Close

معروف ترین نقاشیهای جهان در یک نگاه

4.4
از 96 رای
معروف ترین نقاشیهای جهان در یک نگاه
  • 10 فروردین 1390 00:00
  • 22
  • 195K

 بدون شک با برخی از این آثار آشنا هستید و آنها را در مکانهای زیادی دیده اید. آثار نقاشی که در پایین آورده شده است بعنوان معروف ترین نقاشیهایی تاریخ بشریت شناخته میشوند . البته اگر قرار باشد معروف ترین ها را یک جا جم کنیم شاید این لیست 10 تایی به 50 عدد هم برسد. با این حال نقاشیهای زیر جزء برترین و معروف ترین آثار تاریخ به حساب می آیند (برای مشاهده عکسها در سایز بزرگتر بر روی آنها کلیک نمایید):

مونالیزا
اثر: لئوناردو داوینچی
محل نگهداری: لوور، پاریس- 06-1503

monalisa مونالیزا لئوناردو داوینچی

این صورت با لبخند مرموزش خودش با هنر مترادف شده است و قطعا مشهورترین نقاشی ای است که همه مان می شناسیم و تقریبا تاثیرگذارترین پرتره در طول تاریخ نیز بوده است.

شب پرستاره
اثر: وینسنت ون گوک
محل نگهداری: موزه هنرهای معاصر، نیویورک، 1889

vangogh starry night شب پرستاره وینسنت ون گوک

بی شک این اثر هنری بهترین دوست داشتنی ها را به نمایش گذاشته و اما نوابغ را نیز به دردسر انداخته است. گویا هنرمند قصد داشته در طول نیم قرن یا بیشتر با استفاده پرمعنی اش از رنگ نوابغ و هنرمندان سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

گلهای آفتابگردان
اثر: وینسنت ون گوک
محل نگهداری: لندن، گالری ملی، 1888

van gogh sunflowers گلهای آفتابگردان وینسنت ون گوک

ون گوک بعد از ترک کردن زادگاهش هلند به قصد جنوب فرانسه برای تشکیل انجمن هنری، این گلهای آفتابگردان را نقاشی کرده است. او این اثر را برای تزئین اتاق خواب دوستش پل گوگن نقاشی کرد. ون گوک سال بعد یعنی سال 1889 کپی دیگری نیز از این نقاشی کشید و شاید هم کپی دیگری در سال بعدتر. کپی ها و نسخه های متفاوت دیگری از این تابلو نیز به شاگردان او نسبت داده شده است. این گلهای هنری معروف در قلبشان نمونه ساده ای از ایجاز زندگی را به نمایش می گذارند؛ آنها چرخه های متفاوت زندگی ما هستند، شکوفه های شاداب و باطراوت تا پژمردگی و نابودی...

موج نهم اثر: ایوان آیوازوفسکی 1850
محل نگهداری: موزه دولتی روسیه، سن پترزبورگ

oAlvazovsky موج نهم ایوان آیوازوفسکی

تابلوی موج نهم شاهکاری واقعی است. آیوازوفسکی در این نقاشی که تلاش شوم گروهی را برای نجات یافتن از امواج بی رحم اقیانوس نشان داده، به کمال تکنیکی ناب خویش دست یافته است. با وجود این قوی ترین بخش این کمپوزیسون در مرکز نقاشی قرار دارد که مرموز ترین و عرفانی ترین بخش و نمایش دهنده تشعشعات خورشید می باشد و به صحنه با طیفی از رنگهای قوی سبز و صورتی روشنایی بخشیده است. همچنین بارها از این نقاشی به اسم زیباترین نقاشی روسی نام برده شده است.

گالری علوفه
اثر: جان کنستابل 1821
محل نگهداری: گالری ملی، لندن

John Constable The Hay Wain گالری علوفه جان کنستابل

این تابلو به عنوان بزرگترین نقاشی بریتانیایی ارزشمند و مورد تقدیر واقع می شود، اما وقتی که برای اولین بار در سال 1821 در آکادمی سلطنتی نمایش داده شد (با عنوان: نیم روز)، در پیدا شدن خریدار ناکام ماند. ولی وقتی در فرانسه تئودور گریکالت این اثر را تحسین کرد بیشتر مورد توجه قرار گرفت. و بالاخره وقتی در یک سالن در پاریس همراه با تابلوهای دیگر کنستابل نمایش داده شد شور و هیجان بیشتری را برانگیخت (گفته شده که حضور داشتن نقاشی های دیگر کنستابل در این نمایشگاه یک هدیه برای گریکالت که خیلی زود و در همان سال فوت کرد، به شمار می آمده). در این نمایشگاه تابلوی گالری علوفه به طور قطع به عنوان برنده مدال طلایی که توسط چارلز ایکس از فرانسه اهدا می شد انتخاب شده بود. آثار کنستابل در این نمایشگاه تحت تاثیر و الهام گرفته از نقاش های فرانسوی مثل اوژن دلاکروا بود.

برج بابل
اثر: پیتر بروگل مهتر 1563
محل نگهداری: موزه کانستیستوریس، وین

Babel گالری علوفه جان کنستابل

موضوع این نقاشی سازه برج بابل است؛ در کتاب مقدس آمده که این برج ساخته دست بشر برای رسیدن به بهشت بوده. بروگل در نشان دادن معماری برج بابل با طاق ها بیشمار و نمونه های دیگر از مهندسی رومی، عمدا کلسئوم روم را تداعی کرده است. هدف او از این نقاشی این بوده که خطرات غرور بشر و شاید هم زیانبار بودن عقلانیت کلاسیک در مواجه با الاهیت را نشان دهد.

تمرر جنگجو به آخرین لنگرگاهش کشیده می شود تا از هم باز شود
اثر: جی.ام.دبلیو. ترنر 1838
محل نگهداری: گالری ملی، لندن

Turner Joseph Mallord William The fighting Temeraire  تمرر جنگجو به آخرین لنگرگاهش کشیده می شود تا از هم باز شو جی.ام.دبلیو. ترنز

در مهم ترین بخش نقاشی، یعنی کشتی جنگی قدیمی، ترکیب بندی اثر غیر عادی است، که در سمت چپ تصویر جا داده شده یعنی جایی که بر شکوه و جلال اثر تاکید می شود و اکثر رنگهای شبح گونه آن در گوشه ای از مثلثی قرار گرفته است که در دو گوشه دیگر آن آسمان آبی و همچنین مهی که به سوی آسودگی خیال پیش می رود، قرار دارد. زیبایی قایق کهنه در کنتراست قوی و رنگهای سیاه و چرکین قایق با بخارهایی نمود پیدا می کند که به سرعت از روی سطح دریاچه بلند می شود؛ "مثل بخار آب". در سال 2005 این نقاشی به عنوان عالی ترین اثر هنری در گالری هنر بریتانیا انتخاب شد.

گشت شبانه
اثر: رامبرانت وان رین 1642
محل نگهداری: آمستردام، Rijksmuseum

rembrandt night watch  رامبرانت وان رین  گشت شبانه

از این نقاشی به عنوان بهترین کار رامبراند نام برده شده است، چرا که این اثر تمام الگوهای نقاشی را شکسته تا حدی که تمام نقاشان چهره آن دوران از خلق این اثر ابراز نگرانی و ناراحتی کردند. این نقاشی به تازگی به نمایش گذاشته شده و به عنوان یکی از بهترین آثار اروپای شمالی به بازدیدکنندگان ارائه می شود.

خوک چران، بریتانی
اثر: پل گوگن 1888
محل نگهداری: موزه هنر شهر لس آنجلس

The Swineherd Brittany پل گوگن خوک چران، بریتانی

گوگن یکی از نقاشان پیشرو پست امپرسیونیست به شمار می آید. این نقاشی رنگین نسبت به نقاشی های دیگر گوگن به سبک پخته خاص خودش فضاهای رئال بیشتری دارد. "خوک چران" با کشاورز و خوکهایش و پس زمینه ای از خانه های کوچک روستایی و آسمان، از پیش زمینه ای متفاوت برخوردار است. رنگهای قوی و تکه تکه یکی از سبکهای خاص و متعلق به گوگن است.

دو خواهر (روی تراس)
اثر: پیر آگوست رنوآر 1881
محل نگهداری: موسسه هنری شیکاگو

Pierre Auguste Renoir  دو خواهر  روی تراس پیر آگوست رنوآر

تجلیل از زیبایی بهار و پیمانهای دوران جوانی، در تابلوی دو خواهر (روی تراس) سبک تکنیکی و کمپوزیسیون درست، نمایش هنرمندانانه رنگهای لرزان باطراوت به خوبی مشهود است. اکثر تصاویر نقاشی در اندازه واقعی قضایی سطحی را در جلوی تراس اشغال کرده اند؛ و در پشت آنها فضایی پرنشاط و پر از برگ مورد توجه قرار می گیرد که به نحو بسیار شدیدی روی فرمها و شکلهای نقاشی شده فوکوس می کند. صورت دو دختر به شدت بر اصول نقاشی جدید رنوآر تاکید داشته و آن را آشکار می کند و رنگ صورتها تحت تاثیر سایه ها یا بازتابها قرار نگرفته است. رنگ چشمهای دختر کوچک بسیار شفاف و واضح، به رنگ آبی ترانسپورانت و شفاف، ما را به تماشا کردن جهان با نگاهی تازه و از دید چشمانی بی گناه دعوت می کند.

پست مرتبط :

گرانقیمت ترین نقاشیهای تاریخ بشریت


مطالب مرتبط

نظرات کاربران (22 نظر)

× در حال پاسخ به:

حمید 13 تیر 1399 ساعت 11:51

سلام من یه نقاشی دارم برای ۳۰۰ سال قبل از پدر بزرگم ارث رسیده اسم نقاش هم هست ولی نمیدونم چیه
کسی هست راهنمایی امرکنه

منصور 26 خرداد 1399 ساعت 02:45

عالبیه

مهدی احمدی 17 بهمن 1398 ساعت 13:36

نقاشی های معروف هر کدام در زمانی از تاریخ بوجود آمده و هر کدام موجب شناختن تاریخ آن زمان و نظریه و افکار نقاش میشود. ولی نقاشی و عالم هنر ‍‍‍‍‍‍بایانی ندارد و یک خط روی بوم یا روی کاغذ میتواند معناهای متفاوتی را داشته باشد. نقاشی باید انسان و بیننده را به صحنه آن نقاشی ببرد و در آن نفس بکشاند و در آن زندگی کند تا معنای آن را بفهمد. نقاشی فقط خط های خوشگل و رنگ های شگفت انگیز نیست . بلکه این افکار انسان است که موجب شکیل تر شدن نقاشی میشود . برای مثال نقاشی مونالیزا با نقاشی برج بابل خیلی فرق میکند. در نقاشی و چهره بردازی مونالیزا اثر باتوجه به فکر نقاش کشیده شده است و شاید مونالیزا مصداق خارجی نداشته باشد. ولی برج بابل به عنوان سند تاریخی محسوب میشود و به تاریخ کمک میکند تا اسناد خود را از نقاشان آن زمان جمع آوری کند. و به همین علت است که نقاشی برج بابل با بیشترین جزییات کشیده شده است و شاید این نوع نقاشی ها یک یا دوسال به طول بیانجامد. چون نقاش میخواهد بیننده را به آ» زمان ببرد و در آن جا بگرداند و احساسات خود را به بیننده نشان دهد و شهرت خود را بفهماند. هر چقدر ان نقاشی ها خوب و معروف باشند دنیای هنر عالمی است که بایانی ندارد.

زهرا 23 آبان 1398 ساعت 21:41

من چیزی سر در نیاوردم شاید چون نقاس نیستم ولی برج بابل به نظرم وحشتناک حوصله بخواد تا مهارت

ملیسا 19 مهر 1398 ساعت 21:35

این نقاشی ها پر از معنا هستن اثر های ون گوک عالییین

حامد 18 تیر 1398 ساعت 01:35

بنظر من تو زمان خودشون همه خوب بودن ولی الان از بین این ها نقاشی موج نهم روسی واقعا خیره کننده ست. ناگفته نمونه برخی هنرمندان خودمون هم فرصت خودنمایی در گالری های بین المللی رو نداشتن وگرنه حتما مورد استقبال قرار میگرفتند. مثل آثار استاد فرشچیان و...

فاطمه جلال 10 بهمن 1397 ساعت 13:03

سلام ، ببخشید تابلوهایی نظیر پاسور باز ، شاعر جوان و اینطور نقاشی های فرانسوی اثر کیه و اسم بین المللیشون چیه

فقط من 28 شهریور 1397 ساعت 12:54

عالی من دوست دارم وقتی نقاشی یاد گرفتم اینارو بکشم

مولود 18 دی 1396 ساعت 08:52

نقاشیاشون فوق العاده بودن????

Zahra.t 5 خرداد 1396 ساعت 03:20

بعضیا هرچیزی رو که نمیدونن مسخره میکنن....
بسیار عالی بودن...

@yas#[email protected] 5 خرداد 1396 ساعت 03:17

خیلی خوب وجالب بود
اگه میشه از اثار نقاشان ایرانی هم استفاده کنید
ممنون

مائده 5 خرداد 1396 ساعت 03:15

واقعا زیبا بودند....ولی از دوتاشون سر در نیووردم...
من هم آرزو دارم روزی تابلوهام معروف بشن..
از کارای ونگوگ بیشتر خوشم اومد.
و اون کسانی که این کارای زیبا رو دوست ندارن بهتره که کلا نبینید چشاتون باباقولی میشه،از این کارای هنری سر در نمیارید مخ تون هنگ میکنه...جای تاسف دارین

محدثه 5 خرداد 1396 ساعت 03:13

موافقم

آفرین

خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ 5 خرداد 1396 ساعت 03:06

خیلی مسخره بودن

فاطمه 5 خرداد 1396 ساعت 03:02

خیلی زیبا بودند ممنونم باز هم از این نقاشی های زیبا بگذارید امیدوارم روزی برسه که من هم بتونم از این نقاشی ها بکشم.

مشاهده نظرات بیشتر