Close

نقد و بررسی هند (شهر ها - رستوران ها - هتل ها - جاذبه ها)


 • هاوا محل - کاخ باد
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  امپراتور بادها!

  توصیه شده توسط کاربر

  در یکی از محله ها و خیابانهای شلوغ شهر جیپور ساختمانی بلند مرتبه و زیبا خودنمایی میکند به اسم هوا محل که به علت تعداد زیاد پنجره هایش و سهولت جریان هوا در عمارت نام هوا محل یا کاخِ بادها را برایش برگزیده اند.
  این کاخ که با معماری عجیب و صورتی رنگش از مهم ترین جاذبه های گردشگری جیپور محسوب میشود، با دارا بودن هزار پنجره، زیبایی و جلای خاصی به شهر داده و همیشه میزبان تعداد بیشماری توریست و بازدید کننده است.
  از طراحی جالب عمارت برایتان بگویم که این نمای معروفی که در همه ی عکسها میبینیم در اصل دیوار پشتی ساختمان است نه نمای اصلی که طرحی حفاظتی بوده برای در امان نگاه داشتن خانواده ی سلطنتی و در زمان خود انقلابی بوده در دنیای معماری.
  میگویند این کاخ بلند ترین ساختمان جهان است که بدون پی ریزی و فونداسیون ساخته شده و از این جهت هم نمونه ای عجیب است در صنعت ساختمان سازی.
  مصالح مورد استفاده در ساخت این بنا همگی از رنگ صورتی بوده و برای هماهنگی با کل شهر با این رنگ ساخته شده و به همین خاطر اسم دیگر جیپور شهر صورتی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه آگرا فورت (قلعه سرخ)
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  کاخ آگرا

  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از تاج محل، کاخ آگرا یا قلعه ی سرخ مهم ترین جاذبه ی گردشگری آگرا محسوب میشود. گردتاگرد این کاخ باشکوه را خندقی حفر کرده بودند که در مقابل هجوم احتمالی دشمن مقاومت بیشتری داشته باشد.
  این بنا به دستور کبرشاهِ گورکانی ساخته شده و میگویند از آنجا که این شاه به رنگِ قرمز علاقه مند بوده از مصالح سرخ رنگ در ساختِ این قصر استفاده شده است، در ضمن ردپای معماری اصیل ایرانی در طراحی کاخ نمودار است و سبک تزیینات سقف و دیوارها از هنر ایرانیان الهام گرفته شده.

  وجود باغی مشجر و سرسبز از دیگر ویژگی های این عمارت بوده و پرواز طوطیان سبزقبا و شیطنت میمونهای بازیگوش در میان درختان باغ، زیبایی های اینجا را دوچندان کرده.
  دیدن این فضای فوق العاده بعد از بازدیدِ تاج محل رویایی از مهم ترین اتفاقات سفر من به هند بود و از این بابت بسیار خوشحالم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بازار سادار (آگرا)
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  بازار مکاره

  توصیه شده توسط کاربر

  از پدیده های عجیب و غریبی که در کشور هند میشه دید همین بازار سادار هست.
  مکانی با این همه بساطی و دست فروش که از شیر مرغ تا جونِ آدمیزاد در بساطشون پیدا میشه قطعا خیلی دیدنیه. جالبه که در این نوع کسب و کار فعالیتهای خدماتی مثل فروش اغذیه و آرایشگری هم به چشم میخوره که قضیه رو جالب تر میکنه.
  اینجا محدودیتی در چانه زنی و تخفیف گرفتن ندارین و هر جنسی رو با هر مقدار پولی که دوست داشته باشین میتونین بخرین و اگر فکر میکنید که در خرید کردن خیلی زرنگ هستید و نهایت تخفیف رو گرفتین متوجه میشین ک یک نفر با قیمت خیلی پایین تر از شما همون جنس رو از همون فروشنده خریده!
  خلاصه که مکاره بازاریه برای خودش و خرید سوغاتی و صنایع دستی رو از اینجا رو به همه پیشنهاد میکنم.
  در آخر اینکه تو همین تهران خودمون هم بازارِ خلاویز رو داریم که چیزی کمتر از سادار نداره و شاید تکمیل تر و عجیب تر هم باشه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه آمبر
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  کاخی در کوه

  توصیه شده توسط کاربر

  از نکات جالب بازدید از قلعه یا کاخ آمر (که در ایران اشتباها "آمبر" تلفظ میشه) وسیله ی نقلیه ی رسیدن به جاذبه است که خودش از دیدنی های سفر به هند محسوب میشه؛ فیل سواری !
  البته برای رسیدن به کاخ و طی مسیر میشود از ماشین هم استفاده کرد اما سفر هند است و اتفاقاتِ جالبش، پس ما هم فیل سواری را انتخاب کردیم و در مسیر تقریبا کوهستانی سوار بر فیل از دیدن جاذبه های اطراف هم لذت بردیم.
  درست روبه روی کاخ آمر یه قلعه_کاخ بزرگ با دیوارهای طویل و بلند دیده میشد که تورلیدر ما گفت این دیوارِ بلند را دیوار هند می نامند که بعد از دیوار چین طولانی ترین دیوار زمین است...
  اما قلعه ی آمر! اینجا پر از ظرافت و لطافتِ در معماریست و سقفها و دیوارهای کاخ مزین به آیینه کاری ها و نقاشی های جذاب و زیباست که دیدنش از آن کارهای حال خوب کن در سفر هند محسوب میشود و در پاییز که ما مهمانش بودیم هوایی دلپذیر جریان داشت که لذت بازدید را دوچندان کرده بود .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تاج محل
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  تاجِ سرِ دنیا

  توصیه شده توسط کاربر

  تاج محل نماد عشق و وفاداری مهم ترین و تنها دلیل سفر من به هندوستان بود، بی شک در این محل مغناطیس و شورِ عجیبی نهفته است که هر ببیننده ای را چنان افسون میکند که فراموش کردنش را تا آخر عمر محال و غیر ممکن می سازد.
  نه تنها داستانِ عشقِ شاه جهان به همسرش که خودِ سازه هم گیرایی عجیبی دارد تا جایی که از نگاه کردن به آن هیچ وقت خسته نمیشوید و حتا در خواب هم دوست دارید خوابش را ببینید چه بسا که من چند باری خوابش را دیده ام !
  در موردِ ساختش افسانه ها زیاد است و من نمی دانم چقدر درست باشد یا نه؛ اینکه بعد از اتمامش دست معمار را قطع کردند که دیگر نمونه اش را نتواند بسازد یا چشمانش را کور کرده اند و ... اما هر چه که هست قطعا دنیا نمونه ای به این زیبایی و گیرایی به خود ندیده ....
  از تهران برنامه داشتم که مهتابِ تاج محل را حتما ببینم اما قسمت نشد و لیدر تور گفت در این زمان به دلایل امنیتی شبها تاج محل تعطیل است و فقط در روز میشود به دیدارش رفت که این نکته را هم باز نفهمیدم درست بود یا حاصل تخیلِ تور لیدرمان ...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مقبره همایون
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  مقبره ای به سبک ایرانی

  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه همایون، پادشاه گورکانی هند را که می بینید بی اختیار به یاد پلهای اصفهان و باغ های ایرانی می افتید، چرا که همایون و همسرش حمیده بانو چندین سال در ایران پناه گرفته بودند و با فرهنگ و معماری کشورمان آشنایی بسیار داشتند تا جایی که بعد از مرگ همایون، حمیده بانو بیگم دستور ساخت مقبره ی همسرش را به سبک و سیاقِ معماری ایرانی و ملهم از باغ های ایران صادر میکند و نتیجه ی کار چیزی شبیه به چهارباغ اصفهان می شود...
  نکته ای که در بدو ورود به محوطه ی آرامگاه نظر من را جلب کرد کریکت بازی کردنِ افرادی در فضای سبزِ محوطه بود آن هم در روزِ کاری و مقابل چشم گردشگران و کارکنان، انگار در چمنزارِ کاخ سعدآباد کسی فوتبال بازی کند !
  به هر حال اینجا هند است و سرزمین عجایب، پس تا آخر سفر منتظرِ دیدن صحنه های بدیع بودم و اتفاقا بسیار هم دیدم....

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • معبد سیک ها
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  عجیب و جالب

  توصیه شده توسط کاربر

  از چیزهای جالب و عجیبی که می توان در دهلی دید همین معبد سیک هاست. برای ورود، آقایان حتما باید دستاری به سر ببندند و خانمها شالی بر سر بیندازند، معتقدین به این فرقه هم هنگام وارد شدن خم می شوند و زمین را می بوسند.
  داخلش پر از رنگ است و موسیقی... البته موسیقیِ مذهبی که اشعار دینی را آهنگین می خوانند و ساز مخصوصی هم می نوازند، با اینکه عکاسی ممنوع نبود اما از راهبان اصلیِ معبد با چهره ای متعجب و ملامت بار منِ در حالِ عکاسی را تماشا میکرد و من هم بی اعتنا به نگاه ها کارم را می کردم و آخرش هم فرار را بر قرار ترجیح دادم و از مهلکه گریختم...
  سیک های هند نام خانوادگیشان سینک است و همگی با این فامیلی شناخته می شوند و معروف ترین سیکی که همه می شناسیم جبار سینک است با آن چهره ی دلربا !
  بگذریم، هنگام خروج چیزی خوردنی شبیه به نذری به همه می دادند که لای برگِ سبز رنگی گذاشته بودند و من چون نمی دانستم چیست نخوردم و به یکی از متکدیان بیرون که با دست به دهانش اشاره میکرد و ادعای گشنگی داشت دادم که دیدم او هم نخورد و به گوشه ای انداخت و زیرلب فحشی هم نثارم کرد !

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مسجد جمعه (مسجد جامع)
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  مسجد جامع

  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دهلی در یکی از شلوغ ترین مکانهای دهلیِ قدیم بنا شده که برای رسیدن به آن باید تعداد زیادی پله را بالا رفت، مسجد از رنگ غالب قرمز تشکیل شده که زیبایی خاصی به بنا داده است. میگویند برای ساخت این مسجد ۵۰۰۰ کارگر به مدت بیش از ۶ سال کار کرده‌اند.
  پله های مسجد پاتوقِ دستفروشان و متکدیان است و بسیاری از بی خانمانها روی پله ها می خوابند و کلا زندگی میگذرانند.
  این مسجد را که جهان نما نیز لقب داده اند از بزرگ ترین مساجدِ جهانِ اسلام می دادند که سه گنبد دارد که با سنگ های گران قیمتِ سیاه و سفید تزیین شده‌اند.
  روبروی مسجد، بازار مانندی است که بسیار شلوغ و پر ازدحام است و همه چیز هم درِش فروخته می شود؛ جایی شبیه به بازار خلازیر خودمان.
  از آنجایی که این مسجد توسط شاه جهان (سازنده ی تاج محل) ساخته شده بسیار شبیه به مسجد مروارید در آگره است که فقط مسجد دهلی نمونه ی بزرگ تریست نسب به آن و نمونه ی دیگر این مسجد هم در شهر لاهور پاکستان ساخته شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه سرخ
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  لال کیلا

  توصیه شده توسط کاربر

  نکته ی جالبی که در مورد مغولها از راهنمای هندیمان در تور هند شنیدم و بعد از سفر در کتابی خواندم این بود که آن ها هیچ تعصبی روی هیچ موردی نداشتند و یکی از مهم ترین دلایل آسانیِ کشورگشاییشان هم این نکته بوده، این مسئله ی بی تعصب بودن را در هندوستان به خوبی می شود دید گویی هر چیز خوب و زیبایی را که هر کجا دیده اند را با هم تلفیق می کنند و بدون داشتن تعصب خاصی از هر پدیده ی جالبی برای سازندگی استقبال می کنند که نمونه اش همین "لال کیلا" یا قلعه ی سرخ دهلی است.
  و باز طبق گفته های راهنما بنای این کاخ تلفیقی است از معماری مغولی، ایرانی و هندی که شبیه به قلعه ی سرخ آگره و توسط شاه جهان ساخته شده است.
  از نکات جالب توجه این که تختِ سلطنتیِ مرصع نشانِ شاه جهان به نام معروف "تخت طاووس" در این قلعه بوده که بعد از حمله نادرشاه غنیمت گرفته شده و به ایران آورده می شود و این مسئله برای مردم هند هنوز هم گران است و با شنیدن نام ایران و ایرانی از نادر شاه و تخت طاووس و الماس کوهِ نورش با ناراحتی یاد میکنند.
  متاسفانه فرصتی برای بازدید از داخل قلعه فراهم نشد و ما دیرتر از ساعت 17، زمان تعطیلی قلعه رسیدیم پس فقط از محیط خارجش دیدن کردیم که میدانی بزرگ بود و به توضیحات تور لیدرمان بسنده کردیم که همین هم بهتر از هیچ بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • جیپور
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  شهر صورتی

  توصیه شده توسط کاربر

  جیپور؛ شهر صورتی، مرکز ایالت راجستان، محمِل مهاراجه ها و سلاطین، شهر کاخها و باغهای باشکوه از پر آوازه ترین شهرهای هند در جنوب غربی کشور هندوستان میباشد که سالیانه میزبان بیشماری از گردشگران داخلی و خارجی است. از مهم ترین جاذبه های این شهر می توان از کاخ آمر، هوا محل، جنتار منتار، جل محل و ... نام برد.
  این شهر را صورتی لقب دادند چون ساختمان هایش با سنگ های صورتی ساخته شده بود و امروزه هم بیشتر بنا و عمارت هایی که ساخته می شود را با رنگ صورتی پوشش می دهند که این صورتی بودن باعث زیبایی و خاص بودن شهر شده است.
  بهترین وقت سفر به جیپور و کلا کشور هند از اواسط پاییز تا اوایل زمستان است که هوا گرمای کم تری دارد و راحت می‌شود در شهرها تردد کرد.
  هتل ما در این شهر هتل ۵ ستاره ی کلارکز آمر بود که هتلی نسبتا تمیز و خوب به شمار می رفت اما طبق گفته ی بومیانِ محل، این هتل گذشته ای بسیار باشکوه داشته و الان به کیفیت سابق نیست .
  ما برای رسیدن به این شهر از اتوبوس استفاده کردیم که فاصله آگره را چیزی حدود 4 ساعت در راه بودیم و البته قطار هم از شهرهای مهمی مثل بمبئی، گوا، دهلی، کلکته و ... عازم شهر صورتی هستند و تا جایی که من میدانم خود این شهر فرودگاه مستقل ندارد.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • آگرا
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  شهر باغهای ایرانی

  توصیه شده توسط کاربر

  آگره؛ سرزمین باغ های ایرانی، شهر عشقِ شاه جهان به ممتاز بانو، شهر تاج محل، نگین بی قید و شرط هندوستان و تنها دلیل سفر من به هند.
  معنای نام آگره را بهشت ترجمه کرده اند که واقعیتیست انکار ناشدنی و قطعا وجود رودخانه ی جمنا در شهر و فضای آباد و سرسبزی که برای آگره ایجاد کرده موکد این نکته است که اگر این رود نبود خبری هم از باغهای مشجر نبود.
  از دیدنیهای آگره که دیدنش را حتما توصیه می کنم کارگاه صنایع دستیِ معرق سنگ است که با ظرافت و پیچیدگی خاصی سنگها را تراش می دهند و بنابر رنگشان کنار هم می چینند و مجسمه ها و صنایع دستی بس زیبا و گرانقدر تولید میکنند از جمله بنای تاج محل را در ابعاد مختلف، و نکته ی جالب اینکه اگر اثری را پسند کرده باشید به هر کجای دنیا که بخواهید برایتان ارسال میکنند.
  هتل محل اقامت من در آگره هتل 5 ستاره ی "کلارکز شیراز" بود که هتلی خوب و تمیز با باغی بزرگ و سرسبز بود که اقامت در این هتل را پیشنهاد میکنم.
  وجود میمونهای بازیگوش در این شهر، مخصوصا نزدیکی ورودی تاج محل نظرم را جلب کرد که با دادن خوراکی با من دوست شدند و بدونِ ترس مقابل دوربین عکاسی نشستند !
  فاصله ی دهلی نو تا آگره را با اتوبوس چیزی به مدت 5 ساعت در راه بودیم که برای مسافت تقریبا 200 کیلومتری زمان زیادیست اما با توجه به حوادث جاده ای هند اوتوبوسهای بین شهری و توریستی را ملزم به رعایت قوانین رعایت سرعت مطمئنه کرده اند که همین باعث افزایش زمان رسیدن می کند هر چند با همین قوانین هم در راه چندین تصادفِ مرگبار دیدیم .

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • قطب منار
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  منار قطب

  توصیه شده توسط کاربر

  منار قطب دهلی به تقلید از «منار جام» افغانستان ساخته شده که به پنج طبقه تقسیم شده ‌است که در فاصلهٔ هر دو طبقه، ایوان مدور کمربندی شکل آن را احاطه گرفته ‌است. هر طبقه کتیبه‌هائی دارد که متونی از آیات قرآن و اشعار قطب‌الدین ایبک را شامل می‌شود.
  اینجا را بلندترین مناره ی آجری دنیا می نامند و هر ساله گردشگران بسیاری را جذب و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. به گفته ی تور لیدر ما در دهلی، پیش از این بازدید از داخل منار آزاد بود ولی پس از چند مورد خودکشی، ورود به داخل منار و بالا رفتن از آن برای عموم ممنوع شده ‌است.
  منار قطب دهلی در کنار مسجد قوه الاسلام در سال ۱۱۹۹ م توسط قطب‌الدین ایبکِ افغان در جنوب دهلی و بر روی خرابه‌های تعدادی از معابد مقدیمی ساخته شده‌است.
  این بنا از سنگ ماسه‌ای قرمز و قهوه‌ای ساخته شده و دو ردیف آن نیز با مرمر سفید تزیین شده ‌و نقوش روی منار بسیار زیبا طراحی و اجرا شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • راج قات
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  یادبود گاندی

  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از گذر از باغی سرسبز و مصفا و طی کردن دالانی تاریک به آرامشِ عجیبی می رسید، آرامشی از جنس بزرگمردِ هندوستان مهاتما گاندی.
  اینجا را که بعضا و به اشتباه مقبره ی پدر هند تلفظ می کنند، در اصل محل یادبودیست برای زنده نگاه داشتن یادِ زندگی و مرگ کسی که با چثه ای کوچک کاری کرد بس بزرگ؛ بیرون راندن انگلستان از هند.
  اینجا جز سکویی سیاه رنگ از جنسِ مرمرِ، شعله ای ابدی محبوس در محفظه ای شیشیه ای و البته خیل مشتاقانش چیز دیگری نمی بینید...
  اینجا ساده و بی آلایش بدون هیچ تجملی همچون خودِ گاندی ساخته شده است و یادآور زندگیِ درویش مآبانه اش است.
  در طول محوطه و برای رسیدن به راج گات دستفروشانی را میبینید که گل بساط کرده اند و علاقمندان گاندی برای احترام گلها را میخرند و بر روی سکوه سیاه رنگ میگزارند، برای دیدن از محل حتما باید کفشها را از پا درآورد و پا برهنه وارد شد که این مسئله در بیشتر مکانهای مقدس هند دیده می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آرامگاه عیسی خان
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  بهشت دهلی

  توصیه شده توسط کاربر

  "عیسی خانِ نیازی" یکی از سرداران رشیدِ "شیر شاه" سوری است که مقبره ی باشکوهی در دهلی برایش ساخته اند.
  سوری ها از پشتون های افغان مهاجم به هند بودند که دوران کوتاهی حکومت را در دست گرفتند و از آنجا که عیسی خان از دلیرانِ نظامی و از محبوبانِ این سلسله بود بعد از مرگش در باغی سرسبز و دلگشا به خاک سپرده شد تا همگان اهمتش را برای حکومتِ وقت بدانند.
  مقبره به شکل هشت ضلعی و از سنگ قرمز رنگ ساخته شده و ساخته شدنش یک سال به طول انجامیده است. مسجدی هم به نام عیسی خان در مجاورت مقبره بنا شده که به همراه سایر ساختمانها مجموعه مقبره‌های همایون را تشکیل می‌دهند که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.
  از نکات جالب توجه این مجموعه حضور فراوان سنجابها و طوطیانِ سبز قبا در لابلای درختان محوطه است که زیبایی محیط را دوچندان میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دروازه هند
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  یادبود کشته شدگان جنگ

  توصیه شده توسط کاربر

  در جنگ جهانی اول حدود هشتاد هزار سرباز هندی کشته و حدود هفتاد هزار سرباز زخمی شدند. دروازه ی هندِ دهلی، بنای یادبودی است از تمام سربازان و نظامیانِ حاضر در جنگ جهانی اول که برای خدمت به کشور جان خود را از دست دادند.
  دروازه ها در گذشته به عنوان مرکز کنترل رفت و آمدِ شهرها عمل می کردند، ولی بر خلاف نامی که دروازه هند دهلی دارد، این دروازه یک بنای یادبود برای جان باختگان جنگ است که نام تمامی سربازانِ جنگ بر روی آن حک شده. همانند این عمارت در بعضی کشورهای اروپایی نیز وجود دارد، طراحی این بناهای تاریخی و ملی شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند.
  مردم هند روز استقلال و جمهوری کشورشان را جشن می گیرند و در این روز مقابل این دروازه جمع می شوند تا شاهد رژه ارتش باشند، هنرمندان بسیاری نیز حضور دارند تا فرهنگ غنی و هنر و میراث هند از گذشته تا کنون را به نمایش بگذارند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • دهلی
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  سرزمینِ عجایب

  توصیه شده توسط کاربر

  دهلی نو یا بخواهم کلی تر بگویم کشور هندوستان، سرزمین مطلوب عکاسان است.
  از نظر طبیعتِ سرسبز و بکر، از کاخهای باشکوه تا زاغه ها و مهمتر از همه انسانها...
  مخصوصا عکاسانِ پرتره لذتِ بیشمار خواهند برد با قدم زدن در خیابانها و پیدا کردن سوژه... اینجانب به عنوان فردی صرفا علاقه مند به عکاسی و نه عکاس، حظِ وافر بردم با سرک کشیدن به خلوت مردم و عکس گرفتن از آنها و جالب آنکه اول با عکاسی از نزدیک کمی مشکل داشتند اما بعد از چند دقیقه صحبت و کمی ابراز دوستی، اعتمادشان جلب میشد و خود را در معرض دوربین قرار می دادند.
  در یکی از زاغه زارهای دهلی پلیس هند وارد ماجرا شد و با اخطاری از من خواست که سریع این محلِ خطرناک را ترک کنم و تا دور شدن از محل من را همراهی کردند و گوشزد که اینجا مکانی ناامن حتا برای خودشان است و دیگر در چنین محله هایی دوربین در نیاورم که هم جان و هم دوربینم در خطر است، با اینحال بنده در همان زاغه زارها با مردمِ بعضا بزهکار دوست شدم، نسکافه ای مهمانشان شدم و پرتره هایی از ظن خودم ارزشمند گرفتم.
  باری، دوست دارم به جای عکسهایی از اماکن توریستی، پرتره هایم از مردم دهلی را در این فرصت به نمایش بگذارم اگر تیم دوست داشتنی لست سکند تاییدش کنند.

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • فاتح پورسیکری
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  شهر متروکه

  توصیه شده توسط کاربر

  فاتح پور سیکری (شهر پیروزی) با قدمتی 400 ساله، شهری تاریخی است که در نزدیکی آگرا قرار دارد. این شهر توسط اکبرشاه پایه‌گذاری شده است که یکی از قدرتمندترین فرمانرایان مغول به‌شمار می‌رفت. فاتح‌ پور سیکری، پایتخت امپراتوری مغولان هند بود و سال‌ها قبل از آگرا، این جایگاه را در اختیار داشت. تک تک سازه‌های این شهر قدیمی از جمله حرم‌ها، کاخ‌ها، باغ‌ها، جاده‌ها و مساجد به دستور اکبرشاه ساخته شده‌اند. با توجه به ارزش تاریخی، فرهنگی و معماری، فاتح پور سیکری در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
  پس از گذشت چند صد سال هنوز بخشهایی از شهر کاملا سالم مانده، بلند دروازه، مسجد، تالار شنوندگان و ... از جمله این اماکن سالم شهر هستند، گفتنیست به علت کمبود آب و خشکسالی تصمیم به ترک شهر میگیرند و فاتح پورسیکری با تمام امکانات و مدنیتش خالی از سکنه و متروک می ماند تا امروز که یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هند محسوب می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • چند بائوری (چاه پله)
  روزبه شهنواز
  نقدها:
  گزارش

  شهر ارواح

  توصیه شده توسط کاربر

  در آیین هندو آمده است که بعد از مرگ اگر جنازه ی متوفا سوزانده نشود روح او تا ابد سرگردان خواهد ماند، افسانه های محلی می گویند دختری جوان برای آوردن آب به پایین این چاه پله می رود و بر اثر بی احتیاطی به درون چاه می افتد و جنازه اش هیچگاه پیدا نمی شود، بعد از این حادثه هر کس که وارد این محوطه می شده روح سرگردان دختر را می دیده و از ترس پا به فرار می گذاشته، این اتفاق باعث متروکه شدن روستا می شود و همه ی اهالی از اینجا مهاجرت می کنند و به شهر ارواح معروف می شود.
  حالا به اینکه چقدر این داستانها درست باشد یا نه کاری نداریم اما واقعا این محیط بسیار وهم انگیز بود، به محظ ورود به محوطه و با دیدن عمق زیاد پله ها و رنگ خاکستری سنگها و با شنیدن داستان مخوفش حال و هوایی ماورایی آدم را بر میداشت و هر لحظه منتظر دیدن روح سرگردان دختر بودیم ! صومعه ای که در طبقات چاه پله وجود داشت با راهروهای سیاه و تاریک و مجسمه های سنگی خاکستریش محیط را مخوف تر هم می کرد...
  "چاند بائوری" دارای معماری و مهندسی عجیبی است؛ این سازه غول پیکر به شکل هرمی وارونه در عمق زمین ساخته شده است که ۳۵۰۰ پله و عمقی معادل یک ساختمان ده طبقه دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هتل رویال ارکید سنترال
  شهاب اسمونی
  نقدها:
  گزارش

  بمدت 2شب در بهمن 98 در این هتل اقامت داشتم -تفاوتش با مسافرخانه اینه که اسانسور داره-اتاق کوچک -تجهیزات قدیمی -دمپایی مسواک ندارد-شیرالات زنگ زده -بهداشت هنگام صرف صبحانه به وضوح صفر هست -صبحانه تنوع خاصی ندارد -بزور میشه چیزی برای خوردن که باب طبع ما ایرانی ها باشه پیدا کرد-موقعیت مکانی مناسبی نداره وچون در مجاورت خیابان اصلی قرار گرفته به وضوح صدا باعث آزار شما میشه -هیچکس از ایرانیانی که امده بودن رضایت نداشتن-مسافرینی که طبقه اول هتل اقامت داشتن بشدت از بوی غذایی که تو طبقه حس میشده شکایت داشتند

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل:
 • هتل پیکادیلی
  سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش

  هتلي خوب و قابل قبول

  توصیه شده توسط کاربر

  هتل پيكاديلي از جمله هتلهاي پنج ستاره و البته نه پنج ستاره تاپ، در شهر دهليست. اين هتل دقيقا كنار يك ايستگاه مترو قرار گرفته است كه از اين نظر بسيار عاليست و ميشود به بسياري از جاذبه با مترو دست پيدا كرد.
  اتاق ها اندازه خوبي دارد و كاملا فضاي اتاق بزرگ و مناسب است. امكانات اتاق شامل تلويزيون، ميز مطالعه، چاي ساز، اتو، سشوار، سيفتي باكس، مسواك، خميردندان، انواع شامپو صابون و ... بود. چون فصل سرد در دهلي كوتاه است ، در اتاق هيتر جداگانه براي گرمايش قرار داده بودند.
  هر روز چاي، قهوه و دو اب معدني كوچك در اتاق قرار ميدادند.
  صبحانه هتل شامل غذاهاي عمومي مانند املت، سوسيس، كالباس، پنير و انواع شيريني به اضافه غذاهاي هندي بود. نسبتا راضي كننده بود. از نظر تميزي هم تميزي فضاي اتاق و ... رضايت بخش بود. در مجموع اين هتل را مي شود در حد متوسط و قابل قبول دانست كه امكانات لوكس ندارد ولي رضايت بخش است.

  نوع اقامت:
  تاریخ اقامت در هتل: