سفر به سرزمین نخل و شالی ( سفرنامه طبس و حومه )

4
از 38 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
سرزمین نخل و شالی ایران کجاست؟+ تصاویر

09.jpg

ابتدای فهرست اقلام مورد نیاز سفر ، قبل از هر چیزی یادداشت کرده بودم " آب به مقدار زیاد ! " و اولین چیزی را هم که آماده کرده بودم تا داخل صندوق عقب خودرو بگذارم 3 شِل آب معدنی بود ! خانم جان هم وِردِ زبانش شده بود " آب برداشتی ؟ آب یادت نره ! " و برای اینکه خیالش را راحت تر کنم دو بطری کوچک آب هم برای جاساز کردن در کوله پشتی برداشتم . مضاف بر اینها ، مادر زن جان گرامی هم یک کلمن پر از یخ برایمان گذاشته بود تا زمانی که یخ است از سرمایِ آن استفاده کنیم و زمانی هم که آب شد از آبَش ! خلاصه تمام ذهنمان را مسئله آب درگیر کرده بود . در شهر خودمان با این همه آبادانی " آب هست اما کم است " در کویر دیگر وضعیت آب چطور باشد خدا می داند ! البته حق داشتیم اینطوری فکر کنیم . مقصد گردشگری مان روی نقشه ایران درست کنار کویر بود ! در دلم دعا میکردم حداقل عکسهای اینترنتی صداقت داشته باشند و زیبایی های طبس را غُلُو نکرده باشند و الا این همه راه را بیهوده می رفتیم !

به هرحال با تمام دل مشغولی ها و تردید ها و احتیاط های لازم ، عازم طبس شدیم . بعد از وارد شدن به طبس و دیدن روستاهای اطراف ، هر از گاهی با لبخند به خانم جان نگاه می کردم و می گفتم : " عجب زیره ای به کرمان آوردیم !! "

00.jpg

 

راه تو را می خواند

طبس بزرگترین شهرستان استان خراسان جنوبی است و حدود 550 کیلومتر با مشهد و 800 کیلومتر با تهران فاصله دارد .

01.jpg

02.jpg

 

بهترین زمان سفر به طبس اوایل بهار و سه ماهه پاییز است . سفر ما در هفته آخر تابستان که مصادف شده بود با دهه اول محرم ، آغاز شد . خیلی قبل ، زمانی که هنوز فکر سفر به طبس به جانم نیوفتاده بود ، تنها چیزی که با شنیدن نام طبس به ذهنم می رسید داستان حماسی طوفان شن و شکست خوردن عملیات نظامی آمریکایی ها در کویر برای آزادسازی گروگانهایشان بود ! اما بعد از اینکه قصد سفر کردم و به دنبال اطلاعات و پیدا کردن جاذبه های گردشگری این شهر افتادم متوجه شدم طبس فراتر از شن و کویر ، حرفهای زیادی برای گفتن و چیزهای زیادی برای نشان دادن به گردشگران دارد .

03.jpg

04.jpg

جاذبه های گردشگری اطراف طبس که در برنامه ما قرار داشت .

 

چمدانها را بستیم ، کوله ها را به دوش انداختیم ، بند کفشها را محکم کردیم و سفر جدیدی را آغاز کردیم ...

 

ماسوله کویر

سفر ما از صبحِ زودِ روزِ دوشنبه 26 شهریورماه آغاز شد . طبق برنامه ریزی هایی که انجام داده بودیم قرار بود این سفر 4 الی 5 روزه باشد ( بستگی به شرایط ) و در نهایت در روز پنجشنبه یا جمعه به مشهد برگردیم . بر اساس همین برنامه ریزی ها و با توجه به اینکه اصلا و ابدا دوست ندارم در تاریکی شب پشت فرمان و در حال رانندگی باشم ، باید صبح خیلی زود حرکت می کردیم و یکراست به سراغ روستای نایبند می رفتیم و پس از صرف ناهار مسیر را برمیگشتیم و قبل از تاریکی هوا به طبس می رسیدیم . همانطور که در نقشه های بالاتر مشاهده کردید ، فاصله سه راهی دیهوک تا روستای نایبند حدود 130 کیلومتر و فاصله روستای نایبند تا طبس حدود 200 کیلومتر می باشد . راهی بس طولانی در پیش داشتیم ، پس پشت فرمان دل به راه دادیم و چشم به جاده دوختیم ...

05.jpg