معرفی انواع مسیرهای سفر از مشهد به کیش (هوایی و زمینی)

5
از 2 رای
آگهی لست سکند - سفرنامه - جایگاه K دسکتاپ
راه‌های مختلف سفر از مشهد به کیش
06 اسفند 1400 08:00
0

علاوه بر تهران که از نقاط پرتردد به کیش است، مسیر مشهد به کیش هم پرطرفدار است؛ چه خود مشهدی‌ها و چه مسافرانی که از مشهد می‌خواهند به کیش هم سفر کنند. سفر از مشهد به کیش می‌تواند از مسیرهای مختلف و به شکل‌های گوناگونی صورت بگیرد، هر کدام از حالت‌های آن هم لذت‌ها و جذابیت‌های خود را دارد و البته هر شکل از آن هم مزایا و معایبی را شامل می‌شوند که به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت. در مجموع می‌توان گفت که سفر از مشهد به کیش می‌تواند به صورت‌های هوایی، زمینی و ریلی انجام شود، اما اینکه شما برای سفر خود کدام را انتخاب می‌کنید، جای بحث دارد و در این مطلب می‌خواهیم به شرح و تفسیر آن بپردازیم تا بتوانید در آخر بهترین تصمیم را بگیرید.

مسیرهایی را که برای سفر از مشهد به کیش وجود دارند، می‌توان از لحاظ مختلفی مثل مدت زمان، فاصله و برخی از محدودیت‌ها بررسی و مقایسه کرد و در نهایت بهترین تصمیم را برای انتخاب گرفت تا تجربه این سفر برای شما بسیار دلنشین باشد.

03-2.jpg

انواع مسیرهای سفر از مشهد به کیش

 اگر بخواهیم سه حالتی را که برای سفر وجود دارند، از نظر مدت زمان بررسی کنیم، به ترتیب زیر می‌رسیم. اما پیش از اتکا به این زمان‌های تقریبی، باید به این نکته توجه کنید که همه اعداد حدودی هستند و ممکن است در شرایط متفاوت تغییر کنند. برای مثال در شرایط بد جوی، ممکن است تاخیر هواپیما بسیار طولانی مدت باشد و این مسئلهروی سفر شما به شدت تاثیر می‌گذارد. حالت دیگر برای مسیرهای جاده‌ای است، اینکه زمان حرکت شما به چه صورت باشد تا به ترافیک کمتری بخورید و موارد این چنینی، بر مدت زمان سفر تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین در نظر داشته باشید که مدت زمان تخمینی که در ادامه آورده شده، در شرایط عادی محاسبه شده است. (برای مسیرهای ریلی و جاده‌ای، ابتدا باید خود را به بندر عباس رسانده و از آنجا برای ادامه مسیر تصمیم بگیرید.)

 • مدت زمان پرواز کیش به مشهد: حدود دو ساعت
 • مدت زمان سفر با اتومبیل شخصی از مشهد تا کیش: حدود 16 تا 17 ساعت تا بندر عباس. سپس 6 ساعت از بندر عباس به بندر چارک و حرکت به جزیره کیش با لندینگ کرافت (لندیگراف)
 • مدت زمان سفر ریلی مشهد به کیش*: حدود 21 تا 22 ساعت تا بندر عباس + 4 الی 5 ساعت از بندرعباس تا بندر چارک و سپس حرکت به سمت جزیره با شناورهای مسافربری

حال با توجه به زمان تخمین زده شده، بهتر است که هر کدام از حالت‌ها را به تفکیک بررسی کنیم و جزئیات بیشتری از آن‌ها را ارائه کنیم تا بتوانید با شناخت بیشتری نوع تور کیش از مشهد را انتخاب کنید و تجربه خوشایندی را برای خود رقم بزنید.

سفر از مشهد به کیش
سفر از مشهد به کیش

سفر از مشهد به کیش با هواپیما

طول مسیری که هواپیما باید طی کند، حدودا برابر با 1204 کیلومتر است و همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این فاصله در مدت زمان تقریبا دو ساعت طی می‌شود. از نکاتی که باید برای سفر با هواپیما در نظر داشته باشید این است که حتما هواشناسی را چک کنید. نکته دیگر در رابطه با هزینه سفر هوایی است که در مقایسه با سفر ریلی و جاده‌ای (اتوبوس)، مبلغ بالاتری را باید به آن اختصاص دهید. اما در هر صورت مزیت‌های خود را دارد و صرفه‌جویی در وقتتان، یکی از بزرگ‌ترین نکات مثبت این نوع از سفر است.

اما اگر بخواهیم در رابطه با معایب سفر هوایی صحبت کنیم، می‌توانیم به چند نکته اشاره کنیم. یکی از این نکات تاخیر پروازهاست. این مورد معمولا با چک کردن هواشناسی برطرف می‌شود و خیلی معضل بزرگی نیست. اما شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین عیب سفر هوایی از مشهد به کیش، محدودیت جابجایی شما در مقصد، یعنی در خود جزیره کیش است. این مورد در سفر با اتومبیل شخصی وجود ندارد، ولی خب سفر با ماشین شخصی هم مزایا و معایب خود را دارد که جلوتر آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

پروازهای مشهد به کیش، از فرودگاه هاشمی‌نژاد انجام می‌شود و معمولا در روزهای مختلف هفته می‌توانید از این پروازها استفاده کنید، مگر اینکه شرایط آب و هوایی مناسب نباشد. این حالت برای پرواز کیش به مشهد هم وجود دارد.

سفر از مشهد به کیش
سفر هوایی، یکی از سریع‌ترین راه‌های سفر از مشهد به کیش

سفر زمینی به کیش از مشهد

سفر زمینی به کیش به دو صورت اتفاق می‌افتد که یکی به با استفاده از اتومبیل شخصی است و دیگری با استفاده از اتوبوس. در ابتدا باید بگوییم که هزینه سفر زمینی از مشهد به کیش با اتومبیل شخصی بیشتر از هزینه آن با اتوبوس است، اما آزادی عمل شما بسیار گسترده‌تر خواهد بود. با تفسیر این مسیرها و حالت‌ها، می‌توانید انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

همان‌طور که می‌دانید، فاصله زمانی برای طی کردن مسیر مشهد تا بندرعباس حدود 16 الی 18 ساعت است که بسته به ترافیک، توقف‌ها و غیره متغیر می‌شود. طول این مسیر هم در کمترین حالتش برابر با 1381 کیلومتر است. با توجه به این مدت زمان و این میزان از فاصله، پیشنهاد می‌شود که حتما در بین راه، یک شب را در یکی از شهرهایی که در مسیرتان وجود دارد گذرانده تا هم بتوانید استراحت کنید و هم فرصت بازدید از برخی جاذبه‌های شهرهای مسیر را داشته باشید. برای مثال یکی از این شهرها می‌تواند کرمان باشد که امکان دیدن جاذبه‌های کرمان نیز برای شما میسر می‌شود.

در نزدیک‌ترین مسیر از شهرهای مختلفی عبور خواهید کرد که چند نمونه از آن‌ها عبارتند از: ملک آباد، گرماب، تربت حیدریه، فیض آباد، بجستان، فردوس، نای‌بند، راور، چترود، کرمان، سعادت آباد، بردسیر، سیرجان، حاجی آباد، دشت امام و بندر عباس. از بندر عباس هم بسته به تصمیم شما، می‌توانید یکی از بنادر لنگه، چارک یا آفتاب را انتخاب کنید و خود را با اتومبیل به جزیره کیش برسانید. این نکته را هم در نظر بگیرید که می‌توانید مسیر خود را از دیهوک به سمت یزد کج کنید و به مسیرتان ادامه دهید. اما در این صورت، مدت زمان بیشتری را در مسیر خواهید ماند و فاصله بیشتری را هم باید طی کنید تا به بندر عباس برسید. حال باید به بررسی سه بندری که پیش‌تر نام بردیم بپردازیم و مشخصات آن‌ها را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

نقشه مسیر مشهد تا بندرعباس
نمایی از مسیر جاده‌ای بین مشهد تا بندرعباس
سفر با خودرو شخصی
سفر با خودرو شخصی، محدودیت کمتر و آزادی عمل بیشتر
لندینگ کرافت
تصویری از اتومبیل‌هایی که با لندینگ کرافت در حال جابجا شدن هستند

هر کدام از بندرها را که انتخاب کنید، به‌دلیل اختلاف فاصله‌ای که بین آن‌ها تا جزیره کیش وجود دارد، مدت زمان رسیدن شما به کیش را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته نکته حائز اهمیتی که حتما باید به آن توجه داشت، در رابطه با تعداد شناورها و لندیگراف‌هاست. گفتنی است که بندر لنگه فقط در ایام عید شناور و لندیگراف دارد و در مقایسه بندر چارک و آفتاب، باید گفت که بندر چارک تعداد شناورها و لندیگراف‌های بیشتری دارد، در نتیجه سریع‌تر می‌توانید وسیله مورد نظرتان را پیدا کنید. بندر آفتاب با اینکه نزدیک‌ترین بندر به جزیره کیش است، اما به نسبت چارک از شناورها و لندیگراف‌های کمتری برخوردار است. به همین منظور شاید فواصل حرکت وسیله‌ها از این بندر، کمی طولانی‌تر باشد.

مشخصات سه بندر لنگه، چارک و آفتاب:

 • فاصله بندر آفتاب تا جزیره کیش: حدود 18 کیلومتر | فاصله زمانی رسیدن مسافر به جزیره با شناور: حدود 30 دقیقه | فاصله زمانی رسیدن لندیگراف به جزیره: حدود یک ساعت | قیمت لندیگراف برای رفت و برگشت: حدود 1100000 تومان (زمستان 1400)
 • فاصله بندر چارک تا جزیره کیش: حدود 32 کیلومتر | فاصله زمانی رسیدن مسافر به جزیره با شناور: حدود یک ساعت | فاصله زمانی رسیدن لندیگراف به جزیره: حدود 2:30 دقیقه | قیمت لندیگراف برای رفت و برگشت: حدود 1200000 (زمستان 1400)
 • فاصله بندر لنگه تا جزیره کیش: حدود 93 کیلومتر | فاصله زمانی رسیدن مسافر به جزیره با شناور: حدود 2:30 دقیقه | فاصله زمانی رسیدن لندیگراف به جزیره: حدود چهار ساعت | قیمت لندیگراف برای رفت و برگشت: در ایام نوروز مشخص می‌شود

برای رسیدن به این سه بندر هم از بندرعباس باید فواصل مختلفی را طی کنید که طول این فاصله‌ها و مدت زمان حدودی برای طی کردن آن‌ها با اتومبیل شخصی برابر است با:

 • بندر عباس تا بندر لنگه:  184 کیلومتر؛ حدود 2:20 دقیقه
 • بندر عباس تا بندر چارک:  271 کیلومتر؛ حدود 3:20 دقیقه
 • بندر عباس تا بندر آفتاب: 307 کیلومتر؛ حدود 3:50 دقیقه

توجه داشته باشید، برای اینکه بتوانید اتومبیل خود را توسط لندیگراف منتقل کنید، باید مدارکی را همراه داشته باشید تا این امکان برای شما مهیا شود. این مدارک عبارتند از: 

 • اصل و کپی کارت ماشین
 • برگ معاینه فنی معتبر
 • گواهی‌نامه راننده
 • برگ کاپوتاژ 
 • کارت شناسایی معتبر

 از همه این‌ها که بگذریم، حالت دیگر مسیر جاده‌ای، استفاده از اتوبوس است. انواع مختلفی از آن هم برای سفر از مشهد به کیش وجود دارد که می‌توانید بر اساس آنچه که می‌خواهید انتخاب کنید. سفر با اتوبوس ارزان‌تر تمام می‌شود، اما همچنان محدودیت‌های خودش را دارد و جدای از آن، شما نمی‌توانید از شهرها و دیدنی‌های آن‌ها بازدید دلخواه خود را داشته باشید. سفر با اتوبوس هم تقریبا 18 ساعت زمان می‌برد.

بندر عباس
نمایی از بندر عباس

سفر با قطار از مشهد به کیش

یکی دیگر از راه‌هایی که برای سفر از مشهد به کیش وجود دارد، سفر با قطار است. نمی‌توان گفت که انتخاب قطار به عنوان بهترین مسیر زمینی مشهد به کیش لزوما کار درستی است؛ اما به هر ترتیب یکی از انتخاب‌ها برای سفر، انتخاب قطار مشهد بندر عباس است. محدودیت‌های ماشین نداشتن ،همچنان برای شما در این نوع از سفر نیز وجود دارد و باید برای آن برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. لازم به ذکر است که هزینه تهیه بلیط برای قطار، نسبت به هواپیما بسیار راحت‌تر است. 

برای تهیه بلیط مشهد به کیش قطارهای مختلفی وجود دارند، اما دو تا از بهترین انواع قطارها، قطار چهار ستاره و چهار تخته غزال در این مسیر است. همچنین توجه داشته باشید که مسافت طولانی بوده و باید بهترین و راحت‌ترین انتخاب را داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم که پیش از سفر، از تمامی خدمات قطاری که بلیط آن را تهیه می‌کنید، آگاه شوید. یکی دیگر از قطارهایی که می‌توان از آن استفاده کرد، قطار سه ستاره و شش تخته اپتیما است. برخی از شهرهایی که در مسیر خود از آن‌ها عبور می‌کنید، خراسان، یزد، بخشی از اصفهان، کرمان، هرمزگان و شهرهای دیگر هستند. فراموش نکنید، در سفر با قطار نیز شما ابتدا به بندرعباس می‌روید و سپس از آنجا باید خود را به یکی از سه بندری که گفته شد رسانده و پس از ان به جزیره کیش بروید.

سفر با قطار
سفر با قطار، از ایمن‌ترین و جالب‌ترین انتخاب‌ها

سخن آخر

این مطلب راهنمای سفر به جزیره کیش از مشهد بود و در آن از راه‌های مختلفی که می‌توان توسط آن‌ها خودتان را از شهر توریستی و زیارتی مشهد به جزیره کیش برسانید، نوشتیم تا بتوانید با در نظر گرفتن تمامی شرایط موجود و مؤلفه‌های مختلف، بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین سعی شد مقایسه اجمالی از نسبت قیمت‌ها با یکدیگر انجام شود تا از نظر هزینه‌ها هم بتوانید کنترل بیشتری روی سفر داشته باشید.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند