Close

10 نمونه از بلندترین مجسمه های دنیا را بشناسید و ببینید

4.6
از 18 رای
باورش سخت است ولی این هیولاهای غول‌پیکر، به دست انسان‌ها ساخته شده‌اند! +تصاویر
  • 2 تیر 1398 12:00
  • 1
  • 13.7K

یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا، مجسمه آزادی در نیویورک است، که با ۴۵ متر ارتفاع، حتی به گرد پای یکی از بلندترین مجسمه‌های دنیا هم نمی‌رسد. شاید به لحاظ میزان شهرت و شناخته شدن در دنیا، این مجسمه باید رتبه اول را کسب می‌کرد، اما فهرستی که پیش روی شماست، درباره بلندترین‌هاست و به همین خاطر بانوی آزادی، با ۴۵ متر ارتفاع، کوتاه‌تر از آن است که در این مجموعه حرفی برای گفتن داشته باشد. توقع نداشته باشید که اسمی از مجسمه‌ی مسیحِ نجات دهنده در برزیل (با ۵/۲۹ متر ارتفاع) بشنوید، چرا که کوتاه ترین مجسمه این فهرست، ۷۹ متر ارتفاع دارد، یعنی چیزی در حدود سه چهارم یک زمین فوتبال. اگر می‌خواهید با این هیولاهای مرتفع و منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، آشنا بشوید، متن را تا انتها دنبال کنید.

 

۱۰- کانُنِ غول پیکر صلح جهانی(WORLD PEACE GIANT KANNON) ، ژاپن

کانُنِ غول پیکر صلح جهانی(WORLD PEACE GIANT KANNON) ، ژاپن

کانُن، یک الهه ژاپنی است که چینی‌ها به آن گوآنین می‌گویند و به عنوان الهه رحمت و بخشش شناخته می‌شود. با اینکه این مجسمه، بزرگ‌ترین کانُن موجود بر روی زمین نیست، اما کانن غول پیکر، بلندترین نمونه در جزیره آواجیِ ژاپن است.

این مجسمه با ۷۹ متر ارتفاع درست مثل یک فانوس دریایی عظیم، بر فراز سواحل اوزاکا ایستاده است. جزیره آواجی، در بخش تحت ریاست هیوگو واقع شده که از شرق به اوزاکا و از شمال به کوبی می‌رسد. مجسمه بر روی بام ۲۰ متریِ یک ساختمان ۵ طبقه قرار دارد که مرتبا توسط گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. متاسفانه، این مکان دچار خرابی‌هایی شده، اما از سال ۲۰۰۶ در حال بازسازی است.

 

۹- مجسمه وحدت(STATUE OF UNITY) ، هندوستان

مجسمه وحدت(STATUE OF UNITY) ، هندوستان

در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸، عنوان جهانی بلندترین مجسمه دنیا، رسما به مجسمه‌ی وحدتِ هندوستان داده شده بود. این مجسمه دست کم ۵۲ متر از مرتفع‌ترین مجسمه قبلی، بلندتر بود و با ۱۷۹ متر ارتفاع، سرآمد تمام مجسمه‌های موجود در دنیا بود. این اثر، به یادبود Vallabhbhai Patel، مرد آهنین هند، ساخته شده بود، وکیلی که به یک سیاستمدار و رهبر اجتماعی تبدیل شد.

مجسمه وحدت، در نزدیکی سد نارمادا که بر روی رودخانه نارمادا بسته شده، قرار دارد و از طریق شهرهای سورات، وادودارا و احمدآباد قابل دسترسی است. ساعت کار مجموعه برای بازدید گردشگران، از ۸ صبح، تا ۶ عصر و روزهای سه شنبه تا شنبه است.

 

8- بودای معبد بهار (Spring Temple Buddha)، چین

بودای معبد بهار (Spring Temple Buddha)، چین

اگر بودای معبد بهار را از زمین اندازه‌گیری کنیم، بلندی آن، در مجموع، به ۵/۲۰۴ متر می‌رسد. اما این مجسمه دو سازه‌ی دیگر هم در زیر خود دارد، جایگاه الماس و جایگاه سومِرا، که ۷۹ متر، به ارتفاع مجسمه اضافه می‌کنند.

در حقیقت، مجسمه‌ی بودای معبد بهار، تنها ۱۲۶ متر ارتفاع دارد که همین اندازه هم برای ایستادن در رتبه‌ی دوم دنیا، کافی به نظر می‌رسد. این بودای غول پیکر، در استان هنان، در شرق چین و جنوب پکن، واقع شده است. این مجسمه که از فولاد و مس ساخته شده و بیش از ۱۰۰ کیلو طلا در آن به کار رفته، یک شگفتی طلایی است که به شکل کنایه آمیزی از سایر جهان، مخفی نگه داشته شده است.

 

۷- اوشیکو دای‌بوتسو (USHIKU DAIBUTSU) (زندگی خوب)، ژاپن

اوشیکو دای‌بوتسو (USHIKU DAIBUTSU) (زندگی خوب)، ژاپن

اوشیکو دای‌بوتسو، یکی دیگر از مجسمه‌های بودایی و سازه‌های مستحکم در یکی از جزایر ژاپن است. شین‌ران، یک فرقه بودایی را در ژاپن تاسیس کرد و به خاطر این دستاورد تاریخی، مجسمه‌ای در سال ۱۹۹۳ ساخته شد. اوشیکو دای‌بوتسو به افتخار شین‌ران در استان ایباراکی و شهر سوکوبای ژاپن ساخته شد. ارتفاع خود مجسمه،‌ ۵/۹۸ متر است، اما با احتساب پایه و جایگاه، ارتفاع آن به ۱۱۸ متر می‌رسد. تورهایی برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شده که شامل بازدید از یک درخت ممنوعه است که این درخت، جایگاه ۳۰۰۰ مجسمه طلایی بودا است. سوکوبا در شمال توکیو واقع شده و حداقل ۴۸ کیلومتر از پایتخت ژاپن فاصله دارد.

 

۶- رودینا مات زووایوت (RODINA-MAT' ZOVYOT)، روسیه

رودینا مات زووایوت (RODINA-MAT' ZOVYOT)، روسیه

قبل از سال ۱۹۶۲، شهری که این مجسمه مشهور در آن قرار دارد، به نام استالینگراد شناخته می‌شد، اما از آن به بعد نام شهر به وولگوگراد تغییر کرد؛ شهری تاریخی که در تعیین سرنوشت جنگ جهانی دوم، نقش بسیار اساسی ایفا کرد. این مجسمه، احتمالا هیجان انگیزترین نمونه در این فهرست است که متعلق به روسیه است و نام آن هم، به اندازه‌ی خود مجسمه، جالب و هیجان‌انگیز است: آوای سرزمین مادری!

این مجسمه، با ۱۴۸ متر ارتفاع، احتمالا مرتفع‌ترین مجسمه‌ی زن دنیاست، که یک شمشیر بزرگ را نیز در دست گرفته است. این مجسمه، در جنوب غربی روسیه، نزدیک به مرز اوکراین و گرجستان واقع شده است و مسلما پر انرژی‌ترین و پویاترین مجسمه‌ی دنیاست.

 

۵- بودای بزرگ لینگ‌شان (LINGSHAN GRAND BUDDHA)، چین

بودای بزرگ لینگ‌شان (LINGSHAN GRAND BUDDHA)، چین

بودای بزرگ لینگ‌شان، نه تنها یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های بودای دنیاست، بلکه یکی از نقاط توریستی در شهر ووکسیِ چین هم هست. جدا از ارتفاع ۷۸ متری مجسمه که با احتساب پایه و جایگاه، به حدود ۸۷ متر می‌رسد، گردشگران می‌توانند از سایر عجایب موجود در این منطقه‌ی شگفت انگیز هم بازدید کنند. شهر ووکسی، در شرقی‌ترین قسمت چین و در نزدیکی شهر شانگهای واقع شده است. تور مخصوص این منطقه، علاوه بر بازدید از مجسمه‌ی بودا، شامل موارد دیگری هم هست: بازدید از قصر براهما، بازی ۱۰۰ کودک با بودا (مجسمه)، حمام ۹ اژدها (مجسمه) و دستی که به ادعای خودش، بزرگ‌ترین دست دنیاست.

 

۴- مجسمه دای کانُن در پارکِ کیتا نو میاکو (KITA NO MIYAKO PARK DAI KANNON)، ژاپن

مجسمه دای کانُن در پارکِ کیتا نو میاکو (KITA NO MIYAKO PARK DAI KANNON)، ژاپن

دومین کانُن ژاپن، که در این فهرست جای گرفته است، حدود ۳۰ سال پیش ساخته و تکمیل شد. مجسمه‌ای با ۸۷ متر ارتفاع، که درست در مرکز یک پارک، در هوکایدو، قرار گرفته است. نام این پارک، کیتا نو میاکو است و در شمال غربی شهر هوکایدو واقع شده است. هوکایدو، یکی از شهرهایی است که در شمالی ترین بخش مجمع‌الجزایر ژاپن قرار دارد. مجسمه دای کانُن در پارک کیتا نو میاکو، نیز به عنوان کانُنِ شهر هوکایدو شناخته می‌شود و تا اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، بلندترین مجسمه‌ی دنیا به شمار می‌رفت.

 

۳- لایکیون ستکیار (LAYKYUN SETKYAR)، میانمار

لایکیون ستکیار (LAYKYUN SETKYAR)، میانمار

دومین مجسمه مرتفع بودا در دنیا، با ۱۲۸ متر ارتفاع (با در نظر گرفتن پایه) که Laykyun Setkyar نام دارد، در درون خودش ۳۱ طبقه فضا دارد؛ و این عدد، بر اساس باورهای مذهب بودا، نمایانگر سطوح و طبقات زندگی (چرخه زندگی) است. این مجسمه، تنها نیست، بلکه یک همراه دارد؛ یک بودای خوابیده، که بر روی زمین و در کنار مجسمه اصلی دراز کشیده است و چیزی در حدود ۹۹ متر ارتفاع دارد. هر دوی این بوداهای عظیم‌الجثه، در مونیوا، در کشور میانمار هستند. مونیوا یکی از شهرهای فرهنگیِ میانمار است که در انتهای شمالی نای‌پیتاو، بزرگ‌ترین شهر این کشور واقع شده است.

 

۲- بودای بزرگ (GREAT BUDDHA)، تایلند

بودای بزرگ (GREAT BUDDHA)، تایلند

یک مجسمه طلایی غول پیکر را در وسط یک منطقه سرسبز در حومه شهر تصور کنید، چشم انداز زیبایی نیست؟ بودای بزرگ تایلند در استان آنگ تونگ، در بخش جنوبی تایلند واقع شده است.

آنگ تونگ در شمال بانکوک و تنها حدود ۱۲۰ کیلومتر از پایتخت مشهور و توریستی تایلند فاصله دارد. بودای بزرگ، یک مجسمه طلایی است که حدود ۹۰ متر ارتفاع دارد و با همان شمایلی ساخته شده که همه از بودا در حالت نشسته در ذهن دارند. اگر بودای بزرگ تایلند بایستد، آن وقت است که این مجسمه، به بلندترین مجسمه جهان تبدیل خواهد شد!

 

۱- مجسمه دای کانُنِ سندای (SENDAI DAIKANNON)، ژاپن

مجسمه دای کانُنِ سندای (SENDAI DAIKANNON)، ژاپن

سومین و آخرین مجسمه کانُن موجود در این فهرست، در ژاپن واقع شده است. با پایان این مطلب، همچنین می‌توانیم حدس بزنیم که بودیسم، مذهبی است که مجسمه‌های با عظمت و عجیبی می‌سازد. دای کانُن سندای، یک مجسمه بودایی دیگر از الهه‌ی Bodhisattva است که در خاک ژاپن ساخته شده است. این مجسمه‌ی بلند و سفید رنگِ ۵/۹۸ متری، درست مثل یک نگهبان، بر کل شهر سندای، مشرف و نظاره گر است و نسبت به نمونه‌های مشابهش، کمتر شناخته شده و چندان بازدید کننده‌ای ندارد، شاید دلیل اصلی آن این باشد که در شهر سندای واقع شده؛ شهری که به هیچ کدام از شهرهای معروف و بزرگ ژاپن نزدیک نیست. اما با این حال، جزو بلندترین مجسمه‌های دنیاست و تنها به همین دلیل، حتما ارزش دیدن دارد.

منبع: thetravel.com

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

منها 6 تیر 1398 ساعت 17:35

اینها که همشون شدن بودا و چشم بادومی مجسمه هند و روسیه جالب بود