Close
قشم
هادی انصاری
نقدها:
گزارش
قشم ، بزرگترین و جذاب ترین و توریستی ترین جزیره در تنگه هرمز ایران
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

جزیره قشم جزیره بزرگی است که حدود 120 کیلومتر طول و 11 کیلومتر عرض دارد. این جزیره در سواحل جنوبی هرمزگان در جنوب بندرعباس و در نزدیکی دهانه استراتژیک هرمز در خلیج فارس قرار دارد.
نقشه هوایی جزیره قشم را که ببینی آن را شبیه یک کوسه می توانی تصور کنی . سر این کوسه به سمت تنگه هرمز است و شهر قشم شهری در قسمت انتهایی سر این کوسه است . به عبارتی ف شهر قشم در منتها الیه نوک شرقی جزیره قشم قرار دارد . جزیره قشم شهرهای کوچک دیگری مانند درگهان و سوزا و سلخ هم دارد.
جمعیت کلی جزیره قشم حدود 150 هزار نفر است.
جزیره قشم تبدیل به یکی از بزرگترین مناطق گردشگری کشور شده است . عده ای از گردشگران برای دیدار از جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد قشم به این جزیره می آیند و تعداد دیگری بیشتر برای خریدهای نسبتا ارزان از اجناس خارجی که وارد قشم می شود به این جزیره می آیند . شهر درگهان در جزیره قشم ، انبوهی از پاساژ و مغازه عرضه برخی اجناس خارجی است که بدون عوارض گمرکی وارد منطقه آزاد قشم می شود .
مهمترین جاذبه طبیعی جزیره قشم ، جنگل های حرا است که در آبراهه تنگه حوران در حد فاصل شمال این جزیره تا بندر خمیر در سواحل هرمزگان قرار دارد.
جزیره قشم جذابیت های طبیعی دیگری مانند جزایر ناز، غار نمکدان ، دره ستاره ها ، تنگه چاهکوه و سواحل دولفین ها (مابین جزیره قشم و جزیره هنگام ) را دارد.
برخی آثار تاریخی مانند بندر قدیمی لافت و غار دستکند خوربس و قلعه پرتغالی ها ، از جذابیت های دیگر این جزیره می باشد.
سواحل اطراف جزیره قشم بعضا صخره ای و برخی ماسه ای هستند ولی با این هنوز حال پلاژ های مناسب و زیادی برای تفریحات آبی در این جزیره احداث نشده است. یک سایت پرواز با پاراگلایدر در نزدیکی سواحل جزیره ناز در جنوب جزیره قشم قراردارد. یک فرودگاه بین المللی نیز در مرکز جزیره قشم قرار دارد.
مردم بومی جزیره قشم اکثرا ازهل تسنن ( شافعی ) هستند ومردمی خونگرم و مهمان نواز و بی ریا می باشند.
اقامتگاه های بوم گردی متعددی نیز در قسمت های مختلف جزیره قشم برقرار شده است و عموما گردشگران با یک خاطره خوب ، این جزیره زیبا را ترک می کنند .
پروژه های گردشگری متعددی نیز برای استفاده از پتانسیل گردشگری جزیره قشم ، تدوین شده یا در حالت اجراست . یکی از این پروژه ها ایجاد منطقه وسیع .و مجهز گردشگری تفریحی ، ورزشی و دهکده سلامت در منطقه جدیدالاحداث گامبرون در نزدیکی روستای سلخ در جنوب جزیره قشم است و بناست این دهکده سلامت مدرن با جذب تعداد زیادی از پزشکان متخصص کشور، در جام جهانی 2022 قطر به کار خدمات درمانی مدرن به ورزشکاران بین المللی درآید و همچنین بطوردائمی به عنوان مرکز توریستی سلامت ، به خدمات درمانی اتباع کشورهای خلیج فارس بیاید که برای درمان های پزشکی به ایران می آیند .

مناسب برای
  • تفریح

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

نوع سفر:
تاریخ سفر: