نقد و بررسی جاذبه های جهان


میانگین جاذبه های این شهر:
 • سرای نوذری بازار تاریخی اراک
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  سرای نوذری بازار تاریخی اراک

  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از بزرگترین وزیباترین سراهای بازار سرای نوذری است. این مجموعه بخش‌های مختلفی دارد که 4 تیمچه را درخود جای داده و5481مترمربع مساحت دارد وسه ورودی از راسته بازار دارد. این سرا دارای یک حیاط اصلی است که سه جهت آن سه راهروی بلند مسقف که تیمچه های آن بحساب می آیند به آن راه دارند. این سرا هم دوطبقه است ومغازه ها کارفرو ش فرش ونقشه کشی فرش وخامه فروشی مشغولند این سرا بنام یکی از مالکان آن بنام حاج غلامرضا نوذری نامگذاری شده است. یکی از ورودی های آن کوچکتر ودو طبقه می باشد که طبقه دوم بالکن آن ونرده هایش ازجنس چوب وخیلی قشنگ است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سرای فلسطین بازار تاریخی اراک
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  سرای فلسطین بازارتاریخی اراک

  توصیه شده توسط کاربر

  سرای فلسطین بین دوسرای صندوق سازان وسرای آقایی قرار دارد ومساحتی آن حدود 916 مترمربع است. فضای مستطیل شکل و روبازی دارد. که در طرفین مغازه هاقرار دارند. ورودی سرا که بخش قدیمی بنا محسوب می شود بعداز ورودی، دالان در3 طبقه است. مصالح بکاررفته بیشتر آجراست وقسمت های زیاد آن بازسازی شده است واین سرا درقدیم عمدتا مربوط به هموطنان کلیمی بوده وبعدا اسم آن به سرای فلسطین تغییرنام داد. الان درآن بیشتر تولید پیراهن ولباس انجام می دهند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سرای آقایی بازار تاریخی اراک
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  سرای آقایی بازار اراک

  توصیه شده توسط کاربر

  این سرا با مساحتی حدود 2051 مترمربع ازجمله سراهای بزرگ بازار اراک به حساب می آید. سرا دارای دو در ورودی ازگذراصلی بازار است. مثل بقیه سراها دوطبقه است . دارای حیاط وحوض بزرگی است. این سرا بنام یکی از وقف کنندگان آن آقایی نامگذاری شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاروانسرای شاه عباسی (میبد)
  فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش

  #کاروانسرای_عباسی_میبد

  توصیه شده توسط کاربر

  #کاروانسرای_عباسی _میبد در بلوار قاضی میرحسین و در کنار آب انبار و چاپارخانه و در مقابل یخچال شهر قرار گرفته است.
  این کاروانسرا همانطور که از نام آن پیداست متعلق به زمان صفویه میباشد و دارای یک حوض در وسط و اتاق های زیادی در دورتادور حیاط میباشد که هر یک از این اتاق ها را در حال حاضر به ارائه صنایع دستی یزد و #میبد اختصاص داده اند همانند زیلوبافی ، سفال گری و...
  حس آرامش خاصی را در زمان بازدید از هر یک از کاروانسراها میتوانید تجربه کنید من تا به حال کاروانسراهای زیادی را در شهرها و استان های مختلف ایران دیدم که هر بار یکی از آن ها را که میبینم همان حس بار اول را دارم واقعا برای من زیبا و تکرار نشدنیه.
  زمانی که روی ایوان یکی از این اتاق ها مینشینید و به آسمان و اطرافتان خیره میشوید واقعا حس آرامش عجیبی را میتوانید تجربه کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آرامگاه آقا نورالدین عراقی
  Yannar
  نقدها:
  گزارش

  آرامگاه آقا نورالدین عراقی

  توصیه شده توسط کاربر

  آیت‌الله آقانورالدین نوری عراقی (۱۲۷۸ ه‍.ق اراک - ۱۳۴۱ ه‍.ق اراک) از مجتهدان و مراجع تقلید شیعه و از علمای پرنفوذ منطقه عراق عجم و از شاگردان و پیروان آخوند خراسانی بود. وی از حامیان اصلی مشروطه طلبان عراقی به حساب می‌آمد و در چند مقطع با صدور حکم جهاد به حمایت از ایشان در اراک پرداخت، پس از صدور فرمان مشروطه نیز ریاست انجمن ایالتی اراک را بر عهده گرفت. در خلال جنگ جهانی اول به همراه مجاهدین به کرمانشاه و بعدها استانبول رفت. وی یکی از بانفوذترین و برجسته‌ترین شخصیت‌های روحانی اراک و ولایت عراق (شهرستان اراک) بود و بین سال‌های ۱۳۲۱ تا ۱۳۴۲ (زمان مرگ وی) مرج تقلید غالب مردم اراک و ولایت عراق بوده‌است. امروزه آرامگاه وی در اراک زیارتگاه مردم محسوب می‌شود.بقعه آقا نورالدین عراقی ، ۱۰۰ متری شمال غرب بنای مصلای شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است البته زمانی که من رفتم آرامگاه جهت بازسازی بسته بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • چاینا تاون - کوالالامپور‎
  nassaj2011
  نقدها:
  گزارش

  محله چینی ها یا پتالینگ استریت

  توصیه شده توسط کاربر

  بازار چینی ها یا محله چینی ها یا پتالینگ استریت؛ هر سه اسم برای محله ای از کوالالامپور که محل تجمع چینی هاست استفاده میشود. خیابانی بلند که در دو طرف مملو از فروشگاه های بزرگ و در وسط غرفه های دستفروشان قرار دارد. جنس های این محله اکثرا بی کیفیت و به قول معروف بنجل است، اما برخی اجناس با کیفیت را با جستجوی فراوان میتوان پیدا کرد. در این محله فروشندگان هندی هم غرفه دارند. هرچقدر فروشندگان چینی خوش برخورد هستند؛ در برخورد با هندی ها و چانه زدن با آن ها مراقب باشید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نارین قلعه (نارنج قلعه)
  فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش

  #نارین_قلعه_میبد

  توصیه شده توسط کاربر

  #نارین_قلعه یا به زبان محلی #نارنج_قلعه در فلکه شهرداری #شهرمیبد در استان یزد در ارتفاع 25 متری واقع شده است که وقتی بر فراز آن میروید میتوانید کل #شهرمیبد را از بالا ببینید که منظره بسیار چشم گیر و دلنوازی دارد.
  این قلعه قدیمی مربوط به قبل از دوران ساسانیان و 4000 هزار سال قبل میلاد میباشد و پر قدمت ترین ارگ حکومتی جهان میباشد که کاملا خشتی و گلی میباشد، این قلعه مستحکم با برج و باروهای بلند و شبکه راه های تو در تو و پر پیچ و خم هرگز توسط هیچ بیگانه ای مورد تصرف قرار نگرفته است.
  در زمان ورود به محوطه قلعه بر روی درب ورودی آن شماره ثبت و قدمت اثر نوشته شده است و بعد وارد محوطه میشوید و باید از باجه فروش بلیت مبلغ 2.500 تومان پرداخت و بلیت تهیه فرمایید که همه روزه از صبح تا ساعت 18 قابل بازدید میباشد.
  قلعه دارای محوطه و حیاط بسیار بزرگی میباشد که در وسط آن تابلوی خشتی درست شده و در آن توضیحات قلعه نوشته شده است وتوضیحات شامل این میباشد که قلعه از 3 بخش کهن دژ ،شارستان و ربض(بیرونه) تشکیل شده و پهنه ارگ حدود 5000 متر مربع وسعت داشته و به صورت حلزونی و در پنج طبقه بسیار تو در تو و پرپیچ و خم و تماما از خشت خام ساخته شده است و در بالاترین تراز یا بخش قلعه شاه نشینی با صفه ای گشاده وجود دارد که تمامی شهر را میتوان از آنجا مشاهده نمود. دورتا دور قلعه نیز خندق هایی حفر شده که بارها مورد حجوم دشمنان قرار گرفته ولی هرگز نتوانستند آن را فتح کنند.
  به سمت خود قلعه میروید و از پلکان ورودی وارد بخش های قدیمی و پرپیچ و خم و رمزآلود قلعه میشوید و از ساخت این سازه عظیم و محکم شگفت زده میشوید.
  در وسط حیاط #زیلوی_میبد را که ثبت جهانی نیز شده است ساخته اند که از بالای ارگ تماشای آن بسیار لذت بخش میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ و حمام فین کاشان
  امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  باغ فین کاشان

  توصیه شده توسط کاربر

  باغ فین که ۱۲۰۰ سال قبل به واسطه چشمه سلیمان جایی سرسبز و پر درخت بوده. در زمان صفویه با توجه به خوش آب و هوا بودن منطقه،در این محل، باغی زیبا ساخته میشود. این باغ، که جوی ها و فواره های زیبایی در آن قرار داره، همگی بدون پمپ، فقط با نیروی آب و شیب ۴۰ درجه باغ کار میکنند. گفته میشه طراح باغ، غیاث الدین کاشانی بوده و میرعماد آن را میسازد شاهان صفوی کوشکی ساخته اند که برای بعضی مهمانی ها استفاده می کردند در حال حاضر کوشک صفوی در مرکز باغ قرار دارد و یه ساختمان دو طبقه است. (گفته میشود این ساختمان قبلا ۴ طبقه بوده که بر اثر زلزله دو طبقه بالایی خراب می شود). سردر ورودی باغ متعلق به زمان صفوی می باشد. قسمتی از باغ فین نیز مربوط به زمان کریمخان می باشد و به خلوت کریمخانی مشهور است. همچنین در زمان قاجاریه، به دستور فتعلی شاه، حوضخانه زیبایی ساخته میشود. در زمان محمدشاه قاجار یه حوض به اسم حوض جوش، به باغ اضافه شده ،که شامل چندین سوراخ می باشد.نیمی از حفره ها آب را می مکیدند و نصف دیگه آب را بیرون میدادند. البته هنوز راز نحوه عملکرد این حوض کشف نشده. همونطور که میدونید امیر کبیر صدراعظم ناصرالدین شاه هم در حمام همین باغ کشته میشه، امیر کبیر به مدت ۴۰ روز در خلوت کریم خانی اقامت داشته که در روز۴۱ ام در حمام کوچک به دستور ناصر الدین شاه به قتل میرسه.
  یکی دیگه از جذابیت های باغ درختهای سرو کاشی با قدمت بیش از ۵۰۰ سال است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پارک وکیل آباد (باغ وکیل آباد)
  Samin
  نقدها:
  گزارش

  وکیل آباد ما

  توصیه شده توسط کاربر

  اگر بلوار وکیل آباد مشهد رو مستقیم تا انتها ادامه بدید به دو راهی طرقبه شاندیز میرسید،مسیر طرقبه را ادامه دهید و در اولین دوربرگردان دوربزنید، اینجاست که تابلوهای پارک وکیل آباد رو میبینید.
  این پارک توسط واقف بزرگ و خوب ایران حاج حسین ملک در سال ۴۸ وقف شده.(در نقد و بررسی منزل ایشون با عنوان خانه ملک مختصری از شرح حال ایشون رو نوشتم).
  این پار‌ بزرگ که درختان اون توسط قنات وکیل آباد آبیاری میشه و یک رودخانه فصلی هم در میان اون جاریه.
  درختان قدیمی و سر به فلک کشیده سرو و کاج و چنار زیبایی و سایه خود را به بازدیدکنندگان هدیه میدهند و مامن پرندگان پارک هستند.
  باغ از قدیم یک استخر اصلی داشت که هنوز هم پابرجاست.
  یک قسمتهایی از پارک کاملا حالت جنگلی داره که تخت های چوبی و باربیکیو داره و یک قسمتهایی هم کاملا پارک طور هست.چند سال پیش تعمیرات اساسی و بازپیرایی پارک انجام شد که به جذابیتش افزوده.
  شما بابت سرویس های بهداشتی و پارکینگ نگرانی نخواهید داشت چون هر دو به میزان مورد نیاز فراهم است.
  پارک درهای متعددی داره.قسمتهای جنگلی از امام رضا ۱۴ و ۱۶ راه دارند که پارکینگ هم داره و قسمت پارک مجاور باغ وحش هست.
  چندین زمین بازی برای بچه ها، نمازخانه و مسجد،سینما پنج بعدی ،بانجی اجکشن برای کودکان از سایر قسمتهای پارک هست.
  امکان دسترسی به پارک از طریق مترو مشهد خط شماره ۱ وجود داره.
  حاج آقای ملک خدا رحمتت کنه با اینهمه نیکی که در حق مردم سرزمینت کردی و شادی و آسایش رو با وقفت به اونها هدیه دادی.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • جزیره ناز
  nassaj2011
  نقدها:
  گزارش

  جزیره زیبای ناز

  توصیه شده توسط کاربر

  جزیره یا جزایر ناز چند صخره بسیار بزرگ هستند که در میان خلیج فارس قرار گرفته اند. مهم ترین نکته که این جزایر را بسیار معروف کرده، قطع شدن دسترسی به جزیره با ماشین و پیاده در هنگام مد آب است. و طی روز هنگام جزر و فرونشستن آب امکان نزدیک شدن به جزیره بصورت پیاده و با ماشین فراهم میشه. در ساحل کناری جزایر هم امکان شترسواری و اسب سواری و نوعی از پاراسیلینگ از پشت ماشین سافاری? هم هست.
  در عکس اول جزایر رو هنگامی که آب در حالت بالا امده هست میبینید، و در عکس های بعدی وقتی که آب فروکش کرده و راه دسترسی به جزیره باز هست قابل مشاهده هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سرای هزاوه ای ها بازار تاریخی اراک
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  سرای هزاوه ای ها بازار تاریخی اراک

  توصیه شده توسط کاربر

  سرای هزاوه ای ها یکی از سراهای بازار تاریخی شهر اراک و دارای دوبخش تیمچه وسرا است. ومساحتی حدود 1359مترمربع است. بخش تیمچه دوطبقه با پلانی مستطیل شکل ساخته شده وپوشش آن با ورقه های موجدار فلزی درست شده است. در طبقه اول 12حجره وطبقه دوم 14 حجره است. کف حیاط کفپوش سنگی دارد واین سرابه گذر ملا قاسم متصل است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سرای حاج باشی بازار تاریخی اراک
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  سرای حاج باشی بازارتاریخی اراک

  توصیه شده توسط کاربر

  این سرا درکنار گذر 4 سوق واقع شده و ورودی آن از همین گذر است. مساحت کلی سرا حدود 1290 مترمربع است واز 2 بخش روباز وتیمچه درست شده است. حدود 12 حجره دارد والبته تازه مرمت بالکن ها وکف آن تمام شده ویک حیاط کوچک دارد. قسمت سرپوشیده آن کوچک وحجره های قشنگی دارد که بعضی از آن ها دربالای حجره نقش‌هایی زده شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بنگلا رود
  محسن خرمایی
  نقدها:
  گزارش

  خیابان پر جنب و جوش و شب زنده دار

  توصیه شده توسط کاربر

  بنگلارود معروف ترين خيابان پوكت است كه نوعي واكينگ استريت اين شهر محسوب مي شود. اين خيابان از یک طرف به مرکز خرید جانگ سیلون و از طرف دیگر به ساحل پاتونگ می رسد . در این خیابان معروف و توریستی کلاب ها ، بارها و دیسکو های بسیار بزرگ پوکت قرار دارد که اکثر گردشگران به این خیابان سری خواهند زد.در روز ممكن است كمي بي رنگ و لعاب بنظر برسد ولي در شب چون ورود وسایل نقلیه به این خیابان ممنوع می باشد آنقدر شلوغ است كه رفت و آمد در آن به سختي انجام مي شود و باید سرتاسر خیابان را پیاده طی کنید, این مکان شبها تا صبح باز میباشد و سرزنده و پر از شور و هیجان و چراغانی می باشد که صدای موسیقی از هر کافه و رستورانی بلند است و محل مناسبی برای تفریحات شبانه است.
  این خیابان در نزدیکی ساحل پاتونگ قرار دارد و میتوانید در کنار این تفریحات به ساحل نیز سری زده و در کنار ساحل لذت ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • باغ موزه نارنجستان قوام
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش

  تکه ای از بهشت

  توصیه شده توسط کاربر

  باغ نارنجستان قوام،، در زمان حکومت ناصر الدیل شاه، توسط قوام السلطنه که حاکم فارس بوده ساخته شده. بدون شک نارنجستان، یکی از زیباترین و بی نظیر ترین باغ موزه های شیراز است که آدم از دیدنش به وجد میاد.
  باغ نارنجستان به نظر من تکه ای از بهشته و مجموعه ای است از عطر بهار نارنج، گل کاری های زیبا، حوض بزرگ و با صفا در جلوی عمارت و بالاخره بنایی زیبا و باشکوه.
  سقف ایوان عمارت و بخش های مختلف بنا، بسیار زیباست و آدم رو وادار می کنه مدت ها سر به هوا، مشغول دیدن و لذت بردن از هنرهای اصیل ایران، در تزیینات سقف ها باشه.
  در حیاط مجوعه هم کافه ای هست که می تونید روی تخت های چوبی و زیبا بنشینید و با یک دمنوش بهار نارنج، لذت مضاعفی از فضای زیبا ببرید.
  نارنجستان در خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته بو اینطور که من دیدم، در اون اطراف به سختی جای پارک گیر میاد ولی مسیر و دسترسی خوبی داره. ضمنا هزینه بلیط ورودی این مجموعه 3000 تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • قلعه آنکارا
  یگانه
  نقدها:
  گزارش

  قلعه تاریخی آنکارا

  توصیه شده توسط کاربر

  مدت پیشنهادی بازدید : 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم
  تاریخ شروع ساخت : سده 7 میلادی
  سطح هزینه : رایگان
  Address :
  Kale Mah.ulucanlar, Altındağ/Ankara, Turkey
  آدرس :
  ترکیه، آنکارا، منطقه کل ماه، جاده اولوکانلار، قلعه آنکارا

  قلعه آنکارا روی تپه ای بلند و سرسبز به نام اولوس (Ulus) قرار دارد و همین موضوع بر ابهت و زیبایی آن می افزاید. با تماشای این ساختمان عظیم به یاد فیلم های تاریخی و قلعه های با شکوه امپراتوران خواهید افتاد. در اطراف قلعه آنکارا هنوز هم می توانیم خانه های روستایی و محلیِ مردم بومی را با همان بافت قدیمی‌شان مشاهده کنیم؛ خانه هایی که پنجره های شان را با گلدان های گِلی و گل های رنگارنگ تزیین می کنند.
  قلعه آنکارا یکی از سه جاذبه دیدنی اصلی شهر آنکارا به حساب می آید؛ اما هنوز مشخص نیست توسط چه افرادی و در چه زمانی ساخته شده است و باستان شناسان معتقد هستند که سلسله های متعددی در ساخت این سازه دست داشته اند. با این وجود، به احتمال زیاد نخستین سازندگان این سازه، هیتی ها (Hittites) بودند.
  قلعه آنکارا دو درِ ورودی دارد و گردشگران زیادی این نکته را نمی دانند و همه از دری که فروشگاه های سوغاتی دارد، وارد می شوند. خوب است بدانید که می توانید هنگامی که تعداد بازدیدکنندگان زیاد است، از در دیگر هم استفاده کنید؛ اما برای یافتن این در باید دقیق باشید زیرا هیچ تابلوی راهنمایی ندارد. درِ محبوب قلعه نزدیکِ موزه تمدن های آناتولی قرار دارد.
  متاسفانه مسولان رسیدگی خاصی به وضعیت گردشگران قلعه آنکارا نمی کنند و وسایل نقلیه عمومی خاصی هم برای رسیدن به آن وجود ندارد. شما برای رسیدن به آن باید یا از وسایل نقلیه خودتان استفاده کنید و یا با تاکسی و تورهای گردشگری به این قلعه بروید.
  پیشنهاد میشود مسیر ورودی قلعه تا خود قلعه و با لذت قدم بزنید و از خانومهایی که صنایع دستی میفروشند خرید کنید. کافه های خیلی خوبی توی مسیر قلعه هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • برج کبوتر
  فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش

  #برج_کبوترخانه_میبد

  توصیه شده توسط کاربر

  #برج_کبوترخانه در محله فیروزآباد #شهرمیبد قرا گرفته است، این برج استوانه ای شکل و از خشت و گل ساخته شده است که در گذشته پناهگاه 3 تا 4 هزار کبوتر بوده است و هدف از ساخت این کبوترخانه هم جمع آوری فضله کبوترها و استفاده از آن ها به منظور کود حیوانی بوده است که در گذشته بسیار رونق داشت ولی امروزه از کودهای شیمیایی استفاده میشود و چندین سال است که استفاده از کبوترخانه منسوخ شده است.
  در بدنه بیرونی ساختمان #برج_کبوتر خط سفیدی تعبیه شده که علاوه بر جذب کبوتران مانع نفوذ خزندگان به داخل برج میشده است.
  معماری ساختمان بسیار جالب و حیرت انگیز میباشد و در زمان ورود به داخل برج با صحنه ی بسیار زیبایی مواجه میشوید که لانه های کوچک و در کنارهم و درچندین طبقه که خیلی زیبا به نظر میرسه و در واقع خارق العادست.
  برای ورود به داخل برج باید بلیط به مبلغ هر نفر 2.500 تومان تهیه فرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خانه تاریخی منطقی نژاد
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش

  یکی از زیباترین خانه های تاریخی

  توصیه شده توسط کاربر

  خانه زیبای منطقی نژاد، یکی از خانه های تاریخی شهر شیراز و متعلق به دوران قاجاریه است. این عمارت در حال حاضر عنوان موزه هنرهای اسلامی را نیز دارد که البته اثری از موزه با این نام در آن ندیدم. تزیینات داخلی این خانه واقعا زیبا و چشم نواز است. حوضی زیبا در حیاط عمارت، پنجره های چوبی با شیشه های رنگی زیبا، گچ بری ها و آیینه کاری های حیرت انگیز در بخش شاه نشین عمارت و طاق رنگین ایوان عمارت، تنها بخشی از زیبایی های این خانه زیبا هستند.
  این خانه در حد فاصل سه راه نمازی و سردزک قرار گرفته و اینطور که راهنمای عمارت میگفت، در همان کوچه، خانه شاعر شیراز، سعدی شیرین سخن هم وجود دارد که در حال حاضر مالک خصوصی دارد و امکان بازدید از آن وجود ندارد.
  این عمارت در سال ۸۳ بازسازی شده و اینطور که میگویند پس از آن به موزه موسیقی تبدیل شده که البته به جز گرامافونی در ایوان عمارت، اثر دیگری از موسیقی در خانه نبود ولی هر چه بود خانه زیبایی بود که زیباییش روح انسان را تازه میکرد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تخت جمشید (پرسپولیس)
  نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش

  یادگار شکوه سرزمین پارسه

  توصیه شده توسط کاربر

  پیش از بازدید از تخت جمشید، کلی در مورد این جاذبه تاریخی ایران مقاله خوندم و فیلم دیدم. چون دلم می خواست وقتی برای بازدید می رم، اطلاعات کاملی داشته باشم.
  تخت جمشید در واقع ارگ شهر پارسه است که یکی از پایتخت های هخامنشیان بوده است. در اطراف این ارگ، خانه های مردم سرزمین پارسه وجود داشته که به علت اینکه از خشت و گل ساخته شده بود، به مرور زمان از بین رفته و یا در زیر زمین دفن شده است و اینطور که راهنمای ما می گفت، این اواخر آثاری از شهر پارسه در اطراف محوطه پیدا شده که باستان شناسان فعلا در حال بررسی این موضوع هستند.
  بلیط ورودی مجموعه، 3000 تومان است و چنانچه بخواهید یک راهنما شما را همراهی نماید و هر بخش را برایتان توضیح دهد، باید هزینه ای معادل 50.000 تومان بابت راهنما بپردازید که این هزینه برای هفتاد دقیقه است ولی اگر بخواهید مجموعه را کامل تر بگردید، باید دو تا هزینه یعنی صد هزار تومن پرداخت نمایید که ما همین کار را کردیم و کاملا راضی بودیم.
  راهنمای ما سرکار خانم اله یاری بودند که اطلاعات بسیار خوبی داشتند و با حوصله به سوالات ما پاسخ می دادند.
  واقعا دیدن شکوه و عظمت این تمدن عجیب، آدم رو حیرت زده می کرد. کاخ تچر، کاخ آپادانا، کاخ هدیش و خزانه شهر و بخش های دیگر، معماری باشکوه و زیبایی داشتند که حتی ویرانه های آن هم حیرت آور بود. در بخش ورودی دروازه ملل، راهنما به ما عینک های شبیه ساز سه بعدی داد تا واقعیت این دروازه را ببینیم که واقعا جالب بود. بر روی کوه مهر یا کوه رحمت که در قسمت شمالی این مجموعه قرار گرفته، دو مقبره وجود دارد که مقبره سمت راست، متعلق به اردشیر سوم و مقبره سمت چپ، متعلق به اردشیر دوم است. اگر امکان پیاده روی و بالا رفتن از کوه را دارید، دیدن این بخش هم خالی از لطف نیست. در بخشی از مجموعه نیز موزه ای برای نگهداری اشیا باستانی وجود دارد.
  در جاده ورودی به مسیر تخت جمشید، 2500 درخت یکسان و زیبا وجود دارد که برای جشن 2500 ساله کاشته شده بود و صندلی هایی به صورت سینمایی در بخش ابتدایی مجموعه وجود داشت که آنهم برای همان جشن ساخته شده بود.
  پیشنهاد می کنم برای بازدید از این مجموعه، صبح زود حرکت کنید و حتما از راهنما برای بازدید از تخت جمشید استفاده کنید. این از اون هزینه هایی هست که ارزش داره. همچنین توصیه می کنم از کلاه یا چتر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و گرما استفاده بشه و یک بطری آب هم در ورودی مجموعه بخرید که دیگه در داخل پیدا نمیشه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مسجد جامع نائین
  Mohsen MN
  نقدها:
  گزارش

  سادگی در عین زیبایی

  توصیه شده توسط کاربر

  هر چه قدر از زیبایی این مسجد ساده بنویسم کم است!!! با ورود به بافت تاریخی شهر نائین اولین جاذبه گردشگری که خودنمایی میکند مسجد جامع تاریخی این شهر است. راهنماهای گردشگری بیرون مسجد میزی گذاشته‌اند و برای همراهی با شما مبلغ ۵هزار تومان مطالبه می کنند. برای ورود به مسجد هم باید برای هر نفر دو هزار تومان پرداخت کنید. با ورود به مسجد و دیدن ستونهای زیادی که دور تا دور حیاط مرکزی هستند غافلگیر خواهید شد. اینجا هم از دست دوستداران میراث فرهنگی در امان نمانده و یادگاری های زیاد آن ها در جای جای مسجد دیده می شود.
  در زیر شبستان مسجد زیرزمینی را می‌بینید که ظاهراً در زمان گرمای هوا نمازهای جماعت در آنجا اقامه می شده و جایگاه های برای چله نشین های در مسجد هم در این قسمت قرار دارد.
  البته مسجد کاملا کاربرد گردشگری ندارد و هنوز هم در قسمتی از آن نماز جماعت برپاست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاروانسرای شاه عباسی کرج
  shahrzad
  نقدها:
  گزارش

  کاروانسرای شاه عباسی کرج

  توصیه شده توسط کاربر

  کاروانسرای شاه عباسی که از سنگ وآجرو کاهگل ساخته شده است ومربوط به دوران صفویه ،در استان البرز و شهر کرج ودر جنوب شرقی میدان شاه عباسی قرار دارد. که در زمان خود به عنوان جایی برای استراحت کاروان ها استفاده می شده است. در اوایل دوران قاجاریه به یک قلعه نظامی تبدیل شد و در اواخر دوران قاجار به عنوان مدرسه از آن جا استفاده می شد. کل این بنا حدود 3هزار مترمربع است. مکانی جالب ودیدنی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: