Close

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

4.5
از 24 رای
عقاب ایران، بزرگترین عقاب آسیا شد! +تصاویر
  • 22 خرداد 1398 08:00
  • 0
  • 66.8K

در مسیر یزد به شیراز شما با پدیده‌ای روبه‌رو خواهید شد که مطمئنا نامی از آن نشنیده‌اید و یا از وجود آن در کشورمان بی اطلاع هستید. این جاذبه‌ی طبیعی کوهی است که به طرز عجيب و زيبايی، شبيه به عقاب عظيم الجثه‌ای است که در دشتی بزرگ نشسته است. قله‌ی زيبای عقاب کوه در ارتفاع حدود ۱۴۰ متری از سطح روستای اسلاميه قرار دارد. کوه عقاب از جنس آهک است و شاید به همین علت باشد که هیچگونه پوشش گیاهی بر روی خود ندارد.

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

جنس آهکی که در کوه عقاب وجود دارد، از توده‌های گرانیتی غرب شیرکوه است و گویی که مواد آهکی را بالا آورده و حتی در بخش‌‌های زیرین کوه، بخشی از آهک ‌ها را دگرگون کرده است. بخاطر خاص بودن آهک‌های کوه عقاب، در دوران چهارم زمین‌ شناسی با دمای پایین و شکل‌ گیری یخبندان شدید و ذوب شدن آنها، این تشکیلات به شدت فرسایش شیمیایی و مکانیکی پیدا کرده ‌است.

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

می‌توان گفت شکل این کوه به خاطر تفاوت جنس سنگ‌‌های پیرامون آن است، به نحوی که آن سنگ‌‌ها حتما از بین رفته‌‌اند و این کوه به شکل عقاب دیده می‌شود و به همین سبب یکی از کوه‌های کمیاب ایران است. به دلیل قرار گرفتن بر سر جاده اصلی و هوای دلپذیر آن منطقه در استان یزد، نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده و با توجه به وجود آثار متعدد در روستای اسلامیه و حومه آن، نظیر آثاری همچون موبدان فیروز که مربوط به دوره اشکانی است و برج دیدبانی معروف به چیل اسلامیه که محل استراحت بسیاری از مردم یزد در تابستان است، مسافرت مردم به آن از اوایل بهار شروع و تا اواخر تابستان ادامه دارد.

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

عقابکوه،عظمت با شکوه تفت

 

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

مسعود 23 خرداد 1398 ساعت 10:11

عالی عالی

مجتبی 22 خرداد 1398 ساعت 20:14

واقعا جالبه باید از نزدیک دید

مهدی 22 خرداد 1398 ساعت 11:34

خیلی عالیه ممنون از تلاشتان برای عکس گرفتن