Close

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

4.5
از 26 رای
شهر مخفی، گورستانی در زیر زمین های همدان + تصاویر
  • 19 مهر 1396 10:00
  • 20
  • 56.6K

شهر پنهان یا زیرزمینی سامن که احتمالا شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده و بعدها نیز از آن به عنوان گورستان استفاده می‌شده، در شهر سامن در 15 کیلومتری ملایر در استان همدان قرار دارد. کاوش‌‏های باستان‏‌شناسی در محوطه‏‌ای زیرزمینی در شهر سامن، منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ساخته شده است. در این شهر زیرزمینی از برخی فضاهای آن برای تدفین مردگان استفاده شده است.

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

حدود 25 اتاق از این شهر زیرزمین کاوش شده و در این اتاق‌ها مقادیر زیادی اسکلت متعلق به دوره اشکانی وجود دارد که دست‌نخورده در جای خود باقی مانده‌اند .در کنار اسکلت‏‌ها هدایای قبور گذاشته شده است و اسکلت‏‌ها به صورت چمباتمه‏‌ای تدفین شده‌‏اند. احتمال می‌رود تدفین‏‌ها به دوره تاریخی به خصوص دوره اشکانی مربوط است.

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

براساس مطالعات باستان‌شناسی، شهر پنهان بیش از 3 هکتار وسعت دارد و بخشی از این شهر باستانی به خاطر وجود رطوبت زیاد هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است.احتمالا بخشی از این شهر در زیر خانه مردم قرار گرفته و به همین دلیل تصور می‌شود که در آن بخش‌ها فاضلاب شهری وارد شهر پنهان شده باشد. این شهر زیرزمینی، هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت کشف شد. بر همین اساس طی مجوزی ازسوی پژوهشکده باستان‏شناسی، هیاتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان‏شناس، انسان‏شناس، کارشناسان مرمت و ... کاوش‌‏های خود را در این شهر به انجام رساندند که منجر به کشف فضاهای دست‏کند با حدود 25 اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد.

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود. بر اساس این یافته‌ها می‏‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا میترائیسم، مورد استفاده بوده است. این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می‏‌گرفته است. بر این اساس احتمال داده می‏‌شود که در دوره اشکانی از این فضاها به عنوان محل تدفین مردگان استفاده شده است و از اتاق‏‌ها به عنوان گوردخمه استفاده کرده‌‏اند.

شهر زیرزمینی سامن در عمق 3 تا 6 متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعدد وجود دارند.این کانال‌ها از نظر ساختار معماری، بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌اند. در این کانال‌ها پس از پاک‌سازی، 60 اسکلت شناسایی شدند که درون 9 اتاق قرار داشتند و با توجه به بررسی‌های انسان‌شناسی شواهدی وجود دارند که تدفین‌هایی به‌صورت تدفین باز انجام شده‌اند. علاوه بر این شواهد، 6 مورد بقایای انسانی نیز وجود دارند که به‌طور دقیق نشان می‌دهند، این اتاق‌ها در کاربری‌ نهایی به‌صورت محل تدفین استفاده می‌شدند، به‌طوری که استخوان‌ها را جمع می‌کردند و دوباره تدفین‌های جدیدی انجام می‌دادند. از 60 اسکلت یافت شده، 16 مورد مرد، 26 مورد زن، 14 مورد کودک و یک نوزاد شناسایی شده‌اند و جنسیت 3 مورد از آن‌ها نیز تشخیص داده نشده است.

 

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

سامن؛ شهر پنهان شده زیرزمینی همدان

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (20 نظر)

× در حال پاسخ به:

سید ولی حسینی 28 بهمن 1396 ساعت 08:22

با سلام وادب
شهر سامن درجنوب استان همدان که در مجاورت با استان لرستان قرار دارد دارای قدمت تاریخی وفرهنگ غنی است
که انشاا..مطابق قول وقرار مسولین در سال 97 شاهد بازگشایی درب ورودی این مجموعه زیر زمینی باشیم
سید ولی حسینی نماینده مردم در شورای شهر

حامد 3 بهمن 1396 ساعت 19:29

یه مسئله برای من حل نشده است اینه که میگن یه جسد بعد از 30 سال کلا به خاک تبدیل میشه و هیچ اثری از اون باقی نمیمونه ولی استخوانهایی از یه شهری قدیمی از حدود 2200 سال پیش میمونه که حتی سن و جنسیت اونها رو میشه تشخیص داد. ضمنا در این خبر از هدایای کنار اون اجساد خبری نشد .

میلاد 5 دی 1396 ساعت 19:30

آهان فقط استخون بوده طلاهاش کو پس. هروقت یه جارو میکنن اینا فقط استخون پیدا میکنن. من نمیدونم این هدایا که کنار مردگان دفن می شده چی میشه .

نادری 26 آذر 1396 ساعت 17:18

با سلام! دوستان ثامنی وملایری زیاد خودتان را ناراحت نکنید منظور تیتر ، همان استان همدان بوده ،شهر همدان که ننوشته!

ali 12 آبان 1396 ساعت 19:18

بنام خدا

تنها راه نجات مردم ومملکت از بیکاری ، فقر، و انواع فساد ،ایجاد کشاورزی در سطح مملکت است{ با 10000 میلیارد(ده هزار میلیارد) تومان می شود بیش از 500 هزار هکتار زمین را با زیر ساخت آب قطره ای ، وآب رسانی تصفیه شده از جنوب و شمال ، جهت کشت وزرع، آماده ی کشت و زرع کرد! که بیش ازیک میلیون شغل ایجاد می شود! با بیست هزار میلیارد 2 برابر} .هر کشوری که کشاورزی خوب داشته باشد ، اقتصاد خوب تضمینی دارد. واگر کشاورزی خوب نداشته باشد ، اقتصاد خوب تضمینی ندارد........با ایجاد کشاورزی در سراسر کشور با شرایط توضیح داده ذیل می شود این امر مهم را به راحتی و با سرعت وارزان نسبت به تحول ایجاد شده(یعنی ایجاد شغل میلیونی)، انجام داد..و.....

مرحله اول:
کشیدن آب تصفیه شده از جنوب و شمال تا استان ها و...............
مرحله دوم:
در صورت توافق در مرحله اول ، کارهای زیر ساختهای داخل استان ها بطور همزمان و..........


درکشاورزی برای هرشغل حد اکثر برای هر شفل نیاز به 20 میلیون تومان می باشد. و برای 955 هزار شغل ، حد اکثر به 20000 ملیارد تومان نیاز است(باید توجه کرد که قیمت زمینی که در آن زیر ساخت های آبیاری قطره ای انجام شود ، چندین برابر می شود) . ولی آقای ..... در تاریخ 27/4/96 ، در شبکه 2 سیما گفتند که 955 هزار شغل ، نیاز به 770 هزار ملیارد تومان میباشد)یعنی حدود 30 برابر بیشتر..!)، وخیلی مطالب دیگر... که .

غلامعلي حداد عادل 7 آبان 1396 ساعت 21:32

ملاير هم زير مجموعه همدان است

رضا 7 آبان 1396 ساعت 17:56

و ملایر هم از توابع همدان هست

داودمحمدی 3 آبان 1396 ساعت 18:39

این شهر متعلق به سامن ملایره وتا همدان حدود200کیلومتر فاصله است چرا باید به نام همدان قید بشه ما معترضیم

ناصر لشینی 21 مهر 1396 ساعت 17:08

سلام این تپه هگمتلانه هست در مرکز شهر همدان که ایرانیان کمتر نسبت به آن شناخت دارند.

حمیدرضا 20 مهر 1396 ساعت 05:03

انگار بعضی عکساش مال جاهای دیگه باشه. نوش آباد و یکیش که خیلی تروتمیز و مدرنه!

ایراد گیری 20 مهر 1396 ساعت 00:12

عمو جان شما مطلبو بپا چیکار به تیترش داری

علی رضا 19 مهر 1396 ساعت 21:29

خیلی هیجان انگیز بود...فوق العاده است

آذرپیکان 19 مهر 1396 ساعت 18:57

سلام تیتر خبر اشتباه هست . شهر زیرزمینی پنهان شده سامن ملایر . سامن یکی از بخشهای شهرستان ملایر است . حداقل می نوشتید استان همدان .