فاصله قشم تا پرترددترین مسیرها

3.5
از 22 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
جزئیات رفت و آمد پرترددترین مسیرهای قشم
14 فروردین 1402 07:00
3

هرسال افراد بسیاری از نقاط مختلف کشور به جزیره قشم سفر می‌کنند و یکی از اولین سوالاتی که به ذهنشان می‌رسد این است که فاصله قشم تا مبداء سفرشان چقدر است. اطلاع از فاصله قشم از نقاط مهم اطرافش یا شهرهای پرجمعیت کشور به ما کمک می‌کند برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم تا زمان را کمتر از دست دهیم. کسانی که برنامه ریزی سفرشان را به تور قشم سپرده‌اند هم بدک نیست فاصله قشم را تا مسیرهای پرتردد کشور بدانند، تا خود را برای مدت زمانی که در هواپیما یا هر وسیله نقلیه دیگری هستند، آماده کنند.  

در این مطلب قرار است فاصله قشم تا برجسته‌ترین مسیرهای تردد و  مقاصد گردشگران را به شما بگوییم. با توجه به اینکه بسیاری از تهران تصمیم می‌گیرند به جزیره قشم سفر کنند، فاصله قشم تا تهران را اول از همه آوردیم و در ادامه‌اش، فاصله قشم تا کیش، هرمز و جاذبه‌های مهم دیگری مثل درگهان گفته‌ایم که حدود مسیرها و زمانی که از شما می‌گیرد را بهتر درک کنید. در ادامه همراه لست سکند باشید.

08.jpg

فاصله تهران تا قشم

اگر فاصله تهران را قشم را یک خط مستقیم در نظر بگیریم، 1062 کیلومتر است؛ این در حالیست که اگر بخواهیم فاصله تهران تا قشم را از مسیر زمینی طی کنیم، حدود 1351 کیلومتر مسیر خواهیم داشت. روش‌های گوناگونی برای سفر به قشم وجود دارد و اینکه از کدام روش استفاده می‌کنید، به عوامل مختلفی مثل زمان سفر، هزینه و سلیقه شما بستگی دارد. در ادامه هر یک از روش‌های طی کردن فاصله قشم تا تهران را با جزئیات لازم توضیح می‌دهیم.

سفر زمینی از تهران به قشم

همانطور که در راهنمای سفر قشم هم توضیح دادیم، مسیر زمینی قشم را با ماشین شخصی، قطار و اتوبوس می‌توان رفت امّا معمولاً این مسیرها به بندر عباس ختم می‌شود و از آنجا باید بخشی از مسیر را با قایق و وسایل نقلیه دریایی در آب طی کنید تا به جزیره قشم برسید. در نظر داشته باشید که فاصله بندرعباس تا جزیره قشم حدود 30 کیلومتر است که طی کردن این مسیر با شناورها حدود 1 ساعت طول می‌کشد (بسته به شرایط آب‌وهوا). در ادامه انواع روش طی کردن فاصله قشم تا تهران را داریم.

طی کردن فاصله قشم تا تهران با خودرو شخصی

همانطور که در بالا اشاره کردیم،فاصله قشم تا تهران با اتومبیل شخصی بیش از هزار کیلومتر است و بدون تخمین زمان استراحت، ترافیک و توقف حدوداً معادل 16 ساعت و 20 دقیقه رانندگی است. کوتاه‌ترین مسیری که برای طی کردن فاصله قشم تا تهران می‌توان در نظر گرفت، مسیر اتوبان خلیج فارس است. در این مسیر شما از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، یزد، شهر بابک، سیرجان، بندرعباس عبور خواهید کرد. از بندرعباس، وارد بزرگراه بندرعباس – بندر خمیر می‌شوید، نرسیده به بندر خمیر باید به سمت خروجی جاده قشم رفته و خودتان را به اسکله بندرپل برسانید. در اسکله بندرپل می‌توانید به کمک کشتی‌های حمل مسافر 28 دقیقه مسیر دریایی را بگذرانید تا به جزیره زیبای قشم برسید.

طی‌کردن فاصله قشم تا تهران با قطار

اگر قرار باشد از تهران تا قشم را با قطار طی کنید، بلیط‌تان را باید به مقصد بندر عباس بگیرید و از آنجا توسط اسکله شهید حقانی به جزیره قشم بروید. مسیر زمینی تهران به قشم با قطار نزدیک به 18 تا 20 ساعت طول می‌کشد و از مسیر این استان‌ها می‌گذرد: تهران، کاشان، یزد، کرمان، هرمزگان. مسیر دریایی هم حدود بیست تا نیم ساعت معمولاً طول می‌کشد. در حال حاضر حرکت قطارهای قشم ساعت 3 ظهر است و حوالی ساعت 10 صبح به مقصد می‌رسد.

طی کردن فاصله قشم تا تهران با اتوبوس

بدون شک مسیر اتوبوس تهران به قشم سختی‌های بیشتری دارد و طولانی‌ است. اگر بخواهید مسیر زمینی تهران به قشم را طی کنید، لازم است بلیط اتوبوس را از تهران به مقصد بندر عباس، بوشهر یا حتّی فارس بگیرید. در نهایت خودتان را باید به اسکله شهید حقانی بندر عباس برسانید و از آنجا به جزیره قشم بروید. اگر از مسیر لذت می‌برید و هزینه سفر برایتان مهم است، بدیهی است که با سفر به بندرعباس با اتوبوس، هزینه‌های سفرتان کاهش می‌یابد.

مسیر هوایی تهران به قشم

سفر به قشم به وسیله هواپیما علاوه بر اینکه نسبت به مسیر زمینی آسان‌تر است، به دلیل مدت زمان کمتری که در مسیر هستید سبب می‌شود زمان بیشتری را در قشم سپری کنید. همچنین به این دلیل که در مسیر هوایی تهران به قشم دیگر مسائل مربوط به گذر از بنادر وجود ندارد. از طرفی با سفر هوایی به قشم دیگر درگیر ترافیک و پیچ و خم جاده نخواهید شد و مسیر سفرتان حدود 300 کیلومتر کمتر می‌شود. فاصله قشم تا تهران با پرواز بسته به نوع شرکت هواپیمایی بین 1 ساعت و 40 دقیقه تا 2 ساعت متغیر است. البته مشکل سفر هوایی قشم، دور بودن فرودگاه قشم از مرکز جزیره است.

لندینگ کرافت قشم
لندینگ کرافت قشم

فاصله قشم تا کیش

جزیره کیش، یکی از جزایر خلیج فارس در استان هرمزگان و از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری است. در صورتی که قصد سفر از کیش به قشم یا بالعکس کردید می‌توانید به صورت زمینی این کار را انجام دهید. فاصله جزیره قشم تا کیش از نظر جغرافیایی حدود 190 کیلومتر است اما برای سفر از قشم به کیش یا بالعکس باید مسافت زمان‌بر و طولانی‌تری را طی کرد.

برای سفر زمینی از قشم تا کیش باید ابتدا خود را به بندر لافت قشم برسانید و با طی کردن یک مسیر دریایی حدودا 1 ساعته به بندر پل برسید. سپس از بندر پل در مسیر جاده‌ای به سمت بندر لنگله، چارک یا آفتاب عازم شوید. در نهایت از طریق یکی از بندرهای گفته شده از یک مسیر دریایی خود را به کیش برسانید. برای طی کردن فاصله قشم تا کیش دست کم باید 7 ساعت در راه باشید و یک مسیر جاده‌ای و دو مسیر دریایی را طی کنید، زیرا هیچ مسیر مستقیمی از کیش به قشم یا بالعکس وجود ندارد. البته پیش از برنامه‌ریزی برای رفتن به جزیره کیش بهتر است راهنمای سفر به جزیره کیش را بخوانید تا درباره‌ سفر به آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فاصله قشم تا کیش lastsecond.ir.jpg
فاصله قشم تا کیش در نقشه

فاصله قشم تا درگهان

درگهان یکی از شهرهای استان هرمزگان و از توابع بخش مرکزی قشم محسوب می‌شود، درگهان به دلیل مراکز خرید متعدد و خوش قیمتی که دارد پایه ثابت قشم‌گردی بسیاری از گردشگران است و جزو بهترین مراکز خرید قشم محسوب می‌شود. این شهر در فاصله 27 کیلومتری مرکز قشم قرار دارد و با اتومبیل شخصی می‌توان با 30 دقیقه رانندگی به آن رسید.

اگر بخواهید از قشم تا درگهان بروید، ابتدا باید وارد بلوار آزادگان قشم شوید و از میدان آزادی عبور کنید و وارد بزرگراه خلیج فارس شوید. در این بلوار مستقیم به مسیر خود ادامه می‌دهید و از بخش‌های طولا و هلر عبور می‌کنید تا به درگهان برسید. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، پیشنهاد می‌کنیم سری هم به جنگل حرای درگهان بزنید.

عکس درگهان قشم
عکس درگهان قشم
فاصله قشم تا درگهان.jpg

فاصله قشم تا درگهان در نقشه

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان

شهر درگهان در شمال شرقی قشم واقع شده است و همانطور که گفته شد بسیاری از گردشگران در قشم گردی خود برای خرید کردن به این شهر سر می‌زنند. از آنجایی که فرودگاه قشم در مرکز جزیره و شهر درگهان در شمال شرقی جزیره قرار گرفته است، فاصله قابل توجهی میان این دو وجود دارد. به طور حدودی می‌توان گفت از فرودگاه قشم تا درگهان حدود 33 کیلومتر فاصله است که طی کردن این مسیر حدود 33 دقیقه زمان می‌برد. بد نیست اشاره کنیم که طی کردن این مسیر با تاکسی حدود 180 هزارتومان هزینه خواهد داشت.

فاصله فرودگاه قشم تا درگهان lastsecond.ir.jpg
فاصله فرودگاه قشم تا درگهان در نقشه

فاصله قشم تا هرمز

هرمز نیز جزیره‌ای بیضی شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در 8 کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی که دارد، کلید خلیج فارس می‌دانند. طبیعت هرمز بیشترین توجه گردشگران را به خود جلب کرده است و جذابیت‌های آن به حدیست که می‌توان هزاران صفحه درباره‌اش نوشت. در کنار طبیعت این جزیره جاذبه‌های تاریخی مثل قلعه پرتغالی‌ها هم به چشم می‌خورد. طی کردن مستقیم فاصله قشم تا هرمز بسیار نادر است و انجام این کار تنها از طریق بندرعباس امکان‌پذیر است.

برای رفتن از قشم به جزیره هرمز باید مسیری حدودی 54  کیلومتری و 2 ساعت و 50 دقیقه ای را سپری کنید. در ابتدا شما باید از قشم به سمت اسکله شهید ذاکری رفته و از آنجا خود را به اسکله حقانی در بندر عباس برسانید. از آنجا کشتی رو خود را باید عوض کرده و با کشتی های دیگری به سمت بندر هرمز سفر کنید.

فاصله قشم تا هرمزگان lastsecond.ir.jpg
فاصله قشم تا هرمزگان در نقشه

فاصله قشم تا بندر پل

بندر پل، شهری بندری در بخش مرکزی شهرستان خمیر استان هرمزگان ایران است و فاصله قشم تا بندر پل یکی از کمترین فواصل بین این جزیره با استان هرمزگان است. برای رسیدن از قشم به بندر پل باید به سمت اسکله لافت رانندگی کنید و از آنجا با کمک کشتی های حمل مسافر و اتومبیل خودتان را به بندر پل برسانید. فاصله قشم تا بندر پل 70 کیلومتر است و مدت زمان طی کردن مسیر آن در حدود 1 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد.

فاصله قشم تا بندر پل lastsecond.ir.jpg
فاصله قشم تا بندر پل در نقشه

فاصله بندر عباس تا قشم

بندرعباس بزرگترین بندر ایران است که در مرکز استان هرمزگان قرار گرفته است. این شهر را جزو کلانشهرهای ایران به حساب می‌آورند. اگر بخواهید فاصله بندرعباس تا قشم را تخمین بزنید اول باید تعیین کنید که از کدام اسکله می‌خواهید این مسیر را طی کنید. فاصله قشم تا بندر عباس از طریق اسکله شهید ذاکری 28 کیلومتر و 1 ساعت و 30 دقیقه و از طریق اسکله لافت – بندرپل 93 کیلومتر و 1 ساعت و 50 دقیقه است.

درست است که از طریق اسکله شهید ذاکری مسیر کوتاه‌تر است اما به دلیل اینکه فاصله دریایی آن بیشتر است شما زمان بیشتری را باید بر روی کشتی‌ها سپری کنید. اما اگر از شهر بندرعباس تا بندرپل بروید بیشتر مسیر شما خشکی است و تقریبا باید از شمال غربی تا شمال شرقی این جزیره را طی کنید.

اسکله شهید ذاکری
اسکله شهید ذاکری - عکس از آرشیو لست سکند، مصطفی
فاصله بندرعباس تا قشم.jpg
فاصله بندرعباس تا قشم در نقشه

فاصله اسکله شهید ذاکری تا قشم

اسکله شهید غلامشاه ذاکری از پرترددترین بنادر قشم محسوب می‌شود که غالباً اتوبوس‌های دریایی مسافربری در آن حرکت می‌کنند. فاصله اسکله شهید ذاکری تا قشم نهایتا 6 کیلومتر بوده و نیازمند به 15 دقیقه رانندگی است. به وسیله بندر شهید ذاکری می‌توان به بندر عباس، جزیره هرمز، جزیره لارک به سمت جزیره قشم و بالعکس سفر کرد.

فاصله بندر شهید ذاکری تا قشم lastsecond.ir.jpg
فاصله بندر شهید ذاکری تا قشم در نقشه

فاصله فرودگاه بین‌المللی قشم تا مرکز شهر

فرودگاه قشم، فرودگاهی بین‌المللی با نام اختصاری یاتا: GSM و ایکائو: OIKQ است که در روستای دیرستان در مرکز جزیره قشم قرار دارد. می‌توان گفت فاصله فرودگاه قشم تا مرکز شهر حدودا 50 کیلومتر است که از نظر زمانی بین 40 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد که از فرودگاه به مرکز شهر قشم برسید. این را هم بگوییم که فرودگاه قشم را به نام فرودگاه دیرستان هم می‌شناسند. درست مثل هر فرودگاه دیگری، در فرودگاه قشم هم همیشه تاکسی‌ها و ون‌ها آماده هستند تا شما را به شهر و هر یک از جاهای دیدنی قشم ببرند.

قشم
نمایی از جزیره قشم، عکس از ایرنا
فاصله قشم تا فرودگاه قشم.jpg
فاصله فرودگاه قشم تا مرکز شهر در نقشه

فاصله قشم تا برخی از شهرهای ایران

از فاصله قشم تا تهران، سایر نقاط جزیره و بندرگاه‌های هرمزگان گفتیم. حال بد نیست به فاصله این جزیره تا شهرهایی اشاره کنیم که  پرواز مستقیم به قشم دارند. در حال حاضر به جز تهران، از شهرهای اصفهان، مشهد، گرگان و شیراز هم می‌توانید به قشم پرواز کنید. اگر کنجکاوید بدانید فاصله قشم تا این شهرها چقدر است و آیا می‌توانید قبل از بازدید از کیش، مقصد اولیه‌تان را این شهرها باشد، نگاهی به اعدادی که در ادامه می‌آوریم داشته باشید.

  • فاصله قشم تا گرگان: فاصله جزیره قشم تا گرگان حدود 1160 کیلومتر است و پرواز آن حدود 2 ساعت طول می‌کشد. البته این زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد.
  • فاصله قشم تا مشهد: اگر از مشهد تا قشم بروید نزدکی به 1100 کیلومتر را طی می‌کنید و سفر شما حدوداً 2 ساعت طول می‌کشد.
  • فاصله قشم تا اصفهان: با پرواز بین قشم و اصفهان، حدود 770 کیلومتر است که طی کردن آن به طور میانگین، 1:30 ساعت طول می‌کشد.
  • فاصله قشم تا شیراز: در بین این پروازها، قشم و شیراز کمترین فاصله را دارند که حدود 500 کیلومتر است و معمولاً 1:20 دقیقه تا 1:30 ساعت طول می‌کشد.

سخن آخر 

 در این مطلب به فاصله قشم تا دیگر بنادر و شهرهای مختلف پرداخته شد و مدت زمان حدودی آن‌ها را مشخص کردیم. قشم بزرگ‌ترین جزیره ایران محسوب می‌شود و از شرق تا غرب آن مملو از جاذبه‌های تفریحی و فرهنگی مختلف است. برای اینکه با یک برنامه‌ریزی دقیق بتوانید از نقطه‌نقطه قشم دیدن کنید و از تجربه دیگر گردشگران مطلع شوید پیشنهاد می‌دهیم که نگاهی به سفرنامه‌های قشم داشته باشید. 

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند

نرگس کاظمی‌فرد
نرگس کاظمی‌فرد

سفر که به واژه‌ها پیوند می‌خورد، برایم مرزها را بی‌معنی می‌کند. گردشگری خواندم چون مفهوم سفر بیش از کلمه‌اش در ذهنم قد کشیده بود و ایرانشناسی خواندنم، دلیلش چیزی جز پیدا کردن ریشه‌هایم نبود. اما این ماجراجویی در مسیر واژه‌ها بود که علایقم را به سطح واقعیت رساند و مزه‌مزه کردن جهان را دوباره برایم ترجمه کرد.