Close

غار کلماکره ، گنج پنهان لرستان که به غارت رفت

4.5
از 142 رای
بزرگترین گنج دنیا درکجا قرار دارد؟ + تصاویر
  • 20 مرداد 1397 08:00
  • 10
  • 117.3K

از آن ‌سال که نام «کلماکره» دهان‌به‌دهان شد و پچ‌پچ‌هایی از «گنج پنهان» سودجویان را وسوسه کرد تا گنجینه بزرگ مکشوفه دنیا را به یغما ببرند، حدود ۲۸ سال گذشته اما اسرار غار تاریخی کلماکره همچنان ناگفته مانده است. «کلماکره» غاری است طبیعی و باستانی در شهرستان پلدختر که زیبایی قابل‌توجهی دارد. اشیاء به غارت رفته از این غار شامل ریتون‌ها، بشقاب‌ها، پیکرک‌ها و بسیاری از انواع اشیاء بی‌نظیر است که اکنون در موزه‌هایی چون لوور، متروپولیتن و بریتیش میوزیوم به نمایش گذاشته ‌شده‌اند.

غارکلماکره

کلماکره (Kalmakareh) از سه کلمه‌ی «کل»، «ما» و «کره» تشکیل شده است. «کل» در گویش لری نوعی حیوان حلال‌گوشت کوهی با شاخ‌های کمانی رو به بالا یا همان نرینه‌ی بز کوهی است. «ما (مان)» به معنای مأوا و مکان استقرار و «کره» نیز نوعی درخت مشابه انجیر با میوه‌های نامرغوب و غیرخوراکی‌ست که در بدو ورودی غار قرار داشته است. این درخت تا سال ۷۴ بر دهانه‌ی غار وجود داشته، اما بعد از آن توسط حفاران غیرمجاز برای تهیه‌ی آتش، قطع شده و در حال حاضر وجود خارجی ندارد. پس به طور کلی کلماکره به معنای مأوای کل و درخت انجیر است که در واقع مشخصات غار را ارائه می‌دهد.

غارکلماکره

در سال ۱۳۶۸ یک چوپان (شکارچی) محلی در تعقیب یک بز کوهی این غار را کشف می‌کند. وی مشاهده می‌کند که بز کوهی چندبار داخل این غار می‌رود و از آن خارج می‌شود. در اولین بازدید این مرد (که عزیز کلماکره‌ای نام دارد) از غار، یک سکه‌ی قدیمی پیدا می‌کند و پس از نشان دادن این سکه به یک فروشنده‌ی عتیقه به ارزش غار پی می‌برد.

غارکلماکره

وی دفعات بعد مجهزتر وارد غار شده و اشیای بیشتری پیدا می‌کند که کم‌کم آن‌ها را به فروش می‌رساند. چند سال بعد سازمان میراث فرهنگی از وجود این غار مطلع می‌شود و گروهی را برای حفاظت از غار کلماکره و گنجینه‌ی باقی‌مانده‌ی آن به محل می‌فرستد، اما دیگر چیز چندانی برای محافظت باقی نمانده بود، چرا که افراد محلی، قاچاقچیان، حفاران، دلال‌ها، مال‌خرها، دزدها، جاعلان آثار هنری و حفاران ساده‌لوح اشیا موجود در این غار را که شامل سکه و تعدادی مجسمه‌ی نقره‌ای از اشکال حیوانات و جام‌های نقره‌ای مربوط به دوران هخامنشیان و حکومت مادهاست، به یغما برده‌اند.

غارکلماکره

متأسفانه سازمان میراث فرهنگی نیز در این مورد اهمال می‌کند و تنها با بستن دهانه‌ی غار آنجا را ترک می‌کنند و به سایر قاچاقچیان فرصت می‌دهند، گنجینه‌ی باقی‌مانده را هم غارت کنند. اکنون در غار تنها تعدادی ستون درهم‌ریخته باقی مانده و تمام دیواره‌های آن تخریب شده است. تعدادی از اشیاء مربوط به این غار توسط مأموران کشف و در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفت و اکنون در موزه ایران باستان و موزه قلعه فلک الافلاک نگهداری می‌شوند.

 

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

غارکلماکره

منابع:خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری مهر

نظرات کاربران (10 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمود 11 مرداد 1398 ساعت 04:06

متاسفانه این روال همیشگی کشور ما. شده است ما باید از کشور انگلستان یاد بگیریم چگونه میراث فرهنگی خود را حفظ می‌کند در انگلستان جویندگی گنج وسایر زمینه ها آزاد میباشد حتی نگهداری وکلکسیون شخصی جویندگان پس از کشف می‌توانند آن را بطور قانونی در کشور خود ثبت وبه فروش بگذارند که این خود باعث می‌شود از امر قاچاق وفروش در کشورهای دیگر می‌شود آندسته از کشفیات که ارزش تاریخی یا.. را دارد موزه های انگلستان آن را خریداری می‌کند هر چیزی که قاچاق یا غیر قانونی بشود خریدار وبازار گرمی را در پی خواهد داشت جز سایت موزه ها وجاهای تاریخی فرهنگی که در اختیار دولت قرار دارند باید جویندگان بتوانند از مواهب کشف برخوردار باشند تا تاریخ ومیراث فرهنگی کشور از کشورهای دیگر سر در نیاورند و مهم دیگر اینکه ملت باید از بسرقت وگم نشدن پنهانی اشیاع کشف شده مطلع باشند ولیست تمام آثار تاریخی موزه ها در دسترس واختیار تمام ملت باشد تا هر ایرانی جویا آن شیع ومحل نگهداری آن را به آسانی دیدن فرماید نه اینکه جز خزاین بدون دسترسی باشند وملت فکر بد راجب مسعولان بکنند که یواشکی فروخته شوند

Anshan 31 مرداد 1397 ساعت 11:45

کره (karah)در زبان لری جنوبی به دیوار سنگ چین گفته می شود .

محمد 23 مرداد 1397 ساعت 22:52

کسانی که اونجا رو غارت کردن قسمتی از تاریخ و فرهنگ ما لرها رو بردن

اریا 23 مرداد 1397 ساعت 15:56

وای وطنم
وای وطنم

شهرام نظری 21 مرداد 1397 ساعت 08:37

با سلام عکس شماره 3 ورودی غار کلماکره نیست. لطفا عکس صحیح آن را جایگزین نمایی.

ویریا 21 مرداد 1397 ساعت 03:31

با سلام
کلماکره از لحاظ بافت جغرافیایی و مرمی متعلق به بخش رومشکان از توابع شهرستان کوهدشت می باشد.
اگر هموطنانمون از حجم بسیار بسیار بسیار عظیم تاریخ سر به مهر به غارت رفته ایران زمین از غار کلماکره اطلاع داشتن تا سالها از شوک بیرون نمیومدن . ما که اهل این منطقه هستیم و شاهد این غارت در روز روشن بودیم تا نسلها این غفلت تاریخی رو فراموش نخواهیم کرد .....
ویریا از کوهدشت لرستان