جاهای دیدنی وان ترکیه + عکس و قیمت

3.9
از 130 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
اگر اهل گردش هستید، جاهای دیدنی وان را از دست ندهید
29 اسفند 1401 17:00
6

جاهای دیدنی وان در کنار دیگر ویژگی‌ها و امکانات این شهر، از آن یک مقصد توریستی محبوب برای ایرانیان ساخته است. وان شهری کوچکی در شرق ترکیه است که به دلیل داشتن طبیعت باطراوت، گربه‌های خاص، جاذبه‌های فرهنگی و مراکز خرید و بازارهایش شهرت دارد. این شهر زیبا، هم مرز با استان آذربایجان غربی است و یکی از دلایلی که سبب شده گردشگران ایرانی به این شهر توجه کنند، همین فاصله نزدیکش است. اما به غیر از فاصله کم تا ایران، برای سفر به وان نیازی به درخواست ویزا نیست، هزینه تورهای وان حتی نسبت به برخی از تورهای داخلی ارزان‌تر است.

بیشتر گردشگران، دلیل اصلی سفر ایرانی‌ها به وان را خرید می‌دانند؛ اما مراکز خرید وان دلیل قانع‌کننده‌ای برای غافل شدن از جاهای دیدنی وان نیست. در این مطلب از لست سکند قرار است جاهای دیدنی وان را که شامل جاذبه‌های فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی می‌شود، به شما معرفی می‌کنیم. همچنین با تماشای ویدئو زیر می‌توانید در کمتر از 3 دقیقه با مهمترین جاهای دیدنی وان آشنا شوید.

03.jpg

ویدئو جاهای دیدنی وان

جاهای دیدنی تاریخی وان

برخلاف نام کوتاه وان، تاریخ این شهر بسیار بلندتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. تاریخی که بخش اعظمی از آن را عثمانی‌ها، ارمنی‌ها و روس‌ها تشکیل داده‌اند. آنچه امروزه به عنوان وان می‎‌شناسیم، شهر مدرنی است که از قرن بیست به بعد شکل گرفته است. امروزه در شهرهای شرقی ترکیه، وان از نظر توریستی جایگاه ویژه‌ای دارد و کماکان آثار تاریخی و فرهنگی این شهر نیز قابل مشاهده است. بد نیست بدانید که نزدیک بودن وان به تبریز باعث شده آثار تاریخی شبیه به هم را در این منطقه جغرافیایی ببینید. این نزدیکی تبریز به وان سبب شده بسیاری از افراد تصمیم بگیرند از تبریز به وان سفر کنند.

قیمت تورهای وان از تبریز

قلعه وان (Castle Of Van)

اگر بخواهیم قدمت وان را فقط در یک جاذبه به گردشگران نشان بدهیم، قلعه وان بهترین نمونه به نظر می‌رسد،  قلعه‌ای که 9 قرن پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه ساردوری یکم ساخته شده است. اگر از مرکز شهر وان حدود 4 کیلومتر به سمت غرب حرکت کنید به این جاذبه می‌رسید. گردشگران ایرانی احتمالاً با دیدن این قلعه، قبل از هر چیز به یاد قلعه اعجاب‌انگیز الموت خواهند افتاد.

در اطراف قلعه یک شهر قدیمی وجود داشته است که در طول جنگ جهانی اول نابود شده و بقایای چندانی از آن موجود نیست. همچنین در داخل قلعه یک حمام باستانی، ویرانه‌هایی از یک کاخ، آب انبار و کتیبه‌های خط میخی قابل مشاهده است. ضمن اینکه انواع و اقسام صلیب‌های ارمنی تاریخی نیز در  قسمت‌هایی از قلعه دیده می‌شود. اما همانطور که اشاره کردیم تاریخ این قلعه به قبل از مسیحیت و تمدن اورارتو مربوط است. به هنگام بازدید از قلعه از کفش مناسب استفاده کنید زیرا در مسیر بازدید باید کمی کوه‌پیمایی کنید.

 • ساعت بازدید از قلعه وان: 8:00 تا 17:00
 • قیمت بازدید از قلعه وان: 12.5 لیر
 • آدرس قلعه وان: غرب وان، خیابان سومبول سوکاک

موقعیت دقیق موقعیت دقیق قلعه وان در نقشه

قلعه وان
قلعه وان از جاذبه های وان 

کتیبه خشایارشاه (Xerxes I inscription at Van)

یکی از مهم‌ترین جاذبه های وان در صخره‌ بیست متری قرار دارد که روی آن سنگ نوشته‌ای از حکومت هخامنشیان حک شده است. این جاذبه فاصله زیادی با قلعه وان ندارد و گفته می‌شود دستور ساخت آن را داریوش صادر کرده بود، اما ایجاد آن در زمان خشایارشاه تمام می‌شود. این کتیبه که نشانی از تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی هست، به سه زبان پارسی، بابلی و ایلامی نوشته شده است.
کتیبه خشایارشاه از نظر شکل و ساختار شباهت زیادی با نمونه‌های داخل ایران (کتیبه گنجنامه دارد) که در آن ابتدا به ستایش اهورامزدا پرداخته و در ادامه‌اش از پهناوری سرزمین داریوش و خشایارشاه، صحبت شده است. تا این قسمت از متن حتما دریافته‌اید که دیدنی های وان ترکیه به جاذبه‌های ایرانی شبیه هستند.

 • ساعت بازدید از کتیبه خشایارشاه: 8:00 تا 17:00
 • قیمت بازدید از کتیبه خشایارشاه: هزینه بازدید جزو بلیط مجموعه قلعه وان است (12.5 لیر)
 • آدرس کتیبه خشایارشاه: خیابان سومبول سوکاک، صخره‌های شرقی قلعه وان 

موقعیت کتیبه خشایارشاه در وان

کتیبه خشایارشا در وان
کتیبه خشایارشا در وان 

مسجد جامع وان (Van Great Mosque in Esk)

از آن‌جایی که مذهب بخش مهمی از فرهنگ وان است، قسمت قابل توجهی از دیدنی های وان به مساجد این شهر مربوط است. شاید در نگاه اول، مسجد جامع وان شبیه به خرابه‌ای به نظر برسد که به غیر از یک مناره، چیزی از آن باقی نمانده باشد. اما پیشینه این مسجد ارزش تاریخی بسیاری دارد. قدمت مسجد جامع وان به دوره سلجوقیان بازمی‌گردد. این مسجد نخستین بار در قرن 19 طی یک زلزله آسیب‌های جدی دید و سقفش فرو ریخت، اما در جنگ جهانی اول به کلی نابود شد و اکنون خرابه‌هایی از آن باقی مانده است.

 • ساعت بازدید از مسجد جامع وان: 8:00 تا 18:00
 • هزینه بازدید از مسجد جامع وان: هزینه بازدید جزو بلیط مجموعه قلعه وان است (12.5 لیر)
 • آدرس مسجد جامع وان: غرب وان، مسیر اسکی کال، بخش جنوبی مجموعه تاریخی وان قدیم

  موقعیت دقیق مسجد جامع وان در نقشه

مسجد جامع وان
مسجد جامع وان از جاهای دیدنی وان

مسجد کایا چلبی (Kaya Çelebi Cami)

قدمت مسجد کایا چلبی به قرن 17 باز می‌گردد و به دلیل معماری و شکل هندسی متفاوتی که دارد، مشهور است. یکی از نکات جالب این مسجد شکل مربعی آن هست که در تصویر زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید. معماری این مسجد فقط یک مناره را شامل می‌شود که در قسمت شمال غربی آن قرار دارد. دومین ساختمان مهمی که از دوران وان قدیم باقی‌مانده، همین مسجد است. که با محراب طلایی رنگش گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است. 

 • ساعت بازدید از مسجد کایا چلبی: 8:00 تا 17:00
 • قیمت بازدید از مسجد کایا چلبی: هزینه بازدید جزو بلیط مجموعه قلعه وان است (12.5 لیر)
 • آدرس مسجد کایا چلبی: غرب وان، مسیر اسکی کال، جنب مسجد جامع وان

 موقعیت دقیق مسجد کایا چلبی در نقشه 

مسجد کایا چلبی
مسجد کایا چلبی

 یدی کلیسه (Yedi Kilise) 

به غیر از ایران، فرهنگ وان با ارمنستان نیز پیوندهای مهمی دارد. یکی از آثار مهم به جا مانده از ارامنه وان، صومعه واراگاوانک یا یدی کلیسه (هفت کلیسا) است که قدمت آن به 1000 سال قبل می‌رسد. یدی کلیسه یکی دیگر از دیدنی‌ های وان است که در دوران حکومت واسپوراکان (حکومت ارامنه) ساخته شد. البته با وجود اینکه بخش قابل توجهی از این کلیسا سالم باقی مانده است، بخشی از آن طی حمله عثمانیان به ارامنه از بین رفت. صومعه واراگاوانک حدودا در 10 کیلومتری جنوب شرقی وان واقع شده است. لازم به ذکر است در بین دیدنی های وان ترکیه این جاذبه نسبت به میزان جذابیتش، قیمت بلیط بالایی دارد.

 • ساعت بازدید از یدی کلیسه: تمام ساعات روز
 • قیمت بازدید از یدی کلیسه: 50 لیر 
 • آدرس یدی کلیسه: جنوب شرقی شهر وان، منطقه جاده ابریشم، روستای باکراچی

 

 موقعیت دقیق یدی کلیسه 

یدی کلیسه
یدی کلیسه از جاذبه های گرشگری وان 

قلعه چاووش تپه (Çavuştepe Kalesi)

در منطقه گورپینار وان و 25 کیلومتری جنوب شرقی این شهر، گردشگران می‌توانند شاهد یک قلعه تاریخی به نام چاووش تپه یا ساردورینیلی باشند که توسط ساردوری دوم ساخته شد. این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیکش به عنوان یکی از قلعه‌های دفاعی و کاربردی وان به شمار می‌رفت. هرچند در عصر حاضر فقط یک خرابه از این قلعه باقی مانده، با این حال قلعه چاووش تپه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه محسوب شود و ارزش بازدید دارد. 

 • ساعت بازدید از قلعه چاووش تپه: تمام ساعات روز
 • قیمت بازدید از قلعه چاووش تپه: رایگان 
 • آدرس قلعه چاووش تپه: بیست کیلومتری جنوب وان

 موقعیت دقیق چاووش تپه وان در نقشه 

چاووش تپه.jpg
بقایای قلعه چاووش تپه

قلعه هوشاپ (Hoşap Castle)

یکی دیگر از جاذبه‌ های وان و قلعه‌های تاریخی که می‌توانید در منطقه گورپینار وان تماشا کنید، قلعه هوشاپ است که حدوداً 50 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. این قلعه دیدنی روی صخره‌ای بزرگ و شیب‌دار پایه‌ریزی شده و طبق نوشته‌هایی که بر کتیبه‌های قلعه وجود دارد، سازنده آن محمودی سلیمان بیگ است. تاریخ بنای آن به قرون وسطی بازمی‌گردد و عظمتش هر چشمی را خیره می‌کند.

وسعت قلعه هوشاپ به 35 هزار متر مربع می‌رسد و در گذشته علاوه‌بر قلعه نظامی به عنوان یک عمارت که محل سکونت موقت پادشان بوده هم کاربرد داشته است. در بین جاهای دیدنی وان ترکیه، قلعه هوشاب یکی از بهترین موقعیت‌ها برای عکاسی است.

 • ساعت بازدید از قلعه هوشاپ: 8:00 تا 20:00
 • قیمت بلیط قلعه هوشاپ: 5 لیر
 • آدرس قلعه هوشاپ: جاده حکاری در 50 کیلومتری شهر وان

 موقعیت دقیق قلعه هوشاپ وان در نقشه  

قلعه هوشاپ وان
قلعه هوشاپ وان از جاذبه های وان ترکیه

جاهای دیدنی طبیعی وان

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص وان، در این شهر می‌توانید چشم‌اندازی سرسبز و متنوع که متشکل از کوه، دریاچه، جنگل می‌شود را شاهد باشید. به طور کلی طبیعت بکر این منطقه، یکی از نقاط قوت جاذبه های وان محسوب می‌شود که در ادامه شما را با بهترین جاذبه‌ های طبیعی آشنا می‌کنیم. البته پیشنهاد می‌کنیم با خواندن مطلب راهنمای سفر به وان، اطلاعاتتان را برای سفر به این منطقه کامل کنید.

راهنمای کامل سفر به وان

جزیره آکدامار (Akdamar Island)

بدون شک یکی از بهترین جاهای دیدنی وان و شاید حتی مهم‌ترین‌ جاذبه وان که هر گردشگری باید از آن بازدید کند، جزیره آکدامار یا آختامار است که حدودا در 50 کیلومتری غرب وان واقع شده است. در جزیره آکدامار گردشگران شاهد ترکیبی از ناب‌ترین مناظر طبیعی و جاذبه‌ های فرهنگی وان خواهند بود.

زیباترین جاذبه فرهنگی این جزیره، کلیسای آختامار است که ساخت آن به بیش از 1100 سال پیش بازمی‌گردد. کلیسای آختامار که با نام کلیسای صلیب مقدس هم شناخته می‌شود، توسط ارامنه ساخته شده و امروزه به عنوان یکی از نمادهای وان ترکیه شناخته می‌شود.

 • ساعت بازدید از جزیره آکدامار: 8:00 تا 20:00
 • هزینه قایق‌سواری تا جزیره آکدامار: بسته به نوع قایق 5 تا 10 لیر
 • آدرس جزیره آکدامار: جنوب غربی وان، بزرگراه وان-بتلیس، اسکله وان گولو سو
جزیره آکداماز
جزیره آکداماز از بهترین جاذبه های وان

 موقعیت دقیق جزیره آکدامار در نقشه

دریاچه وان (Van Lake)

وان بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه و یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی وان است. در دریاچه وان 4 جزیره وجود دارد که توریستی‌ترین آن همان‌طور که در تیترهای پیش‌تر گفته‌ شد، آکدامار است. در دریاچه وان تفریحات آبی چون ماهی‎گیری و قایق‌رانی‌ هم انجام می‌گیرد، اما حتی اگر ساعت‌ها در کرانه‌های آن به قدم زدن بپردازید، باز هم جذاب و دیدنی است. همچنین در اطراف دریاچه وان، رستوران‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها غذاهای دریایی محبوب وان را میل کنید. تمام این ویژگی‌ها باعث شده است که این دریاچه یکی از بهترین جاهای دیدنی وان ترکیه در تابستان باشد.

 • ساعت بازدید از دریاچه وان: 24 ساعته
 • قیمت بازدید از دریاچه وان: رایگان
 • آدرس دریاچه وان: غرب شهر وان

 

 موقعیت دریاچه وان در نقشه  

دریاچه وان
نمایی از دریاچه وان 

آبشار مرادیه (Muradiye Şelalesi)

آبشار مرادیه یکی از جاهای دیدنی وان است که هم برای گردشگران خارجی و هم برای خود اهالی وان بسیار محبوب است. آبشار مرادیه در 88 کیلومتری وان قرار گرفته و دسترسی آن نسبت به سایر جاذبه های وان دشوارتر است. اما آبشار مرادیه یکی از بهترین جاذبه های طبیعی وان محسوب می‌شود و از ارزش بازدید زیادی برخوردار است. آبشار مرادیه حدود 50 متر ارتفاع دارد و نام آن نیز برگرفته از پادشاه عثمانی، سلطان مراد چهارم است.     

 • ساعت بازدید از آبشار مرادیه: 24 ساعته
 • قیمت بلیط آبشار مرادیه: رایگان
 • آدرس آبشار مرادیه: شمال شرقی وان، جاده وان ارچیش، جاده وان دوبایزید، جنوب روستای گورک

 موقعیت آبشار مرادیه وان روی نقشه  

آبشار مرادیه
آبشار مرادیه از زیباترین جاهای دیدنی وان 

جزیره چارپاناک

بعد از جزیره آکدامار، جزیره چارپاناک یکی دیگر از خشکی‌های کوچک در دریاچه وان است که میان گردشگران محبوبیت بسیاری دارد. بسیاری از مسافران شهر وان در مسیر جزیره آدیر از چارپاناک هم بازدید می‌کنند. مانند باقی جزیره‌ها، یک صومعه ارمنی به نام صومعه کتوتس در چارپاناک نیز دیده می‌شود. مساحت این خشکی بسیار کم است و این ویژگی باعث می‌شود گشت‌و‌گذار متفاوتی را در آن تجربه کنید. توجه داشته باشید که برای بازدید از این جزیره باید با قایق از وان به سمت آن حرکت کنید که این کار نیازمند وقت و هزینه است.

 • ساعت بازدید از جزیره چارپاناک: 24 ساعته اما بازدید در روز و هنگام غروب پیشنهاد می‌شود.
 • قیمت بلیط جزیره چارپاناک: رایگان
 • آدرس جزیره چارپاناک: غرب شهر وان، بخش شرقی دریاچه وان، منطقه توشبا

موقعیت جزیره چارپاناک

lastsecond.ir-carpanak island.jpg
جزیره چارپاناک، از جاهای دیدنی وان ترکیه

جزیره آدیر

جزیره آدیر یکی از بزرگترین جزایر موجود در دریاچه وان است. در این جزیره زیبا یک کلیسای ارمنی با نام سنت جرج وجود دارد که از جاذبه‌های دیدنی آن به‌شمار می‌رود و قدمتش به 700 سال پیش بازمی‌گردد. در زمان نسل کشی ارامنه، حدود 12 هزار ارمنی‌ها به این جزیره پناه آورده و جان خود را حفظ کردند. اکنون جزیره آدیر یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جزایر دریاچه وان محسوب می‌شود که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

 • ساعت بازدید از جزیره آدیر: 24 ساعته اما بازدید در روز و هنگام غروب پیشنهاد می‌شود.
 • قیمت بلیط جزیره آدیر: رایگان
 • آدرس جزیره آدیر: غرب شهر وان، بخش شرقی دریاچه وان، منطقه توشبا

موقعیت جزیره آدیر

lastsecond.ir-adir island.jpg
جزیره آدیر از جاهای دیدنی وان

موزه‌های وان 

 زمانی که از محدوده تاریخی وان قدیم دیدن می‌کنید، چندین موزه را سر راه خود خواهید دید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرهنگ و تاریخ این شهر را به شما معرفی خواهند کرد. ضمن اینکه یکی از جاذبه‌های سرپوشیده وان به گربه‌های خاص این شهر اختصاص یافته است که در ادامه به جزئیات هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

موزه وان (Van Archeology Museum)

از دوران اورتورها آثار و سازه‌های متعددی در وان دیده می‌شود. علاوه بر جاهای دیدنی وان که به اورتورها مرتبط می‌شد و بخشی از آن را معرفی کردیم، عمده آثار آن در موزه وان جمع آوری شده است. بنابراین بیشتر آثار موزه وان به عصر آهن از آناتولی شرقی تعلق دارد. ضمن اینکه آثار دوران عثمانیان که در سالن دیگری از موزه به نام قوم شناسی دیده می‌شود.

به طور کلی حدود 45 هزار اثر تاریخی و باستانی با ارزش در این موزه نگهداری شده و فضای داخلی آن به 23 سالن تقسیم می‌شود. موزه وان علاوه بر نمایشگاه‌هایش، کتابخانه و مرکز آموزش کودکان نیز دارد. موزه وان در گذشته بر اثر زلزله آسیب دید، اما پس از مدتی در شمال قلعه وان، یک موزه به بزرگی 50 هزار متر مربع ساخته شد که 13 هزار متر آن فضای سرپوشیده است. به همین دلیل این مرکز یکی از بزرگ‌ترین دیدنی های وان ترکیه است.

 • ساعت بازدید از موزه وان: 8:00 تا 19:00
 • قیمت بلیط موزه وان: 10 لیر 
 • آدرس موزه وان: شهر تاریخی وان قدیم، خیابان سومبول

 موقعیت دقیق موزه وان در نقشه

موزه وان
موزه وان از جاذبه های گردشگری وان

خانه گربه‌های وان (House of Van Cats)

یکی دیگر از نمادهای مشهور وان گربه‌هایش است. گربه‌هایی که به دلیل نژاد منحصر به فردشان نه تنها در ترکیه، بلکه در جهان مشهور هستند. گربه‌های وان بدنی سفید و پشمالو دارند که در کنار چشم‌های سبز و آبی‌شان به راحتی قابل تشخص هستند. یکی از چشم‌های گربه‌های نژاد وان سبز  یا کهربایی رنگ است و دیگری آبی رنگ. علاوه بر ویژگی‌های ظاهری متمایز از نظر رفتاری هم این گربه‌ها بسیار متفاوت هستند و وابستگی شدیدی به مالک خود پیدا می‌کنند.

اگر شما هم علاقه‌مند هستید این گربه‌های جذاب را از نزدیک ببینید، می‌توانید به خانه گربه‌های وان سر بزنید. همینطور که در نقشه زیر مشاهده می‌کنید، این جاذبه فاصله بسیار کمی با قلعه وان دارد و در یک زمان می‌توانید از هر دو جاذبه بازدید کنید.  

 • ساعت بازدید از خانه گربه‌های وان: 8:30 تا 18:00
 • قیمت بلیط خانه گربه‌های وان: 2 لیر
 • آدرس خانه گربه‌های وان: غرب وان، خیابان ملن، نرسیده به شهر قدیمی وان

 

 موقعیت دقیقه خانه گربه‌های وان در نقشه 

گربه های وان
گربه وان از دیدنی های وان

سخن آخر

وان فقط برای بازدید از مراکز خرید نیست، زیرا جاهای دیدنی وان ترکیه در تابستان و زمستان گردشگران بسیاری را به این شهر دیدنی می‌کشاند. با این حال، وان نسبت به شهرهای توریستی ترکیه مثل استانبول و آنتالیا کوچک‌تر است و جاذبه‌های نسبتا کمتری در آن دیده می‌شود، اما از نظر گردشگری، یکی از مهم‌ترین شهرهای دیدنی شرق ترکیه محسوب می‌شود. اگر قصد دارید تورهای نوروزی وان را برای تعطیلات عید رزرو کنید، لازم است که از جاهای دیدنی این شهر مطلع باشید و برنامه خوبی را برای بازدیدشان تنظیم کنید تا از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

از آنجایی که هزینه‌های سفر به وان بسیار کم است (گاهی کمتر از تورهای داخلی) و جدا از فاصله کمی که با ایران دارد، پیشنهاد می‌کنیم دست کم یک بار به وان سفر کنید. با توجه به فاصله وان از شهرهای ترکیه، بسیاری از مسافران تصمیم می‌گیرند علاوه بر وان، چند شهر دیگر ترکیه هم در سفرشان بگنجانند. آیا شما تا به حال تجربه بازدید از این جاذبه های وان را داشته‌اید؟ خوشحال میشویم از تجربه‌هایتان برایمان بگویید.

 

 تالیف: تیم نویسندگان لست سکند

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.