نراق شهر تاریخی گمشده

4.5
از 19 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
نراق شهر تاریخی گمشده + تصاویر
آموزش سفرنامه‌ نویسی
03 اردیبهشت 1397 10:00
13
13.6K

درود به همه دوستان، یکسری عکس به عنوان سفرنامه برای سفری که به نراق داشتیم آماده کردم، این سفرنامه دارای 55 عکس هست که به جز چند عکس غار چال نخجیر بقیه رو خودم گرفتم. البته عکس‌ها ممکنه خیلی حرفه‌ای نباشند اما برای اینکه به صورت مجازی به نراق سفر کنید بد نیست. پیش از شروع باید بگویم که چرا اسم این سفرنامه را نراق شهر پنهان گذاشتم چون از نظر من و با تجربه‌ای که داشتم واقعا زیبایی‌های این شهر از چشم‌ها پنهان مانده و بد نیست بیشتر در مورد آن بدانیم.

چون سفر ما یک روزه بود (از تهران به نراق) سفرنامه به صورت روزانه تهیه نشده است و کلیه بخش‌های سفرنامه در یک مطلب گردآوری شده است.

اگر تهرانی باشید برای رفتن به نراق یک روز کافی است. البته اگر علاقه‌مند به سفرهای یک‌روزه هستید. خوب برای شروع باید از استان تهران خارج شده و به استان قم وارد شوید.

اینجا مسجد اهل بیت هست ورودی استان قم، زمانی که شما وارد استان قم می‌شوید دست چپ بعد از عوارضی می‌تونید این مسجد رو مشاهده کنید.

 

روبروی همان مسجد طبیعت سرسبز و زیبایی است که می‌توانید صبحانه را اینجا میل کنید. اگر صبح زود راه افتاده باشید می‌توانید نراق را یک روزه بروید و به تهران برگردید. اینجا آلاچیق هم هست برای اینکه راحت بتوانید صبحانه میل کنید و بین راه کمی استراحت کنید.

اولین جایی که پیشنهاد می‌کنم حتما سر بزنید، غار زیبای چال‌نخجیر است. مسیری که در تصویر مشاهده می‌کنید مسیر ورودی چال‌نخجیر است. این غار زیبا جذابیت‌هایی دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

این هم کوه‌های بالای چال‌نخجیر هست که بسیار زیبا بودند و آدم از دیدنشان واقعا لذت می‌برد. نرسیده به نراق دست‌چپ باید بروید به سمت چال نخجیر و برای بازدید هم باید کمی در صف انتظار بمانید و بلیط تهیه کنید. (هزینه مختصری حدود 3 هزار تومان داشت)

اگر رو به تابلو چال‌نخجیر به سمت شمال ایستاده باشید سمت چپ یعنی سمت غرب را که نگاه کنید این قله زیبا را می‌توانید ببینید که واقعا جذاب است.

این غار که تقریبا 95 درصد آن آهک است، بسیار زیباست. 12 کیلومتر طول غار است که فقط 1200 متر قابل حرکت و مشاهده بود، فوق العاده زیباست آن‌نقدر زیباست که نمی شود چیزی در موردش گفت و باید حتما بروید و ببینید تا زیبایی واقعی آن را درک کنید. من در این سفرنامه فقط سعی در معرفی این زیبایی‌ها دارم. این غار 7 میلیون سال عمر دارد و هنوز هم زنده است و عکس‌برداری از آن ممنوع شده چرا که موجب توقف رشد آن خواهد شد.

کوه‌های مسیر فوق‌العاده زیباست و هر طرف را که نگاه کنید یک کوه زیبا را می بینید، این عکس را در مسیر و در حرکت گرفتم.

آسمان نراق فوق‌العاده صاف و زیباست و اگر در یک روز آفتابی به آنجا بروید می‌توانید از دیدن ابرهای آسمان صاف لذت ببرید.

این عکس نشان می‌دهد که به محل رستوران نزدیک شده‌ایم و قرار است غذا بخوریم. در ادامه سفرنامه محلی مناسب برای خوردن ناهار معرفی شده است. اما قبل از آن به چند عکسی که توسط راهنمای غار چال‌نخجیر گرفته شده است و با هماهنگی برای بنده ارسال کردند توجه نمایید. امکان عکس برداری توسط بنده به علت آسیب‌ دیدن غار نبود.

11.jpg

12.jpg14.jpg13.jpg15.jpg

چال به معنی جایی که پایین‌تر از سطح زمین است، برای اینکه این غار در عمق زمین قرار گرفته چال را برای اول اسم آن در نظر گرفته‌اند. اما نخجیر به معنی شکارگاه هست و چون اینجا در زمان قدیم برای سران منطقه محل شکار بوده است و شکارچیان ماهر سعی می‌کردند شکارها رو بیارن اینجا تا سران منطقه بتوانند راحت آن‌ها را شکار کنند به همین دلیل بخش دوم اسم این غار نخجیر نام‌گذاری شده است. به این ترتیب اسم کامل آن چال‌نخجیر در نظر گرفته شده است.

16.jpg

خوب، برگردیم به بحث شیرین ناهار، اگر مثل ما اطلاعات نداشته باشید احتمالا بعد از خستگی راه و دیدن چال‌نخجیر دوباره به سمت دلیجان بر نمی‌گردید و به سمت نراق حرکت می‌کنید به امید خوردن یک ناهار داغ و خوشمزه اما باید بگویم که بهتر است از اطلاعاتی که ما در اختیارتان قرار می‌دهیم نهایت استفاده را برده و به سمت دلیجان برگردید چون رستوران‌های بهتری خواهید یافت. عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید مربوط به یک رستوران سنتی در دلیجان است که می‌توانید از آن برای خوردن ناهار استفاده نمایید.

17.jpg

وقتی به یک شهر تاریخی سفر می‌کنید احتمالا خوردن غذاهای قدیمی ایرانی می‌تواند لذت‌بخش‌تر باشد. برای همین ما بین همه غذاهای موجود دیزی سنگی با نان داغ را انتخاب کردیم.

18.jpg

نان تازه که از تنور داغ درآمده بود و رنگ و طعم فوق‌العاده‌ای داشت.

19.jpg

در کنار دیزی سنگی که با سرعت نسبتا خوبی برای مهمانان آماده شده بود و کاملا هم جا افتاده بود.

20.jpg

گفتم از امکانات دوربین استفاده کنم و یک نمای نزدیک‌تر هم از دیزی سنگی بگیرم و برای دوستان در سفرنامه قرار بدم که لذت دیدن را ببرند تا امید به خدا خودشان راهی سفر شوند و لذت خوردن دیزی سنگی شهر دلیجان را هم بچشند.

21.jpg

این گل را گذاشتم که هم طبیعت زیبای نراق در فصل بهار را ببینید و هم شاد بشوید و پر انرژی برای بخش بعدی تصاویری که در سفرنامه قرار است مشاهده کنید و از آن لذت ببرید و بیش‌تر با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی نراق آشنا شوید.

22.jpg

وارد شهر نراق که شدید می‌توانید سمت خانه‌های قدیمی که خیلی از آن‌ها هنوز هم داخلش زندگی جاری است، حرکت کنید. این یکی از خانه‌های قدیمی نراق است که در فصل بهار دارای شکوفه‌های زیبای بهاری است.

23.jpg

درب قدیمی همان خانه، واقعا خانه‌های قشنگی هستند، بهتر از آن بچه‌های محصلی هستند که بدون دریافت هزینه برایتان توضیح می‌دهند و نوبتی جایشان را عوض می‌کنند و تاریخ شهرشان را حفظ می‌کنند. اکثر مردم این شهر به بخش جدید شهر رفته‌اند اما در تعطیلات عید و تابستان بچه‌ها به بخش قدیمی بر‌می‌گردند و مردم را راهنمایی می‌کنند.

24.jpg

این هم نمای داخلی درخت و شکوفه‌هایش که بسیار جذاب بودند. متاسفانه نگهداری چندانی از این خانه‌های قدیمی نمی‌شود و خود مردم شهر هستند که در حال نگهداری و بازسازی و مرمت شهر و بناهای تاریخی هستند.

25.jpg

و این هم نمای داخلی خانه، مشاهده می‌کنید که نیاز به بازسازی و مرمت حرفه‌ای این بنا کاملا مشهود است ولی متاسفانه تا روزی که ما آنجا بودیم و با مردم شهر صحبت می‌کردیم خبری از بازسازی منسجم و برنامه‌ریزی شده نبود.

26.jpg

اما اگر خواستین اینجا را پیدا کنید اسم‌ آن منزل علمای شهر نراق ملا احمد و ملا محمد مهدی نراقی است. تعجب نکنید که این چرا با این قلم (فونت) ساده است چون این‌ را هم بچه‌های آن‌جا روی یه برگه چاپ کرده (پرینت گرفته) بودند.

27.jpg

بادگیرها را شاید در یزد دیده باشید، اما بادگیرهای نراق هم در آسمان آبی این شهر دیدنی است. گرفتن عکس از ارتفاع پایین از باد گیرها کار ساده‌ای نبود.

28.jpg

این هم یک نمای دیگر از بادگیرهای زیبای نراق که سعی کردم سهم بیشتری را به آسمانش بدهم.

29.jpg

منازل دیگری هم هست در نراق، فقط برای اینکه اسامی آن‌ها را شنیده باشید این عکس‌ها را گذاشتم که ببینید و بتوانید آن‌ها را پیدا کنید. از بچه‌های مدرسه‌ای بپرسید حتما راهنما‌يی‌ می‌کنند.

30.jpg

نمای بیرونی یکی دیگر از منازل تاریخی نراق، فقط حیف که به این خانه‌ها رسیدگی نمی‌کنند و کم‌کم در حال خراب شدن هستند. واقعا جای تاسف داره که جاذبه‌های گردشگری خوبی مثل نراق و خانه‌های سنتی آن داریم اما کمتر دیده شده‌اند.

31.jpg

نمای یکی از پنجره‌ها یا نورگیرهای این منازل که واقعا به سبک جالبی طراحی شده بودند.

32.jpg

داخل این منازل پر بود از درخت‌ها و شکوفه‌ها، یکی از درخت‌های پر‌شکوفه را لنز دوربینم گرفت :)

33.jpg

نمای راهروی ورودی منزل رفیعی‌ها، تقریبا بهترین خانه تاریخی نراق بود و خود نراقی‌ها می‌گفتند که آن خانه برای پولدارهای آن زمان بوده است.

34.jpg

پایین حیاط منزل رفیعی‌ها بهارخواب و آب انبار بود، در واقع آب انبار زیر بهار خواب بود و بهار خواب در موقعیتی قرار داشت که واقعا در فصل بهار و روز آفتابی هم خنک‌خنک بود.

35.jpg

این هم نمای بهارخواب با سفره هفت‌سینی که به مناسبت عید آماده کرده بودند واقعا جای آرام و قشنگی بود.

36.jpg

و اما آب انبار که در پایین‌ترین قسمت منزل تاریخی رفیعی‌ها قرار داشت، واقعا طراحی و معماری این ساختمان در آن زمان عالی بوده و آدم از این طراحی لذت می برد.

37.jpg

در زمان قدیم برای روشنایی اتاق‌ها از فانوس استفاده می‌شد. ساکنین این خانه سعی کردند که همچنان همان ریتم را حفظ کنند.

38.jpg

مسیری که آب قنات به حوضچه پایین خانه می رسید را می‌توانید اینجا ببینید، واقعا تفکر معماران آن زمان ستودنی است.

39.jpg

این هم یک نمای نزدیک‌تر از مسیر عبور آب از قنات به سمت حوضچه پایین منزل که می‌توانید در آن جزئیات بیشتری را مشاهده نمایید.

40.jpg

یک امکانی در دوربین‌های جدید هست به نام چشم ماهی یا فیش آی، همه‌جا نمی شود از آن استفاده کرد اما بعضی وقت‌ها می‌شود عکس‌های خوبی با این امکان گرفت، این‌هم نمای حوضچه پایین منزل از دید چشم ماهی ...

41.jpg

درب و پنجره‌های قدیمی، طراحی زیبای آن‌ها و از همه مهم‌تر هارمونی رنگ را می‌توانید در این عکس ببینید واقعا تعجب بر انگیز است ... حتما یک سر به نراق بزنید.

42.jpg

دیدن ابزارها و وسایل روی تاقچه‌های اتاق‌های این منازل هم خالی از لطف نیست.

43.jpg

جالب اینکه تو خیلی از شهرها برای چیدمان هر یک از این تاقچه‌ها کلی برنامه‌ریزی می‌شود، اما متاسفانه نراق هیچ‌گونه حمایتی را به خودش نمی بیند و این چینش‌ها دستی و شاید بدون هیچ برنامه‌ای است.

44.jpg

بعضی از وسایل قدیمی دیدنشان هم لذت بخش است، مثل همین‌هایی که در این تصویر می‌بینید.

45.jpg

یک وقت‌هایی ترکیب‌های رنگی در کنار هم جذابیت‌های عجیبی را ایجاد می‌کنند، نگاه به این تصویر حس خیلی خوبی را در من ایجاد کرد، سعی کردم جوری عکس بگیرم که این حس منتقل بشود.

46.jpg

یادش به خیر شاید تا چند سال پیش خانه مادربزرگ‌هایمان هم همین شکلی بود، صفایی داشت قدیم‌ها ...

47.jpg

صندوقچه و فانوس امروز شده‌اند دو نماد شناخته شده از قدیم ندیم‌ها، اما یک روزهایی پر‌کاربرد بودند. به هر حال زمان در گذره و کاری هم نمی‌شود کرد.

48.jpg

این فضا روح زندگی را در من زنده می‌کرد، خواستم ثبتش کنم که شما هم بتوانید لذت ببرید ...

49.jpg

این خانه هر جایش را که نگاه می‌کردی عالی بود، یک زیر زمین داشت که در آن وسایل قدیمی را چیده بودند. این‌ها را ببینید واقعا قشنگ و زیبا هستند.

50.jpg

می‌توانید یک نمای بسته‌تر از وسایل داخل زیر‌زمین را مشاهده کنید. البته پیشنهاد من سفر به نراق و دیدن این همه زیبایی از نزدیک است.

51.jpg

اگر به دنبال دیدن نمای خاص‌تر از وسایل داخلی زیرزمین هستید پیشنهاد می‌کنم عکس بالا را از دست ندهید که بسیار زیبا بخشی از زیرزمین این منزل قدیمی را نشان می‌دهد.

52.jpg

دو نمای خاص هم هست از همین خانه گرفته شده است. زمانی که قصد خروج از خانه را دارید می‌توانید این دو نما را ببینید. بالای بالکن که باشید این نما را به راحتی می‌توانید ببینید ... و نمای دیگر را در عکس بعدی می‌توانید مشاهده کنید.

53.jpg

یک وقت‌هایی دیدن یک سری نماها از کادر بسته‌تر خیلی جذاب است، این‌هم نمای حیاط از بالکن منزل تاریخی رفیعی‌ها به عنوان آخرین عکس از این خانه، وقتی از این خانه بیرون بروید می‌توانید مدرسه‌ای را مشاهده کنید که در ادامه داستان این مدرسه را برای شما خواهم گفت.

54.jpg

خوب خونه‌ها که تموم شد حالا می‌رویم سراغ یک بخش جذاب دیگر از شهر تاریخی گمشده نراق، روبروی همین خانه یک مدرسه هست که در یک سالی شهاب سنگ به سقفش اصابت کرده است. کلا نراق جای جالبی بود همه چیز را در کنار هم دارد و شما می‌توانید در یک سفر یک روزه از آن لذت ببرید. این مدرسه محل سقوط شهاب‌سنگ آسمانی بوده که هنوز هم فضایش حفظ شده و بچه‌های مدرسه‌ای آن‌جا را باز نگاه داشته‌اند، تا در ایام عید مسافرین بتوانند آن‌ را ببینند.، راستی اینجا اسکان هم داشتند برای مسافرین نوروزی و شما می‌توانید در صورت لزوم از اسکان مسافرین این مدرسه استفاده کنید.

55.jpg

این‌هم سقف نمازخانه مدرسه است که شهاب سنگ اینجا سقوط کرده ولی پایین آن را صاف کرده بودند و فقط بالا‌ آن را به این شکل نگاه داشته‌اند.

بعد از دیدن مدرسه بایستی به سمت تهران برگردید اما قبل از خروج از نراق حتما به دست چپ دقت کنید. یک درب بزرگ و یک تو رفتگی می‌بینید که در ابتدا احساس می‌کنید بخشی از شهر قدیمی است که تخریب شده است. اما بهتر است وارد این خرابه شوید چرا که زندگی سنتی همچنان در این بخش جاری است. خانه‌های کاملا قدیمی با امکانات روستایی و یک مسجد زیبا به همراه برخی از ابزارهای قدیمی بخش پایانی سفر ما بودند.

امیدوارم که سفر نراق برای شما هم پیش بیایید و با یک همت و عزم کامل یک سفر یک روزه خوب در نراق داشته باشید. به ما که بسیار خوش گذشت و یک روز به اندازه چند روز برایمان ارزشمند بود.

نویسنده : mohsen semsarpour

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.