Close

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران با معماری فوق العاده!

5
از 3 رای
از اولین و برترین مدرسه تهران چه می دانید؟ تصاویر
  • 9 تیر 1399 08:00
  • 0
  • 43K

معرفی مدرسه سپهسالار

یکی از نخستین و بزرگترین مسجد‌های تهران، مسجد سپهسالار است که پس از انقلاب با نام مسجد آیت‌الله مطهری نیز شناخته می‌شود. این مسجد همراه مدرسه‌ای به همین نام در کنار عمارت بهارستان مجلس شورای ملی در میدان بهارستان تهران جای گرفته است.

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران

 

تاریخچه مدرسه سپهسالار

میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی که صدر اعظم ناصرالدین شاه بوده دستور ساخت مدرسه سپهسالار را در سال ۱۲۵۸ صادر کرد، میرزا مهدی خان شقاقی ملقب به ممتحن الدوله، اولین مهندس و معمار ایرانی طراح این بنا و استاد حسن معمار قمی، معمار آن بوده است. در سال ۱۳۴2 استاد حسین لرزاده تغییراتی در این مجموعه ایجاد کرد و در سال ۱۳۵۷ مهندس سعیدی بازسازی‌های اساسی در گنبد اصلی انجام داد.

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران

 

معماری مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار که اولین و بزرگترین مسجد و مدرسه تهران به شمار می‌رود، ترکیبی از معماری ایرانی و معماری مسجدهای استانبول است. طرح این بنا به طور مشخص از مسجد جامع اصفهان، مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول الهام گرفته شده است. ۸ گلدسته این بنا تعدادی غیر معمول و بیش از حد رایج در مساجد ایران است و ۲ گوش خوابیده گنبد، معماری مساجد ترکیه را در خود دارد.

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران

معماری این بنا دارای الگوی چهار ایوانی است. بنای مسجد و مدرسه عالی در مجموع دارای ۸ مناره بلند است و بلندترین آن 37 متر و کوتاه‌ترین آن 25 متر بلندا دارد. همه مناره‌ها از آجر ساخته شده و پوششي با کاشی‌کاری بسيار زيبا دارند.

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران

سهپسالار، اولین مدرسه در تهران

 

توجه: لطفا اگر نام عکاسان تصاویری که در مطلب کار شده را می‌دانید و یا تصاویر متعلق به شماست، ما را در جریان قرار دهید تا نام شما به عنوان صاحب اثر در کنار تصاویر ثبت شود. 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید