Close
ویدئو

ساکن سیاره نقره ای

داستان پر رمز و راز ساکنین پارک ملی خَبره در کرمان + ویدئو

اینجا پارک ملی خَبره، در استان کرمان، نزدیک بافت. بماند که چقدر سخت بهش رسیدیم و چقدر سخت تر تونستیم با محیط بان ها بریم داخل منطقه. من می خواستم شب رو زیر آسمون این تیکه ی نقره ای از کره ی زمینم باشم. آخر سر شد و اینجا کلی با ستاره ها درد دل کردم. آسمون فوق العاده ای داشت، ولی غمگین بود، خیلی سنگین هم غمگین بود. یه جمله ی عجیب و بس ناراحت کننده ای من تو این سفر شنیدم. شنیدم: هر جا شکار باشه، پول هست، هر جا پول باشه فساد هست. شکار یعنی هر موجودی که می شه زدتش. ما تو تعطیلات عید فطر اونجا بودیم. پارک ملی، شکل پارک پردیسان شده بود. دود جوجه و آتیش و سر وصدا و ما که هنگ کرده بودیم از چیزهای که می دیدیم، مگه از اینجا نباید یه جور دیگه ای محافظت بشه. پر بود از مسافر. من یادمه تو پارک ملی های آفریقا حتی اجازه نمی دادند با صدای بلند حرف بزنیم. در کنار اون همه مسافر تو پارک ملی خبر و اطرافش، پر بود از بنه چین و زیره چین و آویشن چین و ... . خوب نظرتون چیه یه جای کوچیکی رو هم خالی بذاریم برای آرامش حیات وحش. البته که اینقدر هم سیاه نبود همه چی، حال خوب هم داشت، ولی این پست رو اختصاص دادم به غر زدن. شب، تو همسایگی همین محیط بانی من با دو تا بچه جبير از فاصله ی ده سانتي چشم تو چشم شدم. به قدری زیبا بودند که من مثل اون زن هایی که یوسف رو دیدن و دستشون رو بریدن، تا رسیدم بهشون خوردم تو در و درخت، برای چند دقیقه به معنای واقعی روی هوا بودم. خشگلیشون باعث درد سرشون شده بود. اونها رو زنده گرفته بودند که بفروشن، می گفتند بعضی ها به عنوان حیوون خونگی نگه می دارند. از دست اونی که می خواسته بفروشتشون نجاتشون داده بودند ولی اینها رو بدون مادر چی کار کنند. حالا بعد از شنیدن این غرها بیاین فکر کنیم هر کدوم از ما تو زندگی خودمون چه تغییری می تونیم بدیم که در صلح بیشتری با زمین و زمان و آسمون باشیم؟... و از خَبر هم باز ماجرا دارم. باشین تا با هم بشنویم.

کاری مشترک از پریسا باجلان و محمد اعجازی

نظرهای کاربران

شما هم می توانید نظر خود را برای ما بنویسید

 • افشار

  جمعه، 15 آذر 98 ساعت 02:27

  خانم باجلان عزیز ...ممنون ...یکبار هم به منطقه ما تشریف بیارین

 • Hamid-Mahbubeh

  سه شنبه، 12 آذر 98 ساعت 00:09

  خیلی خووووب بود خانم باجلان
  خیلی زحمت کشیده بودید واسه ساخت ووتصویر برداری. میدونیم واسه ساخت تایم لپس از آسمون و ادیت تصاویرش کلی وقت گذاشتید. دست مریزاد. ایول

 • سمیه

  دوشنبه، 11 آذر 98 ساعت 09:25

  با سلام هم متنتون زیبا بود هم مناظز و تصاویر🌺🌺

 • جهان

  یکشنبه، 10 آذر 98 ساعت 22:10

  با درود فراوان .وبا تشکر از خانم باجلان.این منطقه بسیار زیبا در حال نابودی است.کاش از زباله های رودخانه و کوهستان گزارش تهیه میکردید. البته در حال حاضر کل کوهستان در حال فنس کشی میباشد. ولی منظور از این کار مشخص نیست. در صورت امکان اگر ممکن است گزارشی تهیه گردد. با تشکر فراوان

 • Majid.m.Lahiji ,

  یکشنبه، 10 آذر 98 ساعت 09:10

  خیلی زیبا تصویربرداری کردید و متن و ترکیب فیلم و عکسها هم واقعا عالی بود.
  ممنونم از این کار قشنگتون

 • امیر

  شنبه، 9 آذر 98 ساعت 21:42

  چگونه می توانیم از محیط زیست کشورمان حمایت کنیم ؟محیط زیست کشورمان به کجا می رود؟ خودمان هم داریم در این آلودگی هوا در آذرماه 98 در اصفهان خفه می شویم.چه باید کرد؟
  تشکر از حمایت شما از محیط زیست ایران.
  موفق باشی.

 • محمود تاج پور

  شنبه، 9 آذر 98 ساعت 20:40

  بادرودخالصانه خدمت سرکارخانم باجلان امیدوارم ازدیدن انهمه زیبایی لذت برده باشی بایدعرض کنم ازمردم اون منطقه شنیدم(انشااله دروِغ باشد)بعضی ازمحافظین شکارهارازده ومیفروشند..ارزومندم دروغ باشد.

 • سپيده محمدي

  شنبه، 9 آذر 98 ساعت 16:53

  سلام خانم باجلان
  چقدر ویدئوی شما به دل نشست، متن و تصاویر در کنار هم ترکیب بسیار عالی خلق کردند. منتظر ویدئوهای بعدی شما هستیم.
  شاد باشید و پایدار

 • ادریس بهرام پور

  شنبه، 9 آذر 98 ساعت 12:09

  پر از تصاویر زیبا...لذت بردم. عالی بود و بیشتر ویدیو بزارید.😊

پریسا باجلان
آیا این ویدئو را می پسندید؟ ویدئو مشکل دارد؟ گزارش کنید