Close

راهنمای سفر به جزیره قشم، بزرگترین جزیره ایران

3.9
از 8 رای
راهنمای سفر به جزیره قشم + تصاویر
  • 12 اسفند 1399 08:00
  • 1
  • 11.3K

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز به شکل یک ماهی دراز است که یک سمتش را بازار و شهر قشم و سمت دیگرش را روستاها و گنبد نمکی اشغال کرده است. جزیره‌ای که برای دیدنش باید روزهای زیادی وقت گذاشت تا با قایق از لابه‌لای درختان حرایش گذشت و در آرامش دریا، به تماشای دلفین‌هایش نشست.

از غذاهای محلی و تند آنجا خورد و اگر گردشگری شانس بیاورد و روز مناسبی را برای سفرش انتخاب کرده باشد، به دعوت مردم محلی در مراسم آئینی و سنتی شان شرکت کند و از دیدن جاذبه‌های عجیبی مانند دره ستارگان و تنگه چاهکوه و جزایر نازش شگفت زده شود.

قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | احسان تریپ

شگفتی قشم در جاذبه های طبیعی

جزیره قشم به خاطر همین جاذبه‌های عجیب و غریبش، به عنوان بزرگترین ژئوپارک خاورمیانه نیز در فهرست جهانی قرار گرفته است.

این جزیره از جزایر استان هرمزگان در جنوبی‌ترین بخش ایران، یعنی در آب‌های خلیج فارس واقع شده تا به کشورهای حاشیه خلیج فارس یادآوری کند، ایران چه ظرفیت بزرگ گردشگری دیگری در کنار کیش دارد.

 

خیلی از افراد برای خرید و گشت و گذار، قشم را انتخاب می‌کنند به همین دلیل کنار خریدشان، سری هم به جاذبه‌های طبیعی‌اش می‌زنند و برعکس. خیلی‌ها هم هستند که دلشان را جاذبه‌های جزیره برده، بعد همنشینی با مردم و سپس خرید ارزان (به خصوص برای ایام نوروز از پاساژهای درگهان و قشم).

چطور به جزیره قشم برویم؟

 از تهران یا هر شهر دیگری در سرزمین اصلی با هواپیما، مستقیم به قشم می‌روند یا از طریق قطار تا بندرعباس ۲۰ ساعتی در راه هستند تا از بنادر شهر، سوار بر شناور شده و ۴۰ دقیقه بعد به جزیره برسند. برای رفتن به قشم، هم می‌توانید از تورهای قشم استفاده کنید و هم شخصی بروید.

برخی از افراد هم برای اینکه هزینه حمل‌ونقلشان در جزیره زیاد نشود، با همین قطارها، خودروی شخصی خود را تا بندرعباس آورده و با لندیگراف آن را به قشم می‌رسانند. چون در جزیره، حمل‌ونقل عمومی به خصوص برای تردد بین جاذبه‌های طبیعی که از همدیگر دور هستند، وجود ندارد. بنابراین، یا بایستی خودروی دربست گرفت یا با کمک راهنمایان گردشگری جزیره، در تورهای گروهی شرکت کرد و با کمک آنها به جاذبه‌ها رسید. به خصوص اینکه جاذبه‌های جزیره از هم دور است. یکی در شرقی ترین نقطه جزیره و دیگری در غربی‌ترین نقطه مثل گنبد بزرگ نمکی. با این وجود دیدن همه جاذبه‌هایش به طی این مسیر می‌ارزد.

جزایری که با جزر و مد ناز می کنند!

جاذبه‌های جزیره قشم، بیشتر در حوزه عوارض زمینی و طبیعی است؛ مانند زمانی که گردشگران می‌توانند هنگام جزر و مد جزایر ناز را ببینند. حتی به نزدیکی این جزایر بروند. اما باید مراقب باشند زمانی که آب در حال بالا آمدن بود، به ساحل برگردانند؛ چون ممکن است در آب دریا خودشان یا خودروهایشان فرو بروند. این یکی از عجایب جزیره قشم است که می‌توان آن را در فصول سال دید.

قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | بهزاد حصاریها

جاذبه دیگر قشم، مربوط به دره ستارگان می‌شود. جایی که به باور محلی‌ها، ستاره‌ای از آسمان به زمین افتاده و پخش شده و زمین بر اثر این برخورد، برش خورده و شکل‌های عجیبی گرفته است. برخی به آن دره ارواح می‌گویند چون هنگام شب باد لابه‌لای این دره‌ها می چرخد و صدای هولناکی می‌دهد. حتماً اگر به این منطقه رفتید مردم منطقه به شما می‌گویند که تا شب نشده برگردید.

تنگه چاهکوه هم یکی از جاذبه‌های قشم است. تنگه‌ای که در آن، سوراخ‌های زیبای جذابی کنار هم قرار گرفته و در راهروهای آن، می‌توان عکس‌های جذاب از طبیعت خشک این منطقه گرفت. جایی که در ورودی آن، دو چاه آب با طعم شیرین و تلخ کنار هم قرار گرفته‌اند. یکی برای استفاده مردم و دیگری برای استفاده حیوانات. جنگل‌های حرا هم از عجایب خلیج فارس و جزیره قشم است. درختانی که خود به خود تکثیر می‌شوند. و بسیاری دیدنی دیگر که در جاذبه‌های قشم می‌توانید ببینید.

 

سفر به قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | بهزاد حصاریها

سواحل جزیره قشم هم که از جاذبه‌های مهم جزیره به حساب می‌آید. سواحلی بکر، آرام و آماده برای ماهیگیری با قلاب. دور تا دور جزیره قشم را آب‌های خلیج فارس احاطه کرده است تا این جزیره همچون نگینی در خلیج فارس بدرخشد. جزیره‌ای که دو برابر کشورهایی از جمله سنگاپور و بحرین و سن مارینو است.

اگر جاذبه‌های جزیره قشم کمتر از مدت زمان اقامت‌تان بود، سری به کلوپ های غواصی بزنید، اگر روی خشکی دیدن جاذبه‌ها سیرتان کرد، حتماً از دیدن جاذبه‌های دریایی و ماهیگیری روی لنج سیر نمی‌شوید به خصوص اگر بتوانید در ساحل بکر و پلاژهای مخصوصش شنا کنید.برای مطّلع شدن از تفریحات ارزان قشم هم می‌توانید نگاهی به این مطلب بندازید.

تفریحات قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | احسان تریپ

اقامت در بوم‌گردی و هتل با طعم ماهی

در کنار هتل‌های قشم، در این جزیره حتی در روستاهایش نیز می‌توان اقامتگاه‌های بوم‌گردی متنوعی را برای اقامت انتخاب کرد که یا رو به دریا هستند یا با مصالح سنتی جزیره ساخته شده‌اند. این اقامتگاه‌ها برای گردشگران در سال‌های اخیر جذابیت بیشتری نسبت به هتل‌های سه ستاره جزیره دارد. هنوز هم مردم روستاها برای ایجاد واحدهای بوم‌گردی رغبت بیشتری دارند تا ساخت میلیاردی هتل‌ها.

در همین اقامتگاه‌هایی که نمونه‌هایی از آن را می‌توان در روستاهای گوران، باسعیدو ، سلخ و… مشاهده کرد، می‌توان غذاهای محلی سفارش داد که اغلب آنها با میگو و ماهی پخت می‌شود. این غذاهای محلی، برگرفته از مناطق جنوبی دارای ادویه‌های مخصوص به مردم جنوب است که غذای قشمیها را خوشمزه‌تر از هر جایی می‌کند. ادویه‌هایی که با آن، شکل و طعم میگو تغییر می‌کند یا انواع غذاها را با ماهی‌هایی از قبیل کپور، مرکب، حلوا، سرخو و سنگسر طبخ می‌کنند. درباره صبحانه‌های جنوبی در این مطلب بیشتر صحبت کرده‌ایم.

حتماً اگر به خانه یکی از قشمیها بروید، آنها شما را با نوشیدنی گرم چای و شیر پذیرایی می‌کنند و از شیرینی‌های سنتی آنها می‌توانید بچشید. در بازارهای محلی هم سوغاتی‌هایی از این شیرینی‌ها می‌توان پیدا کرد. مثل حواری که نوعی شیرینی است یا نان خرمائی.

غذاهای قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | احسان تریپ

جن گیری با مراسم راز

جاذبه مهم جزیره قشم، مردمش هستند. آنها که از سال‌ها پیش در این جزیره ساکن شده یا از بندرعباس به جزیره آمده‌اند تا هم آرامش اینجا را به دست بیاورند و هم از شلوغی سرزمین اصلی دور باشند. آنها در این جزیره مراسم و سنت‌های جالب و جذابی دارند. یکی از آنها، مراسم «زار» یا همان جن‌گیری یا نشاندن باد است که با موسیقی و نواهای جذابی توسط پیرزنان و پیرمردان که به آنها بابازار و مامازار می‌گویند برگزار می‌شود.

این سنت‌ها هنوز هم برای خیلی از گردشگرانی که به صورت گروهی به جزیره می‌روند، به شکل نمادین برگزار می‌شود. اگر روزهای نزدیک به نوروز یا در تابستان به جزیره قشم رفتید، از سنت‌های دیگر مردم بپرسید و تیرماه در جشن نوروز صیاد شرکت کنید. اما مراقب باشید هیچ یک از مراسم آنها به هم نخورد. این مراسم از سال‌ها پیش در جزیره برگزار می‌شود.

حجاب قشم، روی صورت

آنها حتماً به پوشش محلی مردم جزیره هرمز احترام می‌گذارند. پوششی که برگرفته از سنت‌های گذشته هنوز هم در بین زنان و مردان جزیره رواج دارد. این پوشش، اغلب مانند ردایی سفیدرنگ بر تن مردان است. چنین پوششی را بیشتر در روستاها می‌توان دید. این پوشش به دلیل آب و هوای منطقه می‌بایست خنک باشد تا آنها در گرمای شدید تابستان بتوانند آن را تحمل کنند.

لباس سنتی زنان قشم کِندوره نام دارد که با شلواهای سوزنی و روسری رنگارنگ به نام لِیسو، ماسک سنتی برقع (برکا) می‌پوشند. بعضی از زنان نیز لوازم جانبی طلایی رنگ را به ماسک خود اضافه می‌کنند. در واقع، همه لباس‌های سنتی دست‌ساز هستند. بیشتر زنان در قشم، نقاب یا بُرقِع هم به عنوان پوشش صورت دارند.

راهنمای سفر قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | احسان تریپ

قبل از سفر به قشم، مواظب باشید در دام ناآگاهی نیوفتید!

اگرچه در همین جزیره، خاک‌های رنگی و صدف نیز مانند جزیره هرمز به وفور دیده می‌شود، اما گردشگران زیادی هم هستند که به محیط زیست اهمیت داده و سوغاتی که گاهاً با این خاک‌های رنگی یا صدف ساخته شده را نمیخرند و خاک و صدف‌های سواحل بکر جزیره را با خود به شهرشان بر نمی‌گردانند. چون معتقدند جابه‌جایی آنها، مخرب محیط‌زیست است.

همین دست از گردشگران، وقتی به منطقه سنگی تنگه چاهکوه و یا دره ستارگان می‌روند، مراقب هستند شیشه آب از دستشان نیفتد یا در جنگل‌های حرا زباله‌ای نریزند چون می‌دانند هیچ وقت تجزیه نخواهد شد و زیبایی این مناطق به تمیزی آنهاست. بنابراین به محیط زیست آن منطقه اهمیت می‌دهند و هم به فرهنگ آن منطقه. شاید به این دلیل است که جزیره قشم هنوز میزبان افرادی که احترام به جامعه محلی را درک نکرده اند، نیست. پس اگر شما هم مهمان این جزیره شدید، مراقب باشید که آسیبی به محیط شکننده‌اش وارد نکنید.

سفر به قشم
عکس از آرشیو لست‌سکند | مریم رجایی

چه زمانی را انتخاب کنیم؟

از آنجایی که اقلیم مناسب مقصد، لذت سفر را برایمان چندین برابر می‌کند، سعی کنید فصل تابستان را برای سفر به قشم انتخاب نکنید تا آفتاب خلیج فارس اذیتتان نکند، اما تا می‌توانید از روزهای خنک زمستانی و بهاری برای بودن در آب و هوای معتدل این منطقه استفاده کنید.

 

امیدواریم این راهنمای سفر برایتان مفید بوده باشد البته برای اینکه در جریان تجربیات باقی مسافران قشم قرار گرفته باشید، می‌توانید سفرنامه‌های قشم را بخوانید. اگر در برنامه‌تان کیش هم بود می‌توانید راهنمای سفر کیش را مطالعه کنید. شما هم از تجربه‌یتان در سفر به قشم برایمان بگویید.

 

تألیف: لست‌سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

علیرضا 13 اسفند 1399 ساعت 11:03

قشم، جادوی هزار رنگ زیبایی های زمین شناسی هست تقریبا از اغلب نقاط دیدنی قشم گفتید ولی از غار نمکی زیبا و رنگارنگ آن حرفی به میان نیامد! توصیه می کنم به دیدن قشم در فصل زمستان بروید و خاطره ایی ماندگار برای خود درست نمائید.