Close

نقد و بررسی سر پل ذهاب (شهر)


میانگین امتیاز:
 • سر پل ذهاب
  سر پل ذهاب
  کاربر لست سکند
  شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  سر پل ذهاب
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سرپل ذهاب یکی از شهرهای زیبای کرد زبان ایران است که در استان کرمانشاه واقع شده.این شهر تاریخی قدمت بسیار دارد و اکثر مردم آن اهل تسنن هستند.متاسفانه سرپل ذهاب در زلزله سال ۹۶ بسیار آسیب دیده و وقتی به این شهر سفر میکنید هنوز هم بسیاری از مردم در کانکس زندگی میکنند.سرپل ذهاب قدمت بسیار زیادی دارد و جالب است که تعدادی از آثار باستانی آن در دل شهر قرار دارد از جمله نقش برجسته آنوبانی نی و نقش برجسته گودرز شاه که بر روی کوه کل گارا و درکنار رودخانه حلوان وسط شهر قرار دارد.گر چه قسمتهای زیادی از این شهر کوچک در زلزله آسیب دیده و کانکسهای زیاد در سطح شهر که هموطنانمان در آن مستقر شده اند غم انگیز است ولیکن قدمت زیاد این شهر بخصوص وقتی در کنار آثار باستانیش قرار میگیرید باعث فخرتان میشود#گلفام_سفر.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سر پل ذهاب
  سر پل ذهاب
  کاربر لست سکند
  هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  سرپل ذهاب
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر سرپل ذهاب در جنوب غرب کرمانشاه و در فاصله 140 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. آب و هوای سرپل ذهاب مانند استان‌های جنوبی و گرم است و بهترین فصل سفر اسفند و فروردین است. سرپل ذهاب در نزدیک مرزهای پرویزخان و خسروی قرار دارد و در فاصله کوتاهی از قصر شیرین قرار دارد. این شهر کوچک دیدنی‌های بسیار تاریخی و طبیعی دارد که می‌توان گوردخمه دکان داوود، طاق گرا، کتیبه آنوبانینی، آبشار پسران، روستاهای بسیار زیبای پاطاق و پیران را نام برد. متاسفانه مکان‌های اقامتی زیادی در سرپل ذهاب وجود ندارد ولی قصر شیرین با فاصله کوتاه 20 دقیقه ای هتل‌ها و مراکز اقامتی بسیاری دارد. مردم سرپل ذهاب بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و در چند روز اقامت ما در این شهر بسیار مورد لطف مردم قرار گرفتیم و بارها ما را به خانه اشان دعوت کردند. سرپل ذهاب در زمان جنگ نقش بسیار مهمی داشته و بازدید از یادمان شهدا ی بازی دراز و یادمان جبهه های جنگ خالی از لطف نیست. #گلفام سفر

  مناسب برای
  • خرید

  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سر پل ذهاب
  سر پل ذهاب
  کاربر لست سکند
  Yannar
  نقدها:
  گزارش
  سرپل ذهاب
  (خوشحال و خیلی راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  #سر_پل #ذهاب با وجود اینکه یک شهر مرزی و کردنشین هست ولی اسمش برای همه آشناست .بدلیل رنج ها و سختی هایی که مردمانش در روزهای جنگ داشتند و تکرار اون سختی ها درزلزله اخیر که هنوز آثار زلزله وجود داره و متاسفانه در یک گردش کوتاه در شهر متوجه کانکس های زیادی که ساکنین آن افراد زلزله زده هستند میشوید و واقعا این کانکس های فلزی در آفتاب گرم و سوزان تابستان مثل کوره های آدم پزی عمل میکنند ای کاش مهربانتر بودیم.ای کاش سفر بیشتری به این شهر داشتیم تا با هزینه کردن رونق بیشتری به شهر بدهیم و ای کاش تبلیغات بیشتری برای آثار باستانی و ارزشمند ۴۰۰۰ ساله آنوبانی نی درراین شهر انجام میشد تا دوستداران به تاریخ رو به این شهر کشانده شوند .مردم این شهر کرد زبان هستند و بخوبی راهنماییتون میکنند .رود حلوان از بین دوکوه که دو نقش برجسته آنوبانی نی در آن قراررداره رد میشه این نقش برجسته ها حفاظت نمیشه و هیچ مبلغ ورودی بابتش پرداخت نمیکنید.

  مناسب برای
  • تفریح

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

  نوع سفر:
  تاریخ سفر:
 • سر پل ذهاب
  سر پل ذهاب
  کاربر لست سکند
  هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  سرپل ذهاب
  (راضی)
  توصیه شده توسط کاربر

  سرپل ذهاب یکی از شهرهای استان کرمانشاه است و در فاصله کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.همه مردم این شهر کرد زبانند و شیعه، سنی و یارسان در کنار هم رندگی می کنند و بسیار دوست داشتنی و مهمان نوازند و مسافر مهمان خانه خو می‌دانند و برای صرف غذا مسافرین را به خانه خود دعوت می‌کنند. سرپل ذهاب از پایتخت‌های دوران ماد بوده است و آثار باستانی زیاد مانند کتیبه آنو بانی نی(قدیمی ترین کتیبه سنگی آسیا) ، طاق گرا، دکان داوود و قلعه گبریها در این شهر قرار دارد. با توجه به اینکه سرپل ذهاب مرز ایران و عراق است و در مسیر کربلا قرار دارد مراکز اقامتی راحت پیدا می‌شود البته مراکز اقامتی قصر شیرین که در فاصله کوتاهی از سرپل ذهاب قرار دارد بیشتر و با کیفیت تر هستند. طبیعت سرپل ذهاب واقعا زیبا و دیدنی است مخصوصا آبشار پیران که یکی از بلندترین آبشارهای ایران است از دیگر جاذبه های طبیعی سرپل ذهاب می‌توان ارتفاعات دالاهو، سراب آبگرم، منطقه پاتاق را نام برد.بهترین زمان سفر به سرپل ذهاب با توجه به بالا بودن دمای هوا اواخر اسفند و تعطیلات عید است.

  مناسب برای
  • هیچ امکاناتی یافت نشد
  نوع سفر:
  تاریخ سفر: