Close

سیرچ، بهشتی در کنار جهنم شهداد کرمان

4.5
از 13 رای
از بهشت تا جهنم ایران تنها 40 کیلومتر فاصله است! +تصاویر
  • 31 شهریور 1397 08:00
  • 0
  • 40.2K

در نزدیکی یکی از گرمترین نقاط کره‌ی زمین، روستایی سردسیر و ییلاقی قرار دارد که تا خودتان به این منطقه‌ی شگفت‌انگیز سفر نکنید، باور نمی‌کنید که در کویری گرم و سوزان تکه‌ای از این بهشت سرسبز و زیبا جاخوش کرده است. تنها با رفتن به سیرچ می‌توانید لذت برف بازی در نزدیکی کویر داغ راتجربه کنید و با دیدن زیبایی‌های منحصر به فرد آن، چشمان خود را نوازش دهید.

سیرچ کرمان

سیرچ یکی از آبادی‌های شهداد کرمان است که به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی از زمان‌های خیلی دور به عنوان ییلاق کرمان شناخته می‌شده است. این روستا، در دره‌ای با شیب ملایم قرار دارد و از دامنه‌های بلندی‌های پلوار (قله جفتان) آغاز می‌شود و به سمت کویر شهداد ادامه پیدا می‌کند. روستای سیرچ در ۶۰ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است. این روستا با کویر لوت فاصله‌ی زیادی ندارد و به عنوان مثال باید بدانید که فاصله‌ی این روستا تا منطقه‌ی شهداد و گرم‌ترین نقطه‌ی ایران یعنی «گندم بریان»، کمتر از ۴۰ کیلومتر است. ولی جالب اینجاست که طبیعت آن به هیچ وجه با کویر هم‌خوانی ندارد.

سیرچ کرمان

روستای سیرچ در ارتفاعات قرار گرفته است و به دلیل آب و هوای معتدل سردسیری و رودخانه‌ی دائمی پر آب و فراوانی آب‌های جاری، دارای طبیعتی کاملا سرسبز است و کوه‌های اطراف آن با پوشش انبوه درختان، چشم‌اندازی وصف‌ناپذیر دارد. شغل اصلی مردم سیرچ دامداری و کشاورزی است و محصولات سردسیری بسیار مرغوبی در آن کشت می‌شود. باغ‌هایی با درختان انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو و انار و...در این روستای کوهستانی به وفور دیده می شوند.

سیرچ کرمان

از مهمترین جاذبه‌های دیگر روستای سیرچ، می‌توان به رودخانه‌ای زیبا، سروی کهنسال که بالای هزار سال سن دارد و چندین درخت چنار بسیار قدیمی، چشمه‌ی آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه و بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه اشاره کرد. همچنین قرارگیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه‌ی كلوت‌ها و هم‌جواری دو نوع آب هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه‌ی جذاب تفریحی وگردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است.

سیرچ کرمان

خوشبختانه مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده‌ی کرمان به سیرچ و شهداد به سیرچ آسفالت است و به راحتی می‌توانید به این منطقه‌ی زیبا سفر کنید. گذارتان که به سیرچ افتاد، می‌توانید سراغی هم از سوغاتی‌های معروف این روستا بگیرید و برای دوستانتان کره و روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه‌های کوچک و حصیربافته‌های تزئینی هدیه ببرید.

سیرچ کرمان

سیرچ کرمان

سیرچ کرمان

منابع: ارک تور، خبرگزاری ایسنا، ایران تراول

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

آمیتیس 20 تیر 1398 ساعت 21:20

این روستا خیلی زیباست من که آنجا نرفتم ولی به احتمال زیاد به آنجا می روم

حمزه 19 اسفند 1397 ساعت 08:44

سیرچ را داستان نویس بزرگ کشورمان، آقای هوشنگ مرادی کرمانی در رمان «شما که غریبه نیستید» بسیار زیبا توصیف کرده و خود ایشان متولد و بزرگ شده سیرچ هستد و این رمان هم در واقع داستان زندگی خودشان است. پیشنهاد می کنم دوستان به هنگام سفر به سیرچ این رمان را هم حتما همراه داشته باشند. روز خوش

نیلوفر ورزش نژاد 1 مهر 1397 ساعت 09:56

مطلب خیلی جالبی بود. واقعا ایران ما میتونه بهشت گردشگری باشه