیرهای بسیار زیبا در گوشه گوشه بنا از جلوه‌های معماری این هتل است.

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

یکی از مزایای اقامت در هتل داد بهره‌مندی از فضای تاریخی بنا و جاذبه‌های باستانی آن است. هتل دارای 88 باب اتاق یک تخته، دو تخته ، سه تخته، اتاق‌های متصل به هم، اتاق مخصوص عروس و داماد و اتاق‌های VIP با طراحی سنتی و امکانات رفاهی مدرن می‌باشد. از دیگر امکانات می‌توان به تالارهای چندمنظوره‌ی مدرن، رستوران سنتی با انواع غذاهای لذیذ ایرانی و فرهنگی، کافی شاپ در پشت بام هتل با چشم اندازی از شهر یزد، سونا و جکوزی، سالن ماساژ و مراکز بهداشتی و درمانی اشاره کرد. هتل داد در سال 2009 به علت مشتری مدار بودنش برنده‌ی‌ جایزه‌ی studiosus آلمان شد.

 

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد

 آیا تا به حال در این هتل اقامت داشته‌اید؟ اصلا تا به حال به شهر بادگیرها و اولین شهر خشتی جهان سفر کرده‌اید؟ نظراتتان را با ما و سایر همراهان لست‌سکند در مورد هتل داد در میان بگذارید.