Close

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

5
از 3 رای
راز چمن متحرک در قلب ایران چیست؟ + تصاویر
  • 25 دی 1396 08:00
  • 0
  • 16.4K

پدیده ای که به تماشای آن نشسته ایم چیزی شبیه به سایر دریاچه های ایران نیست. در کنار لذت بردن از سکوت بی بدیل منطقه آنچه که در ابتدا نظرمان را به خود جلب می کند پوشش سبزی است که در میان دریاچه قرار دارد. این پوشش سبز شبیه به یک نیم قوس کمانی است و همانند جزیره ای در میان آب دیده می شود این جزیره متحرک دارای 80 مترمربع مساحت می‌باشد که بر روی دریاچه کوچکی قرار گرفته است و با وزش باد و جریان هوا، به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می‌کند.

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

کمی دقت و خیره شدن به میان دریاچه کافیست تا متوجه حرکات جزیره ی اسرارآمیز میان آن شویم. این جزیره هر از چندگاهی تکانی به خودش می دهد و در میان آب برکه به گردش می پردازد. شاید فکر کنید خیالاتی شده اید اما اگر صدها بار دیگر هم به میانه ی برکه نگاه کنید این حرکت جزیره است که شما را محو تماشای خودش می کند. همین حرکت جزیره باعث شده است تا قطر دریاچه به مرور افزایش یابد و قطر قطعه متحرک هم بیشتر شود.

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

زیاد به این سوالات فکر نکنید چرا که اگر پاسخی برای آنها داشتیم دیگر رمز و رازی در این منطقه باقی نمی ماند. کسی درباره اینکه این پوشش سبز از کجا آمده نظری ندارد. اما خیلی ها می دانند که ریشه های نی های بلندی که روی این جزیره قرار دارند، در هم تنیده و قطعه ی بزرگ و شناوری را بر روی دریاچه ایجاد کرده اند. نی های این جزیره گاه حتی تا ۲ متر هم قد می کشند. علت حرکات وقت و بی وقتش هم هنوز رازی سر به مهر است. عده ای می گویند که این جزیره با حرکت وضعی زمین به حرکت در می آید و برخی هم عوامل طبیعی و وزش باد  را عامل حرکت آن می دانند. هر چه هست می توانید از تماشای زیبایی های این پدیده لذت ببرید اما انتظار کشف واقعیت کمی دور به نظر می رسد.

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

زیاد به این سوالات فکر نکنید چرا که اگر پاسخی برای آنها داشتیم دیگر رمز و رازی در این منطقه باقی نمی ماند. کسی درباره اینکه این پوشش سبز از کجا آمده نظری ندارد. اما خیلی ها می دانند که ریشه های نی های بلندی که روی این جزیره قرار دارند، در هم تنیده و قطعه ی بزرگ و شناوری را بر روی دریاچه ایجاد کرده اند. نی های این جزیره گاه حتی تا ۲ متر هم قد می کشند.

علت حرکات وقت و بی وقتش هم هنوز رازی سر به مهر است. عده ای می گویند که این جزیره با حرکت وضعی زمین به حرکت در می آید و برخی هم عوامل طبیعی و وزش باد  را عامل حرکت آن می دانند.هر چه هست می توانید از تماشای زیبایی های این پدیده لذت ببرید اما انتظار کشف واقعیت کمی دور به نظر می رسد.

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

چَملی گول، اسرار شگفت انگیز تکاب

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

علی حامدی 27 دی 1396 ساعت 18:59

باسلام وتشکر ازمسِولین محترم سایت last second در درج مطلب این حقیر حقیقتا من فکر میکرم مثل سایتهای دیگر مطلبم درج نمیشه لذا کوتاه نوشتم، اما لست سکند ثابت نمود که به مخاطبین احترام می نهد، دوستان شهرستان تکاب به خاطر مححرومیت ناشناس مانده است،اما این شهرستان یکی از شهرستانهای کوهستانی، سرسبز، پرآب وزیبای ایران است ازنظرآثارتاریخی،مناظر طبیعی،معادن غنی(سنگهای زینتی ودومعدن بزگ طلای آغدره وزره شوران و....، دررابطه بانام چملی گول نیز(chimanli GOL) از دوکلمه ترکی چمنلی(دارای چمن) وگول (دریاچه کوچک) تشکیل شده است وواقعا این چمن متحرکه در داخل دریاچه ف وحرکتش نیز خیلی بطیی وکند است، با نهایت تشکر از مسولین محترم سایت لست سکند، علی حامدی دکترای ارتباطات ومدیریت رسانه

ارمین صبوری 26 دی 1396 ساعت 01:13

این دریاچه در شهرستان تکاب..استان آذربایجان غربی قرار دارد.

علی 25 دی 1396 ساعت 18:45

لطفا آدرس دقیق آنرا هم اعلام کنید

محمود روحی 25 دی 1396 ساعت 17:18

سلام زحمت کشیدی این جزیره را معرفی کردی ولی چرا در نوشتن مساحت آن دقت نکردی ( مساحت آن بین 800 الی 900 متر مربع می باشد ) و علت حرکت آن جزر و مد می باشد