جاهای دیدنی قشم که نباید از دست داد + عکس و آدرس

4.7
از 26 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت ۲ - جایگاه K - دسکتاپ
بدون دیدن این جاهای دیدنی از قشم خارج نشوید!
12 فروردین 1402 07:00
4

 بسیاری از گردشگران در حق جزیره قشم کم لطفی می‌کنند و هنگامی که نام آن را می‌شنوند، غالباً یاد دو چیز می‌افتند: وسعت زیاد این جزیره و مراکز خرید خوش قیمت و بی‌شمارش. در واقع جاهای دیدنی قشم فراتر از تصوّر خیلی‌ها هستند و قشم میزبان خاص‌ترین و بی‌مانند‌ترین جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی است.

از این رو، اگر شما هم نسبت به قشم چنین طرز فکری دارید، در ادامه مطلب همراه لست‌سکند باشید تا جاهای دیدنی قشم را معرفی کنیم و بگوییم چرا به قشم سرزمین عجایب هفتگانه می‌گویند؟ بنابراین در انتهای مطلب انتظار داریم اگر با تور قشم به این جزیره سفر کردید، یک برنامه حسابی برای بازدید از جاذبه‌هایی چون ژئوپارک قشم که در تمامی خاورمیانه بی‌مانند است، کنار بگذارید. در این مطلب به بازارها و تفریحات آبی آن نمی‌پردازیم و فقط از دیدنی های قشم می‌گوییم.

06.jpg

دره تندیس‌ها؛ صخره‌هایی با معماری طبیعت

پیش از این که اشاره‌ای به دره تندیس‌ها داشته باشیم، بد نیست کمی با ژئوپارک آشنایی پیدا کنیم. ژئو پارک در تعریف ساده به مناطقی گفته می‌شود که پدیده‌های زمین‌شناسی بی‌نظیر یا کم‌ نظیری دارند. ژئوپارک تعریفی کلی از این مناطق است و هر ژئوپارک متشکل از چندین ژئوسایت می‌شود؛ مانند دره تندیس‌ها که یکی از 25 ژئوسایت ثبت شده قشم در یونسکو است که شباهت زیادی به دره ستارگان دارد و در واقع صخره‌های غول پیکری هستند که دارای شکل و شمایل منحصر به فردی دارند، با این تفاوت که معمار این صخره‌ها طبیعت بوده و هیچ انسانی در ایجاد ظاهر خاص و زیبای آن نقشی نداشته است.

دره تندیس‌ها
دره تندیس‌ها، عکس از آرشیو لست سکند، خدیجه عربی

 آدرس جاهای دیدنی قشمY دره تندیس‌ها

تنگه چاهکوه؛ تنگه‌ای مسحور کننده و عجیب

تنگه چاهکوه از آن جاهای دیدنی قشم است که تصویرش حتّی سال‌ها ممکن است در خاطرتان بماند! این جاذبه طبیعی استثنایی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه قشم و یکی از ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم شناخته می‌شود. این تنگه در اعماق 100 متری دره‌ و بر اثر فرسایش طبیعی به وجود آمده است. 

چاهکوه یک جاذبه ژئوتوریستی متشکل‌ از صخره‌های رسوبی‌ است که بر اثر تغییرات اقلیمی ایجاد شده است. البته دسترسی به دره چاهکوه کمی دشوار است، هم به خاطر فاصله زیاد آن نسبت به مرکز شهر (واقع در 70 کیلومتری غرب قشم) و هم به دلیل مسیر آن که نیاز به کمی پیاده‌روی دارد، امّا شک نکنید که ارزش دیدن دارد و در سفر به قشم حتما لازم است از نزدیک آن را ببینید.

ویدئو جاهای دیدنی قشم؛ تنگه چاهکوه

آدرس تنگه چاه کوه در قشم

دره شور؛ صدای باد در دیواره‌ها 

در جنوب غار نمکدانT دره شور یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم قرار دارد. این دره را بومی‌های منطقه به نام تنگه مکینه یا هوباد می‌شناسند و به لطف طبیعت خاصش به عنوان یکی از ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم شناخته می‌شود. وسعت این تنگه 12 کیلومتر است و یکی از ویژگی‌های خاصش صدای عجیبی است که هنگام عبور باد در میان دیواره‌های آن شنیده می‌شود که بسیار وهم‌انگیز است. 

چشمه‌های سولفور (گوگرد) هم یکی دیگر از جذابیت‌های دره شور است، اهالی قشم و بومی‌های منطقه از این چشمه‌ها برای درمان استفاده می‌کردند و بد نیست بدانید که در این دره خبری از پوشش گیاهی نیست.

bea86de4-4989-45f5-98c8-77d8caf6a8d5-840x560.jpg
دره شور، بخشی از ژئو پارک قشم 

غار نمکدان؛ حفره بی‌انتهای نمک

یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم غار نمکدان است که در جهان به عنوان یکی از بزرگترین غارهای نمک شناخته می‌شود. دسترسی به این غار نسبت به اکثر جاذبه‌های دیگر این مطلب کمی‌ دشوارتر است و فاصله 90 کیلومتری با مرکز شهر دارد. اما تماشای آن خالی از لطف نیست. غار نمکدان یکی از ژئوسایت‌های قشم و یکی از عجایب هفتگانه قشم شناخته می‌شود که تا کنون 6 کیلومتر و 400 متر از آن کشف شده است، اما به دلیل دسترسی دشوار به اعماق آن، اندازه واقعی این غار نامعلوم است.

غار نمکدان
غار نمکدان؛ عکس جاهای دیدنی قشم

 

موقعیت دقیق غار نمکدان قشم در نقشه

 

قلعه پرتغالی‌های قشم؛ یادگار حضور استعمار

اگر به خاطر داشته باشید، پیش‌تر در لست سکند درباره قلعه های جنوب ایران و جنگ تاریخی ایران و پرتغال گفتیم که باعث سال‌ها استعمار پرتغالی‌ها از خاک ایران شد. اکنون پس از گذشت قرن‌ها شما می‌توانید بقایایی از آن دوران را در قشم ببینید. هر چند به قلعه پرتغالی‌های قشم نسبت به سایر قلعه‌های پرتغالی جنوب ایران رسیدگی کمتری شده‌ است و اکثر سازه‌ها در حال تخریب هستند، اما باز هم به دلیل تاریخچه مهمش ارزش بازدید دارد. بازدید از قلعه پرتغالی‌ها به صورت همه روزه در هر ساعتی از شبانه روز ممکن است.

قلعه پرتغالی
قلعه پرتغالی قشم

 

موقعیت دقیق قلعه پرتغالی‌های قشم

جزیره هنگام؛ دیدار دلفین‌ها و ساحل نقره‌ای

هنگام جزیره‌ای کوچک در جنوب قشم است و در محدوده قشم قرار می‌گیرد. گردشگران می‌توانند در کنار قشم‌گردی به سمت اسکله کندالو بروند و از آنجا با قایق‌ راهی جزیره هنگام شوند. در جزیره هنگام دو جاذبه بسیار شناخته شده وجود دارد که شامل ساحل نقره‌‌ای و دلفین‌های بازیگوش اطراف جزیره می‌شود. ساحل نقره‌ای هنگام به دلیل وجود کانی‌های مخصوصش، شن‌های ساحل نقره فام هستند و درخشش بی‌نظیری دارند. البته ساحل نقره‌ای تنها در بخشی از جزیره هنگام دیده می‌شود که به دلیل حفظ این جاذبه طبیعی، فقط تماشای دورادور آن ممکن است.

یکی دیگر از دیدنی های قشم، دلفین‌هایی هستند که از پاییز تا نیمه دوم بهار در اطراف جزیره هنگام دیده می‌شوند. بنابراین، اگر در این فصل به قشم سفر کنید، می‌توانید دلفین‌ه را ببینید به شرط اینکه اول صبح که هنوز جمعیت نیامده‌اند، برای دیدن دلفین‌ها بروید. البته تماشای دلفین در جزیره هنگام تا حد زیادی به شانس هم نیاز دارد، زیرا عوامل متعددی مانند دمای هوا، میزان امواج دریا و حتّی سر و صدا در حضور دلفین‌ها تاثیر مستقیم دارند. اما در هر صورت اگر می‌خواهید به تماشای این آبزیان دوست‌ داشتنی بروید، ابتدا میزان شانس بازدید را از تورلیدر جویا شوید و از طریق اسکله شیب دراز، سوار بر قایق‌های جزیره هنگام شوید.

ساحل نقره‌ای قشم
ساحل نقره‌ای قشم، عکس از آرشیو لست سکند، سارا سلطانپور

 

موقعیت دقیق جزیره هنگام در نقشه

روستای لافت؛ دیدار با قشم قدیم

اگر تاکنون سفرنامه‌های قشم را خوانده باشید به احتمال زیاد متوجه شده‌اید که این بندر زیبا تا چه اندازه میان گردشگران محبوب است. روستای لافت در نزدیکی جنگل حرا واقع شده و مجموعه‌ای از جاذبه‌ها را در دل خود جای داده است. روستای لافت به عنوان نخستین سکونتگاه انسان‌ها در جزیره قشم به شمار می‌رود و قدمت آن به دوران قبل از مسیح بازمی‌گردد. به غیر از بافت سنتی روستا، برخی از جاذبه‌هایی که در لافت می‌توانید مشاهده کنید، شامل چاه تل آو، قلعه نادی، جنگل حرا و قلعه پرتغالی‌هایی می‌شود که در ادامه مطلب مکان های دیدنی قشم به طور مجزا معرفی شده‌اند.

 جذاب‌ترین روستاهای قشم

روستای لافت
روستای لافت از جاذبه های قشم

موقعیت دقیق بندر لافت در نقشه  

چاه‌های تل آو 

همان‌طور که گفتیم، این چاه‌ها در روستای لافت قرار گرفته است. چاه های تل او یکی از هوشمندانه‌ترین ابداعات ایرانی‌ها برای به‌دست آوردن آب شیرین در منطقه است. از آنجا که به دست آوردن آب شیرین از طریق حفر چاه در این منطقه ممکن نبوده است، چاه‌هایی برای ذخیره آب باران ساخته بودند و در فصول پربارش چاه‌ها از آب شیرین باران پر می‌شد و در طی سال از آن استفاده می‌کردند.

ساخت این مخازن به گفته برخی به دوران هخامنشی بازمی‌گردد و امروز از حدود 400 مخزن بندر لافت تنها حدود 100 چاه باقی مانده است. شاید جالب باشد که بدانید نه فقط ساخت چاه‌ها از الگوهای خاصی پیروی می‌کرده، بلکه مردم برای استفاده از آن هم رسوم ویژه‌ای داشتند.

موقعیت دقیق چاه‌های تلاو 

چاه-های-تلا-در-لافت.jpg

چاه‌های تلاو از جاهای دیدنی قشم در بندر لافت 

دره ستارگان؛ حضور ستاره روی زمین

دره ستارگان یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم و از جمله جاذبه‌های طبیعی آن است که در سفرتان به قشم باید از آن بازدید کنید. همان‌طور که تا اینجای متن متوجه شدید، جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد بسیاری در قشم وجود دارند که حاصل پدیده‌های طبیعی مختلفی‌اند. یکی از همین پدیده‌های طبیعی قشم که شمایل خاص و شبیه زمین‌های مریخ دارد، دره ستارگان است. البته افسانه‌های محلی علت ایجاد این دره را برخورد یک ستاره می‌دانند و علت نام‌‌گذاری آن نیز همین است. این جاذبه شگرف در نزدیکی روستای برکه خلف، در یکی از تمیزترین روستا‌های قشم واقع شده است. دره ستارگان همچنین به عنوان یکی از ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم نیز شناخته می‌شود و این موضوع در یونسکو هم به ثبت رسیده است.

دره ستارگان
دره ستارگان از دیدنی های قشم

آدرس دره ستارگان قشم  

جنگل حرا؛ جنگل غیب شونده قشم

امکان ندارد صحبت از دیدنی‌ های قشم باشد و اشاره‌ای به جنگل حرا نشود. جنگلی که ریشه در آب‌های شور دارد و دارای درختان همیشه سبز است. جنگل حرا در نزدیکی بندر لافت مشاهده می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که به دلیل جزر و مد، حدود 6 ساعت زیر آب هستند و بعد از 6 ساعت از آب بیرون می‌آیند و در آن موقع قابل مشاهده هستند، برای بازدید از جنگل حرا می‌توانید از تورهای گردشگری راهنمایی بگیرید، ولی برای حفظ این جنگل ارزشمند، فقط از روی قایق می‌توانید آن‌ها را تماشا کنید و عکس بگیرید.

جنگل حرا قشم
جنگل حرا قشم؛ عکس از آرشیو لست سکند، سمیه ترکمان

 موقعیت جنگل حرای قشم در نقشه

قلعه و غارهای تاریخی خربس؛ جایگاهی مقدس و باستانی

یکی دیگر از دیدنی های قشم، قلعه و غارهای تاریخی خربس هستند که در نزدیکی روستایی با همین نام دیده می‌شوند. این غارهای تاریخی که قدمتشان به دوره مادها بازمی‌گردد، گفته می‌شود که در گذشته محل پرستش ایزدیان زرتشتی بوده‌‌اند. این مکان در گذشته‌های دورتر، زیر دریا مدفون بوده است و پس از تغییرات ژئولوژیکی به غارهای دریایی تبدیل شده‌اند. بنابراین غارهای خربس از آن دست جاذبه‌ های قشم است که از نظر تاریخی، فرهنگی و زمین‌شناسی بسیار خاص و ویژه است.

غار خربس
غار خربس؛ عکس از آرشیو لست سکند، مهدی احساسیان 

 موقعیت دقیق غار خربس در قشم

جزایر ناز؛ خشکی‌های سحرآمیز قشم

در جنوب شرقی قشم دو جزیره استثنایی به نام جزایر ناز وجود دارند که دیدنش بر هر گردشگری واجب است. اما چرا استثنایی؟ چون همان‌طور که در جزر و مد جنگل حرا یک صحنه رویایی خلق می‌شود، جزایر ناز نیز در هر جزر و مد، طی بازه 6 ساعته، ظاهری متفاوت به خود می‌گیرند. هنگام جزر، این جزایر ناز به جزیره قشم متصل می‌شوند و در امتداد این مسیر می‌توانید قدم بزنید و از منظره اطراف لذت ببرید. هنگام مد و بالا آمدن آب این دو جزیره طوری از جزیره قشم فاصله می‌گیرند که هیچ کس نمی‌تواند فکرش را بکند که آن‌ها به هم متصل هستند.

جزایر ناز
جزایر ناز از مکان های دیدنی قشم

 موقعیت دقیق جزایر ناز در قشم

بازار قدیم درگهان

هرچند که جاذبه‌های طبیعی قشم انقدر زیاد و جذاب است که می‌تواند حتی تمام طول سفر شما را پوشش دهد؛ اما از بافت‌های سنتی و قدیمی قشم هم نمی‌توان گذشت! یکی از جاهایی که شما می‌توانید در سفر به قشم به آن سر بزنید درگهان است. احتمالا اگر از هر کسی بپرسید برای خرید در قشم کجا برویم جواب می شنوید که حتما سری به درگهان و بازارهایش بزنید.

این بازارها و پاساژها به دلیل قیمت‌های مناسبی که دارند در بین مسافران بسیار محبوب‌اند؛ اما بد نیست به جز مراکز خرید قشم که در این منطقه قرار دارند، سری به بازار محلی آن بزنید و به غیر از خرید از دیدن یک فرهنگ بومی لذت ببرید، شاید حتی قهوه عربی را هم امتحان کردید و گپی هم با ساکنان محلی یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس زدید.

موقعیت دقیق بازار قدیم درگهان 

بازار-قدیم-درگهان.jpg
بخشی از بازار قدیم درگهان

بهترین جاهای دیدنی قشم کجاست؟

بیاید یک نگاه کلی به انواع مناطق دیدنی قشم داشته باشیم. مناطق دیدنی قشم به صورت کلی شامل جاذبه‌های طبیعی مانند جنگل حرا، جزایر ناز، دره ستارگان و تنگه چاهکوه می‌شود که دیدن آنها به غیر از ذوق و علاقه نیاز به زمان کافی هم دارد. اگر شما پیش از این به سراغ جاهای دیدنی کیش رفته باشید، شاید تصور کنید که جاذبه‌های قشم هم همین‌قدر در دسترس و راحت باشند؛ اما اینطور نیست.

با یک نگاه اجمالی به نقشه می‌توانید متوجه وسعت جزیره قشم شوید و باید بدانید که دیدنی‌های آن در سراسر جزیره پراکنده‌اند؛ اما شاید بد نباشد بدانید مهم‌ترین مکان های دیدنی قشم را در یک سفر یک روزه به خارج از شهر می‌توانید ببینید و کافی است ترتیب درستی را برای دیدن آن‌ها در نظر بگیرید. برای مثال بهتر است از یک سمت جزیره شروع به حرکت کنید، اول سری به غار خربس و بعد دره ستاره ها و جزایر ناز بزنید، سپس مسیرتان را کمی دور کنید تا به غار نمکدان برسید و پس از آن به سمت دیگر جزیره می‌روید و از تنگه چاهکوه، دره تندیس‌ها و در نهایت جنگل‌های حرا دیدن می‌کنید و پس از دیدن غروب آفتاب در جنگل‌های حرا به شهر باز می‌گردید. 

map qeshm.png
آدرس جاهای دیدنی قشم در یک مسیر بازدید یک‌روزه

سخن آخر

همانطور که مشاهده کردید، در این مطلب، به معرفی جاذبه های قشم پرداختیم و مشخص کردیم که جاهای دیدنی قشم کجاست و همچنین توصیه می‌کنیم در قشم گردی خود به برخی از این جاذبه‌ها سفر کنید و در کنارش چشیدن طعم غذاهای قشم را در بهترین رستوران های قشم از دست ندهید. در کنار این جاذبه های قشم، پیشنهاد می‌کنیم تفریحات ارزان در قشم را از دست ندهید و با توجه به میزان بودجه‌ای که دارید، از انواع جذابیت ها در این جزیره جادویی لذت ببرید.

در آخر اگر قصد دارید به قشم سفر کنید نیاز به اطلاعات بیشتری چون، بهترین زمان سفر به قشم، نحوه تردد در سطح جزیره و سایر اطلاعات از این قبیل دارید که در مطلب راهنمای سفر به قشم، به طور مفصل درباره آن‌ها توضیح داده‌ایم. شما هم اگر تجربه بازدید از دیدنی های قشم را دارید، از تجربه‌تان برایمان بگویید.

 

تالیف: تیم نویسندگان لست سکند

پوپک کفیلی
پوپک کفیلی

دانش آموخته خبرنگاری و عاشق ماجراجویی‌ام. کشف دنیای جدید، وسوسه همیشگی من است و دوست دارم قبل از اینکه بمیرم، به‌اندازه کافی دنیای اطراف را دیده باشم. فکر می‌کنم بهترین راه کشف دنیا، سفرکردن و خواندن و نوشتن است، برای همین هم سعی می‌کنم دنیای اطراف را بهتر ببینم، بیشتر بخوانم و حتی بیشتر از آن بگویم.