Close
جبیل
رامین عبدی
نقدها:
گزارش
بیبلوس(جبیل)،بهشتی در قلب عروس خاورمیانه
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

بیبلوس نام باستانی شهری فنیقی است که به صورت مداوم خانه ی بشر بوده است.این شهر امروزه نزد لبنانی ها "جبیل" خوانده می شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم قرار دارد و در سال 2016 بدلیل تاریخ غنی و وجود فرهنگ ها و اعتقادات مختلف و جاذبه های توریستی فوق العاده به عنوان پایتخت توریستی خاورمیانه انتخاب شد.شهر کوچکیست و حدودا 5 کیلومتر مربع مساحت دارد.

جبیل در 37 کیلومتری شمال بیروت و 44 کیلومتری جنوب طرابلس قرار دارد.بهترین و ارزانترین راه رسیدن به این شهر از بیروت،سوار شدن به ون ها و میدل باس هایی است که با هزینه 1 دلاری در امتداد جاده ساحلی از بیروت تا جبیل می روند.

در راه،دیدن مزارع سرسبز و باغ های درختان موز که در کنار جاده و نوار ساحلی قرار دارند و همچنین سواحل شنی وسیع که آغوششان را به روی موج های نیلگون و شفاف دریای مدیترانه باز کرده اند،هر بیننده ایی را به وجد می آورد.
جبیل در اکثر ماه های سال آب و هوای معتدلی دارد و میزبان توریستهای زیادی است که علاوه بر استفاده از ساحل های شنی آرام و وسیع و انجام تفریحات ساحلی و آفتاب گرفتن،با کنجکاوی در کوچه و پس کوچه های بافت قدیمی و بازار جبیل در حال قدم زدن هستند و مسحور رنگ ها،سبک سنتی معماری(استفاده از سنگ در ساخت ساختمانها)،مغازه های جذاب و متنوع سوغاتی فروشی و سقف هایی که از گلهای کاغذی صورتی رنگ ساخته شده اند می شوند.
بهترین زمان برای بازدید از شهر جبیل در طول جشنواره بین المللی موسیقی منطقه است که معمولا بین پایان ماه ژوئن(june) تا پایان ماه ژوئیه(july) برگزار می شود. در کوچه های بازار قدیمی و اطراف آن پر است از کافه و رستورانهایی که در محیط مسقف و رو باز از توریست ها پذیرایی می کنند و با اجرای موسیقی زنده لذت و انرژی مثبت را به افراد حاضر می دهند.شب ها این مناطق پر از جمعیت و شور و هیجان و صدای موسیقی می شود و شهر شب زنده دار است.
در امتداد همین بازار،قلعه باستانی جبیل قرار دارد که با گذشت این همه زمان و کمی تخریب شدگی هنوز شکوه و عظمت خود را که با سنگهای بزرگی ساخته شده است دارد.حتما از این قلعه بازدید کنید.بر روی سقف قلعه می توان از نمای سرتاسری و بسیار چشم نواز منطقه در کنار نسیم دلپذیر دریای مدیترانه لذت برد.همچنین سایت باستان شناسی و بندر قدیمی شهر نزدیک به قلعه هستند.
در این منطقه تردد ماشین ها کم است و ماشینهای برقی نیز وجود دارند که به جابجایی مسافران کمک می کنند،البته لذت قدم زدم در این شهر زیبا و رنگارنگ را از دست ندهید.
در نزدیکی قلعه،مسجد سلطان عبدالمجید که برای دوران عثمانی است با همان سبک معماری(استفاده از سنگ در ساخت بنا)ساخته شده است و دقیقا روبری آن کلیسای بزرگ یوحنا ی قدیس(با قدمت حدودا 950 سال) قرار دارد که این همزیستی مسالمت آمیز ادیان در کشور لبنان واقعا قابل تحسین است.
مردم شهر بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و تسلط خوبی به زبان فرانسه،انگلیسی و عربی دارند.آب شهر آنچنان قابل شرب نیست و بهتر است از آب معدنی استفاده شود.بدلیل توریستی بودن شهر،کمی بالاتر بودن قیمت ها منطقی است.امنیت شهر بسیار خوب است گرچه به ندرت پلیس دیده می شود.

مناسب برای
  • تفریح

  • ماجراجویی

  • آرامش و استراحت

  • تفریحات ساحلی

  • تفریحات شبانه

نوع سفر:
تاریخ سفر: