Close

انگورستان ملک، سر گذشت باغ اصفهانی که نادرشاه تصرف کرد

4.5
از 21 رای
 ظلمی که به نصف جهان شد و جاودان نماند! +تصاویر
  • 24 شهریور 1398 08:00
  • 0
  • 38.6K

وقتی سخن از اصفهان به میان می آید اکثرا یاد نصف جهان می افتند، یاد میدان نقش جهانی که بسیار زیباست و در دل اصفهان خوش درخشیده است. اصفهان سومین شهر بزرگ ایران است و جزء شهرهای پرتعداد از حیث جاذبه‌های تاریخی در ایران است. اینبار پیشنهاد ما برای گشت و گذار در دل اصفهان قرار دارد، انگورستان ملک، کاخ مهجوری است که سرگذشت عجیبی برای آن روایت شده است.

انگورستان ملک

برخی عقیده دارند انگورستان ملک باغی بزرگ وسط شهر بوده که در زمان نادرشاه افشار از مردم به عنوان مالیات گرفته شده بوده است. اما برخی دیگر چنین روایت می کنند که اين باغ متعلق به حاج ملك، جد استاد الهی قمشه ای است كه در زمان نادرشاه از بحرين به اصفهان هجرت کرده  و در آن زمان بسياری از اموال خود را وقف نموده از جمله این بنا! و برخی دیگر نیز معتقد هستند که هر دوی این اتفاقات در دو زمان متفاوت رخ داده است. اما در حال حاضر صحت هیچکدام قابل تایید نیست.

انگورستان ملک

ناصرالدین شاه، انگورستان ملک را به مسئول امورمالی حکومت اصفهان واگذار کرد و فرزند آن به نام حاج محمد ابراهیم خان که به ملک التجار معروف بود بنای انگورستان را راه اندازی کرد و به برگزاری مراسم سوگواری و تعزیه اختصاص داد. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است. در گذر زمان قسمت‌‌های مختلفی از این انگورستان از بین رفت و بخش‌‌هایی از آن نیز در سال ۱۳۳۳ در تعریض خیابان ملک از میان رفت.

انگورستان ملک

انگورستان ملک

انگورستان ملک

انگورستان ملک

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید