Close

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

4.6
از 5 رای
راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر + تصاویر
  • 31 شهریور 1395 12:00
  • 0
  • 2.9K

سفر! حتی فکر کردن به آن تداعی کننده چشم اندازی از استراحت کردن در کنار استخر، خوراکی ها و غذاهای خوشمزه و سواحل زیبا می باشد. در حالیکه سفر کردن به مکانی جدید همواره جالب توجه بوده، سعی در خوردن غذاهای مناسب و سالم ماندن در سفر چالشی بزرگ برای همگان است.

خنده دار است اما شما به ندرت در مورد سندروم بعد از سفر چیزی می شنوید. این سندروم مشکلاتی از قبیل آفتاب سوختگی، موهای آسیب دیده از کلر و 5 کیلو اضافه وزن را دربر می گیرد.

دست رد زدن به کیک های براونی خوشمزه یا غذاهای سرخ شده و تقریبا هر خوراکی دیگری در سفر کار مشکلی است. مهم این است که ما تلاش کنیم خوراکی های سلامتی را وارد بدن خود کنیم چرا که در پایان یک روز پرمشغله، غذای واقعی به بدن کمک می کند که عملکرد مناسب خود را حفظ کرده و به ما انرژی بدهد.

به هر حال در طول سفر، رها کردن رژیم های غذایی سالم و مقوی خانه و جایگزین نمودن آنها با غذاهای ناسالم و پرکالری بسیار آسان است. در حقیقت چالش اصلی اینجاست که چگونه در برابر وسوسه ی غذاهای ناسالم مقاومت کنیم. در ادامه راهکارهایی را به شما ارائه می دهیم: ‏

1- برنامه ریزی

‏برنامه ریزی غذایی یکی از بهترین کارهایی است که شما می توانید برای حفظ سلامت خود در سفر انجام دهید. در این زمینه می توانید از اپلیکیشن های مختلف نیز بهره ببرید. زیبایی برنامه ریزی غذایی در این است که شما گوشی تلفن خود را همیشه همراه دارید و می توانید از غذاهای محلی (مانند غذاهای دریایی و ...) منطقه ای که به آن سفر می کنید نیز در برنامه ریزی خود استفاده کنید. با برنامه ریزی مناسب علاوه بر خوردن غذاهایی سالم، می توانید در بودجه صرفه جویی نموده و از اسراف نیز پرهیز کنید. ‏

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

2- میان وعده های سالم آماده کنید.

فرقی نمی کند که مقصد شما در فاصله ی کوتاهی قرار گرفته یا به عنوان مثال 3 ساعت با هواپیما فاصله دارد، به هر روی داشتن میان وعده های سالم و فاسد نشدنی می توانند فرق بین غذاهای فرآوری شده ی فرودگاه ها و یک گزینه ی تازه تر باشد. بیشتر هتل ها صبحانه ی قاره ای را در کنار غذاهای عمل آوری شده ای همچون غلات و شیرینی ارائه می دهند و به همین علت داشتن گزینه های بهتر در دسترس می تواند در اوقات صبح های ما صرفه جویی کرده و ما را از احساس نامطلوب بعد از صرف صبحانه نیز برهاند.

برخی از میان وعده های سالمی که می توانید در طول سفر همراه داشته باشید عبارتند از سیب، موز، مخلوط (بادام، تخم آفتابگردان، کرنبری خشک شده و کشمش)، انرژی بارهای از قبل تهیه شده، انواع مختلفی از کره ی بادام، کره ی گردو و کره ی نارگیل برای سرو کردن در کنار میوه های تازه و به همراه بردن اسموتی، چای سرد گیاهی و نوشیدنی های سالم دیگر در بطری های عایق چندبار مصرف.

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

3- تصور کنید که مشغول غذا خوردن در خانه هستید.

بیشتر مردم فکر می کنند که سفر زمانی برای نادیده گرفتن عادات غذایی نرمال، محدودیت های بودجه و صرف هزینه های سرسام آور برای خوردن غذاهای فرآوری شده در رستوران های گران قیمت است. نکته ی قابل توجه اینجاست که اگر در خانه غذایی نمی خورید، در سفر نیز باید از آن اجتناب نمایید. اما گفتن این حرف از عمل کردن به آن به مراتب راحت تر است.

یکی از دلایلی که بیشتر خانم ها در تعطیلات تمایل به خوردن غذای بیرون دارند این است که می خواهند حتی چند روزی از پخت و پز فراغت یابند. غذاهای از پیش آماده شده می توانند کمک زیادی در این مورد باشند. ضمن اینکه با انتخاب های سالم تر و آگاهانه تر دور ریز غذاها در رستوران ها نیز کمتر می شود. بنابراین به جای اینکه به سفر به عنوان زمانی برای خوردن غذاهای ناسالم نگاه کنید، با برنامه ریزی درست مانند رژیم نرمال و سالم خود را همیشه حفظ کنید.

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

4- همچنان از مصرف شکر پرهیز کنید (یا آن را به یک روز محدود نمایید).

هرچند قوانین مهم هستند اما آنچه اهمیت دارد این است که چگونه قانونی را شکسته یا به آن انعطاف دهید بدون اینکه به طور کامل از مسیر منحرف شوید. اگر می خواهید پس از یک روز طولانی بازدید یا دراز کشیدن زیر آفتاب ناپرهیزی کنید، از آن یک رویداد جالب بسازید و روز مناسبی (مانند روز آخر سفر) را نیز انتخاب کنید. به هر روی، اگر چنین ناپرهیزی را به عادت تبدیل نکنید اتفاقی برای شما نخواهد افتاد.

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

5- پیک نیکی ترتیب دهید.

هیچ چیزی به اندازه ی جمع کردن سبدی پر از خوراکی های خوشمزه و چمباتمه نشستن روی یک پتو به سمت منظره ای زیبا در سفر جذابیت ندارد. به جای رفتن به یک رستوران محلی، به مغازه ی مواد غذایی بروید و اجازه بدهید کودکانتان آنچه را که تمایل دارند بخورند انتخاب کنند (البته تایید نهایی با شماست). این دقیقا مانند غذا خوردن در منزل است با این تفاوت که بین خوردن سالادها و ساندویچ های خوشمزه، کودکان می توانند به بازی فوتبال پرداخته و در عین حال مقداری ویتامین دی نیز جذب کنند.

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

6- دچار استرس نشوید!

آیا از قطار غذاهای سالم که پر از آنتی اکسیدان، ویتامین، مواد معدنی و پروتئین است جا مانده و تصمیم گرفته اید که که شیرجه ای سریع در سبد خرید مواد غذایی فرآوری شده بزنید؟ خوب که چه؟ تعطیلات زمانی است که به استراحت پرداخته و بانشاط شوید نه اینکه خودتان را با شمردن تک تک کالری ها دیوانه کنید. اگر به رژیم خود وفادار نماندید، خود یا کودکانتان را عذاب ندهید. سعی کنید که بهترین انتخاب های غذایی را داشته و بالاتر از همه، از تمام لحظات سفر لذت ببرید.

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفر

راهکارهایی برای تغذیه سالم در سفرمنبع : wellnessmama

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

آذر 5 خرداد 1396 ساعت 03:14

من که ترجیح میدم همون سندروم بعد از سفر رو تجربه کنم تا اینکه غذای از پیش آماده بخورم
اصلا 30 درصد ماجراجوییها درسفر مربوط به امتحان غذاهای جدیده!

افشار 5 خرداد 1396 ساعت 03:14

مهشید خانم شما احتمالا استانبول زیاد تشریف میبرید

یاس 5 خرداد 1396 ساعت 03:14

ای بابا ادم میره سفر که ببینه و بچشه.اصلا غذا جزو فرهنگ یه کشور یا شهره مگه میشه ازش گذشت؟

جانیار 5 خرداد 1396 ساعت 03:14

سفر یعنى
بخور بخور

مهشید 5 خرداد 1396 ساعت 03:14

غذای سالم....چقدر خسته کننده....! اونم در سفر....اونم سفری به یک هتل آل با یک عالمه خوراکیهای وسوسه کننده.....البته عقل میگه جلوی خودتو بگیریِ ولی با این دل چجوری میشه کنار اومد.... نه من از سیب زمینی سرخ کرده و شیرینی های رنگ و وارنگ و بستنی نمیگذرم.