Close

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند!

4.8
از 4 رای
این جانداران عجیب می توانند قرن ‌ها عمر کنند و یا جاودانه بمانند! +تصاویر
  • 23 تیر 1399 07:00
  • 0
  • 42.8K

برخی از قدیمی‌ترین موجودات دنیا، آن‌هایی نیستند که در تصورات شما وجود دارند، بلکه آن‌ها موجوداتی هستند که به نظر می‌رسد از زمان و قوانین طبیعت فراتر رفته‌اند. با توجه به این واقعیت که بسیاری از فرهنگ‌ها درگیر وسوسه جوان ماندن هستند، جای تعجب نیست که چشمه آب ‌حیات افسانه‌ای، یک موضوع محبوب در داستان‌ها و افسانه‌های سراسر جهان است. بااین‌همه ما هنوز به دنبال اکسیر حیات هستیم!

امید به زندگی در سراسر جهان از ۶۱ سال تا ۷۸ سال است. به گفته مراکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها، امید به زندگی در ایالات‌متحده حدود ۷۸.۶ سال است. بااین‌حال، عمر برخی حیوانات و گیاهان فوق‌العاده زیاد است. به‌عنوان‌مثال، کاج بریستلکون گریت بیسین در غرب آمریکا قدمتی بیش از 5000 سال دارد. از طرف دیگر، بیشه پاندو آسپن در یوتا بزرگترین و قدیمی‌ترین ارگانیسم زنده است که قدمتی بیش از 80 هزار سال دارد.

بنابراین، در اینجا با ۱۱ گونه جانوری آشنا شوید که بیشترین میزان طول عمر را به خود اختصاص داده‌اند. بعضی از آن‌ها عملاً جاویدان هستند، بنابراین زمان آن رسیده که احترام زیادی به این بزرگ‌ترهایمان بگذاریم!

 

جوجه‌تیغی‌های دریایی قرمز عملاً جاودانه هستند

درحالی‌که امید به زندگی افراد بین 61 تا 71 سال است، برخی از موجودات دریایی عملاً جاودانه هستند. به‌ویژه گیاه جوجه تیغی‌دریایی قرمز که می‌تواند بیش از 200 سال زندگی کند. به گزارش MNN، این موجود زیبای تیز تنها در اقیانوس آرام، عمدتاً در امتداد ساحل غربی ایالات‌متحده، یافت می‌شود. در اینجا باید توجه داشته باشیم که جوجه‌تیغی‌های دریایی در سراسر جهان خوراکی هستند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

پیرترین نهنگ قطبی 211 سال سن داشت

نهنگ‌ها پستانداران شگفت‌انگیزی هستند، بنابراین جای تعجب ندارد که تماشای نهنگ یک تفریح محبوب در سراسر جهان است. نهنگ قطبی، یکی از موجودات زنده با عمری طولانی است. در حقیقت، یکی از قدیمی‌ترین نهنگ‌های قطبی بیش از 211 سال قدمت داشت. طبق گزارش حیات‌وحش جهانی (World Wild Life)، این پستانداران جز معدود پستاندارانی هستند که عمدتاً در دریاهای قطب شمال زندگی می‌کنند. متأسفانه، نهنگ‌های قطبی در معرض خطر هستند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

ماهی کوی یا کَپور زینتی می‌تواند بیش از دو قرن زندگی کند

اگر فکر می‌کنید یک ماهی زینتی نمی‌تواند بیشتر از شما عمر کند، سخت در اشتباهید! کوی‌ها گونه‌هایی اهلی هستند که می‌توانند بیش از دو قرن زندگی کنند. به گزارش MNN، قدیمی‌ترین کوی، هاناکو، در سن 226 سالگی درگذشت. اگر می‌خواهید کوی را برای استخر زیبای خود بخرید، در نظر داشته باشید که در فنگ شویی (feng shui: یک فلسفه و فن باستانی در چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طورکلی انرژی مثبت داشته باشد)، روح کوی که شانس و خوشبختی ست را به شما می‌بخشد.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

لاک‌پشت‌ها دارای طولانی‌ترین طول عمر در میان مهره‌داران زنده روی زمین هستند

لاک‌پشت‌ها موجودات شگفت‌انگیز زمینی هستند. باور کنید یا نه، لاک‌پشت‌ها مهره‌دارانی با طولانی‌ترین طول عمر بر روی زمین هستند. یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها، یعنی آدویتا، در سن 250 سالگی درگذشت. یکی دیگر از گونه‌های ماده این خزنده زیبا، یعنی لاک‌پشت گالاپاگوس، هریت، در 175 سالگی درگذشت. جالب این است که هریت آخرین نماینده لاک‌پشت‌هایی بود که چارلز داروین در طول سفر حماسی خود در سال 1835 دید!

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

عروس دریایی نامیرا چشمه جوانی را پیدا کرده است

به دنبال چشمه جوانی هستید؟ شاید تنها موجوداتی که راز زندگی ابدی را کشف کرده‌اند، عروس دریایی نامیرا با نام علمی نوتریکولا است. این گونه‌ها می‌توانند از حالت بلوغ به حالت نابالغ تغییر کنند، بنابراین هیچ محدودیتی برای طول عمر آن‌ها وجود ندارد، درواقع آن‌ها می‌توانند مرگ را دور بزنند. جای تعجب نیست که دانشمندان، عروس دریایی نوتریکولا را جاودان می‌دانند. در حقیقت این موجودات در سکوت اقیانوس‌های سراسر جهان زندگی می‌کنند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

فیل آفریقایی دارای طول عمری 70 ساله است

فیل‌ها نیز در میان موجودات زنده روی زمین، موجوداتی با طول عمر بلند هستند. برای مثال فیل‌ها می‌توانند تا 70 سال در طبیعت زندگی کنند. فیل‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند طول عمر بیشتری نسبت به فیل‌های باغ‌وحش‌ها دارند. از طرف دیگر، فیل‌های آفریقایی طولانی‌تر از عموزاده‌های آسیایی خود زندگی می‌کنند. جالب است که بدانید فیل‌ها نوزادان خود را بیش از 22 ماه در شکم خود حمل می‌کنند و بچه فیل‌ها نیز بسیار سنگین هستند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

قدیمی‌ترین اسفنج قطب جنوب قدمتی بیش از 1.550 سال دارد

اسفنج‌های دریایی موجودات کمیابی هستند که می‌توانند صدها سال زندگی کنند. بر اساس اعلام ائتلاف اقیانوس جنوبی و قطب جنوب، اسفنج‌ها بازماندگان پیری هستند که طول عمر آن‌ها حدود 600 میلیون سال است. اعتقاد بر این است که به دلیل دمای پایین در اقیانوس قطب جنوب، اسفنج قطب جنوب با سرعت کم ‌رشد می‌کند و می‌تواند برای سنین طولانی زندگی کند. به‌عنوان‌مثال قدیمی‌ترین اسفنج دریایی شناخته‌ شده توسط دانشمندان قدمتی بالغ‌بر 1،550 سال دارد.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

سوسمارهای پل دماغی یا توآتاراها، فسیل‌های زنده هستند

اگر فکر می‌کنید دیدن یک دایناسور غیرممکن است، سخت در اشتباهید. کافی است به نیوزلند بروید و با توآتاراهای شگفت‌انگیز نیوزیلند ملاقات کنید. توآتاراها،به‌عنوان فسیل‌های زنده در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند بین 100 تا 200 سال زندگی کنند. توجه داشته باشید که فسیل‌های زنده موجوداتی شبیه به گونه‌های باستانی هستند که میلیون‌ها سال بدون تغییر مانده‌اند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

صدف خرطوم‌دار بیش از 160 سال زندگی می‌کند

آیا خودتان را شکمو می‌دانید؟ شاید عاشقان غذاهای دریایی درباره صدف خرطوم‌دار و گردن‌های دراز آن‌ها شنیده باشند. صدف خرطوم‌دار، نوعی صدف است که در ساحل غربی کانادا و ایالات‌متحده زندگی می‌کند. این موجودات می‌توانند بیش از 160 سال زندگی کنند. در اینجا باید توجه داشته باشیم که یکی دیگر از گونه‌های ماندگار صدف، صدف دوکفه‌ای کواهوگ اقیانوسی است. بر اساس گزارش MNN، برخی از صدف‌های دوکفه‌ای اقیانوسی قدمتی بیش از 400 سال دارند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

مکائوها می‌توانند تا 80 سال زندگی کند

مکائوها همچنین مدت طولانی، بین 30 تا 50 سال زندگی می‌کنند. جالب این است که آن‌ها حدود 30 سال در مناطق وحشی و بیش از 50 سال در باغ‌ وحش یا خانه‌های شخصی زندگی می‌کنند.قدیمی‌ترین مکائو قدمت 112 ساله داشته است. متأسفانه، مکائوها  بیشتر از صاحبان خود عمر می‌کنند، زیرا این پرندگان زیبا فقط به یک شخص ارتباط می‌گیرند و با انسان دیگری ارتباط برقرار نمی‌کنند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

کوسه گرینلند یکی از موجودات با طول عمر طولانی است

کوسه گرینلند، در آب‌های تاریک و سرد اقیانوس قطب شمال به‌طور رازآلودی زندگی می‌کند. جالب اینجاست که این کوسه در اعماق بیشتری نسبت به سایر کوسه‌ها زندگی می‌کند و از بوی گوشت پوسیده لذت می‌برد. باور کنید یا نه، کوسه گرینلند دارای طولانی‌ترین عمر در میان مهره‌داران زنده شناخته ‌شده توسط دانشمندان است. محققان بر روی این موجود آزمایش رادیوکربن انجام دادند و نتیجه گرفتند که کوسه‌های گرینلند حداقل 272 سال زندگی می‌کنند.

جاندارانی که بیشترین طول عمر را در جهان دارند

 

منبع: thetravel.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید