Close
وان
علیرضا حیدری
نقدها:
گزارش
چهار شب و پنج روز در وان
(راضی)
توصیه شده توسط کاربر

با سلام خدمت همراهان گرامی سایت مفید لست سکند
من و همسرم تصمیم گرفتیم مرداد ۹۸ برای سفر به وان سفر کنیم. حدود یک سالی میشد که مسافرت نرفته بودیم و تجربه سفر خارجی نداشتیم (خودم برای زیارت عربستان رفته بودم و برخوردهای بسیار بدی با ایرانی ها داشتن و بهمین دلیل همیشه ترس ناخودآگاهی از سفر به کشور غریبه داشتم). تصمیم گرفتیم سفر زمینی و کوتاهی به وان داشته باشیم تا هم هزینه زیادی متحمل نشیم و هم سفر خارجی رو تجربه کرده باشیم.
حرکت بسمت تبریز:
سفرمون رو از شیراز شروع کردیم و به سمت اصفهان حرکت کردیم. شب اول رو اصفهان در منزل برادرم سپری کردیم و صبح طبق برنامه ریزی به سمت قزوین حرکت کردیم. ساعت ۹ از اصفهان حرکت کردیم و حدود ساعت ۱۵ به قزوین رسیدیم. قرار بر این بود که اون شب رو در قزوین استراحت کنیم ولی با توجه به اینکه هیچگونه احساس خستگی نداشتم ترجیح دادم بسمت تبریز حرکت کنم. از طریق سایت و جستجوهایی که کرده بودم هتل لاله پارک تبریز رو رزرو کردم. شب ساعت ۹ به تبریز رسیدیم و با توجه به نبود تابلوی راهنمای مناسب ساعت ۱۰ وارد هتل شدیم. هتل مناسبی بود و از اقامتی که اونجا داشتیم خیلی راضی بودیم. ضمنا کنار این هتل پاساژ لاله بود و طبقه بالای پاساژ فودکورت بود که من خوشمزه ترین پیتزای عمرم رو اونجا خوردم. در طبقه همکف هم فروشگاه ال سی وایکیکی بود که یه گشتی توی اون زدیم و قیمت های سرسام آوری داشت. شب از طریق یکی از سایت های ایرانی و بعد از جست و جوی فراوان هتل پنج ستاره هیلتون رو برای دو شب بمبلغ یک میلیون و دویست هزار تومان رزرو کردم. صبح ساعت ۹ برای خرید ارز به صرافی رفتم و با توجه به اینکه صرافی ها قیمت نمیدادن مجبور شدم از دلال هایی که اون اطراف بودن مبلغ ۳۰۰ دلار و حدود ۱۶۰۰ لیر تهیه کردم و بسمت مرز رازی حرکت کردیم.
حرکت به مرز رازی:
ساعت ۱۱ از تبریز خارج شدیم و حدود ساعت ۱۴ به مرز رسیدیم. مسیر فوق العاده زیبا بود و جاده بینهایت افتضاح. ماشین رو توی پارکینگ مرز پارک کردیم. پارکینگ محوطه بازی بود که دور اون فنس بود و دوربین مدار بسته داشت و از نظر امنیت مشکلی نبود. متاسفانه توی تبریز عده ای از راننده ها خیلی بد میگفتن از پارکینگ رازی و میگفتن ماشینتون رو همینجا پارک کنید و ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومن بدید تا شما رو ببریم رازی ولی خوب ما خودمون رفتیم و خدا رو شکر مشکل خاصی پیش نیومد. البته این رو بگم تاریخی که ما رفتیم خیلی خلوت بود حالا شاید اگه توی تاریخی سفر کنید که شلوغ باشه طبیعتا از پارکینگ شهرداری قطور نمیتونید استفاده کنید و باید از پارکینگ های دیگه استفاده کنید. از پارکینگ تا ساختمونی که باید میرفتیم حدود ۲۰۰ متری راه بود و پسر بچه های کوچکی بودن که گاری داشتن و به ازای دریافت حدود ۱۰ تومن چمدون هامون رو تا توی ساختمون میاوردن. اطلاعات خوبی داشتن و راهنمایی هم میکردن برای خروج از مرز. اونجا هم دستگاه هایی بود که عوارض خروج از کشور رو پرداخت کردیم و نگرانی از این بابت وجود نداره. وقتی ما اونجا رسیدیم تقریبا هیچکس غیر خودمون اونجا نبود و حدود ۱۰ دقیقه ای منتظر بودیم تا مامور اومد و پاسپورت ها رو مهر زد و ما از مرز عبور کردیم. از ورودی ترکیه هم براحتی رد شدیم و بعد از طی کردن دالان حدود ۴۰۰ متری به محوطه ای رسیدیم که مینی بوس های ترکیه ای توقف کرده بودن. مینی بوس هایی که به اونا دولموش میگن و کرایه اشون تا وان برای هر نفر ۲۵ لیر میشه.
حرکت به سمت وان:
واقعا باورم نمیشد. از لحظه ای که وارد رازی شدیم تا لحظه ای که سوار دولموش شدیم نیم ساعت هم نشد و نه در مرز ایران و نه در مرز ترکیه بازرسی بدنی هم حتی انجام ندادن و به راحت ترین حالت ممکن وارد خاک ترکیه شدم. حدود نیم ساعت هم نشستیم تا ظرفیت تکمیل شد و حرکت کردیم. تقریبا یک ساعت تا وان فاصله بود و ما محو طبیعت و خانه های خوشگل روستایی و دریاچه ای که توی راه بود شده بودیم (البته این دریاچه ایه غیر از دریاچه وان). برخلاف جاده خوی تا قطور که بسیار افتضاح و فاجعه بود مسیر رازی تا وان بسیار خوب با جاده عریض و مناسب بود و وارد شهر وان شدیم. بعد از اینکه وارد شهر شدیم دولموش جلوی یک دفتر ترمینال مانند توقف کرد.
ورود به وان:
پسر جوان ترکی بالا اومد و اسم هتل هامون رو پرسید و چیزهایی به ترکی گفت که اصلا متوجه نشدیم. مرد جوانی که همسفرمون بود و آذری زبان بود ترجمه کرد و متوجه شدیم که چون هتل ما خارج از شهر است باید ۷۰ لیر بدهیم تا ما رو به هتل ببره (کرایه اصلیش ۴۰ لیره) و خود اون دوست آذری بهش گفت نیازی نیست و خودمون میریم. واقعا بنظر میومد خدا اون لحظه بهمون نیم نگاهی انداخت و اون پسر بامعرفت رو سر راهمون قرار داد و گفت نیازی نیست با تاکسی برید با من بیاین. گیج و مبهوت بودیم و چمدون در دست حرکت کردیم به سمت خیابان جمهوریت. خیابان بزرگ و پر از فروشگاه های متنوع و کافه و اغلب لباس فروشی. اون دوست آذری مشخص بود که سفرهای زیادی به اینجا داره و حتی تعجب میکرد که چرا سیگار نیاوردیم اینجا بفروشیم و سود کنیم! شبیه شهرهای کشور خودمون بود. با راهنمایی های دوستمون تونستیم محلی که دولموش های ادرمیت توقف میکنن رو پیدا کنیم و با پرداخت ۶ لیر خودمون رو به هتل برسونیم. هتلی که رزرو کرده بودم هتل ۵ ستاره وشیکی بود که در کنار دریاچه وان بود و دیزاین خوب و زیبایی داشت. چون هتل رو از سایت ایرانی رزرو کرده بودم و وچر رو فراموش کرده بودم دانلود کنم استرس زیادی داشتم. قسمت پذیرش هتل برخورد مناسبی داشتند و فقط اسمم رو پرسیدن و حتی وچر هم درخواست نکرد. به محض اینکه اسمم رو گفتم کارت اتاق رو داد و توضیحاتی هم راجبه هتل دادن و ما وارد اتاقمون شدیم. واقعا باورم نمیشد به همین سادگی‌!
تور جزیره:
وقتی که توی شهر گشت میزدیم ایرانی های زیادی بودن که جلومون رو میگرفتن و پیشنهاد تور جزیره و یا تور پارک آبی میدادن برای هر نفر ۵۵ لیر که هزینه منصفانه ای بود و با یکی از این دوستان هماهنگ کردیم و قرار شد فردا بیان دنبالمون. فردا با کمی تاخیر اومدن و با تور رفتیم اسکله. تور لیدرها همه بچه های خوب و خوش اخلاقی بودن و احساس خوبی داشتیم. جزیره خیلی کوچیک بود و بسیار زیبا. کلیسای زیبایی هم داخل جزیره است و چشم انداز خیلی خوبی داره جزیره و برای عکس گرفتن مناسبه. خانه گربه ها و کارگاه نقره فروشی و قلعه وان هم بازدید کردیم که برای من چندان چشم گیر نبود.
خرید در وان:
در مدت چهار روزی که در وان بودیم بجز اون یک روز که برای تفریح به جزیره رفتیم باقی اوقات در حال خرید بودیم و تقریبا میشه گفت که کل اون سه روز رو توی پاساژ AVM بودیم که برندهای مختلف اونجا نمایندگی داشتن. فروشگاه ال سی وایکیکی و دفاکتو و کوتون و ... که قیمت ها نسبت به ایران مناسب بود مخصوصا ال سی و البته ما کفش های خوبی خریدیم و تقریبا بیشتر خریدمون کفش بود. در کل بیشتر عزیزانی که تشریف میارن وان برای خرید میان و فروشگاه ها و پاساژها اکثرا هموطنامون هستن و اگه دقت کنید اکثر چهره ها رو روز بعد همونجا میبینید. طبقه بالای پاساژ هم فودکورته که غذاهای خوبی داره و ما برای نهار و شام همونجا میرفتیم و خیلی توی وقت صرفه جویی میشد و کیفیت خوبی داشت.
خورد و خوراک در وان:
از غذاهای معروف وان اسکندر کباب، پیده و دونرکباب رو امتحان کردیم. اسکندر کباب برخلاف چیزی که فک میکردم شبیه کباب های خودمون نبود و حالت گوشت های نازکی بود که روی یک تکه نون چرب میذارن و اون نون خیلی خوشمزه میشه. حجمش کمه ولی برای سیر شدن کافیه. پیده هم شکل پیتزاست ولی اقتصادی تر. توصیه میکنم حتما پیده سفارش بدید و پیتزا سفارش ندید مخصوصا توی کینگ برگر (یک شعبه کینگ برگر توی پاساژه و یک شعبه هم توی محل تقاطع خبابان جمهوریت و کاظم) از کافه های اونجا هم چایی و آبمیوه و لیموناد و کیک و بستنی و ... سفارش می دادیم در فرصت های مختلف که اکثرا کیفیت های خوبی داشتند و معمولا قیمت های بالایی دارن ولی چون پیاده روی زیادی میکردیم میچسبید واقعا مخصوصا یه جایی بود توی خیابان جمهوریت که آب پرتقال خیلی خوشمزه ای خوردیم (عکسش رو میذارم).
هتل های اقامت:
چهار شب که وان بودیم دو شب رو توی هتل هیلتون بودیم یک شب در هتل الیت و یک شب در هتلی به اسم تحت پالاس. هتل هیلتون خارج از شهره ولی بهترین هتل وانه و کلاس بالایی داره نسبت به شهر. مهمون های هتل اکثرا خارجی هستند و ایرانی ها زیاد علاقمند نیستند به این هتل. هتل چشم انداز دریاچه داره و رستوران هم در طبقه همکف رو به دریاچه است و برای صرف صبحانه عالیه. رفت و آمد به شهر سخته مخصوصا چون آدم خرید میکنه اگه هتل نزدیک باشه میتونید وسایلتون رو توی هتل قرار بدید و دوباره برگردید برای خرید ولی عیب این هتل دور بودن از شهره. هتل الیت ورلد ۵ ستاره است و جای مناسبی قرار گرفته ولی از نظر زیبایی و چشم انداز و تمیز بودن یک پله از هیلتون پایین تره. هتل تحت پالاس در بهترین موقعیت مکانی بود و دقیقا در محل تقاطع دو خیابان جمهوریت و کاظم کارابکیر قرار داره ولی کولر نداره و هوا واقعا گرم بود و خیلی اذیت شدیم. بهیچوجه در فصل گرم این هتل رو انتخاب نکنید.
برگشت از وان به رازی:
روز آخر در محل تقاطع جمهوریت و کاظم کارابکیر دفتر ترمینال بود که بلیط برگشت رو از اونجا برای ساعت ۱۱ فردا تهیه کردیم. صبح اول وقت به چند تا فروشگاه سر زدیم و ساعت ۱۱ به دفتر مسافربری رفتیم و سوار شدیم. تا ساعت ۱۲ توی شخر میگشت برای مسافر و نهایتا ۱۲ با تکمیل شدن دلموش به سمت مرز حرکت کردیم و ساعت ۱ و ربع به مرز رسیدیم. از گمرک ترکیه و ایران راحت رد شدیم. جالب بود که اصلا چمدون های ما رو نگاه هم نکرد و گفت رد شید. دلال هایی اونجا بودن که پیشنهاد میدادن حق ثبت رجستری موبایل رو بمبلغ ۵۰۰ هزار تومان خریداری کنن ازمون ولی چون اطلاعاتی نداشتم از این موضوع و حوصله دردسر نداشتم بیخیال موضوع شدم و حدود ساعت ۳ و نیم بوقت ایران سوار ماشین شدم و بسمت شیراز حرکت کردم.
قیمت ها:
قیمت هایی که مینویسم قیمت هاییه که خرید کردم و ممکنه جاهای مختلف با توجه به کیفیت متفاوت باشه.
کرایه رازی تا وان: ۲۵ لیر
اسکندر کباب: حدود ۲۵ لیر
پیده: حدود ۲۰ لیر
کینگ برگر: حدود ۲۰ لیر
چای: از ۲ لیر تا ۴ لیر
آب معدنی کوچیک: ۱ لیر
آب پرتقال: لیوانی ۷ لیر
لیموناد: ۶ لیر
بستنی کینگ برگر: ۵ لیر
پیتزا: ۳۰ لیر
هتل هیلتون: هر شب بدون صبحانه ۶۰۰ حدودا صبحانه هر نفر ۷۰ تومان
هتل الیت: ۷۰۰ تومان رزرو کردم بدون صبحانه
هتل تحت پالاس: ۲۳۰ لیر با صبحانه
تور جزیره: هر نفر ۵۵ لیر
در کل طبق برآورد هایی که کردیم۱۰ میلیون برای این سفر خرج کردیم که چهار میلیون هزینه هتل، نهار و شام و صبحانه، تنقلات و کرایه و ۶ میلیون هزینه خرید پوشاک و سوغاتی بود که برخلاف انتظارمون سفر کم هزینه ای نبود.
نکات بدرد بخور:
۱. سعی کنید پول به مقدار مناسب تهیه کنید. ترجیحا لیر. دلار رو میتونید تبدیل کنید ولی کارمزد میگیرن. اگر احیانا پول کم آوردید نگران نباشید چون اونجا کارت خوان ایرانی دارن و کارت میکشن و بهتون لیر میدن که طبیعتا گرونتر حساب میکنن ( لیر ایران خریدم ۲۱۸۰ اونجا کارت کشید ۲۴۰۰) ولی خوب کار آدم راه میفته.توی کارتتون پول زیادی نباشه که خیالتون راحت باشه.
۲. اونجا کسی زبان انگلیسی بلد نیست . ترکی و فروشنده ها کمی فارسی بلدن. حتما دیکشنری بریزید روی گوشیتون و البته نگران زبان نباشید چون هر جوری باشه مفاهیم منتقل میشه.
۳.ساعت رسمی ترکیه حدودا یک ساعت و نیم از ایران عقب تره و وقتی شما وارد اونجا میشید یک ساعت و نیم بیشتر از روز اول استفاده می کنید که خیلی لذتبخشه!
۴. در کل نگران چیزی نباشید برای سفر به وان. اینقدر ایرانی اونجا هست و سفر کرده که انگار تکه ای سرزمین خودمونه. برخورد مروم با ایرانی و غیر ایرانی خوبه و تو اون چهار روزی که اونجا بودیم نه دعوایی دیدیم و نه تصادفی و نه مورد ترسناکی. فقط ماشین های پلیسشون شبیه تانکه و کمی ترسناکه!
در پایان امیدوارم که سفرنامه من با وجود نقایص فراوان بتونه کمک کنه به کسانی که بقصد سفر به وان رو دارن و در ضمن فکر نمیکردم نوشتن سفرنامه اینقدر سخت و زمانبر باشه. موفق باشید.

مناسب برای
 • خرید

 • تفریح

نوع سفر:
تاریخ سفر:
 • بهنام

  شهر وان از شهرهای شرقی ترکیه است که بدلیل نزدیکی به ایران چند سالیست که مورد توجه ایرانیها قرار گرفته...

 • shahab meshkat

  باسلام <br /> وان بزرگترین شهر در شرق ترکیه است و به گربه وان مشهور هستند.<br /> وان پرواز از...

 • بهزاد حصاریها

  شهر وان که در فاصله حدودا 100 کیلومتری از مرز رازی ایران و در کنار دریاچه وان واقع شده، شهری...

 • ندا

  وان شهر کوچکی در شرق کشور ترکیه است. این شهر که مرز مشترک ایران و ترکیه فاصله ای چندان ندارد...

 • علی پویان

  وان بزرگترین شهر شرق ترکیه هست که با ایران فقط ۹۰ کیلومتر فاصله داره،این شهر به علت نزدیکی به ایران...

 • آوات مام قادری

  شهر وان با توجه به نزدیکی به مرز ایران به یکی از مقصدهای پرطرفدار هموطنان تبدیل شده است . بهترین...

 • بهار قادری

  وان یه شهر کوچیک تو فاصله 100 کیلومتری مرز رازی.راه های رفتن به وان رو کامل براتون تو استوری گفتم<br...