Close

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

4.5
از 490 رای
مکانی خاموش برای جن ها، گورستان سیاه در ایران + تصاویر
  • 28 بهمن 1398 09:46
  • 413
  • 1155.3K

 

در جنوب شرقی ایران در شهر چهابار، استان سیستان و بلوچستان روستایی باستانی با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله وجود دارد روستایی که اعتقادات مردم بلوچ در سكوت عمیق طبیعت با راز آمیزی و درهم آمیخته است، در پیشنهاد ایرانگردی امروز سفری اسرار آمیز خواهیم داشت به این روستای قدیمی و اما راز آمیز با لست سکند همراه شوید.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

 از این رازهای این منطقه روستای است که به ۲3۰۰ سال قبل بر می گردد و نام آن نیز در كتاب‌هایی که در مورد فتوحات اسكندر مقدونى به چاپ رسده به‌عنوان تیز مشهور بوده كه به مرور زمان به تیس تبدیل شده است؛ گورستان جن ها که در زبان  بلوچی به جن سنط نیز معروف است گورستانی تاریک و مرموز با سنگ‌ قبرهای عظیم ‌الجثه می باشد که به مکانی جالب برای ماجراجویانی ست که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

سنگ قبرهای عجیب و بزرگ که محلی‌ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست. در این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره‌ای حفر شده‌اند که این شیوه‌ی حفاری پرسش‌های زیادی را به وجود آورده است. چه كسانی این گورها را حفر كرده‌اند؟ چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب كرده‌اند؟ با چه وسیله‌ای حفر شده است؟ و در نهایت پاسخ را به دنیای دیگری کشیده است.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

در پاسخ به این پرسش ها مانند این گورستان جز سكوت و خاموشی چیزی نمی شنویم. شاید به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج كندن سنگ را بر خود هموار می كردند و گورها را اینچنین می ساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد كه «این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن كرده اند، شب كه می رسد، جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند. هر كس كه شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می میرد.»

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد. شاید به همین دلیل است كه مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

عکس از تلخاتون

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان

عکس از تلخاتون

 

توجه: هدف ما از معرفی این جاذبه آشنایی شما با جاذبه‌های زیبا کشورمان است. با توجه به شرایط ایجاد شده در کشور بهتر است، زمان بازدید از این جاذبه را تا پایان بحران ایجاد شده عقب بیاندازید و بعد از حذف بحران ایجاد شده با تنی سالم به این منطقه زیبا سر بزنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (413 نظر)

× در حال پاسخ به:

مهرداد 10 تیر 1399 ساعت 23:49

البته من جایی خوانده بودم که اهالی سیستان و بلوچستان در قدیم بسیار تنومند و قد بلند بودند

علیرضا 27 آذر 1398 ساعت 11:44

در مورد قبرستان جنینان احتمالاتی هم وجود دارد؛ احتمالاتی که اصلاً قطعیتی در آن نیست و صرفا کارشناسان تاریخ، جغرافیا و زمین شناسی میتوانند با بررسی‌هایی اساسی، جواب دقیقی به پرسش‌های موجود بدهند.
۱. تعدادی معتقد هستند خاکسپاری در ایران باستان به این شکل بوده. برای این که سنگ‌های گورستان جنینان تیس بی مشابهت به قبر دخمه‌هایی که در زمان قبل ترویج داشته اند نیست؛ قبر دخمه‌هایی قدیمی که احتمالا امروزه با فرسایش روبرو شده و به این شکل درآمده اند. مثلا در بندر باستانی سیراف بنا شده در کرانه‌های خلیج فارس، دره‌ای به اسم «لیل» وجود دارد که روی بدنه‌ی آن دخمه‌هایی در دل کوه کنده شده و به علت پیدا شدن استخوان‌هایی در آن‌ها میتوان گور بودن این دخمه را تائید کرد. همچنین در کنار آن‌ها و روی کوه حفره‌های مستطیل شکل متعددی دیده میشود که تداعی کننده‌ی قبرستان است. اما در این حفره‌های هم استخوان‌هایی پیدا شده.
بطور کلی قبر دخمه‌ها به زمان ماد و هخامنشیان وابستگی دارند که با این تفسیرها، احتمال اینکه قبرستان جنینان تیس نمونه‌ای از همان قبرستان‌های زمان قدیم باشد بسیار زیاد است.
۲. به اعتقاد بعضی از مردم تیس، این احتمال موجود است که احتمالا حفرکنندگان این قبرستان به علت حفظ مردگان و درگذشتگان خود از گزند جانوران و خورندگان زیرزمینی، رنج حفر کردن سنگ را بر خود هموار می‌کردند تا با ساخت این مدل قبرها، به مردگانشان احترام بیشتری بگذارند.
۳. تعدادی هم معتقد هستند این سنگ‌ها و سطوح موجود در قبرستان جنیان، محل جمع اوری آب در زمان باستان بوده اند. به عنوان مثال در همان دره‌ی لیل و در لابه لای گور‌های سنگی که از آن صحبت شد، چاه‌های آب متعددی به عمق ۱۰۰ متر حفاری شده که وجود آن‌ها سوال برانگیز است.بنا بر گزارش کارشناسان سازمان میراث فرهنگی آنچه امروزه در ارتفاعات مشرف بر دامنه‌ی کوه‌های شمالی سیراف می‌بینیم و اندیشمندان و محققان از آن بعنوان قبور سنگی یاد میکنند، در اول به خاطر ایجاد قبر و مدفن مردگان خلق نشده اند بلکه حوضچه‌های جمع اوری آب باران بوده اند.

مهدی ایمانی 17 خرداد 1398 ساعت 12:14

سلام در دوران معاصر حدود 100سال پیش بعلت در امان ماندن غلات ابادی ها از دست دزدانی که بصورت قبیله وار از ابادی های همجوار به روستاهای که غلات خوبی داشته مخصوصا در خشکسالی ها وقطعی ها حمله ورشده وسعی میکردند غلات یک منطقه را غارت کنند در خارج از روستاها ومناطق امن علی الخصوص محل سنگی چاه مانندی میکندند واذوقه خورد را انبار میکردند تا درصورت حمله شبانه دزدان در امان بماند جون دزدان سعی میکردند با کوبیدن زمین در داخل روستا از صدای محل انبارها را پیدا میکردند ولی کمتر کسی متوجه انبار در خارج از روستا میشد به همین خاطر اینگونه مناطق در ایران شاید زیاد باشد ولی مسله نام جن مردم ابادی ها فقط جهت در امان ماندن اموال بارزش وغلات در خارج از ابادیها که اکثر مردم ابادی اطلاع از محل داشتند وروزها بصورت نامحسوس نگهبانی میشد برای در امان ماندن ذخیرگاه در شبها اینگونه مناطق را با خیال وافسانه سازی برای دزدان ناامن میکردند نمونه اش قلعه تخت سلیمان ویا تعدادی زندان در ان منطقه بنام زندان دیو نام گذاری کرده اند وافسانه سرای کرده اند تا اموال مدفون انجا تا ارام شدن وضعییت وبرگشت صاحبان برای حمل اموال خود خوف ناک جلوه میدادند حتی شاید بعضی اوقات با لباس ارواح وجن دزدان دفینه خود را متواری کرده اند پس من مطمنم که این مکان نیز بعنوان سیلو یا انبار عمومی مردمان ان منطقه بوده وقبرستانی هم اگر در اطراف باشد صرفا جهت رد کم کنی بوده وبهانه ای جهت محافظت نامحسوس از انبار ها چون اگر جن را رسما تایید کنیم در تمام دنیا پخش شده وبنا باشد قبرستانی در یک نقطه دنیا داشته باشند باید مانند انسان از اینگون قبرستانها در دنیا باید زیاد باشد

الی 28 آذر 1397 ساعت 09:01

با سلام. من‌ هم با نظر دوستان موافقم اين مکان میتونه جایی براي جمع آوري و ذخیره آب باشه. ولی گذاشتن نام گورستان اجنه هم بی دلیل نیست و شاید براي محافظت از چیزی با ارزش باشه چون اگر آدم‌ از چیزی ناشناخته و ماورایی بترسه نزدیکش نمیشه

مرتضی 26 آذر 1397 ساعت 16:48

،کلا" از حدود چند قرن به قبل تمام امکانات مردم و وسایل کارشون سنگ خام بود و چوب ..اگه شما دقت کنید تمام کنده کاریهای سنگی روی بغل کوهها که الان نگاه میکنیم باورش برامون سخته که کار انسان بوده ولی واقعا" بوده و این گورها هم توسط همون آدما کنده شده با این تفاوت که تازه راحتر از کنده کاری بر روی کوه صخره ای هم حفر شده .

Iamps1 26 آذر 1397 ساعت 01:03

جون مادراتون اینقدر خرافاتی نباشید.????????????????

سیامک 4 آبان 1397 ساعت 13:02

جن بعد مرگ دود میشن میرن هوا گورستان چی بود دیگه

مرتضی 31 مرداد 1397 ساعت 12:38

جن توی قرآن اومده خب نباید بهش شک کنیم .یک بار توی تاریکی به پشتم ضربی زد که تا یک ساعت از درد دست میذاشتم روی پشتم. قبل ضربه زدنش صدای خندی زنی شنیدم .

امیر اصغرپور 19 خرداد 1397 ساعت 12:41

با سلام
از شما انتظار می رفت که مطالب خ.د را به روز تر در سایت قرار دهید.این محل گورستان جن نیست بلکه در تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسده اند که این حفاری ها مر بوط به حوضچه های کوچک است که در فصل زمستان تهیه اب را برای مردم راحتر می کرده است.به این صورت که حوضچه اول پر می شده است و بعد از سر ریز دومی و سومی و.....و در شرایط دیگر فصول نیز با برداشت از حوضچه ها به ترتیب نیاز اب اشامیدنی مردم منطقه رفع می شده است.

غلامحسین تسبیحی 9 خرداد 1397 ساعت 17:23

شرح بسیارعالی بود ولی عکس ها چیز های زیادی در مورد عظمت و بزرگی سنگها ئی که قبرها در روی آنها .کنده شده اند نشان نمیدهد

امیر 29 فروردین 1397 ساعت 10:37

جن که مانند انسان از خاک نیست تا پس از مرگ به خاک تبدیل شه. پس گورستان با این اوصاف ندارن

کیوان 12 فروردین 1397 ساعت 02:56

سلام خدمت همه دوستان با احترام به همه فکر ها و نظرات چون کسی من رو نمیشناسه اجازه دارم به شما مطلبی رو بگم عالم غیب وجود داره جن و روح و خیلیای دیگه هم با ما اینجا هستن این زندگی هم یی خواب خیلی سخته برای همه ما من ارتباط داشتم.فقط دورست زندگی کنید با هر دین ایین و مسلکی به خودتون ظلم نکنید در حق خودتون خوب باشید تا در حق دیگران هم خوب باشید شما از روی وجدان قضاوت خواهید شد.

ابراهیم 9 فروردین 1397 ساعت 11:54

سلام. البته با توجه به آیات قرآن وجود جن ثابت شده است و هیچ مسلمانی وجود جن رو رد نمی کند. اما جای هیچ ترسی نیست و مردم رو از جن نترسونید ....

علیرضا 9 فروردین 1397 ساعت 10:16

واقعا که ذهنمون درگیرچه چیزایی شده

ali 9 فروردین 1397 ساعت 08:40

نظر همتون محترم اما دوستان یکم التماس تفکر بابا جن کجا بود الان قرن 21اگه چنین موجوداتی وجود داشتن اولا علم ثابتش میکرد بعد بسیاری از کشورها هر چقدر میتونستن هزینه میکردن تا حداقل یکی بگیرن روش آزمایش کنن،الان میرن کره ماه و مریخ و ... خاک و سنگ و ...گیر میارن آزمایش میکنن چنین چیزی باش اینا گیرش نیارن دنبال ادم فضایی هستن حالا جن باش کنار دست من و شما که ما ببینیم یا بعضی از دوستان حتی باهاشون سال ها زندگی بکنن اما دانشمندان و دولت مردان با اون همه تجهیزات پیشرفته نه؟اتفاقا دانشمندان و اطلاعاتیا تو یه مستند رفتن اون نفراتی ررو پیدا کردن که ادعا داشتن جن و پاگنده و ...دیدن و از کلی تجهیزات مثل دروغ سنج و دوربین های پیشرفته در همان محل که فرد میگه هر روز میبینه استفاده کردن اخرش به این نتیجه رسیدن که مثلا جغدی از بالای خونه طرف به طرف لونه خودش پرواز میکنه و وقتی طرف شب هنگام یه هویی میبینه و فرار میکنه دربدنش ماده ای ترشح میشه و چشماشو مغزش دچار ترس شده و خیال پردازی میکنه مثل زمان هایی که مثلا یه لباس در تاریکی اویزان و اون رو برا لحظاتی ادم میبینی بعد که با دقت میبنی یه لباس،یه یه تنه درخت که در شب به حیونی شبیه بعد نزدیک میشی یا نور میندازی همون تنه درخت،فقط چون چغد بوده و پروازکرده طرف ترسیده و فکر کرده داره بهاون حمله میکنه زود فرار کرده و قایم شده وترس برشداشته و با خودش خیال پردازی کردهو بهدیگران تعریف کرده و اونام یه کلاغ چهل کلاغ کرده وئوقتی همون فرد دباره همون چیزو احساس میکرد و ماه ها اونجا کلی دوربین از حرارتی و مادون و .. گرفته استفاده کردن اخر دیدن جغد،البته این یه قسمتش بود برا قسمتهای دیگه چیزای دیگه بوده باید ببینیدخلاصه با کمال احترام خرافات و خیلیها از این خرافات پول درمیارن ،اینجا یه میر علی بود گفتن اون قدر دعا نویسی کرده و جن احضارکرده خودش دیونه شده،بعدا که خوب شده بود در یه ماجرا گرفتنش،و اوناین بود که به چند نفر ارازل پول میداد میبردن دعا و و .. میزاشتن خونه یه معتقد بعد سنگ و سنگ نوشته به شیشه ها میزدن و بعد به یه طریقی به طرف حالی میکردن که قبلا شاهد چنین چیزی بودن وکار جن هاست و چاره کارش میرعلی اونا رفتن پیش میر علی درست شده واین هم میرفت پیش میرعلی و با پول گندهیه چند تاجادو میخوندو دعا مینوشت میگفت از فردا سنگ زدنشون کم میشه صداشون کم میشه و پنجشنبه به طور کل میرن،همه هم میگفتن میر علی کار درست یه دوره 5 ساله دیونه شده باز برگشته کلی جن از این واون دور کرده و جلو خونش صف میبستن،تا که یه بار گرفتنش هم خودش اعتراف کرد هم ارازل گرفتن اعتراف کرد وچند سالی رفت زندان برگشت الانخودش و بچههاش تو قصرزندگی میکنن،تازه با این وجود بعضی مردم عوام میگن میر علی ال بود بل بود ناکس ها نزاشتن و براش پاپوش درست کردن هر چی میگفت و مینوشت درست از اب در میومداما چنین ادمایی رو نمیزارن که نکشتنش خوبه بیچاره

مشاهده نظرات بیشتر